Polecamy publikację wydaną nakładem IPiSS pt. ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI OPARTE NA KONTRAKCIE PSYCHOLOGICZNYM, autorstwa dr Anny Rogozińskiej-Pawełczyk
(…) W niniejszej pracy rozważania skupiają się na związku między kontraktem psychologicznym oraz przyjętą w danej organizacji polityką i praktykami ZZL.
Sposób nawiązywania przez pracowników relacji i tworzenia więzi z firmą odbywa się za pomocą polityki Zarządzania Zasobami ludzkimi (ZZL) i warunków wynegocjowanego kontraktu psychologicznego. Studia literaturowe wykazały szerokie zainteresowanie badaczy koncepcją kontraktu psychologicznego, jaki kształtuje się w relacji zatrudnienia między pracownikiem i pracodawcą. Pojęcie kontraktu psychologicznego pochodzi z ekonomii, w początkach lat 70. XX w. stało się głównym przedmiotem badań społecznych i nauk o zarządzaniu, wpisując się tym samym w nurt Zarządzania Zasobami Ludzkimi. (…)
(…) W zamyśle Autorki praca ma stanowić szczególny wkład w uporządkowanie i poszerzenie wiedzy w obszarze pojęcia kontraktu psychologicznego oraz zarządzania tym kontraktem przez pracowników i pracodawców w ramach organizacji, wskazując teoretykom i praktykom, jak w polskich realiach powinno wyglądać Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oparte na kontrakcie psychologicznym. Niniejsze opracowanie jest również podsumowaniem wieloletnich indywidualnych zainteresowań Autorki oraz podejmowanych przez nią wysiłków badawczych, które nie byłyby możliwe bez współpracy i konstruktywnej pomocy licznego grona ekspertów zarówno teoretyków, jak i praktyków biznesu z Polski oraz z ośrodka uniwersyteckiego w Regensburgu w niemieckiej Bawarii, którym w tym miejscu Autorka składa szczególne podziękowania. (…) więcej…
ze wstępu