Nr 8 (377) 2005
Spis treści 8/2005
PŁACA MINIMALNA I BEZROBOCIE – HIPOTETYCZNE ZWIĄZKI – Zofia Jacukowicz
SYTUACJA GOSPODARSTW DOMOWYCH – ZMIANY W KONSUMPCJI – Urszula Grzega
DOCHODY ROLNICZYCH GOSPODARSTW DOMOWYCH W POLSCE – Małgorzata Leszczyńska
ZWIĄZKI PRACY SOCJALNEJ Z POLITYKĄ I PEDAGOGIKĄ SPOŁECZNĄ – Jerzy Mikulski
Z PRAC NAUKOWO-BADAWCZYCH
GÓRNICY WOBEC RESTRUKTURYZACJI – BADANIE PORÓWNAWCZE – Anna Sowińska
POLITYKA SPOŁECZNA ZA GRANICĄ
EKONOMICZNE IMPLIKACJE AGENDY 2010 DLA NIEMIECKIEGO RYNKU PRACY – Anna Marszałek
RECENZJE
Gertruda Uścińska (red. meryt.): KOORDYNACJA POLSKIEGO SYSTEMU ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO Z REGULACJAMI WSPÓLNOTOWYMI (Tom I i II) – rec. Wiesław Koczur
INFORMACJE
EWALUATORZY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ! – Kazimierz W. Frieske
ZAWANSOWANIE PROCESU INTEGRACJI SPOŁECZNEJ W UNII EUROPEJSKIEJ – Magdalena Andrałojć
TRYBUNA CZYTELNIKÓW
CO DALEJ Z 50% STAWKĄ PIT? – Adam Zych
NOWOŚCI WYDAWNICZE IPISS
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Zofia Jacukowicz
Płaca minimalna i bezrobocie – hipotetyczne związki
Artykuł ma na celu przybliżenie czytelnikom głównych nurtów dyskusji polityków i uczonych na temat przyczyn bezrobocia, a zwłaszcza dostarczyć materiałów i argumentów do oceny, czy podwyższenie minimalnego wynagrodzenia w Polsce stanowi zagrożenie dla zatrudnienia i sprzyja bezrobociu. Przedstawione zostały w skrócie te poglądy i działania, które w różnych okresach miały wpływ na kształtowanie się w praktyce minimalnego wynagrodzenia oraz na legislację w tej dziedzinie.
Pobierz plik »
Urszula Grzega
Sytuacja polskich gospodarstw domowych – zmiany w konsumpcji
Transformacja polskiej gospodarki stała się bezpośrednią przyczyną zmian w konsumpcji ludności. Lata 1989–2002, oprócz korzystnych przemian związanych z uruchomieniem mechanizmu rynkowego, przyniosły nieznane, często niekorzystne warunki realizacji potrzeb konsumpcyjnych. Radykalna zmiana sytuacji bytowej wielu gospodarstw domowych wymusiła zmianę ich zachowań i postaw celem przystosowania się do nowych warunków. Efektem owych przystosowań są istotne przemiany w poziomie i strukturze konsumpcji polskich gospodarstw domowych. I te właśnie zagadnienia przybliża niniejszy artykuł.
Pobierz plik »
Małgorzata Leszczyńska
Dochody rolniczych gospodarstw domowych w Polsce
W artykule poddano analizie przemiany poziomu i źródeł dochodów globalnych ludności w latach 90. i na początku XIX w. W szczególności zwrócono uwagę na dochody gospodarstw domowych uzyskiwanych z działalności rolniczej. O ile zaobserwowane tendencje zmian w płaszczyźnie głównych elementów dochodów globalnych: płac pracowników najemnych, dochodów pracujących na własny rachunek oraz wypłacanych świadczeń społecznych, w tym emerytur i rent, pozwalają na pozytywną ich ocenę, o tyle nie można tego powiedzieć o kształtowaniu się wskaźników dynamiki dochodów z działalności gospodarczej w rolnictwie i to zarówno w ujęciu nominalnym, jak i realnym. Podstawowe makrowskaźniki dochodów wskazują bowiem na drastyczne obciążenie rolnictwa kosztami transformacji.
Pobierz plik »
Anna Sowińska
Górnicy wobec restrukturyzacji – badanie porównawcze
Polskie górnictwo węgla kamiennego z początkiem lat 90. weszło wraz z innymi sektorami gospodarki w okres głębokich przemian. Restrukturyzacja – jak każda innowacja – narusza system nawyków i standardowych zachowań, budząc nieufność, lęk, opór. Dla górników innowacje te są tym trudniejsze, że nie prowadzą do rozwoju ich zakładów pracy, lecz wręcz przeciwnie – do znacznych ograniczeń, czy nawet likwidacji. Zmiana burzy zbudowany wcześniej system orientacji człowieka i wymaga od niego poszukiwania nowych rozwiązań, co przy niejasności nowych reguł i punktów odniesienia, rodzi poczucie niepewności czy wręcz zagrożenia. Badania poglądów, postaw i oczekiwań, jak również emocji przeżywanych przez górników w związku z wprowadzoną restrukturyzacją przeprowadzono jesienią 1994 r. Dokładnie 10 latach później, przy użyciu tego samego narzędzia badawczego i z zachowaniem tych samych procedur, w kopalniach tej samej spółki węglowej, przeprowadzono ponownie badania, w którym wzięło udział 209 osób. Artykuł zestawia wyniki tych dwóch badań.
Pobierz plik »
Ponadto w numerze:
recenzje polskich i zagranicznych publikacji, sprawozdania z krajowych konferencji, diariusz polityki społecznej, nowości wydawnicze Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.