Nr 8 (521) 2017
Spis treści 8/2017
Przemiany pracy i polityki społecznej w perspektywie ekonomicznej
OD REDAKTORÓW TEMATYCZNYCH NUMERU – Józef Orczyk, Maciej Żukowski
TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ BADAŃ NAD POLITYKĄ SPOŁECZNĄ W POZNAŃSKIM OŚRODKU AKADEMICKIM – Jan Szambelańczyk
INDYWIDUALIZACJA I ELASTYCZNOŚĆ. NOWA CYWILIZACJA PRACY? – Józef Orczyk
WYDATKI SOCJALNE W POLSCE NA TLE UE – Maciej Żukowski
RÓWNOŚĆ W SYSTEMIE EMERYTALNYM. PRZEGLĄD BADAŃ – Joanna Ratajczak
WYKORZYSTANIE DOROBKU EKONOMII BEHAWIORALNEJ W REFORMOWANIU SYSTEMÓW EMERYTALNYCH – Marek Szczepański
|OPIEKUNOWIE DOROSŁYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POLSCE I ICH AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA – Paweł Łuczak
WPŁYW BEZROBOCIA NA SUBIEKTYWNY DOBROSTAN OSÓB MŁODYCH W POLSCE – Piotr Michoń
INFORMACJE
Z PRAC KOMITETU NAUK O PRACY I POLITYCE SPOŁECZNEJ PAN – Paweł Łuczak
NOWOŚCI WYDAWNICZE IPISS
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
Józef Orczyk (prof., Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu)
Maciej Żukowski (prof., Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
OD REDAKTORÓW TEMATYCZNYCH NUMERU (s. 1)
Numer „Polityki Społecznej”, który trzymają Państwo w rękach, jest poświęcony wybranym problemom pracy i polityki społecznej. Wszyscy autorzy związani są z poznańskim ośrodkiem badań nad polityką społeczną.
W tekście, który można traktować jako wprowadzenie do tematyki numeru, Jan Szambelańczyk syntetycznie charakteryzuje tradycję i wyróżniki badań nad polityką społeczną, prowadzonych w poznańskich uczelniach, szczególnie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Cechy poznańskiego podejścia to przede wszystkim: analiza polityki społecznej głównie na gruncie ekonomii, akcentowanie aspektów ekonomicznych problemów społecznych, wiązanie polityki społecznej z pracą oraz łączenie badań naukowych z działalnością praktyczną. I właśnie te cechy stanowiły główne kryterium wyboru tekstów do tego numeru „Polityki Społecznej”.
Józef Orczyk analizuje współczesne przemiany pracy, akcentując rosnącą elastyczność organizacji i indywidualizację pracy. Autor wskazuje na konieczność poszukiwania nowej równowagi między prawami jednostki wynikającymi z jej pracy a zabezpieczeniem standardu życia i solidarnością społeczną.
Maciej Żukowski prezentuje politykę społeczną w Polsce na tle całej Unii Europejskiej przez wydatki socjalne i ich wybrane efekty. Autor wskazuje, że w stosunku do poziomu rozwoju poziom wydatków socjalnych w Polsce jest zbliżony do wielu zamożniejszych państw UE, a wydatki są silnie zorientowane na najstarszą część społeczeństwa. W latach 2005–2015 zmniejszyła się w Polsce zarówno skala zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, jak i nierówności dochodowych.
Joanna Ratajczak dokonuje przeglądu literatury na temat równości, jako wartości instrumentalnej sprawiedliwości społecznej, w systemach emerytalnych. Autorka rozważa, kto jest podmiotem równości, co jest pożądanym dobrem redystrybucji, jakie są kryteria podziału pożądanego dobra oraz jaki jest czas referencyjny.
Problematyki zabezpieczenia emerytalnego dotyczy także artykuł Marka Szczepańskiego. Autor wskazuje rezultaty zastosowania ekonomii behawioralnej przy reformowaniu zakładowych systemów emerytalnych w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Na podstawie analizy formułuje rekomendacje odnośnie do zastosowania podobnych rozwiązań w Polsce. Wskazuje także na pewne zagrożenia związane z wykorzystaniem ekonomii behawioralnej w reformowaniu systemów emerytalnych.
Paweł Łuczak analizuje dane indywidualne pochodzące z Diagnozy Społecznej z 2015 r., aby określić główne cechy społeczno-demograficzne osób sprawujących opiekę nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Wyniki analizy wskazują, że wśród opiekunów nieformalnych powszechne jest wcześniejsze przechodzenie na emeryturę, a tylko około jedna trzecia opiekunów jest aktywna zawodowo.
Celem artykułu Piotra Michonia jest zbadanie, na podstawie danych z Diagnozy Społecznej z 2015 r., jak doświadczanie bezrobocia wpływa na różne wymiary subiektywnego dobrostanu młodych osób w Polsce. Wyniki badania wskazują, że bezrobocie oddziałuje negatywnie na ocenę sytuacji finansowej, relacje z przyjaciółmi, samoocenę, witalność, ocenę perspektyw na przyszłość oraz zadowolenie ze spędzania czasu wolnego.
Jan Szambelańczyk (prof., Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ BADAŃ NAD POLITYKĄ SPOŁECZNĄ W POZNAŃSKIM OŚRODKU AKADEMICKIM (s. 2–3)
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Józef Orczyk (prof., Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu)
INDYWIDUALIZACJA I ELASTYCZNOŚĆ. NOWA CYWILIZACJA PRACY? (s. 3–9)
Obecny rozwój społeczno-gospodarczy łączy się z coraz większą elastycznością organizacji i indywidualizacją pracy. Jest to związane ze zwiększaniem znaczenia pracy w usługach. Polska jest w okresie kiedy indywidualizacja pracy wymusza rozwój elastycznych form jej realizacji. W warunkach zwiększania się znaczenia zadaniowości w realizacji pracy, zmniejszania się bezrobocia, autor proponuje zwiększanie się zakresu pracy na części etatu zamiast zwiększania zatrudnienia okresowego. Artykuł kończy uwagami na temat konieczności poszukiwania nowego pasma równowagi pomiędzy prawami jednostki wynikającymi z jego pracy a tym co się przeznacza na instytucje zabezpieczające standard życia i solidarność społeczną.
Słowa kluczowe: rynek pracy, rozwój usług, indywidualizacja, elastyczność pracy, motywacja, dobra i prawa nabyte, dobro wspólne
BIBLIOGRAFIA
Autor D.H. (2015), Why Are There Still So Many Jobs? The History and the Future of Workplace Automation, „Journal of Economic Perspectives”, Vol. 29, No. 3, p. 3–30.
Barr N. (2016), Ekonomia polityki społecznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznań.
Boeri T., Ours J. (2011), Ekonomia niedoskonałych rynków pracy, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Warszawa.
Chłoń-Domińczak A., Strawiński P. (2015), Wchodzenie młodych osób na rynek pracy w Polsce, w. E. Kwiatkowski, B. Liberda (red.), Determinanty rozwoju Polski. Rynek pracy i demografia, PTE, Warszawa.
de Koning J., ed. (2007), The Evolution of Active Labour Market Policies. Measuring Public Private Partnerships and Benchmarking, Edward Elgar, Cheltenham.
Goos M., Konings J., Rademakers E. (2016), Flexibility@work 2016. Future of work in the digital age. Evidence from OECD countries, Yearly report on flexible labor and employment, Randstad, https://www.randstad.gr/download/Randstad-Flexibility@work-2016.pdf [dostęp 20.02.2017].
Gorter C. (2000), The Duch Miracle?, w: G.E. Andersen, M. Regini (eds.), Why Deregulate Labour Markets, Oxford University Press, p 180–210.
Grotowska-Leder J., Serafin-Juszczak B. (2014), Zbiorowość NETT – niewykorzystane zasoby pracy młodzieży. Skala, dynamika i wybrane cechy zjawiska w perspektywie Unii Europejskiej, w: L. Machol-Zajda, C. Sadowska-Snarska (red.), Rynek pracy i polityka społeczna w XXI wieku. Aktualne problemy, IPiSS, Warszawa, s. 13–37.
Hobsbawm E. (2013), Wiek rewolucji 1789–1848, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa.
Kawa M. (2010), Tendencje zmian zatrudnienia w sektorze usług w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej, http:/www.ur.edu.pl/plikZeszyt 17/33pdf [dostęp 20.02.2017].
Kwiatkowski E., Włodarczyk P. (2015), Instytucje rynku pracy i polityka makroekonomiczna a zatrudnienie w krajach OECD w okresie globalnego kryzysu, w: E. Kwiatkowski, B. Liberda (red.), Determinanty rozwoju Polski. Rynek pracy i demografia, PTE, Warszawa.
Landres D.S. (2015), Bogactwo i nędza narodów. Dlaczego jedni są tak bogaci, a inni tak ubodzy, Wydawnictwo Muza, Warszawa.
Miedziński B. (2015), Bezrobocie polskie – drogi wyjścia, w: E. Kwiatkowski, B. Liberda (red.), Determinanty rozwoju Polski. Rynek pracy i demografia, PTE, Warszawa.
Morris J. (2015), Dlaczego Zachód rządzi – na razie. Co schematy historyczne mówią o przyszłości, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań.
Orczyk J. (2004), Postęp cywilizacyjny a praca, w: S. Borkowska (red.), Przyszłość pracy w XXI wieku, IPiSS, Warszawa, s. 72–84.
Orczyk J. (2014), Znaczenie pracy i kwalifikacji we współczesnym świecie, w: Z. Strzelecki, E. Kryńska, J. Witkowski (red.), Kryzys jakości życia, Komitet Prognoz „Polska 2000+” PAN, Warszawa, s. 137–149.
Polanyi K. (2010), Wielka transformacja, PWN, Warszawa.
Świątkowski A.M. (2017), Status pracy i jej pożytków. Artykuł dyskusyjny, „Polityka Społeczna”, nr 1.
Szymańska A. (2013), Instytucjonalne uwarunkowania elastyczności i rynku pracy w krajach OECD, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
Urbaniak B. (2017), Wsparcie pracowników sprawujących opiekę nieformalną, „Polityka Społeczna”, nr 1.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Maciej Żukowski (prof., Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
WYDATKI SOCJALNE W POLSCE NA TLE UE (s. 10–17)
Według wydatków na zabezpieczenie społeczne w relacji do PKB Polska jest jednym z najmniej „socjalnych” państw UE – w roku 2014 wydatki te stanowiły 2/3 średniej unijnej. Ze względu na szybszy wzrost gospodarczy w Polsce, w okresie kryzysu, dystans między Polską a średnią unijną w omawianym okresie jeszcze się zwiększył. Jednak w stosunku do poziomu rozwoju, Polska jest podobnie „socjalna” jak wiele zamożniejszych państw. Niższy realny poziom świadczeń socjalnych w Polsce wynika przede wszystkim właśnie z niższego PKB. Polska ma bardzo wysokie wydatki na emerytury i renty, co wskazuje na silną orientację wydatków socjalnych na najstarszą część społeczeństwa. Natomiast wydatki na opiekę zdrowotną należą do najniższych w UE. Wydatki na edukację w relacji do PKB spadły do poziomu nieco poniżej średniej unijnej, głównie w związku ze zmniejszaniem się liczby uczniów i studentów. Zarówno pod względem zmniejszania skali zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, jak i zmniejszania nierówności dochodowych, Polska zanotowała w latach 2005–2015 największy postęp w całej UE. Z tego punktu widzenia skuteczność i efektywność wydatków socjalnych w Polsce w omawianym okresie była wysoka.
Słowa kluczowe: wydatki socjalne, zabezpieczenie społeczne, edukacja, Polska, Unia Europejska
BIBLIOGRAFIA
Anioł W., Duszczyk M., Zawadzki P.W., red. (2011), Europa Socjalna: Iluzja czy rzeczywistość?, IPS UW, Warszawa.
Barr N. (2016), Ekonomia polityki społecznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań.
Bąba W. (2016a), Modele europejskiej polityki społecznej i ich skuteczność – teoria i praktyka, „Polityka Społeczna”, nr 3, s. 1–7.
Bąba W. (2016b), Zmiany skuteczności krajowych polityk społecznych w Europie w okresie 2004–2012, „Polityka Społeczna”, nr 5–6, s. 14–21.
Bednarski M., Szatur-Jaworska B., red. (1999), Wskaźniki społeczne jako narzędzia pomiaru skuteczności i efektywności polityki społecznej, IPiSS i IPS UW, Warszawa.
Castro V. (2017), The impact of fiscal consolidations on the functional components of government expenditures, „Economic Modelling”, Vol. 60, Issue 1, p. 138–150.
European Commission (2016a), Employment and Social Developments in Europe 2016, Annual Review 2016, Publications Office of the European Union, Luxembourg.
Eurostat (2016), European system of integrated social protection statistics – ESSPROS. Manual and user guidelines, 2016 edition, Publications Office of the European Union, Luxembourg.
Eurostat (2017), Database, http://epp.eurostat.ec.europa. eu/portal/page/portal/statistics/search_database [dostęp 6.02.2017; 8.02.2017; 17.02.2017; 20.02.2017; 6.03.2017; 13.03.2017].
Firlit-Fesnak G., Szylko-Skoczny M., red. (2007), Polityka społeczna. Podręcznik akademicki, PWN, Warszawa.
Gabryszak R., Magierek D., red. (2011), Europejska polityka społeczna, Difin, Warszawa.
Golinowska S., Hengstenberg P., Żukowski M., red. (2009), Diversity and Commonality in European Social Policies: The Forging of a European Social Model, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Friedrich Ebert Stiftung, Warszawa.
Jończyk J. (2006), Prawo zabezpieczenia społecznego, wyd. III uaktualnione, Zakamycze, Kraków.
Kawiński M. (2011), Ubezpieczenia publiczne i prywatne w polityce społecznej. Skuteczność i efektywność, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa.
Księżopolski M. (2011), Polska polityka społeczna na tle modeli występujących w Europie, w: W. Anioł, M. Duszczyk, P.W. Zawadzki (red.), Europa Socjalna: Iluzja czy rzeczywistość?, IPS UW, Warszawa, s. 261–285.
OECD/EU (2016), Health at a Glance: Europe 2016 – State of Health in the EU Cycle, OECD Publishing, Paris. State Reform: Is Retrenchment Really the Only Game Left in Town?, „Social Policy and Administration”, Vol. 48, No. 7, p. 883–904.
Uścińska G. (2013), Zabezpieczenie społeczne osób korzystających z prawa do przemieszczania się w Unii Europejskiej, Wolters Kluwer, Warszawa.
van Kersbergen K., Vis B., Hemerijck A. (2014), The Great Recession and Welfare.
Vandenbroucke F. (2016), Comparative social policy analysis in the EU at the brink of a new era, „Journal of Comparative Policy Analysis: Research and Practice”.
ZUS (2016), Zabezpieczenie społeczne w Polsce, Warszawa.
Żołędowski C. (2007), Uwarunkowania polityki społecznej, w: G. Firlit-Fesnak, M. Szylko-Skoczny (red.), Polityka społeczna. Podręcznik akademicki, PWN, Warszawa, s. 55–70.
Żukowski M. (2015), Systemy zabezpieczenia społecznego w państwach członkowskich UE w okresie kryzysu, w: E. Kwiatkowski, B. Liberda (red.), Determinanty rozwoju Polski. Rynek pracy i demografia, IX Kongres Ekonomistów Polskich, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Warszawa, s. 230–240.
Dziedziny naukowe: nauki ekonomiczne
Dyscypliny naukowe: ekonomia
Joanna Ratajczak (dr, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
RÓWNOŚĆ W SYSTEMIE EMERYTALNYM. PRZEGLĄD BADAŃ (s. 18–27)
Równość będąca wartością instrumentalną sprawiedliwości społecznej jest istotną wytyczną dla projektowania, implementacji i oceny polityki społecznej, w tym polityki emerytalnej. Aktorzy instytucjonalni często odnoszą się do równości w kontekście zabezpieczenia emerytalnego, jednak z reguły wartość ta nie jest definiowana wprost i w sposób jednoznaczny. Co więcej, wiele różnych zasad sprawiedliwości społecznej (i równości) może być stosowanych jednocześnie w danym obszarze (np. bazowym zabezpieczeniu emerytalnym). Pojawia się zatem konieczność ich identyfikacji i hierarchizacji, także w odniesieniu do innych wartości istotnych dla zabezpieczenia emerytalnego, np. efektywności.
Celem artykułu jest propozycja wymiarów analizy równości W szczególności rozważone zostaną następujące pytania: (1) kto jest podmiotem równości? (2) co jest pożądanym dobrem redystrybucji, (3) jakie są kryteria podziału pożądanego dobra (dóbr) (4) jaki jest czas referencyjny? Wnioskowanie ma charakter redukcyjny i bazuje na badaniach literaturowych.
Słowa kluczowe: równość, sprawiedliwość, system emerytalny, redystrybucja
BIBLIOGRAFIA
Alessie R., Angelini V., van Santen P. (2011), Pension Wealth and Household Savings in Europe: Evidence from Sharelife, Netspar Discussion Papers, DP10/2011–088.
Antonów K. (2015), Zasady równości i sprawiedliwości społecznej w prawie emerytalnym, „Annales UMCS. Sectio G”, Vol. LXII, z. 2, s. 9–27.
Barr N. (2001), Państwo dobrobytu jako skarbonka. Informacja, ryzyko, niepewność a rola państwa, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie, Warszawa.
Barr N. (2016), Ekonomia polityki społecznej, tłum. Krzysztof Czarnecki, Paweł Łuczak, Maciej Żukowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań.
Barr N., Diamond P. (2010), Pension Reform. A short Guide, Oxford University Press, New York.
Beck U. (2002), Społeczeństwo ryzyka. W drodze do innej nowoczesności, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa.
Becker I., Hauser R. (2004), Soziale Gerechtigkeit – eine Standortbestimmung. Zieldimensionen und empirische Befunde, Edition Sigma, Berlin.
Bielecki M., Makarski K., Tyrowicz J. (2017), Wiek emerytalny i wydatki na emerytury. Jakie będą skutki obniżania wieku emerytalnego?, Group for Research in Applied Economics, https://www.slideshare.net/grape_uw/wiek-emerytalny-i-wydatki-na-emerytury [dostęp 10.05.2017].
Bönke T., Grabka M. M., Schröder C., Wolff E. N., Zyska L. (2016), The joint distribution of net worth and pension wealth in Germany, SOEPpapers on Multidisciplinary Panel Data Research at DIW Berlin, 853.
Börsch-Supan A.B. (1998), Incentive Effects of Social Security on Labor Force Participation: Evidence in Germany and Across Europe, NBER Working Paper No. 6780.
Chłoń-Domińczak A. (2012), Długoterminowe zabezpieczenie rodziny w systemie emerytalnym, Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, Warszawa.
Chybalski F. (2015), Pomiar redystrybucji w międzynarodowych analizach systemów emerytalnych, w: F. Chybalski, E. Marcinkiewicz (red.), Współczesne problemy systemów emerytalnych. Wybrane zagadnienia, Monografie Politechniki Łódzkiej, Łódź, s. 18–27.
Chybalski F. (2016), Adekwatność dochodowa, efektywność i redystrybucja w systemach emerytalnych. Ujęcie teoretyczne, metodyczne i empiryczne, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa.
Davies B. (2000), Equity within and Between Generations: Pension System and Equity, w: G. Hughes, J. Stewart (eds.), Pensions in the European Union: Adapting to Economic and Social Change, Kulwer Academic Publishers, Norwell Mars., s. 109–126.
Devereux S. (2016), Is targeting ethical?, Global Social Policy, Vol. 16(2), s. 166–181.
Disney R., Whitehouse E. (2002), The economic well-being of older people in international perspective: a critical review, MPRA Paper No. 10333.
Döring D. (1998), Leitvorstellungen der Politik der sozialen Sicherung unter besonderer Berücksichtigung der Geschichte der Rentenversicherung, w: S. Blasche, D. Döring (red.), Sozialpolitik und Gerechtigkeit, Campus Verlag, Frankfurt/ New York, s. 214–257.
Filek J., Kot D., Węgrzecki A. (2004), Część pierwsza: z punktu widzenia filozofa, w: S.M. Kot, A. Malawski, A. Węgrzecki (red.), Dobrobyt społeczny, nierówności i sprawiedliwość dystrybutywna, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków, s. 15–106.
Fornero E. (2003), From pension design to pension reform, „Journal of European Social Policy”, Vol. 13, p. 273–275.
Frick J.G., Grabka M.M. (2010), Old-age pension entitlements mitigate inequality-but concentration of wealth remains high, DIW Berlin, Weekly Report, s. 55–63.
Frick J.R., Grabka M.M. (2013), Public Pension Entitlements and the Distribution of Wealth, w: J.C. Gornick, M. Jäntti (eds.), Income Inequality: Economic Disparities and the Middle Class in Affluent Countries, Stanford University Press, in Press, s. 362–387.
Fultz E., Ruck M., Steinhilber S., red. (2003), The Gender Dimensions of Social Security Reform in Central and Eastern Europe: Case Studies of the Czech Republic, Hungary and Poland, ILO, Budapest.
Góra M. (2003), System emerytalny, PWE, Warszawa.
Gornick J.C., Jäntti M., red. (2013), Income Inequality: Economic Disparities and the Middle Class in Affluent Countries, Stanford University Press, s. 362–388.
Grech A.G. (2012), Evaluating the possible impact of pension reforms on future living standards in Europe, MPRA Paper No. 39851, https://mpra.ub.uni-muenchen.de/39851 [dostęp 20.11.2016].
Grech A.G. (2014), Evaluating the possible impact of pension reforms on elderly poverty in Europe, MPRA Paper No. 57639, http://mpra.ub.uni-muenchen.de/57639/ [dostęp 12.01.2017].
Hagemajer J., Makarski K., Tyrowicz J. (2013), Reforma emerytalna w świetle modelu nakładających się pokoleń (OLG), Group for Research in Applied Economics, https: //www.slideshare.net/grape_uw/slides-scalonepl [dostęp 10.05.2017].
Handschke J., Łyskawa K., Ratajczak J. (2005), Ryzyko emerytalne w systemie zabezpieczenia na starość, w: T. Szumlicz (red.), Społeczne aspekty ubezpieczenia, SGH w Warszawie, Warszawa, s. 141–152.
Hauser R., Becker I. (2000), Introduction, w: R. Hauser, I. Becker (eds.), The Personal Distribution of Income in an International Perspective, Springer Verlag, Berlin; Heidelberg; New York; Barcelona; Hong Kong; London; Milan; Paris; Singapore; Tokyo: Springer, s. 1–6.
Hinrichs K. (1997), Social insurances and the culture of solidarity: The moral infrastructure of interpersonal redistributions – with special reference to the German health care system, ZeS-Arbeitspapier, No. 03/1997.
Hinrichs K. (1998), Reforming the public pension scheme in Germany: The end of the traditional consensus?, ZeS-Arbeitspapier, No. 11/1998.
Holzmann R., Hinz R.P., Dorfman M. (2008), Pension Systems and Reform Conceptual Framework, Social Protection Discussion Paper No. 0824.
Holzmann R., Palmer E. (2006), The Status of the NDC Discussion: Introduction and Overview, w: R. Holzmann, E. Palmer (eds.), Pension Reform. Issues and Prospects for Non-Financial Defined Contribution (NDC) Schemes, The World Bank, Washington D.C., s. 1–15.
Holzmann R., Palmer E. (2013), Early Lessons from Country Experience with Matching Contribution Schemes, w: R. Hinz, R. Holzmann, D. Tuesta, N. Takayama (eds.), Matching Contributions for Pensions. A Review of International Experience, The World Bank, Washington D.C., s. 3–26.
Horodecka A. (2011), Problem definiowania dobrobytu i wartości w ekonomii i jego znaczenie dla polityki gospodarczej, w: J. Stacewicz (red.), Polityka gospodarcza w świetle kryzysowych doświadczeń, Prace i materiały Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH 85, SGH w Warszawie, Warszawa, s. 9–48.
Horstmann S., Hüllsman J. (2009), Study Contract to improve the knowledge on the socio-economic impact of pension systems on women, raport projektu, European Commission, DG Employment, Social Affairs and Equal Opportunities, VC/2007/0329, ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=5001&langId=en [dostęp 30.05.2016].
Howse K. (2004), What has fairness got to do with it? Social justice and pension reform, Ageing Horizons – Oxford Institute of Ageing, Issue 1.
Howse K. (2007), Updating the Debate on Intergenerational Fairness in Pension Reform, „Social Policy & Administration” 41(1), s. 50–64.
Jabłonowski J., Müller Ch. (2013), 3 sides of 1 coin – Longterm Fiscal Stability, Adequacy and Intergenerational Redistribution of the reformed Old-age Pension System in Poland, National Bank of Poland Working Paper No. 145, Warsaw.
Jaime-Castillo A.M. (2013), Public opinion and the reform of the pension systems in Europe: the influence of solidarity principles, „Journal of European Social Policy” 23(4), s. 390–405.
Jajko-Siwek (2016), Quo vadis pensione? Perspektywy zmian w poziomie świadczeń emerytalnych w Polsce, referat na konferencji ESPAnet Polska 2016, https://ln.sync.com/dl/c37212390#nr6s7xy6-wazvp95n-vn3ukb63-wv953syg [dostęp 20.09.2016].
Jajko-Siwek A. (2014), Między i wewnątrzpokoleniowa redystrybucja dochodowa w polskim systemie emerytalnym, w: M. Szczepański, T. Brzęczek, M. Gajowiak (red.), Systemy zabezpieczenia społecznego wobec wyzwań demograficznych i rynkowych. Social security systems against the challenges of demographics and market, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, s. 189–200.
Klenner Ch., Leiber S., red. (2010), Welfare states and gender inequality in Central and Eastern Europe, ETUI, Brussels.
Kohl J. (2003), Principles of Distributive Justice in Pension Policies. Cross-National Variations in Public Opinion, paper prepared for the Conference on New Challenges for Welfare State Research, 21–24 August, Toronto.
Kohli M. (1987), Retirement and the Moral Economy: An Historical Interpretation of the German Case, „Journal of Aging Studies”, Vol. 1, No. 2, p. 125–144.
Kohli M. (2008), Generational equity. Concepts and attitudes, w: C. Arza, M. Kohli (eds.), Pension Reform in Europe. Politics, policies and outcomes, Routledge, London, New York, s. 198–214.
Koralewska W. (2014), Uwarunkowania indywidualnych preferencji redystrybucyjnych, praca licencjacka, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, niepublikowane.
Kot S.M. (2004a), Dobrobyt, w: S.M. Kot, A. Malawski, A. Węgrzecki (red.), Dobrobyt społeczny, nierówności i sprawiedliwość dystrybutywna, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków, s. 107–122.
Kot S.M. (2004b), Koncepcja sprawiedliwości dystrybutywnej i redystrybutywnej, w: S.M. Kot, A. Malawski, A. Węgrzecki (red.), Dobrobyt społeczny, nierówności i sprawiedliwość dystrybutywna, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków, s. 229–247.
Kot S.M., Malawski A., Węgrzecki A., red. (2004), Dobrobyt społeczny, nierówności i sprawiedliwość dystrybutywna, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków.
Lamont J., Favor Ch. (2016), Distributive Justice, The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Summer 2016 Edition), Edward N. Zalta (ed.), URL = http://plato.stanford.edu/archives/sum2016/entries/justice-distributive/ [dostęp 30.09.2016].
Laska A. (2011), Sprawiedliwość społeczna w dyskursie polskiej zmiany systemowej, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń.
Leisering L. (2004), Paradigmen sozialer Gerechtigkeit. Normative Diskurse im Umbau des Sozialstaats; wersja styczeń 2004, http://www.uni-bielefeld.de/soz/personen/Leisering/pdf/1.pdf [dostęp 15.07.2016].
Lissowski G. (2008), Zasady sprawiedliwego podziału dóbr, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.
Maiese M. (2016), Principles of Justice and Fairness. Beyond Intractability, w: G. Burgess, H. Burgess (eds.), Conflict Information Consortium, University of Colorado, Boulder. Posted: July 2003, http://www.beyondintractability.org/essay/principles-of-justice [dostęp 30.09.2016].
Malawski A. (2004), Aksjomatyczna analiza dobrobytu i sprawiedliwości dystrybutywnej, w: S.M. Kot, A. Malawski, A. Węgrzecki (red.) , s. 123–160.
Mattil B. (2006), Pension Systems: Sustainability and Distributional Effects in Germany and the United Kingdom, Physica Verlag, A Springer Company.
Moody H.R. (2009), The Moral Economy of Retirement, Journal of American Society of Aging, Vol 33, No. 3, p. 27–33.
Morecka Z. (1981), Społeczne aspekty gospodarowania, Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.
Myles J. (2002), A New Social Contract for the Elderly?, w: G. Esping-Andersen i in., Why We Need a New Welfare State?, Oxford University Press, Oxford, s. 130–172.
Myles J. (2003), What justice requires: pension reform in ageing societies, Journal of European Social Policy, Vol 13, p. 264–269.
OECD (2013), OECD Guidelines for Micro Statistics on Household Wealth, OECD Publishing.
Oksanen H. (2003), The debate on pensions: more rigour needed in the middle field, „Journal of European Social Policy”, Vol 13, p. 269–273.
Orszag P.R., Stiglitz J.E. (2001), Rethinking Pension Reform: Ten Myths about Social Security Systems, w: R. Holzmann, J.E. Stiglitz (eds.), New Ideas about Old Age Security. Toward Sustainable Pension System in the 21st Century, The World Bank, Washington D.C., s. 17–56.
Österle A. (2002), Evaluating Equity in Social Policy. A Framework for Comparative Analysis, SAGE Publications (London, Thousand Oaks and New Delhi), Vol. 8, Issue 1, s. 46–59.
Pacud R. (2015), Sprawiedliwość w prawie emerytalnym. Kwestie międzypokoleniowe oraz ekonomiczne, „Annales UMCS. Sectio G”, Vol. LXII, z. 2, s. 159–171.
Pallares-Miralles M., Romero C., Whitehouse E. (2012), International Patterns of Pension Provision II. A Worldwide Overview of Facts and Figures, Discussion Paper No. 1211, The World Bank, Washington D.C.
Palme J. (1990), Models of old-age pensions, w: R.E. Goodin, A. Ware (eds.), Needs and Welfare, Sage, London, s. 104–125.
Petelczyc J., Roicka P. (2015), Sytuacja kobiet w systemie emerytalnym, ISP, Warszawa, http://www.isp.org.pl/uploads/pdf/1637680578.pdf [dostęp 28.10.2016].
Petersen J.H. (1998), Recent research on public pension systems. A review, „Labour Economics”, No. 5, p. 91–108.
Piotrowski J. (1966), Zabezpieczenie społeczne. Problematyka i metody, Książka i Wiedza, Warszawa.
Powell M., Johns N., Green A. (2011), Social Justice in Social Policy, http://www.social-policy.org.uk/lincoln2011/PowellJohnsGreen%20P7.pdf [dostęp 2.06.2016].
Rajevska O. (2016), Adequacy and Equity of Pensions as a Function of Pension System Institutional Design: a Case of the Baltic States, thesis, https://www.researchgate.net/publication/303812913_ADEQUACY_AND_EQUITY_OF_PENSIONS_AS_A_FUNCTION_OF_PENSION_SYSTEM_INSTITUTIONAL_DESIGN_A_CASE_OF_THE_BALTIC_STATES [dostęp 10.05.2017].
Ratajczak-Tuchołka J. (2010), Emerytury kobiet w ubezpieczeniowych systemach emerytalnych w Niemczech i w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań.
Rutecka J. (2012), Zakres redystrybucji dochodowej w ubezpieczeniowym systemie emerytalnym, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa.
Rutecka J. (2015), Progresywność europejskich systemów emerytalnych – ujęcie porównawcze, w: F. Chybalski, E. Marcinkiewicz (red.), Współczesne problemy systemów emerytalnych. Wybrane zagadnienia, Monografie Politechniki Łódzkiej, Łódź, s. 28–39.
Sabbagh C., Vanhuysse P. (2014), Perceived pension injustice: A multidimensional model for two most-different cases, „International Journal of Social Welfare”, No. 23, s. 174–184.
Schmähl W. (1977), Alterssicherung und Einkommensverteilung. Theoretische und empirische Untersuchungen zur Finanzierung, Leistungsgewährung und zur Verteilung zwischen Generationen, Mohr Siebeck, Tübingen.
Schmähl W. (1980), Zielvorstellungen in der Diskussion über die Alterssicherung – Eine Skizze, „Zeitschrift für Gerontologie“, Band 13, Heft 3, s. 222–240.
Schmähl W. (1981), Soziale Sicherung im Alter, w: W. Albers i in. (red.), Handwörterbuch der Wirtschaftswissenschaft, Fischer/J.C.B. Mohr (Paul Siebeck)/Vandenhoeck&Ruprecht, s. 645–661.
Schmähl W. (2009), Soziale Sicherung: Ökonomische Analysen, VS Verlag für Sozialwissenschaften, Wiesbaden, s. 119–148.
Schokkaert E., Van Parijs P. (2003a), Debate on Social Justice and Pension Reform: Social Justice and the Reform of Europe’s Pension Systems, „Journal of European Social Policy”, Vol. 13, s. 245–263.
Schokkaert E., Van Parijs P. (2003b), Just pensions: reply to Myles, Oksanen and Fornero, „Journal of European Social Policy”, Vol. 13, s. 276–280.
Supińska J. (1991), Dylematy polityki społecznej, IPS UW, Warszawa.
System emerytalny z perspektywy płci. Solidarność i godne życie (2014), Heinrich Böll Stiftung, https://pl.boell.org/sites/default/files/system_emerytalny_perspektywa_plci.pdf [dostęp 30.04.2017].
Szarfenberg R. (2008), Krytyka i afirmacja polityki społecznej, wyd. drugie rozszerzone, poprawione i uzupełnione, Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Warszawa.
Szarfenberg R. (2014), Polityka społeczna a nierówności społeczne, w: B. Kłos, J. Szymańczak (red.), Nierówności społeczne w Polsce, Kancelaria Sejmu, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa, s. 47–72.
Szarfenberg R. (2015), Polityka społeczna a egalitaryzmy, w: M. Kawiński (red.), Doubezpieczenie społeczne: idea i kontynuacja, SGH, Warszawa, s. 15–26.
Szukalski P. (2012), Solidarność pokoleń. Dylematy relacji międzypokoleniowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.
Szumlicz T. (2004), Zabezpieczenie emerytalne w systemach zabezpieczenia społecznego, w: T. Szumlicz, M. Żukowski (red.), Systemy emerytalne w krajach Unii Europejskiej, Twigger, Warszawa, s. 9–28.
Szumlicz T. (2015), Ubezpieczenie w polityce społecznej: teksty i komentarze, Fundacja Instytut Zarządzania Ryzykiem Społecznym, Warszawa.
Tausch F., Potters J., Riedl A. (2011), Preferences for Redistribution and Pensions. What can we Learn from Experiments?, CESifo Working Paper No. 3156.
Vanhuysse P. (2013), Intergenerational Justice in Aging Societies: A Cross-National Comparison of 29 OECD Countries, April 20, 2013, Bertelsmann Stiftung, http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.2309278 [dostęp 5.05.2017].
Walzer M. (2007), Sfery sprawiedliwości. Obrona pluralizmu i równości, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.
Werding M. (2014), Familien in der gesetzlichen Rentenversicherung: das Umlageverfahren auf dem Prüfstand, Gütersloh.
Zacher H.F. (1991), Ziele der Alterssicherung und Formen ihrer Verwirklichung, w: H.F. Zacher (red.) we współpracy z C. Mager, Alterssicherung im Rechtsvergleich, 1. Auflage, Nomos Verlagsgesellschaft, Baden-Baden, s. 25–113.
Żukowski M. (1997), Wielostopniowe systemy zabezpieczenia emerytalnego w Unii Europejskiej i w Polsce. Między państwem a rynkiem, Zeszyty Naukowe – seria II, zeszyt 151, Wyd. Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań.
Żukowski M. (2006), Reformy emerytalne w Europie, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Marek Szczepański (prof., Politechnika Poznańska)
WYKORZYSTANIE DOROBKU EKONOMII BEHAWIORALNEJ W REFORMOWANIU SYSTEMÓW EMERYTALNYCH (s. 27–35)
Celem poznawczym artykułu jest próba oceny zastosowania niektórych rozwiązań wypracowanych na gruncie teorii ekonomii behawioralnej w praktyce reformowania systemów emerytalnych.
Przedmiotem prezentowanych wyników badań są dotychczasowe rezultaty zastosowania ekonomii behawioralnej przy reformowaniu zakładowych systemów emerytalnych w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii (automatyczny zapis do programu emerytalnego z możliwością odstąpienia w określonym czasie). Osiągnięte w tych krajach efekty (upowszechnienie zakładowych systemów emerytalnych, zwiększenie poziomu dodatkowych oszczędności emerytalnych) są zachęcające. Na tej podstawie sformułowano rekomendacje co do możliwości zastosowania podobnych rozwiązań w Polsce.
Wskazano także na pewne zagrożenia związane z wykorzystaniem ekonomii behawioralnej w reformowaniu systemów emerytalnych (m.in. manipulowanie zachowaniami i decyzjami uczestników systemu emerytalnego nie zawsze zgodne z ich interesem, misselling).
Słowa kluczowe: ekonomia behawioralna, ekonomia emerytalna, reformy
BIBLIOGRAFIA
Choi J.J., Laibson D., Madrian B.C. (2009a), Reducing the Complexity Costs of 401(k) Participation Through Quick Enrollment, w: D.A. Wise (ed.), Developments in the Economics of Aging, University of Chicago Press, Chicago, s. 57–85.
Choi J.J., Laibson D., Madrian B.C. (2009b), Mental Accounting in Portfolio Choice: Evidence from a Flypaper Effect, „American Economic Review”, nr 99 (5), s. 2085–2095.
Cordes J. (1990), Socio-economic perspectives on household saving behavior, „Journal of Behavioral Economics”, Vol. 19 (3), s. 273–284.
Czepulis-Rutkowska Z. (2016), Wybrane problemy systemów emerytalnych a międzynarodowe trendy zmian. Przegląd emerytalny – element debaty w Polsce, „Polityka Społeczna”, nr 1 tematyczny, s. 7–12.
Czerwonka M. Gorlewski B. (2012), Finanse behawioralne, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa.
Czerwonka M., Rzeszutek M. (2013), Analiza zachowań inwestycyjnych inwestorów giełdowych oraz studentów kierunków ekonomicznych i psychologicznych z perspektywy finansów behawioralnych, „Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów”, Zeszyt Naukowy SGH, nr 126, s. 9–22.
Davis B. (2012), Better Defined Contributions Pension Provision, TUC Working Paper (Trade Unions Congress), London.
Department for Work and Pensions (2006), Security in Retirement. Towards a New Pension System, http://webarchive.nationalarchives.gov.uk/20100407120701/http:/dwp.gov.uk/docs/prelims.pdf [dostęp 10.05.2017].
Department for Work and Pensions (2016), Workplace pensions: Update of analysis on Automatic Enrolment 2016, https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/560356/workplace-pensions-update-analysis-auto-enrolment-2016.pdf [dostęp 2017.01.10].
Diamond P., Vartiainen H. (2007), Behavioral Economics and Its Applications, Princeton University Press, Princeton and Oxford.
Dudziak S. (2013), Ekonomia behawioralna – interdyscyplinarne podejście do zachowań ekonomicznych, „Studia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania”, nr 32, Uniwersytet Szczeciński, s. 23–36, http://www.wneiz.pl/sip/numery/rok2013/studia-i-prace-wneiznr-32–2013-t-2/3692-ekonomia-behawioralna-interdyscyplinarne-podejscie-do-zachowan-ekonomicznych [dostęp 31.01.2017].
Farrar D. (2008), A critical View of KiwiSaver, „KiwiBlog”, 7 maja, http://www.kiwiblog.co.nz/2008/05/a_critical_view_of_kiwisaver.html [dostęp 5.04.2017].
Habermas J. (1981), Theorie des kommunikativen Handelns, Suhrkamp Verlag, Frankfurt am Main.
Inland Revenue (2014), KiwiSaver evaluation: Final summary report. A joint agency evaluation 2007–2014, National Research and Unit, https://www.ird.govt.nz [dostęp 15.04.2017].
Inland Revenue (2017), Your introduction to KiwiSaver – employee information, February, http://www.ird.govt.nz/r e s o u r c e s / 4 / e / 4 e 6 a d b 1 e — 8 6 d 5 — 4 8 2 6 — 8 3 8 6 –ef44a9473587/CO63038_KS3+Feb17+FAVI.pdf [dostęp 10.05.2017].
Kahneman D., Tversky A. (1979), Prospect theory, an analysis of decisions under risk, „Econometrica”, Vol. 2, No. 47, s. 263–292.
Kritzer B.E. (2007), KiwiSaver: New Zeland’s New Subsidized Retirement Savings Plans, „Social Security Bulletin”, Vol. 67, No. 4, http://heinonline.org [dostęp 15.02.2016].
KNF (2017), Informacja dotycząca pracowniczych programów emerytalnych w 2016 r., https://www.knf.gov.pl/Images/informacja_PPE_2016_tcm75-49281.pdf [dostęp 5.04.2017].
Knoll M. (2010), The Role of Behavioral Economics and Behavioral Decision Making in Americans’ Retirement Savings Decisions, „Social Security Bulletin”, Vol. 70, No. 4.
Mandrosz J. (1999), Czynniki ograniczajace racjonalność poglądów i zachowań politycznych, w: K. Skarżyńska (red.) Pschychologia polityczna, ZYSK I S-KA, Poznań.
Mullainathan S., Thaler R. (2000), Behavioral Economics, NBER WORKING PAPER SERIES, Working Paper 7948, http://www.nber.org/papers/w7948 [dostęp 31.01.2017].
Ministerstwo Rozwoju (2017), Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – prezentacja, https://www.mr.gov.pl/media/14840/Plan_na_rzecz_Odpowiedzialnego_Rozwoju_prezentacja.pdf [dostęp 15.04.2017].
Olejnik I. (2016), Zabezpieczenie emerytalne. Modele i determinanty zachowań polskich gospodarstw domowych, Wydawnictwo UEP, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznań.
ONS (2015), Statistical bulletin: Occupational Pension Schemes Survey, UK 2015, Office for National Statistics, Occupational Pension Schemes Survey, UK, https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/personalandhouseholdfinances/pensionssavingsandinvestments/bulletins/occupationalpensionschemessurvey/2015 [dostęp 20.04.2017].
Ostaszewski J. (2008), Finanse, SGH, Warszawa.
Pitt-Watson D. (2011), Tomorrows’ Investor, „Pensions”, s. 191–205.
Pieńkowska-Kamieniecka S., Ostrowska-Dankiewicz A. (2013), Dopłaty do dobrowolnych oszczędności emerytalnych – ocena skuteczności rozwiązań na przykładzie Niemiec i Nowej Zelandii, „Wiadomości Ubezpieczeniowe”, nr 3, s. 119–133.
Rashbrooke G. (2013), New Zealand’s Experience with the KiwiSaver Scheme, w: R. Hinz, R. Holzmann, D. Tuesta, N. Takayama (eds.), Matching Contributions for Pensions: A Review of International Experiences, The World Bank, Washington DC, s. 126–130.
Ratajczak M., red. (2005), Współczesne teorie ekonomiczne, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań.
Rawls J. (1971), A Theory of Justice, President and Fellows of Harvard College, Boston.
Solek A. (2010), Ekonomia behawioralna a ekonomia neoklasyczna, „Zeszyty Naukowe”, nr 8, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Kraków, s. 21–34.
Samson A., red. (2015), The Behavioral Economics Guide 2015, http://www.behavioraleconomics.com [dostęp 10.01.2017].
Skarżyńska K. (1999), Psychologia polityczna, ZYSK I S-KA, Poznań.
Skarżyńska K. (2006), Człowiek a polityka. Podstawy psychologii politycznej, ZYSK I S-KA. Poznań.
Szczupaczyński J., red. (1993), Elity. Wybory. Demokracja, Agencja Scholar, Warszawa.
Szumlicz T. (2005), Ubezpieczenie społeczne. Teoria dla praktyki, Oficyna Wydawnicza Branta, Bydgoszcz-Warszawa.
Thaler R. (2000). From Homo Economicus to Homo Sapiens, „Journal of Economic Perspectives” 14(1), p. 133–141.
Thaler R., Bernarzi S. (2001), Save More Tommorow: Using Behavioral Economics to Increase Employee Saving, University of California, Los Angeles.
The Pensions Regulator (2015), Automatic enrolment Commentary and analysis: April 2014 – March 2015, http://www.thepensionsregulator.gov.uk/docs/automatic-enrolmentcommentary-analysis-2015.pdf [dostęp 5.02.2017].
The Pensions Regulator (2016), Automatic enrolment Commentary and analysis: April 2015 – March 2016, http://www.thepensionsregulator.gov.uk/docs/automatic-enrolmentcommentary-analysis-2016.pdf [dostęp 5.02.2017].
Thaler R., Bernarzi S. (2007), The Behavioral Economics of Retirement Savings Behaviour, http://assets.aarp.org/rgcenter/econ/2007_02_savings.pdf [dostęp 5.02.2017].
Thoder E., Khitatrakun S. (2006), Final Report to Inland Revenue “KiwiSaver Evaluation Literature Review”, Tax Policy Center, The Urban Institute, Washington D.C.
Towers Watson (2016), Automatic Enrollment in UK, (18.01.2017), https://www.towerswatsoncom [dostęp 5.02.2017].
Tyszka T., red. (2004), Psychologia ekonomiczna, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot.
Vermon S. (2016), Designing and Communicating Retirement Plans for „Humans”, „Benefits Magazine”, December, s. 42–46.
Xia Y. (2009), Myopia and pension reform, Netspar (Network for Studies on Pensions, Aging and Retirement), Tilburg, https://www.netspar.nl/assets/uploads/MA_yuanni_xia.pdf [dostęp 1.02.2017].
Zaleśkiwicz T. (2011), Psychologia ekonomiczna, PWN, Warszawa.
Zygan M. (2013), Ekonomia behawioralna – wprowadzenie do problematyki, „Studia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania”, nr 32, s. 9–21, www.wneiz.pl/nauka_wneiz/sip/sip32-2013/SiP-32-t2-9.pdf [dostęp 10.02.2017].
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauki o zarządzaniu, ekonomia
Paweł Łuczak (dr, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
OPIEKUNOWIE DOROSŁYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POLSCE I ICH AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA (s. 36–41)
Celem artykułu jest określenie głównych cech społeczno-demograficznych osób sprawujących opiekę nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi oraz ustalenie w jakim stopniu owe cechy współwystępują z aktywnością zawodową na rynku pracy. Analiza empiryczna wykorzystuje dane indywidualne pochodzące z „Diagnozy Społecznej” z 2015 roku. Opracowanie ograniczone jest tylko do osób, które były w wieku produkcyjnym. Wyniki analizy wskazują, że wśród opiekunów nieformalnych powszechne jest wcześniejsze przechodzenie na emeryturę, a tylko około jedna trzecia opiekunów była aktywna zawodowa. Wyniki analizy regresji wskazują, że brak aktywności zawodowej zwiększa intensywność udzielanej opieki nieformalnej.
Słowa kluczowe: intensywność opieki nieformalnej, rynek pracy, Polska, aktywizacja
BIBLIOGRAFIA
Abramowska-Kmon A. (2015), Determinanty sprawowania opieki nad starszymi rodzicami w świetle danych badania GGS-PL, „Studia Demograficzne”, nr 2, s. 39–60.
Bakalarczyk R. (2015), Opiekunowie poza państwem opiekuńczym – o wykluczeniu osób opiekujących się niesamodzielnymi bliskimi i polityce społecznej, która mogłaby temu przeciwdziałać, w: W. Anioł, R. Bakalarczyk, K. Frysztacki, K. Piątek, Nowa opiekuńczość? Zmieniająca się tożsamość polityki społecznej, Wydawnictwo UMK, Toruń, s. 69–102.
Bakalarczyk R. (2016), Polityka wsparcia nieformalnych opiekunów niesamodzielnych osób starszych. Na podstawie zmian prawnych w latach 2003–2015, Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, niepublikowana rozprawa doktorska.
Bauer J.M., Sousa-Poza A. (2015), Impacts of Informal Caregiving on Caregiver Employment, Health, and Family, „Journal of Population Ageing”, No. 8, p. 113–145.
Bień B., red. (2006), Family caregiving for the elderly in Poland, Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans Humana, Poznań.
Błędowski P. (2012), Potrzeby opiekuńcze osób starszych, w: M. Mossakowska, A. Więcek, P. Błędowski (red.), Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce, Termedia, Poznań, s. 393–406.
Bolin K., Lindgren B., Lundborg P. (2008), Your next of kin or your own career? Caring and working among the 50+ of Europe, „Journal of Health Economics”, No. 27, p. 718–738.
Carmichael F., Ercolani M.G. (2016), Unpaid caregiving and paid work over life-courses: Different pathways, diverging outcomes, „Social Science and Medicine”, No. 156, p. 1–11.
Furmańska-Maruszczak A. (2015), Systemy wspierania aktywności zawodowej rodzinnych opiekunów osób starszych, „Polityka Społeczna”, nr 7, s. 17–20.
He D., McHenry P. (2016), Does Formal Employment Reduce Informal Caregiving?, „Health economics”, Vol. 25, p. 785–928.
Heitmueller A. (2007), The chicken or the egg? Endogeneity in labour market participation of informal carers in England, „Journal of Health Economics”, Vol. 26, p. 536–559.
Van Houtven C.H., Coe N.B., Skira M.M. (2013), The effect of informal care on work and wages, „Journal of Health Economics”, Vol. 32, p. 240–252.
Jacobs J.C., Laportea A., Van Houtven C.H., Coytea P.J.C. (2014), Caregiving intensity and retirement status in Canada, „Social Science and Medicine”, Vol. 102, p. 74–82.
Kotsadam A. (2011), Does informal eldercare impede women’s employment? The case of European welfare states, „Feminist Economics”, Vol. 17, p.121–144.
Lilly M.B., Laporte A., Coyte P.C. (2010), Do they care too much to work? The influence of caregiving intensity on the labour force participation of unpaid caregivers in Canada, „Journal of Health Economics”, Vol. 29, p. 895–903.
Orczyk J., Żukowski M., red. (2007), Aktywizująca polityka społeczna, „Zeszyty Naukowe”, Vol. 89, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań.
Ratajczak-Tuchołka J. (2010), Emerytury kobiet w ubezpieczeniowych systemach emerytalnych w Niemczech i w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań.
Sowa A.,Topińska I. (2016), ESPN Thematic Report on worklife balance measures for persons of workingage with dependent relatives, Directorate-General for Employment, Social Affairs and Inclusion, European Commission, Bruksela.
Stypińska J., Perek-Białas J. (2014), Working carers in Poland – successful strategies of reconciliation of work and care of an older adult, „Anthropological Notebooks”, Vol. 20, p. 87–103.
Urbaniak B. (2017), Wsparcie pracowników sprawujących opiekę nieformalną, „Polityka Społeczna”, nr 1, s. 1–9.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia
Piotr Michoń (dr, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
WPŁYW BEZROBOCIA NA SUBIEKTYWNY DOBROSTAN OSÓB MŁODYCH W POLSCE (s. 41–47)
Celem tego artykułu było zbadanie jak doświadczanie bezrobocia wpływa na różne wymiary subiektywnego dobrostanu młodych osób w Polsce. Analizie poddano: koszt bezrobocia rozumiany jako różnica w poziomie dobrostanu między bezrobotnymi i pracującymi zawodowo; premię na zatrudnieniu – różnicę pomiędzy poziomem subiektywnego dobrostanu osób pracujących zawodowo, które doświadczyły bezrobocia w przeszłości a dobrostanem osób bezrobotnych; oraz efekt blizny – różnicę pomiędzy poziomem dobrostanu osób pracujących zawodowo, które były bezrobotne w przeszłości i tych, które bezrobotne nigdy nie były. Wyniki badania wskazują, że bezrobocie oddziałuje negatywnie na: ocenę sytuacji finansowej, relacje z przyjaciółmi, samoocenę, witalność, ocenę perspektyw na przyszłość, oraz zadowolenie ze spędzania czasu wolnego.
Słowa kluczowe: bezrobocie, młodzi, efekt blizny, subiektywny dobrostan, praca
BIBLIOGRAFIA
Aassve A., Billari F.C., Mazzuco S.M., Ongaro F. (2002), Leaving Home ain’t easy. A comparative longitudinal analysis of ECHP data, „Journal of European Social Policy”, Vol. 12, Issue 2, p. 259–276.
Arulampalam W., Gregg P., Gregory M. (2001), Unemployment Scarring, „The Economic Journal”, Vol. 111, Issue 475, p. F577–F584.
Arulampalam W., Gregg P., Gregory M., Brunner B., Kuhn A., Clark A.E., Mueller A.I. (2011), Scarring effects of early unemployment among young workers with vocational credentials in Switzerland, „Economica”, Vol. 4, Issue 1, p. 951–980.
Bartley M. (1994), Unemployment and ill health: understanding the relationship, „Journal of Epidemiology and Community Health”, No. 48, p. 333–337.
Bell D.N.F., Blanchflower D.G. (2011), Young people and the great recession, „Oxford Review of Economic Policy”, Vol. 27, No. 2, p. 241–267.
Clark A.E. (2003), Unemployment as a social norm: psychological evidence from panel data, „Journal of Labor Economics”, Vol. 21, Issue 2, p. 323–351.
Clark A.E. (2006), A note on unhappiness and unemployment duration, IZA Discussion Paper, No. 2406.
Clark A., Georgellis Y., Sanfey P. (2001), Scarring: The Psychological Impact of Past Unemployment, „Economica”, Vol. 68, Issue 279, p. 221–241.
Diette T.M., Goldsmith A.H., Hamilton D. (2012), Causality in the Relationship between Mental Health and Unemployment, w: L.D. Appelbaum (ed.), Reconnecting to Work: Policies to Mitigate Long-Term Unemployment and Its Consequences, W.E. Upjohn Institute for Employment Research Kalamazoo, p. 63–94.
Dooley D., Prause J. (2004), The Social Cost of Underemployment, Cambridge University Press, Cambridge.
Eliason M., Storrie D. (2006), Lasting or latent scars? Swedish evidence on the long-term effects of job displacement, „Journal of Labor Economics”, Vol. 24, Issue 4, p. 831–856.
Feather N.T. (1990), The Psychological Impact of Unemployment, Springer Verlag, New York.
Fryer D. (1992), Psychological or Material Deprivation: Why Does Unemployment Have Mental Health Consequences?, w: E. McLaughlin (ed.), Understanding Unemployment: New Perspectives on Active Labour Market Policies, Routledge, New York, p. 103–125.
Goldsmith A.H., Veum J.R., Darity W. (1997), Unemployment, joblessness, psychological well-being and self-esteem: Theory and evidence, „Journal of Socio-Economics”, Vol. 26, Issue 2, p. 133–158.
Gregg P., Tominey E. (2005), The wage scar from male youth unemployment, „Labour Economics”, Vol. 12, Issue 4, p. 487–509.
GUS (2015), Praca nierejestrowana w Polsce w 2014 r., Warszawa.
GUS (2016), Aktywność ekonomiczna ludności Polski II kwartał 2016, Warszawa.
Helliwell J., Layard R., Sachs J., eds. (2015), World Happiness, UN SDSN, New York.
Huffman A.H., Culbertson S.S., Wayment H.A., Irving L.H. (2015), Resource replacement and psychological wellbeing during unemployment: The role of family support, „Journal of Vocational Behavior”, No. 89, p. 74–82.
Jahoda M. (1982), Employment and Unemployment. A Socialpsychological Analysis, Cambridge University Press, Cambridge.
Kaplan G. (2012), Moving Back Home: Insurance against Labor Market Risk, „Journal of Political Economy”, Vol. 120, Issue 3, p. 446–512.
Knabe A., Rätzel S. (2011), Scarring or Scaring? The Psychological Impact of Past Unemployment and Future Unemployment Risk, „Economica”, Vol. 78, Issue 310, p. 283–293.
Korpi T. (1997), Is utility related to employment status? Employment, unemployment, labor market policies and subjective well-being among Swedish youth, „Labour Economics”, Vol. 4, Issue 2, p. 125–147.
Krueger A., Mueller A. (2012), Time use, emotional well-being and unemployment: Evidence from longitudinal data, „The American Economic Review”, Vol. 102, Issue 1, p. 594–599.
Liem J.H., Liem G.R. (1990), Understanding the Individual and Family Effects of Unemployment, w: J. Eckenrode, S. Gore (eds.), Stress Between Work and Family, Springer Science+Business Media, New York, p. 175–204.
McKee-Ryan F., Song Z., Wanberg C.R., Kinicki A.J. (2005), Psychological and physical well-being during unemployment: a meta-analytic study, „The Journal of Applied Psychology”, Vol. 90, Issue 1, p. 53–76.
Michoń P. (2013), Socioeconomic Changes and the Subjective Well-Being of Polish Society 1991–2011, w: P. Michoń, J. Orczyk, M. Żukowski (eds.), Facing the Challenges. Social Policy in Poland after 1990, Poznań University of Economics Press, Poznań, p. 63–79.
Michoń P. (2015), Nierówności w poziomie subiektywnego dobrostanu osób bezrobotnych, w: A. Furmańska-Maruszak, J. Męcina, P. Michoń, M. Szylko-Skoczny, Z. Wiśniewski (red.), Polityka państwa na rynku pracy, uwarunkowania – kierunki zmian – efekty, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń, p. 129–162.
Nilsen O.A., Reiso K.H. (2011), Scarring Effects of Unemployment Scarring Effects of Unemployment, IZA Discussion Paper, No. 6198.
OECD (2016), Society at a Glance 2016, OECD Social Indicators, Paris.
Paul K.I., Moser K. (2009), Unemployment impairs mental health: Meta-analyses, „Journal of Vocational Behavior”, Vol. 74, Issue 3, p. 264–282.
Rada Monitoringu Społecznego (2015), Diagnoza społeczna: zintegrowana baza danych, www.diagnoza.com [dostęp 18.11.2016].
Scarpetta S., Sonnet A., Manfredi T. (2010), Rising youth unemployment during the crisis, „OECD Social, Employment, and Migration Working Papers”, No. 106.
Strandh M., Winefield A., Nilsson K., Hammarström A. (2014), Unemployment and mental health scarring during the life course, „European Journal of Public Health”, Vol. 24(3), p. 440–445.
van der Meer P.H. (2014), Gender, Unemployment and Subjective Well-Being: Why Being Unemployed Is Worse for Men than for Women, „Social Indicators Research”, Vol. 115, Issue 1, p. 23–44.
Warr P. (2007), Work, happiness, and unhappiness, LEA, New York London.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia
Social Policy
Table of Contents No 8/2017
The transformation of labour and social policy in economic perspective
NOTE FROM THE EDITOR OF THIS ISSUE – Józef Orczyk, Maciej Żukowski
SOCIAL POLICY RESEARCH AT POZNAŃ UNIVERSITIES – PAST AND PRESENT – Jan Szambelańczyk
INDIVIDUALIZATION AND FLEXIBILITY. NEW CIVILIZATION OF WORK? – Józef Orczyk
SOCIAL EXPENDITURE AND ITS EFFECTS IN POLAND AGAINST THE BACKGROUND OF EU – Maciej Żukowski
EQUITY IN THE PENSION SYSTEM. OVERVIEW OF RESEARCH – Joanna Ratajczak
BEHAVIORAL ECONOMICS AND PENSION REFORMS – Marek Szczepański
THE INFORMAL CAREGIVERS OF DISABLED ADULTS IN POLAND AND THEIR LABOUR MARKET ACTIVITY – Paweł Łuczak
THE IMPACT OF UNEMPLOYMENT ON SUBJECTIVE WELL-BEING OF YOUNG PEOPLE IN POLAND – Piotr Michoń
INFORMATION
ON THE AGENDA OF THE COMMITTEE ON LABOUR AND SOCIAL POLICY OF THE POLISH ACADEMY OF SCIENCES – Paweł Łuczak
NEW BOOKS PUBLISHED BY INSTITUTE LABOUR AND SOCIAL STUDIES
DIARY OF SOCIAL POLICY
Jan Szambelańczyk (Professor, Poznań University of Economics and Business)
SOCIAL POLICY RESEARCH AT POZNAN UNIVERSITIES – PAST AND PRESENT (p. 2–3)
Józef Orczyk (Professor, WSB University Poznan)
INDIVIDUALIZATION AND FLEXIBILITY. NEW CIVILIZATION OF WORK? (p. 3–9)
The present-day social and economic development is linked more and more with an organization’s flexibility and individualization of work. It is due to an increasing significance of work in services. Poland is going through a period when the development of flexible forms of work is forced by individualization of work. Since the role of task-oriented work is becoming more and more significant, and the unemployment rate is dropping, the author proposes increasing the scope of part-time work instead of increasing temporary employment. The author concludes by providing remarks on the necessity to seek a new balance between an individual’s labor rights and all of this that is spent on institutions protecting living standards and social solidarity.
Keywords: labor market, development of services, individualization, flexibility of work, motivation, acquired rights and goods, common good
Maciej Żukowski (Professor, Poznań University of Economics and Business)
SOCIAL EXPENDITURE AND ITS EFFECTS IN POLAND AGAINST THE BACKGROUND OF EU (p. 10–17)
Taking social protection expenditure as a percentage of GDP as an indicator, Poland is one of the least „social” EU member states – in 2014 at the level of 2/3 of the EU average. Due to a higher economic growth in Poland during the crisis, the distance between Poland and EU average became even larger during this period. However, taking the level of development into account, Poland is as “social” as many more developed countries. It is the lower GDP per capita which explains the lower real level of social benefits in Poland. Poland has high expenditure on pensions, which indicates a strong orientation of social expenditure towards the oldest part of the society. On the other hand, Poland’s health care expenditure is among the lowest in the EU. Expenditure on education as a percentage of GDP dropped below the EU average, mainly due to decreasing numbers of pupils and students. Both in terms of reducing risk of poverty or social exclusion, as well as decreasing income inequalities, Poland experienced between 2005 and 2015 the biggest progress in the EU. From this perspective, effectiveness and efficiency of social expenditure in Poland during this period were high.
Keywords: social expenditure, social protection, education, Poland, European Union
Joanna Ratajczak (PhD, Poznań University of Economics and Business)
EQUITY IN THE PENSION SYSTEM. OVERVIEW OF RESEARCH (p. 18–27)
Equity is one of the crucial values in the society and guidance for the design, implementation and evaluation of the social policy and pension policy as well. Institutional actors tend to refer to the principle of justice or equity in the pension system. However, very often, this value is not defined directly or it is expressed very generally. Furthermore, in one system several different principles of equity can be embedded and there is a need to identify them and to determine their hierarchy, also in relation to the different values in the pension system. The goal of the article is the proposition of four dimensions, which constitutes equity in the pension system. Those dimensions will refer to some questions: (1) who is subject to justice (2) what is distributed, (3) what criteria can be used to distribute a desired good (or goods), (4) by what scope of time is justice denoted. The research focuses both on inductive and deductive approaches and refers to the social policy and pension literature.
Keywords: equity, justice, pension system, redistribution
Marek Szczepański (Professor, Poznań University of Technology)
BEHAVIORAL ECONOMICS AND PENSION REFORM (p. 27–35)
The aim of this article is an attempt to describe and evaluate the use of some of the solutions of the theory of behavioral economics in the practice of reforming their pension systems. The effects of the application of behavioral economics at the reform of occupational pension schemes in the UK and New Zealand (automatic entry to the pension scheme with the possibility of withdrawal at a certain time) are encouraging (dissemination of occupational pension schemes, the increase in supplementary pension savings). Similar solution could be implemented in Poland. Indicate also some risks associated with the use of behavioral economics in reforming pension systems (for example: the manipulation of behavior and decisions of participants of pension schemes, misselling).
Keywords: behavioural economics, pension economics, pension reforms
Paweł Łuczak (PhD, Poznań University of Economics and Business)
THE INFORMAL CAREGIVERS OF DISABLE ADULTE IN POLAND AND THEIR LABOUR MARKET (p. 36–41)
The aim of this paper is to explore the employment-related characteristics of people who provide unpaid care to adult disabled people in Poland. The empirical analysis uses data from the ‘Social Diagnosis’ survey from 2015. The study is confined solely to informal caregivers who are in the working age. The results show that early retirement is widespread among caregivers and that only approximately one third of the caregivers worked. The results of the regression analysis show that luck of employment among caregivers increases intensity of care.
Keywords: informal care intensity, labour market, Poland, activation
Piotr Michoń (Professor, Poznań University of Economics and Business)
THE IMPACT OF UNEMPLOYMENT ON SUBJECTIVE WELL-BEING OF YOUNG IN POLAND (p. 41–47)
The purpose of this article was to examine how the experience of unemployment affects different dimensions of subjective well-being of young people in Poland. The paper analyzed: the cost of unemployment understood as the difference in the level of well-being of the unemployed and employed; employment premium, the difference between the level of subjective well-being of employed individuals who have experienced unemployment in the past and unemployed; scarring effect – the difference between the level of subjective well-being of employed who have been unemployed in the past and employed that have never been unemployed. The study results indicate that unemployment has a negative effect on: satisfaction with financial situation, relationships with friends, self-esteem, vitality, assessment of the prospects for the future, and satisfaction with leisure time.
Keywords: unemployment, young people, scarring effect, subjective well-being, employment
« powrót