Nr 11-12 (380-381) 2005
Spis treści 11–12/2005
PRZYSZŁOŚĆ PAŃSTWA OPIEKUŃCZEGO I SYSTEMU ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO – Stanisława Golinowska
PRZYSZŁOŚĆ PAŃSTWA OPIEKUŃCZEGO Z PERSPEKTYWY EUROPEJSKIEJ – Andrzej M. Świątkowski
TENDENCJE DEMOGRAFICZNE W STARZEJĄCYM SIĘ ŚWIECIE I ICH KONSEKWENCJE – Renata Gabryszak
CZYNNIKI HAMUJĄCE WZROST WYNAGRODZEŃ – Adam Zych
POLITYKA SPOŁECZNA ZA GRANICĄ
RYNEK PRACY W DANII – Władysław Zakrzewski
RECENZJE
Jacek Życiński: BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE W EUROPIE ZACHODNIEJ. HISTORIA MIESZKANIOWEJ SOLIDARNOŚCI – rec. Maciej Cesarski
WSPÓŁCZESNA POLITYKA SPOŁECZNA. DANE O PRZEMIANACH W KRAJU I ZA GRANICĄ
ŚWIAT WSPÓŁCZESNY – MISCELLANEA
INFORMACJE
MINIMUM SOCJALNE: WRZESIEŃ 2005 – Piotr Kurowski
LABOUR MARKET CHANGES AND WELFARE PERSPECTIVES IN EUROPE. V RAMOWY PROJEKT UE – Magdalena Pielińska
WPŁYW PROCESÓW MIGRACYJNYCH NA RYNEK PRACY I DYSHARMONIĘ ROZWOJU WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO. KONFERENCJA W OPOLU – Andrzej Brzezina
PRZEMIANY SPOŁECZNE, EKONOMICZNE I ORGANIZACYJNE WE WSPÓŁCZESNEJ GOSPODARCE POLSKIEJ. KONFERENCJA NAUKOWA W OPOLU – Anna Mijal
NOWOŚCI WYDAWNICZE IPISS
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Stanisława Golinowska
Przyszłość państwa opiekuńczego i systemu zabezpieczenia społecznego
Zabezpieczenie społeczne jest jednym z większych osiągnięć rozwoju cywilizacyjnego ludzkości. Powstało jako instytucja państwa narodowego w epoce uprzemysłowienia. Powszechność zabezpieczenia społecznego oraz decydująca rola państwa w jego wprowadzaniu i rozwijaniu spowodowała, że nadano mu szerszą nazwę – welfare state – co w języku polskim przyjęto nazywać państwem opiekuńczym. Państwo opiekuńcze jest ważnym elementem tradycyjnego państwa narodowego. Autorka w bardzo rzeczowy sposób przedstawia argumenty używane w krytyce państwa opiekuńczego, głównie jego wysokie koszty, jak i to, że instytucje welfare state nie odpowiadają na nowe wyzwania społeczne, nie uwzględniają nowych potrzeb i ignorują lub lekceważą pojawienie się nowych kwestii społecznych. Kwestie te są odmienne od kwestii robotniczej sprzed ponad stu lat, kiedy rodziło się welfare state. Autorka pokrótce przybliża te nowe kwestie społeczne. W artykule prezentuje także reformy państwa opiekuńczego, które były odpowiedzią na jego krytykę, m.in. przesuwanie odpowiedzialności ku innym aktorom społecznym, prywatyzacja odpowiedzialności i komercjalizacja, decentralizacja, współdziałanie z NGOs, zmiana dotychczasowych priorytetów. Na zakończenie wspomina także o zmianie koncepcji zabezpieczenia społecznego, którą wymusza zmiana charakteru pracy i trudny rynek pracy.
Pobierz plik »
Andrzej M. Świątkowski
Przyszłość państwa opiekuńczego z perspektywy europejskiej
W artykule autor rozważa przyszłość zabezpieczenia społecznego w Polsce na tle doświadczeń europejskich. Na początku autor stwierdził, że Polska nie realizowała modelu welfare state, bo po prostu nie było jej na to stać. Jednak europejskie doświadczenia, a także realizowana koncepcja „socjalnej Europy” zobowiązują władze polskie do zagwarantowania systemu zabezpieczenia społecznego na ustalonym poziomie. W Polsce oraz w innych państwach Europy systemy bezpieczeństwa socjalnego są konstruowane według wspólnych reguł sformułowanych w Europejskiej Karcie Społecznej z 1961 r., Zrewidowanej Europejskiej Karcie Społecznej z 1996 r., a także w Zrewidowanym Europejskim Kodeksie Zabezpieczenia Społecznego z 1990 r. lub Konwencji nr 102 dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego z 1952 r. Wymienione akty międzynarodowe nakładają na władze państw członkowskich obowiązki w zakresie utworzenia i utrzymania powszechnego systemu zabezpieczenia społecznego, określają minimalny poziom świadczeń społecznych wypłacanych w krajowych systemach zabezpieczenia społecznego, zobowiązują do podnoszenia poziomu tych świadczeń, nakazują przestrzeganie zasady jednakowego traktowania ubezpieczonych bez względu na obywatelstwo. Można ustalić, że krajowe systemy zabezpieczenia społecznego rozwijają się według koncepcji opracowanych przez Międzynarodową Organizację Pracy i Radę Europy. Mniejsza jest w tym zakresie rola Unii Europejskiej, która przede wszystkim zajmuje się koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego, w mniejszym zaś zakresie harmonizacją. Harmonizację systemów zabezpieczenia społecznego w Europie autor przedstawia na przykładzie art. 13 Europejskiej Karty Społecznej.
Pobierz plik »
Renaty Gabryszak
Tendencje demograficzne w starzejącym się świecie i ich konsekwencje
W artykule autorka porusza zagadnienia demograficzne, szczególnie starzenie się ludności świata, i ich konsekwencje w populacji światowej i poszczególnych społeczeństw. W ostatnich latach można zaobserwować cztery niepokojące trendy w populacji światowej: (1) zjawisko reprodukcji zawężonej ludności, które występuje w większości krajów świata; (2) nienaturalne zaburzenia między urodzeniami dziewcząt i chłopców, co zakłóca równowagę płciową wśród bardzo młodych ludzi; (3) wzrost umieralności i skrócenie oczekiwanej długości życia w ponad 40 krajach świata w wyniku niektórych chorób, takich jak HIV/AIDS.; (4) wyjątkowa sytuacja demograficzna w USA, która kontrastuje z coraz bardziej satrz3ejącym się społeczeństwa w Japonii, Europie Zachodniej oraz w wielu innych rozwiniętych krajach świata. Na tych właśnie czterech trendach skupia swoje rozważania Renata Gabryszak.
Pobierz plik »
Adam Zych
Czynniki hamujące wzrost wynagrodzeń
Impulsem do napisania tego artykułu był – jak czytamy we Wprowadzeniu – artykuł prof. Zofii Jacukowicz Pt. Płaca minimalna i bezrobocie – hipotetyczne związki („Polityka Społeczna” nr 8/2005). W swoim artykule A. Zych zwraca uwagę czytelnika na kilka czynników, które utrudniają czy wręcz uniemożliwiają podnoszenie poziomu wynagrodzeń w Polsce.
Pobierz plik »
Władysław Zakrzewski
Rynek pracy w Danii
Artykuł przybliża zagadnienia związane z funkcjonowaniem rynku pracy w Danii: strukturę zatrudnienia, poziom, dynamikę i natężenie bezrobocia, instytucjonalne czynniki wpływające na rynek pracy, a także politykę rynku pracy, w tym działania pasywne i aktywne.
Pobierz plik »
Ponadto w numerze:
recenzje polskich i zagranicznych publikacji, sprawozdania z krajowych konferencji, diariusz polityki społecznej, nowości wydawnicze Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych oraz roczny spis treści artykułów zamieszczonych w 2005 r.