Nr 8 (413) 2008
Spis treści nr 8/2008
POŻĄDANE KIERUNKI ZMIAN SYSTEMU RENTOWEGO W POLSCE – Gertruda Uścińska
ZAKAZ DYSKRYMINACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – Bożena Kołaczek
WPŁYW WYBRANYCH REFORM PODATKOWYCH I UBEZPIECZENIOWYCH NA DOCHODY GOSPODARSTW DOMOWYCH W POLSCE – Leszek Morawski
OPIEKA JAKO PRZESŁANKA SPOŁECZNEJ MARGINALIZACJI – Magdalena Julia Markowska
Z PRAC NAUKOWO BADAWCZYCH
ZRÓŻNICOWANIE DOCHODÓW I WYDATKÓW GOSPODARSTW DOMOWYCH W 2006 R. – Mirosław Gorczyca
DETERMINANTY ROZWOJU PRACOWNICZYCH PROGRAMÓW EMERYTALNYCH W POLSCE W ŚWIETLE OPINII PRACODAWCÓW – Marek Szczepański, Tomasz Brzęczek
POLITYKA SPOŁECZNA ZA GRANICĄ
PROBLEMY INTEGRACJI IMIGRANTÓW WE FRANCJI – Rafał Kruszka
RECENZJE
Andrzej Barczyński: KOSZTY ZATRUDNIENIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - rec. Iwona Poliwczak
INFORMACJE
WOKÓŁ POLITYKI SPOŁECZNEJ. SEMINARIUM WSP TWP W WARSZAWIE — Joanna Plak
DEBATA NAD NOWYMI PROPOZYCJAMI ZMIAN SYSTEMU RENT Z TYTUŁU NIEZDOLNOŚCI DO PRACY. SEMINARIUM IPISS — Edyta Pastor
Pobierz plik »
NOWOŚCI WYDAWNICZE IPISS
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Gertruda Uścińska
Pożądane kierunki zmian systemu rentowego w Polsce
Artykuł jest wypowiedzią w publicznej dyskusji nad pożądanymi kierunkami zmian systemu rentowego w Polsce. Autorka omawia aktualny system rent inwalidzkich w Polsce, przedstawia propozycje jego zmiany i dokonuje ich oceny na tle rozwiązań w innych krajach i zaleceń unijnych. Formułuje zakres.
Pobierz plik »
Bożena Kołaczek
Zakaz dyskryminacji osób niepełnosprawnych
Zasady polskiej polityki społecznej oparte są na równości wobec prawa i równości w prawie, czego wyrazem są zapisy praw socjalnych w Konstytucji. Z obiektywnych względów stosuje się uprzywilejowanie wyrównawcze w postaci zachęt ekonomicznych dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, większe subwencje dla szkół, dodatkowe świadczenia dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów, ulgi w systemie podatkowym od dochodów osobistych. Choć w coraz mniejszym zakresie, to jednak mamy do czynienia z przypadkami dyskryminacji w dostępie do pracy oraz w traktowaniu w miejscu pracy. Sprawnie działają usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania świadczone zarówno przez podmioty publiczne czyli samorządy jak i przez podmioty niepubliczne takie jak organizacje non-profit i wolontariusze. Z dotychczasowego przebiegu procesów demograficznych oraz z prognoz dotyczących starzenia się ludności i zjawiska niepełnosprawności wynika wzrost zapotrzebowania na usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania i w instytucjach opieki, przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych i starszych.
Pobierz plik »
Leszek Morawski
Wpływ wybranych reform podatkowych i ubezpieczeniowych na dochody gospodarstw domowych w Polsce
W 2007 r. wprowadzono w Polsce dwie istotne reformy podatkowo-świadczeniowe. Obniżono stopę procentową rentowej składki ubezpieczenia społecznego oraz zwiększono kwotę ulgi podatkowej na dziecko do 1145 zł. W pracy wykorzystano model podatkowo-świadczeniowy SIMPL do porównania efektów tych i potencjalnych reform na zmianę wartości stopy zagrożenia ubóstwem. Wśród potencjalnych reform znalazło się — wprowadzenie 18% podatku liniowego, wprowadzenie dwóch stóp podatkowych (18% i 32%) oraz zmiany kosztów uzyskania przychodu. Znaczenie analizy podkreśla fakt, że według danych Komisji Europejskiej Polska w 2005 r. należała do krajów o najwyższej stopie zagrożenia ubóstwem wśród członków EU25. Uzyskane wyniki pokazały, że spośród rozważanych rozwiązań najlepszym wyborem, ze względu na koszty obniżenia stopy zagrożenia ubóstwem, byłoby zwiększenie ulgi podatkowej na dziecko do 572,50 zł.
Pobierz plik »
Magdalena J. Markowska
Opieka jako przesłanka społecznej marginalizacji
Z powodu zmiany struktury demograficznej w Polsce coraz więcej jest ludzi w podeszłym wieku. Zapadają na choroby charakterystyczne dla starości. Na chorobę Alzheimera w Polsce choruje około 250 tys. osób. Każda z nich, wraz z rozwojem choroby, powinna mieć zapewnioną stałą opiekę. W naszym kraju podejmują się jej najczęściej członkowie rodzin. Okres choroby staje się dla opiekuna czasem, w którym stopniowo jest odsuwany od społeczeństwa. Sprawowana opieka osłabia więzi opiekuna z innymi członkami rodziny, wymusza rezygnacje z życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego. Powoduje znaczące pogorszenie zdrowia psychicznego i fizycznego. Brak sprawnego systemu pomocy wyklucza i marginalizuje opiekunów.
Pobierz plik »
Mirosław Gorczyca
Zróżnicowanie dochodów i wydatków gospodarstw domowych w 2006 r.
W artykule przedstawiono wyniki badań budżetów gospodarstw domowych — według: (1) grup społeczno-ekonomicznych, (2) wielkości gospodarstw domowych, (3) wielkości jednostek osadniczych, (4) dochodowych grup kwintalowych. Przedstawiono także nadwyżkę dochodów nad wydatkami w takim ujęciu, dla 2006 r. oraz w latach 1998–2006. Zaprezentowano strukturę wydatków oraz porównanie ich poziomu z minimum socjalnym.
Pobierz plik »
Marek Szczepański, Tomasz Brzęczek
Determinanty rozwoju pracowniczych programów emerytalnych w Polsce w świetle opinii pracodawców
Artykuł prezentuje wyniki badań opinii pracodawców na temat pracowniczych programów emerytalnych (PPE) przeprowadzonych w ostatnim kwartale 2007 r. W wyniku badań stwierdzono, że na decyzje pracodawców oddziałują zarówno czynniki wewnętrzne, związane z zakładem pracy (endogeniczne), jak i zewnętrzne (egzogeniczne), przy czym rola tych pierwszych jest bardziej istotna. Nadal bardzo istotny jest tradycyjny motyw tworzenia zakładowych systemów emerytalnych: chęć związania pracownika z zakładem pracy. Współcześnie PPE postrzegane są także jako istotny element polityki kadrowej i kultury organizacyjnej. Nawet ta nieliczna grupa przedsiębiorców (zaledwie ok. 1% działających w Polsce firm), która zdecydowała się uruchomić w swoim zakładzie pracy program emerytalny, wyraża przekonanie, że w obecnej formie PPE nie mają szans rozwoju. Zmiana tego stanu rzeczy wymagałaby stworzenia silniejszych zachęt ekonomicznych ze strony państwa do tworzenia PPE adresowanych zarówno do pracowników, jak i pracodawców oraz poprawy polityki informacyjnej i doradztwa w tworzeniu dobrowolnych zakładowych systemów emerytalnych i wyborze ich formy. Niewykorzystaną szansą rozwoju pozostają międzyzakładowe pracownicze fundusze emerytalne (zarządzane wewnętrznie), które mogłyby znacznie obniżyć koszty związane z uruchomieniem i prowadzeniem pracowniczego programu emerytalnego, a zarazem umożliwić pracodawcom wpływ na zarządzanie aktywami zgromadzonymi w PPE.
Pobierz plik »
Rafał Kruszka
Problemy integracji imigrantów we Francji
Artykuł koncentruje się na przybliżeniu zbiorowości imigrantów z uwzględnieniem kraju pochodzenia oraz przyczyn ich marginalizacji w społeczeństwie francuskim. Różnice między przybyszami oraz rdzennymi mieszkańcami są przedstawione na przykładzie dziedziczonego kapitału społecznego w ramach rodziny. Problematyka nieformalnej społecznej i przestrzennej segregacji opisana jest na przykładzie wydarzeń z jesieni 2005 r., określonych mianem “buntu przedmieść”. Przybliżenie zajść z francuskich przedmieść pozwala zrozumieć problematykę i mechanizmy uniemożliwiające integrację imigrantów ze społeczeństwem francuskim.
Pobierz plik »
Ponadto w numerze:
Recenzje z krajowych i zagranicznych pozycji
Sprawozdania z polskich konferencji
Social Policy
Contents No 8 (413), 2008
THE DESIRABLE DEVELOPMENTS IN POLISH DISABILITY PENSION SYSTEM – Gertruda Uścińska
ANTI-DISCRIMINATORY REGULATIONS CONCERNING DISABLED PERSONS – Bożena Kołaczek
IMPACT OF SELECTED TAX AND SOCIAL SECURITY REFORMS ON HOUSEHOLD INCOME IN POLAND – Leszek Morawski
PRIVATE CARE AS THE FACTOR LEADING TO SOCIAL EXCLUSION OF GUARDIANS – Magdalena Julia Markowska
FROM RESEARCH AND STUDIES
THE DIFFERENTIATION OF THE INCOME AND THE EXPENDITURES OF POLISH HOUSEHOLDS IN 2006 – Mirosław Gorczyca
THE DETERMINANTS OF DEVELOPMENT OF OCCUPATIONAL PENSION SCHEMS IN POLAND FROM THE EMPLOYERS’ POINT OF VIEW – Marek Szczepański, Tomasz Brzęczek
SOCIAL POLICY ABROAD
IMMIGRANTS’ INTEGRATION THE FRENCH SOCIETY – Rafał Kruszka
BOOK REVIEWS
Andrzej Barczyński: DISABLED COSTS OF EMPLOYMENT– Reviewed by Iwona Poliwczak
INFORMATION
ON SOCIAL POLICY. SEMINAR WSP TWP IN WARSAW – Joanna Plak
PUBLIC DEBATES CONCERNING CURRENT CHANGES IN INCAPACITY FOR WORK BENEFITS – Edyta Pastor
NEW BOOKS PUBLISHED BY THE INSTITUTE OF LABOUR AND SOCIAL STUDIES
DIARY OF SOCIAL POLICY
We Recommend the papers:
Gertruda Uścińska
THE DESIRABLE DEVELOPMENTS IN POLISH DISABILITY PENSION SYSTEM
The paper is a statement in an ongoing public dispute on the subject of changes in a disability pension system in Poland. The current solutions are discussed, there are also some proposals on the future changes contrasted with solutions adopted in other Member States. The range of problems that should be a subject of further research in order to reform the system is also outlined.
Bożena Kołaczek
ANTI-DISCRIMINATORY REGULATIONS CONCERNING DISABLED PERSONS
The principles of social policy in Poland are based on equality to law and equality in law, that is meant social rights in Constitution. From objective views is observed privilege in disabled people principles in employment policy by financial incentives employers, more state-aided education, additionally benefits for disabled children and their parents, reduction tax. In reality, fewer discrimination is appeared in access to employment and in equal treatment by employers in the job. Nursing services in a place resident are secured by public institutions as self-governments, non-profit organizations and voluntaries. From demographics trends that’s means more and more older population and increasing phenomenon of disability create the growth demand on nursing services in place resident and in nursing institutions, mostly for disabled and older people.
Leszek Morawski
PRIVATE CARE AS THE FACTOR LEADING TO SOCIAL EXCLUSION OF GUARDIANS
Two major tax and benefits reforms were implemented in 2007 in Poland. The first one decreased a rate of a disability social security contribution while the second one increased an amount of a tax child credit to 1145 PLN. A paper compares costs of implementation of these and some other potential tax and social security reforms as well as presents some distributional consequences that might be caused by the reforms. Potential reforms considered in a paper are: flat-tax reform with a 18% tax rate, two tier personal income tax system with 18% and 32% rates, rising an amount of revenue costs for a permanent employment. The results obtained by using a tax-benefit microsimulation model SIMPL showed that the increasing a child tax credit to 572.5 PLN would have been the most efficient reform in terms of lowering the at-risk of poverty rate. This is because this change targets families with children better than other considered reforms.
Magdalena J. Markowska
PRIVATE CARE AS THE FACTOR LEADING TO SOCIAL EXCLUSION OF GUARDIANS
Because of the change in demographic structure there are more and more elderly people in Poland. They develop illnesses common in old age. From Alzheimer’s disease suffer about 250 thousands of people in Poland. Each one, according to the phase of the disease should be provided with round-the-clock supervision. The vast majority of caregivers in our country are family members. However, the time of caregiving becomes for the guide a time of gradual removal from the society. It weakens guardian’s bounds with other members of the family, make them resign from taking part in political, social and cultural life. Causes a considerable aggravation of mental and physical health. Lack of efficient help system excludes and marginalise guardians.
Mirosław Gorczyca
THE DIFFERENTIATION OF THE INCOME AND THE EXPENDITURES OF POLISH HOUSEHOLDS IN 2006
The article presents the results of the research on household budgets. It includes a type of the social-economic groups, households and location, as well as the quintiles of income groups. The author also shows surplus of income over expenditures in 2006 and in 1998–2006. He describes the structure of expenditures and compares it to the social minimum level.
Marek Szczepański, Tomasz Brzęczek
THE DETERMINANTS OF DEVELOPMENT OF OCCUPATIONAL PENSION SCHEMS IN POLAND FROM THE EMPLOYERS’ POINT OF VIEW
The article presents the results of survey in chosen 100 companies in Poland which offer occupational pension schemes (so called Employees’ Pension Programs — EPP) for their employees. The purpose of the survey was to identify the determinants of creation and shaping (choice of form) of the EPP. The additional purpose was to find out the opinions of respondents about institutional, legal and economical construction of the occupational pension schemes. The results of the opinion poll show that the most important determinants of foundation of EPP are: providing the employees a supplementary pension insurance and keeping the employees in company (strengthening of loyalty). The most important determinants of shaping EPP are: a possibility of insurance of employees and of influence of the company on management of EPP assets. The respondents see advantages for their companies resulting from EPP. But at the same time they stress the need of introduction of stronger economical (especially fiscal) incentives for employers and employees who participate in occupational pension schemes in Poland. Occupational pension schemes in form of employees’ pension fund, offered for the employees of more than one enterprises, could reduce operating costs of the EPP.
Rafał Kruszka
IMMIGRANTS’ INTEGRATION THE FRENCH SOCIET
The article concentrates on description of the community of immigrants by revealing the country of origin and the causes of the marginalization in the French society. The differences between newcomers and indigenous population are presented on the basis of the social capital inherited from the family. Subject matter of non-formal social and spatial segregation is described on the example of the events which occured at autumn 2005, called as “revolt of suburbs”. Description of incidents in French suburbs allows to understand complexity and mechanismes that unable immigrants to become integrated with the French society.
Furthermore:
Book reviews
Informations