Nowość wydawnicza 2018
WARUNKOWOŚĆ I KONTRAKTUALIZM W POMOCY SPOŁECZNEJ. Lokalne zróżnicowanie i społeczne konsekwencje.
Paweł Poławski (red.), Bożena Balcerzak-Paradowska, Kazimierz W. Frieske, Agnieszka Sowa-Kofta, Beata Małecka-Tepicht, Mateusz Trochymiak, Dariusz Zalewski
Jeśli ktoś ostrzy sobie zęby, oczekując argumentów za tym, że pomoc społeczna w Polsce rękami swoich pracowników podryfowała w kierunku technokratycznej polityki szantaży socjalnych lub przeciwnie, że warunkowość wsparcia, to skuteczne narzędzie mobilizacji do wielowymiarowych zmian życiowych usamodzielniających klientów systemu pomocy społecznej, to będzie rozczarowany. (…).
Gdybym miał w kilku słowach podsumować ustalenia Autorów, to raczej wskazałbym na to, że kontrakt socjalny i warunkowość w polskim systemie pomocy społecznej to dzisiaj raczej mechanizmy, narzędzia o marginalnym oddziaływaniu i dużym nasyceniu pozornością w sferze realizacyjnej w ramach stosunków między świadczeniobiorcami i przedstawicielami służb społecznych. Pomimo to, Autorom udało się zobrazować zarówno warunki, w jakich kontrakty są pomocne w ramach zaplanowanej (celowej) mobilizacji klientów do zmiany swojej sytuacji, te, w których służą one jedynie wywieraniu nieskutecznej presji i są wyrazem instytucjonalnej dominacji, jak i te, w których należy je traktować jako sztukę dla sztuki, w którym chętnie lub niechętnie ale dwie strony w relacji pomocowej „puszczają do siebie oko”, zgadzając na pozorność kontraktu.
Otrzymaliśmy zatem wszechstronną analizę, która jest interesująca dla badaczy zainteresowanych przeobrażeniami welfare state i upowszechnianiem się podejścia aktywizacyjnego w polityce społecznej, ale także dla decydentów odpowiedzialnych za reformy systemów pomocowych. Nie mam wątpliwości, że materiał ten powinien być brany pod uwagę w projektowaniu reform systemu pomocy społecznej tak, aby niwelować pozorność i dysfunkcje aktualnie stosowanych strategii/ narzędzi.
profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu