Konferencja pod tytułem:
Integracja społeczna przez pracę. Aspekty makrospołeczne i regionalne
data rozpoczęcia: 2010-10-05
W dniach 5–6 października 2010 w Augustowie odbyła się ogólnokrajowa konferencja naukowa pt: “Integracja społeczna przez pracę. Aspekty makrospołeczne i regionalne”. Organizatorzy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku.
PROBLEMATYKA KONFERENCJI
Intencją planowanej konferencji jest zwrócenie uwagi na grupy osób w Polsce, którym szczególnie trudno wejść na rynek pracy i/lub utrzymać się na nim. Do nich należą: osoby starsze, po 50. roku życia, kobiety (przede wszystkim powracających na rynek pracy po okresie dezaktywizacji związanej z opieką nad dzieckiem), niepełnosprawni, osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych, często długotrwale bezrobotne, czy też zamieszkujące na obszarach o niskim poziomie rozwoju gospodarczego, w tym na obszarach wiejskich.
Dlatego też szczególnym wyzwaniem w polityce rynku pracy w Polsce jest podjęcie działań na rzecz integracji grup defaworyzowanych na rynku pracy oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności poprzez ich aktywizację zawodową.
PODSTAWOWE OBSZARY TEMATYCZNE KONFERENCJI
- Obecna sytuacja grup defaworyzowanych na rynku pracy (wymiar makroekonomiczny, regionalny, lokalny);
- Szanse i instrumenty integracji społecznej w Polsce poprzez aktywizację zawodową;
- Znaczenie funduszy strukturalnych UE w aktywizacji zawodowej grup defaworyzowanych na rynku pracy – przykłady dobrych praktyk;
- Upowszechnienie elastycznych form pracy i organizacji czasu pracy jako rozwiązań sprzyjających zatrudnianiu osób z grup defaworyzowanych na rynku pracy;
- Znaczenie wdrożenia i upowszechnienia idei flexicurity z punktu widzenia kształtowania polityki zatrudnienia w Polsce.