Realizowane w ramach umów z kontrahentami krajowymi
|maj 2020
Projekt pt.: Przygotowanie materiałów do nowej klasyfikacji zawodów i specjalności (KZiS) na potrzeby rynku pracy
Termin realizacji: projekt realizowany będzie do listopada 2020 r.
Zespół realizujący: zespół ekspertów IPiSS, którego koordynatorem jest Maciej Gruza
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych na zlecenie Departamenty Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje projekt “Przygotowanie materiałów do nowej klasyfikacji zawodów i specjalności (KZiS) na potrzeby rynku pracy”.
Celem projektu jest przygotowanie rekomendacji dotyczących zmian w klasyfikacji zawodów pozwalających na lepsze dopasowanie dokumentu do sytuacji na rynku pracy oraz do celów wspierania polityk rozwojowych realizowanych w Polsce.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną badania oczekiwań w zakresie dostosowania klasyfikacji do potrzeb resortów i instytucji centralnych, organizacji związkowych, branżowych i pracodawców, instytucji edukacyjnych, publicznych służb zatrudnienia oraz innych interesariuszy dokumentu.
Przeprowadzone zostanie też mapowanie europejskiej klasyfikacji ESCO i KZiS, którego celem będzie między innymi wdrożenie polityk europejskich oraz uzupełnienie polskiej klasyfikacji o zawody rozwojowe funkcjonujące na europejskim rynku pracy.
| styczeń 2013
Projekt pt.: Zatrudnienie osób niepełnosprawnych – perspektywy wzrostu
Realizatorzy: konsorcjum IPiSS/CBOS
Termin realizacji: styczeń — październik 2013 r.
Kierownik merytoryczny projektu: prof. dr hab. Elżbieta Kryńska
Koordynator d.s. analiz i wniosków: Krzysztof Pater
Koordynator d.s. badań: Barbara Badora
sekretarz projektu: dr Iwona Poliwczak
Zespół realizujący zadanie: dr Łukasz Arendt, dr Iwona Kukulak-Dolata, dr Halina Sobocka-Szczapa, mgr Agnieszka Smoder, mgr Joanna Mirosław, Jolanta Kalka, Magdalena Gwiazda, Marcin Herrmann, Elżbieta Dąbrowska, Janusz Gałęziak, Piotr Pawłowski, Małgorzata Piątkowska.
Przedmiotem projektu „Zatrudnienie osób niepełnosprawnych – perspektywy wzrostu” jest diagnoza, analiza i ocena czynników determinujących aktywność zawodową osób niepełnosprawnych w Polsce. Efektem końcowym projektu będą wnioski i rekomendacje dotyczące rozwiązań organizacyjnych, prawnych i instytucjonalnych na rzecz zwiększenia aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce.
więcej…
| grudzień 2011
Projekt pt.: Okresowe obliczenie minimum socjalnego i minimum egzystencji dla Polski w 2011 r.
Termin realizacji: styczeń 2011 r. – grudzień 2011 r.
Zespół realizujący: dr Piotr Kurowski, mgr Lucyna Deniszczuk
Celem badania w roku 2011 było oszacowanie wysokości struktury Minimum Socjalnego jako wskaźnika poziomu życia w roku 2011, w okresach: marzec czerwiec, wrzesień, grudzień i średniorocznie oraz Minimum Egzystencji średniorocznie za 2011 r. Wyniki obliczeń są regularnie publikowane w „Polityce Społecznej” i na stronie internetowej IPiSS.
Projekt realizowany w ramach umów z kontrahentami krajowymi dla Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (zlecenie coroczne).
| wrzesień 2011
Projekt pt.: Analiza regionalnego rynku pracy – metropolitarnego, subregionalnych
Termin realizacji: lipiec 2011 r. – wrzesień 2011 r.
Zespół realizujący: prof. dr hab. Elżbieta Kryńska, dr Łukasz Arendt, dr Iwona Kukulak-Dolata
Ekspertyza wykonana na potrzeby aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego do roku 2020, została przekazana Zamawiającemu.
Projekt realizowany w ramach umów z kontrahentami krajowymi dla Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego.
| grudzień 2011
Projekt pt.: Analiza czynników zmieniających uwarunkowania bytowe grup ludności podatnych na ubóstwo i wykluczenie społeczne, w kontekście wzrostu cen energii elektrycznej
Termin realizacji: styczeń 2011 r. – grudzień 2011 r.
Wykonawca: dr Piotr Kurowski
Raport opracowany w roku 2011, w ramach wieloletniej umowy IPiSS z URE, zawiera analizę i próbę oszacowania skali tzw. „ubóstwa energetycznego” w Polsce.
Publikacja w Biuletynie URE. Omówienie wyników badań zawiera artykuł Autora opracowania w „Polityce Społecznej” nr 11–12/2011 r.
Projekt realizowany w ramach umów z kontrahentami krajowymi dla Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
| grudzień 2011
Projekt pt.: Czynnik czasu w nowej ekonomii . W jakim kierunku zmierzamy?
Termin realizacji: : grudzień 2011 r. — czerwiec 2014 r.
Zespół realizujący: prof. dr hab. Helena Strzemińska — kierownik projektu
prof. dr hab. Marek Bednarski, dr Dorota Głogosz, dr Monika Latos-Miłkowska (Uniwersytet Warszawski), mgr Joanna Mirosław, mgr Agnieszka Smoder, mgr Beata Kaczyńska – sekretarz projektu.
Głównym celem naukowym projektu jest zarówno retrospektywna, jak i prognostyczna analiza czasu pracy, bazująca zarówno na krajowej i zagranicznej literaturze przedmiotu, statystykach, współpracy międzynarodowej z ekspertami oraz na krajowych badaniach empirycznych.
Podjęta też zostanie próba oceny relacji czas pracy-czas wolny oraz utworzenia nowego paradygmatu analizy, uwzględniającej nie tylko dychotomiczny podział tych kategorii, ale też zacieranie się granic między tymi podstawowymi wartościami.
Celem krajowych badań empirycznych jest: szczegółowa identyfikacja i analiza czynników determinujących wykorzystanie różnych form zatrudnienia i sposobów organizowania czasu pracy w wybranych sektorach gospodarki obecnie oraz w bliższej i dalszej perspektywie.
W dniu 18 października 2013 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Czynnik czasu w nowej ekonomii – w jakim kierunku zmierzamy” pod Honorowym Patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.
| grudzień 2011
Projekt pt.: Urlopy szkoleniowe i zwolnienie z dnia pracy, jako instrumenty wspierające podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników
Kierownik projektu: prof. dr hab. Elżbieta Kryńska
Termin realizacji: grudzień 2011 r. — czerwiec 2013 r.
Zespół realizujący: dr Iwona Poliwczak, dr Halina Sobocka-Szczapa, dr Iwona Kukulak-Dolata, dr Łukasz Arendt
Cel: identyfikacja i ocena zakresu wykorzystania urlopu szkoleniowego i zwolnienia z całości lub części dnia pracy, w szczególności po zmianach prawnych z 2010 r., z punktu widzenia potrzeby większego włączania się podmiotów gospodarczych do kształcenia ustawicznego.
Projekt badawczy krajowy nr 2011/01/B/HS4/00508 dla Narodowego Centrum Nauki.
| sierpień 2011
Projekt pt.: Rynek pracy i kierunki wzrostu aktywności zawodowej ludności na obszarze zachodnich województw Polski w kontekście prowadzonej polityki regionalnej
Termin realizacji: czerwiec 2011 r. – sierpień 2011 r.
Zespół realizujący: prof. nadzw. Elżbieta Kryńska, dr Łukasz Arendt
Ekspertyza wykonana na zamówienie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego – na potrzeby strategii rozwoju zachodnich województw Polski do roku 2020, przekazana Zamawiającemu.
Projekt realizowany w ramach umów z kontrahentami krajowymi.
| lipiec 2011
Projekt pt.: Zatrudnienie przyjazne rodzinie (family friendly employment — FFE), jako element kreowania warunków pracy osób mających obowiązki rodzinne — postawy pracodawców
Kierownik projektu: prof. nadzw. dr hab. Bożenna Balcerzak-Paradowska
Termin realizacji: lipiec 2011 r. – grudzień 2013 r.
Zespół realizujący: dr Dorota Głogosz, dr Lucyna Machol-Zajda, mgr Agnieszka Smode, mgr Joanna Mirosław
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych we współpracy z firmą IBC GROUP Central Europe Holding S.A. realizuje projekt badawczy pt.: “Zatrudnienie przyjazne rodzinie (family friendly employment — FFE), jako element kreowania warunków pracy osób mających obowiązki rodzinne — postawy pracodawców” w ramach programu wieloletniego “Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” — II etap, okres realizacji: lata 2011–2013, koordynowanego przez Centralny Instytut Ochrony Pracy — Państwowy Instytut Badawczy i ustanowionego Uchwałą Nr 154/2010 Rady Ministrów z dn. 21.09.2010.
Wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu zostały zaprezentowane podczas konferencji pt.: „Zatrudnienie przyjazne rodzinie – postawy pracodawców”
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. więcej o projekcie…
| lipiec 2011
Projekt pt.: Badanie wpływu elastycznych form zatrudnienia i organizacji pracy na aktywność zawodową zasobów pracy w wieku 45+
Realizatorzy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Volkswagen Poznań Sp. z o.o.
Projekt realizowany ramach programu wieloletniego “Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” — II etap, okres realizacji: lata 2011–2013, koordynowanego przez Centralny Instytut Ochrony Pracy — Państwowy Instytut Badawczy i ustanowionego Uchwałą Nr 154/2010 Rady Ministrów z dn. 21.09.2010 r.
| lipiec 2010
Projekt pt.: Orzekanie o niepełnosprawności i niezdolności do pracy
Realizatorzy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych we współpracy z ekspertami z innych ośrodków naukowo-badawczych, uniwersyteckich i instytucji rządowych.
Termin realizacji: lipiec 2010 r. — marzec 2012 r.
Zespół realizujący: prof. dr hab. Stanisława Golinowska, dr Agnieszka Sowa, dr Anna Ruzik-Sierdzińska, + eksperci zewnętrzni.
W dniu 19 marca 2012 r. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych wraz z Państwowym Funduszem Osób Niepełnosprawnych zorganizował w ramach projektu konferencję pt.: “Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty niepełnosprawności”.
Raport z badań został opublikowany w 2012 r. w serii „Studia i Monografie” IPiSS pt.: “Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty niepełnosprawności” .
Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
| październik 2008
Projekt pt.: Analiza zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie lęborskim
Termin realizacji: 2008 r.
Diagnoza aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy, prognoza uwzględniająca zmiany sytuacji na badanym rynku pracy.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy dla Powiatowego Urzędu Pracy w Lęborku.
| wrzesień 2005
Projekt pt.: Diagnoza regionalnych układów sieciowych rozwijających się w kontekście funkcjonowania Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego
Termin realizacji: 2005 r. – 2006 r.
Opis i analiza struktury układów sieciowych wyłaniających się w ramach dialogu społecznego na poziomie regionalnym. Opracowanie wytycznych i rekomendacji.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy dla Instytutu Spraw Publicznych.
| wrzesień 2004
Projekt pt.: Analiza związku między wysokością minimalnego wynagrodzenia a sytuacją na rynku pracy w latach 2003–2005
Wykonawcy projektu: prof. Zofia Jacukowicz, mgr Barbara Sajkiewicz.
Termin realizacji: wrzesień 2004 – maj 2006 r.
Celem pracy było zbadanie, czy występuje związek między wysokością minimalnego wynagrodzenia a zatrudnieniem w kontekście ustawy z 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dokonana została analiza zależności pomiędzy poziomem minimalnego wynagrodzenia a minimum socjalnym oraz jego relacje z płacą przeciętną. Projekt został opracowany na podstawie badania ankietowego w 6 województwach, zróżnicowanych pod względem stopy bezrobocia w około 30 przedsiębiorstwach w każdym województwie. Wykorzystane zostały materiały statystyczne oraz literatura przedmiotu. Formą zakończenia było studium analityczne. Projekt finansowany przez MGiP na mocy umowy z z dnia 7.09.2004 r.
| wrzesień 2004
Projekt pt.: Uwarunkowania rynku pracy miasta stołecznego Warszawy w latach 2005–2008
Termin realizacji: 2004 r.
Analiza ekonomiczna w zakresie zmian na lokalnym rynku pracy m. st. Warszawy. Rekomendacje w zakresie kształtowania struktury kształcenia i doradztwa zawodowego.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.
| wrzesień 2004
Projekt pt.: Polski rynek pracy – niedopasowania strukturalne
Termin realizacji: 2004 r.
Celem opracowania było określenie obszarów oraz skali niedopasowań struktury kwalifikacyjno-zawodowej podaży pracy i popytu na nią w Polsce. Celowi temu zostały podporządkowane cele szczegółowe, jakimi są: oszacowanie wielkości popytu na pracę niezrealizowanego z powodu braku odpowiednich kandydatów do pracy; identyfikacja barier uniemożliwiających i/lub utrudniających procesy dostosowawcze podaży pracy do popytu na nią. Osiągnięcie celów badawczych umożliwiło właściwe sformułowanie wniosków dotyczących - w szczególności – zmniejszenia ograniczeń procesów dostosowawczych podaży do popytu na pracę, a tym samym bezrobocia strukturalnego, niezwiązanego z cyklem koniunkturalnym.
Raport z badań został opublikowany w serii „Studia i Monografie” IPiSS pt.: “Polski rynek pracy — niedopasowania strukturalne” po redakcją naukową E. Kryńskiej.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
| październik 2003
Projekt pt.: Strukturalne niedopasowania podaży i popytu na pracę jako determinanta bezrobocia w Polsce
Termin realizacji: 2003 r.
Celem ekspertyzy było określenie obszarów oraz skali niedopasowań struktury kwalifikacyjno-zawodowej podaży i popytu na pracę w Polsce.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy dla Narodowego Banku Polskiego.
| sierpień 2003
Projekt pt.: Uwarunkowania zmian sytuacji na lokalnym rynku pracy powiatu otwockiego do roku 2010
Termin realizacji: 2003 r.
Analiza sytuacji na lokalnym rynku pracy powiatu otwockiego z uwzględnieniem oceny stanu bieżącego oraz zawodów nadwyżkowych i deficytowych; analiza uwarunkowań regionalnych możliwości wpływu aglomeracji warszawskiej na lokalny rynek pracy.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy dla Powiatowego Urzędu Pracy w Otwocku.
| lipiec 2003
Projekt pt.: Uwarunkowania zmian sytuacji na lokalnym rynku pracy m. st. Warszawy
Termin realizacji: 2003 r.
Ocena stanu bieżącego oraz zawodów nadwyżkowych i deficytowych w oparciu o analizę ekonomiczno-społeczną.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.
| marzec 2003
Projekt pt.: Badania mechanizmów tworzenia i destrukcji miejsc pracy w Polsce
Termin realizacji: 2001 r. — 2003 r.
Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy
Analiza procesów, mechanizmów i czynników ekonomicznych tworzenia i likwidacji miejsc pracy w polskiej gospodarce w okresie transformacji. Analiza przyczyn ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz propozycje ich odwrócenia przez utworzenie do 2010 r. co najmniej 2 mln nowych miejsc pracy, aby zapewnić zatrudnienie ludziom zdolnym do pracy i chcącym pracować.
Projekt realizowany dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
| lipiec 2002
Projekt pt.: Analiza rozwiązań prawnych rynku pracy stwarzających bariery dla zatrudnienia
Termin realizacji: luty-lipiec 2002 r.
Zespół realizujący: prof. dr hab. Elżbieta Kryńska, dr Halina Sobocka-Szczapa, dr Jacek Męcina
Cel: wskazanie czynników o charakterze instytucjonalnym, które mogą wpływać niekorzystnie na kształtowanie się równowagi na rynku pracy. Analiza ekonomiczna.
Ekspertyza składa się z dwóch części. W części pierwszej (tabelarycznej) zestawiono w ujęciu chronologicznym wszystkie regulacje prawne, które w sposób pośredni lub bezpośredni wpływają na ograniczanie zapotrzebowania na pracę w Polsce. Zgodnie z ustaleniami, najistotniejszy ich fragment odnosił się do Kodeksu Pracy, pozostałe dotyczyły regulacji instytucjonalnych i polityki rynku pracy oraz zabezpieczenia społecznego. W części drugiej zamieszczono komentarz, rozszerzający kwestie rozstrzygnięć ustawowych w obszarze regulacji instytucjonalnych i polityki rynku pracy oraz zabezpieczenia społecznego.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy dla Narodowego Banku Polskiego.
do góry ↑