Nr 5-6 (518-519) 2017
Spis treści 5– 6/2017
Kierunki rozwoju i badań nad polityką społeczną
OD REDAKTORA TEMATYCZNEGO NUMERU – Jacek Męcina
EUROPEJSKI FILAR PRAW SOCJALNYCH – Gertruda Uścińska
SANKCJE SOCJALNE W ŚWIETLE GRAMATYKI INSTYTUCJONALNEJ – NOWE SPOJRZENIE NA AKTYWNĄ POLITYKĘ SPOŁECZNĄ – Bartosz Pieliński, Ryszard Szarfenberg
WYJAŚNIENIA LOKALNEJ POLITYKI SPOŁECZNEJ. PODEJŚCIA I TRADYCJE BADAWCZE – Maria Theiss
CAPABILITY APPROACH JAKO PODEJŚCIE BADAWCZE W POLITYCE SPOŁECZNEJ – Anna Kurowska
NAUKI O POLITYCE PUBLICZNEJ – SZANSA NA ROZWÓJ CZY ŚLEPA ULICZKA DLA BADAŃ POLITYKI SPOŁECZNEJ? – Ryszard Szarfenberg
BADANIA ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH Z PERSPEKTYWY INSTYTUTU POLITYKI SPOŁECZNEJ UW – Ewa Leś
WYBRANE METODY I PERSPEKTYWY W BADANIACH NAD ZABEZPIECZENIEM SPOŁECZNYM – Beata Samoraj-Charitonow
HUMANISTYCZNA ANALIZA POLITYKI MIESZKANIOWEJ JAKO PODEJŚCIE DO BADANIA MIESZKALNICTWA ROZWIJANE W INSTYTUCIE POLITYKI SPOŁECZNEJ UW – Aleksandra Zubrzycka-Czarnecka
DWADZIEŚCIA LAT BADAŃ NAD MIGRACJAMI Z PERSPEKTYWY POLITYKI SPOŁECZNEJ – Emilia Jaroszewska
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
Jacek Męcina (Prof., Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
OD REDAKTORA TEMATYCZNEGO NUMERU (s. 1)
Oddając Państwu ten numer „Polityki Społecznej” chcę podkreślić, że już dawno nie zdecydowano się na poświęcenie całego pisma omówieniu głównych nurtów badań nad współczesną polityką społeczną. Przyczynkiem do tego jest swoisty bilans badań, które od kilku dekad prowadzą pracownicy Instytutu Polityki Społecznej UW.
Na tym tle szczególne miejsce zajmuje artykuł G. Uścińskiej, która omawia proces tworzenia europejskiego filaru praw socjalnych. Tematyka ta jest istotna w Europie nie tylko ze względu na skutki kryzysu międzynarodowego i nowo podejmowaną dyskusję na temat odpowiedzialności Unii Europejskiej i państw członkowskich za realizację społecznych celów i priorytetów UE. To także pytanie o przyszłość UE w kontekście tempa i zakresu dalszej integracji i zasad kształtowania zobowiązań za politykę społeczną oraz zabezpieczenie społeczne i politykę zatrudnienia na szczeblu europejskim i krajowym.
W artykule B. Pielińskiego i R. Szarfenberga gramatyka instytucjonalna została użyta do prześledzenia tego, w jaki sposób zmieniają się możliwości ograniczenia świadczeń, oferowanych przez pomoc społeczną w Polsce. W tym celu przeanalizowano modyfikacje jednego artykułu ustawy o pomocy społecznej, który reguluje sankcje socjalne. Autorzy skoncentrowali się na czterech głównych wersjach tej ustawy: pierwotnym projekcie z 1990 r., jej uchwalonej wersji z tego samego roku, jej wersji z 2004 r. oraz na jej obecnej wersji w brzmieniu z 1.02.2017 r. Wyróżnione rodzaje zmian możemy interpretować jako wielowymiarowy wzrost poziomu represyjności polskiej pomocy społecznej. Jej nieudana reforma z lat 2013–2015 świadczy o tym, że poprzedni rząd zamierzał zasadniczo zwiększyć ten poziom. Zniesienie fakultatywności zastosowania sankcji socjalnej w przypadku niepodpisania i niewywiązywania się z obowiązków narzuconych kontraktem socjalnym prowadziłoby do upowszechnienia i zaostrzenia stosowania sankcji.
Z kolei M. Theiss dokonuje wyjaśnienia lokalnej polityki społecznej jako podejścia i tradycji badawczej. Autorka analizuje współczesne nurty wyjaśniania różnic w lokalnej polityce społecznej. W artykule formułowana jest teza, że znaczna część polskiej literatury przedmiotu opiera się na założeniu o tym, że lokalną politykę społeczną należy wyjaśniać głownie w kategoriach sprawności samorządu. Na plan dalszy schodzą zatem wyjaśnienia ekonomiczne, demograficzne, polityczne i kulturowe. Wyniki analizy autorki wskazują, że sprawnościowe wyjaśnianie lokalnej polityki społecznej jest powiązane z jej wąskim rozumieniem i utrudnia identyfikację przestrzennych aspektów nierówności społecznych.
A. Kurowska przybliża nam Capability Approach (CA), czyli podejście zorientowane na realne możliwości, które w badaniach zostało zapoczątkowane w latach 80. jako nowe ramy analityczne lub szerzej nowy paradygmat w definiowaniu i mierzeniu rozwoju ludzkiego/społecznego, dobrobytu, jakości życia, ubóstwa oraz sprawiedliwości i nierówności społecznych. Istota tego podejścia polega na odejściu od zorientowania na badanie zasobów, jakie ludzie posiadają, na rzecz oceny realnych możliwości, jakimi dysponują, co przekłada się na ich podmiotowość. CA oferuje również określoną interpretację rzeczywistości i związków przyczynowo-skutkowych między zasobami (środkami), jakie ludzie posiadają lub do których mają dostęp a obserwowanymi stanami i procesami zachodzącymi we współczesnych społeczeństwach.
O badaniach w polityce społecznej pisze R. Szarfenberg, wskazując, że urzędowe wprowadzenie dyscypliny nauk o polityce publicznej w 2011 r. wywołało interesującą dyskusję o wpływie tego wydarzenia na sytuację dotychczas nieuznanych nauk o polityce społecznej. Zagadnienie to ma dwa wymiary: organizacyjno-finansowy oraz merytoryczny. W artykule skoncentrowano się na tym drugim, czyli na odpowiedzi na pytanie o możliwy wpływ dorobku teorii nauk o polityce publicznej na badania polityki społecznej. Zaproponowano dwie odpowiedzi na główne pytanie artykułu. Pierwsza wskazuje na już obecne pozytywne oddziaływania nauk o polityce publicznej na rozwój badań polityki społecznej w Polsce. Druga bierze pod uwagę tezę o kryzysie standardowego modelu nauk społecznych i ostrzega przed ślepą uliczką, w której są zachodnie nauki o polityce publicznej.
E. Leś przedstawia dorobek badawczy IPS UW w zakresie badań nad organizacjami społecznymi, stanowiącymi ważny, ale niedoceniany element społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Przedmiotem analiz i studiów były i są zarówno dzieje oddolnych inicjatyw społecznych, jak i współczesne znaczenie organizacji społecznych w okresie dominacji państwowej doktryny opiekuńczości i w fazie jej rekonstrukcji oraz wykształcania się formuły pomocniczości państwa.
Artykuł B. Samoraj-Charitonow przedstawia metody i perspektywy badań nad zabezpieczeniem społecznym, w których częściej korzysta się z instrumentarium metod ilościowych. W nauce o polityce publicznej bowiem, a zwłaszcza w badaniach nad zabezpieczeniem społecznym, badacze zainteresowani są najczęściej perspektywą szerszą – dotyczącą całego społeczeństwa. Z tego względu w badaniach nad zabezpieczeniem społecznym najczęściej sięga się do analizy dokumentów, a w badaniach empirycznych do ilościowych metod zapewniających reprezentatywność próby. Metody jakościowe są jednak niezastąpione wszędzie tam, gdzie badaczy interesuje perspektywa subiektywna beneficjentów programów lub tam, gdzie niezwykle trudne jest przeprowadzenie badań ilościowych.
Dorobek badawczy IPS dotyczący mieszkalnictwa prezentuje A. Zubrzycka-Czarnecka. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, jakie są specyficzne cechy podejścia rozwijanego przez badaczy mieszkalnictwa. Zarysowuje też podejście do badania mieszkalnictwa stosowane przez badaczy związanych z IPS, które określa jako „humanistyczną analizę polityki mieszkaniowej”. Przywołuje założenia teoretyczne tego podejścia oraz płynące z niego zalecenia dla sposobu formułowania wskazówek dla praktyki polityki mieszkaniowej. Podejście to zostaje skonfrontowane z krytyką sformułowaną wobec sposobu badania mieszkalnictwa przez anglosaskich polityków społecznych w teorii badań mieszkaniowych.
Tekst E. Jaroszewskiej zawiera analizę bogatego dorobku migracyjnych projektów badawczych, realizowanych przez IPS od połowy lat 90. do roku 2017. W analizie tej uwzględniono typ i zakres projektu, przyjętą perspektywę, wybór i ujęcie tematu oraz zastosowane narzędzia badawcze. Celem analizy była próba uchwycenia charakterystycznych tendencji, co może być przyczynkiem do określenia specyfiki badań migracyjnych prowadzonych z perspektywy polityki społecznej.
Prezentowane opracowania z pewnością wzbogacą dyskusję nad rozwojem badań nad polityką społeczną. Prezentują też potencjał jednego, wybranego, ale z pewnością głównego ośrodka badań nad polityką społeczną, jakim od czterech dekad pozostaje Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Gertruda Uścińska (prof., Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
EUROPEJSKI FILAR PRAW SOCJALNYCH (s. 2–8)
Artykuł przedstawia wstępny zarys europejskiego filaru praw socjalnych, który wyznacza kierunki działania dla polityki zatrudnienia i polityki społecznej Unii Europejskiej i państw członkowskich, w tym zwłaszcza wsparcie dla rynków pracy i systemów zabezpieczenia społecznego. Europejski filar praw socjalnych ma stanowić zebranie dotychczasowego dorobku prawnego w tym zakresie i ocenę jego przydatności na następne dziesięciolecia. Filar ten ma stworzyć nowoczesne mechanizmy monitorowania zatrudnienia i systemów społecznych w państwach członkowskich UE (szczebel krajowy) oraz odpowiednie działania na szczeblu unijnym. Zakres przedmiotowy filaru obejmuje trzy główne kategorie zagadnień: 1) równość szans i dostęp do zatrudnienia, 2) uczciwe warunki pracy zapewniające właściwy i stabilny podział praw i obowiązków między pracownikami a pracodawcami oraz 3) odpowiednia i zrównoważona ochrona socjalna.
Słowa kluczowe: europejski filar praw socjalnych, Komisja Europejska, Europejski, biała księga
BIBLIOGRAFIA
Biała księga w sprawie przyszłości Europy. Refleksje i scenariusze dotyczące przyszłości UE-27 do 2025 r. (2017), Komisja Europejska COM(2017)2025, 1 marca 2017 r., Bruksela, https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/biala_ksiega_w_sprawie_ przyszlosci_europy_pl.pdf [pobrano 18.04.2017].
Commission Staff Working Document. Report of the public consultation. Accompanying the document Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, The European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions. Establishing a European Pillar of Social Rights (2017), SWD (2017) 206 final, 26.4.2017 r., Brussels.
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Europejskiego Banku Centralnego w sprawie działań na rzecz dokończenia budowy unii gospodarczej i walutowej (2015), COM(2015) 600 final, 21.10.2015 r., Bruksela.
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów. Rozpoczęcie konsultacji w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych (2016), SWD(2016) 50 final, SWD(2016) 51 final, COM(2016) 127 final, 8.03.2016 r., Strasburg.
Public Consultation on the European Pilar of Social Rights. (2016), Submission of the European Social Insurance Platform (ESIP), Brussels.
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 19 stycznia 2017 r. w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych (2016/2095(INI) (2017), teksty przyjęte, wersja tymczasowa, P8_TA-PROV(2017)0010, 19 stycznia 2017 r., Strasburg.
Sprawozdanie w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych (2016/ 2095(INI)) (2016), Parlament Europejski, Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, sprawozdawczyni: Maria Joao Rodrigues, A8-0391/2016, Dokument z posiedzenia, 20.12.2016 r., http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+REPORT+A8-2016–0391+0+DOC+PDF+V0//PL [dostęp 18.04.2017].
Uścińska G. (2013), Zabezpieczenie społeczne osób korzystających z prawa do przemieszczania się w Unii Europejskiej, Monografie LEX, Wolter Kluwer Polska SA, Warszawa.
Uścińska G. (2017), Kierunki przyszłości Unii Europejskiej – kilka słów komentarza, „Zabezpieczenie Społeczne. Teoria, Prawo, Praktyka”, nr 6.
Wniosek w sprawie międzyinstytucjonalnej proklamacji Europejskiego filaru praw socjalnych (2017), COM(2017) 251 final, 26.04.2017 r., Bruksela.
Załącznik. Pierwszy wstępny zarys europejskiego filaru praw socjalnych (2016), dokument towarzyszący komunikatowi Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów. Rozpoczęcie konsultacji w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych, COM(2016) 127 Final, Annex 1, dnia 8.3.2016 r., Strasburg.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Bartosz Pieliński (dr, Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
Ryszard Szarfenberg (prof., Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
SANKCJE SOCJALNE W ŚWIETLE GRAMATYKI INSTYTUCJONALNEJ – NOWE SPOJRZENIE NA AKTYWNĄ POLITYKĄ SPOŁECZNĄ (s. 9–14)
Celem artykułu jest przeanalizowanie sankcji socjalnych, które są częścią polskiej ustawy o pomocy społecznej. W naszych badaniach przeanalizowaliśmy cztery wersje tejże ustawy – projekt ustawy z 1990 roku, przyjętą ustawę z tego samego roku, ustawę z 2004 roku oraz ustawę z 2017 roku. Wykorzystując gramatykę instytucjonalną stworzoną przez S.E.S. Crawford i E. Ostrom byliśmy w stanie określić trwałe cechy sankcji socjalnych, jak też te cechy, które ulegały zmianie z upływem czasu. W wyniku naszych badań okazało się, że sankcje socjalne rozwijają się ze względu na swój charakter, jak i zasięg, jak też osłabieniu ulegają ograniczenia nakładane na stosowanie owych sankcji
Słowa kluczowe: sankcje socjalne, Polska, pomoc społeczna, gramatyka instytucjonalna
BIBLIOGRAFIA
Adler M. (2016), A New Leviathan: Benefit Sanctions in the Twenty-first Century, „Journal of Law and Society”, Vol. 43, No 2, p. 195–227.
Basurto X., Kingsley G., McQueen K., Smith M., Weible C. (2010), A Systematic Approach to Institutional Analysis: Applying Crawford and Ostrom’s Grammar, „Political Research Quarterly”, Vol. 63, No. 3, p. 523–537.
Crawford S.E.S., Ostrom E. (1995), A Grammar of Institutions, „American Political Science Review”, Vol. 89, Issue 3, p. 582–600.
Espinosa S. (2015), Unveiling the Features of a Regulatory System. The Institutional Grammar of Tobacco Legislation in Mexico, „International Journal of Public Administration”, Vol. 38, Issue 9, p. 616–631.
Kalina-Prasznic U., red. (2007), Encyklopedia prawa, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa.
Kaźmierczak T. (2016), O kontrakcie socjalnym i reformie aktywnej integracji, czyli jak pomoc społeczna (znów) obroniła się przed zmianą. Refleksja rocznicowa, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 35.
Kaźmierczak T. (2014), Aktywne obywatelstwo: relacja państwo – obywatel zredefiniowana, w: A. Karwacki, T. Kaźmierczak, M. Rymsza (red.), Reintegracja. Aktywna polityka społeczna w praktyce, ISP, Warszawa.
Kurowska A., Pieliński B., Szarfenberg R., Wojtewicz A. (2016), Perspektywa gender w polityce społecznej, UMK, Toruń.
Nitecki S. (2013), Komentarz do ustawy o pomocy społecznej, Gaskor, Wrocław.
Pieliński B. (2013), Instytucjonalizmy a polityka społeczna, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i dyskusje”, nr 22.
Pieliński B. (2014), From polycentricity analysis to poverty analysis. Using IAD in social policy, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 25(2).
Rymsza M. (2003), Aktywna polityka społeczna w teorii i praktyce, w: T. Kaźmierczak, M. Rymsza (red.), W stronę aktywnej polityki społecznej, ISP, Warszawa.
Rymsza M., Karwacki A. (2015), Aktywna polityka społeczna jako innowacyjne poszukiwanie „złotego środka” – na kanwie polskich doświadczeń w obszarze aktywizacji, w: M. Grewiński, A. Karwacki (red.), Innowacyjna polityka społeczna, WSP im. J. Korczaka, Warszawa.
Siddiki S., Weible C.M., Basurto X., Calanni J. (2011), Dissecting Policy Designs. An Application of the Institutional Grammar Tool, „Policy Studies Journal”, Vol. 39, No. 1, p. 79–103.
Szarfenberg R. (2006), Dwa modele aktywnej polityki społecznej na podstawie artykułu Idesa Nicaise’a, „Biuletyn Informacyjny PTPS Wiadomości Społeczne” nr 1, s 7–13.
Szarfenberg R. (2007), Rodzaje i formy aktywnej polityki społecznej, w: G. Firlit-Fesnak, M. Szylko-Skoczny (red.), Polityka społeczna. Podręcznik akademicki, Wydawnictw Naukowe PWN, Warszawa.
Szarfenberg R. (2014), Rosnąca rola warunkowości pomocy społecznej a dochód powszechny, „Praktyka Teoretyczna”, 2(12), s. 19–39.
Szarfenberg R. (2016), Sankcje socjalne, w: B. Rysz-Kowalczyk, B. Szatur-Jaworska (red.), W kręgu pojęć i zagadnień współczesnej polityki społecznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.
Szarfenberg R. (2017), Aktywna polityka społeczna w czworokącie dobrobytu, w druku.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: dziedzina nauk społecznych
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauki o polityce publicznej
Maria Theiss (dr, Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
WYJAŚNIENIA LOKALNEJ POLITYKI SPOŁECZNEJ. PODEJŚCIA I TRADYCJE BADAWCZE (s. 14–20)
Celem artykułu jest przeanalizowanie współczesnych nurtów wyjaśniania różnic w lokalnej polityce społecznej. W artykule formułowana jest teza, że znaczna część polskiej literatury przedmiotu opiera się na założeniu o tym, że lokalną politykę społeczną należy wyjaśniać głównie w kategoriach sprawności samorządu. Na plan dalszy schodzą zatem omawiane w artykule wyjaśnienia ekonomiczne, demograficzne, polityczne i kulturowe. Artykuł ukazuje, że sprawnościowe wyjaśnianie lokalnej polityki społecznej jest powiązane z jej wąskim rozumieniem oraz utrudnia identyfikację przestrzennych aspektów nierówności społecznych.
Słowa kluczowe: lokalna polityka społeczna, lokalny proces polityczny, decentralizacja
BIBLIOGRAFIA
Andreotti A., Mingione E., Polizzi E. (2012), Local Welfare Systems: A Challenge for Social Cohesion, „Urban Studies”, Vol. 49(9), p. 1925–1940.
Bartkowski J. (2003), Tradycja i polityka. Wpływ tradycji kulturowych polskich regionów na współczesne zachowania społeczne i polityczne, Żak, Warszawa.
Blomquist W. (2007), The Policy Process in Large N Comparative Studies, w: P. Sabatier (red.), Theories of the Policy Process, Westview Press, Boulder, p. 261–293.
Błędowski P. (2002), Lokalna polityka społeczna wobec ludzi starych, SGH, Warszawa.
Błędowski P., Kubicki P. (2014), Kalkulator społeczny jako element projektu „Kalkulator kosztów zaniechania” w lokalnej polityce społecznej, „Polityka społeczna”, nr tematyczny 3, s. 2–5.
Bober J., Hausner J. i in. (2013), Narastające dysfunkcje, zasadnicze dylematy, konieczne działania. Raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce.
Esping-Andersen G. (2010), Trzy światy kapitalistycznego państwa dobrobytu, Difin, Warszawa (oryginał: 1990, Three Worlds of Welfare Capitalism, Polity Press, Blackwell, Cambridge).
Frieske K.W., red. (2004), Utopie inkluzji. Sukcesy i porażki programów reintegracji społecznej, IPiSS, Warszawa.
Goerres A., Tepe M. (2012), Doing It for the Kids? The Determinants of Attitudes towards Public Childcare in Unified Germany, „Journal of Social Policy”, Vol. 41(02), p. 349–372.
Golinowska S. (2015), Decentralizacja i polityka społeczna. Siła, słabość czy niedostosowanie? Próba oceny, „Polityka Społeczna”, nr tematyczny 1, s. 2–10.
Gorzelak G. (2001), Zewnętrzna interwencja jako czynnik rozwoju lokalnego na przykładzie Programu Inicjatyw Lokalnych, w: M. Warowicki, Z. Woźniak (red.), Aktywność obywatelska w rozwoju społeczności lokalnej, FRDL, Warszawa.
Gorzelak G. (2009), Społeczno-ekonomiczne regionalne zróżnicowanie Polski, w: K. Zagorski, G. Gorzelak, B. Jałowiecki (red.), Zróżnicowania warunków życia. Polskie rodziny i społeczności lokalne, Scholar, Warszawa, s. 86–148.
Grewiński M., Kamiński S. (2007), Obywatelska polityka społeczna, PTS TWP Warszawa.
Grewiński M. (2009), Wielosektorowa polityka społeczna. O przeobrażeniach państwa opiekuńczego, WSP TWP, Warszawa.
Jensen P.H., Lolle H. (2013), The Fragmented Welfare State: Explaining Local Variations in Services for Older People, „Journal of Social Policy”, Vol. 42(02), p. 349–370.
Karwacki A. (2010), Papierowe skrzydła. Recz o spójnej polityce aktywizacji, Wyd. UMK, Toruń.
Klimczuk A. (2009), Kapitał społeczny Polaków a rozwój społeczno-ekonomiczny, IBnGR, Gdańsk.
Kopańska A. (2014), Efektywność decentralizacji. Analiza zdecentralizowanego dostarczania dóbr o charakterze ponadlokalnym, Difin, Warszawa.
Kowalewski M. (2016), Protest miejski. Przestrzenie, tożsamości, praktyki niezadowolonych obywateli miast, Nomos, Warszawa.
Kurowska A. (2015), Zmiany dostępu do opieki nad dzieckiem w wieku poniżej trzech lat w polskich gminach przed wejściem w życie ustawy „żłobkowej” i po jej wdrożeniu, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 30(3), s. 119–139.
Kurowska A., Tomaszewska M. (2013), Zróżnicowanie realizacji uprawnienia do opieki przedszkolnej w województwie mazowieckim – w poszukiwaniu politycznych uwarunkowań lokalnego obywatelstwa społecznego, „Problemy Polityki Społecznej”, nr 23(4), s. 85–103.
Kurowska A. (2011), Wskaźniki społeczne w polityce społecznej. Historia, teoria i zastosowanie w praktyce, Difin, IPS UW, Warszawa.
Krzyszkowski J., Przywojska J. (2011), Lokalne strategie rozwiązywania problemów społecznych jako instrument decentralizacji polityki społecznej, w: M. Grewiński, A. Karwacki (red.), Strategie w polityce społecznej, MCPS, Warszawa.
Kulesza E. (2013), Lokalna polityka społeczna, CRZL, Warszawa.
Kurzynowski A., Błędowski P. (2001), Polityka społeczna centralna, regionalna i lokalna, w: A. Kurzynowski (red.), Polityka społeczna, SGH, Warszawa, s. 297–315.
Lien S., Pettersen P.A. (2004), Local Government and Welfare Generosity: Municipality Spending on Social Welfare, „Scandinavian Political Studies”, Vol. 27(4), p. 343–365.
Mandes S. (2015) Bariery integracji polityki zatrudnienia na poziomie lokalnym, „Polityka Społeczna”, nr tematyczny 1, s. 10–15.
Mingione E., Oberti M. (2003), The Struggle against Social Exclusion at the Local Level Diversity and Convergence in European Cities, „European Journal of Spatial Development”, No. 1, p. 1–23.
Moroń D. (2014), Wyzwania lokalnej polityki edukacyjnej w kontekście zmian demograficznych, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 2(25), s. 109–124.
Powell M., Boyne G. (2001), Spatial Division of Welfare, „Social Policy & Administration”, Vol. 35 (2), p. 181–194.
Pfau-Effinger B., Smidt M. (2011), Differences in Women’s Employment Patterns and Family Policies: Eastern and Western Germany, „Community, Work & Family”, (special issue) 14, 2, p. 217–232.
Putnam R. (1995), Demokracja w działaniu. Tradycje obywatelskie we współczesnych Włoszech, Znak, Krakow.
Rosner A. (2010), Przestrzenne zróżnicowanie poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich a dynamika przemian, w: Przestrzenne, społeczno-ekonomiczne zróżnicowanie obszarów wiejskich w Polsce, IRWiR PAN, Warszawa.
Rybka I., Trawkowska D. (2011), Wytyczne do tworzenia samorządowej strategii rozwiązywania problemów społecznych, w: M. Grewiński, A. Karwacki (red.), Strategie w polityce społecznej, MCPS, Warszawa.
Sadowski I. (2011), Społeczna konstrukcja demokracji lokalnej. Rola kapitału społecznego w działaniach instytucji przedstawicielskich, ISP PAN.
Schridde H. (2002), Local Welfare Regimes and the Restructuring of the Welfare State – an Anglo-German Comparison, „German Policy Studies/ Politikfeldanalyse”, Vol. 2(1), p. 105–142.
Skrzypczak B. (2014), W kierunku społecznościowej pracy socjalnej. Edukacyjno-środowiskowe determinanty interwencji publicznej, CAL, Warszawa.
Stanny M. (2013), Przestrzenne zróżnicowanie rozwoju obszarów wiejskich w Polsce, IRWiR PAN, Warszawa.
Swianiewicz P. (2016), Współczesne badania nad samorządem i polityką lokalną, w: G. Gorzelak (red.), Polska Gmina 2015, Scholar, Warszawa.
Swianiewicz P., Klimska U., Mielczarek A. (2004), Nierówne koalicje – liderzy miejscy w poszukiwaniu nowego modelu zarządzania rozwojem, Scholar, Warszawa.
Swianiewicz P., Łukomska J. (2004), Władze samorządowe wobec lokalnego rozwoju gospodarczego. Które polityki są skuteczne?, „Samorząd Terytorialny”, nr 6.
Szarfenberg R. (2008), Krytyka i afirmacja polityki społecznej, IFiS PAN, Warszawa.
Szatur-Jaworska B. (2014), Diagnozowanie w polityce społecznej. Metody i problemy, IPS UW, Warszawa.
Szlendak T, Karwacki A. (2015), Napięcia, starcia, rozładowania. Samotna gra w kręgle w obszarze kultury, Wyd. „Wilk Stepowy”, Elbląg.
Sztandar-Sztanderska K. (2016), Obywatel spotyka państwo. O urzędach pracy jako biurokracji pierwszego kontaktu, Scholar, Warszawa.
Swianiewicz P., Herbst J., Lackowska M, Mielczarek A. (2008), Szafarze darów europejskich. Kapitał społeczny a realizacji polityki regionalnej w województwach, Scholar, Warszawa.
Theiss M. (2012), Różne światy lokalnego obywatelstwa społecznego? O zróżnicowaniach gminnej polityki społecznej w Polsce, „Studia Polityczne”, nr 30.
Theiss M. (2013), Perspektywa sieci społecznych w badaniach lokalnej polityki społecznej, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 22(3), s. 99–114.
Theiss M. (2015), Konstruując obywatela gminy – polityka dostępu do usług przedszkolnych, „Polityka Społeczna”, nr tematyczny 1, s. 30–35.
Theiss M. (2016), Discursive construction of local social citizenship – between claims of universal provision and demands of more civic duties, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 32(1), s. 67–84.
Trutkowski C. (2016), Kondycja samorządu terytorialnego – różne perspektywy, rozbieżne interpretacje, w: G. Gorzelak (red.), Polska Gmina 2015, Scholar, Warszawa.
Żukowski T. (2008), Kapitał społeczny w Polsce lokalnej. Przestrzenne zróżnicowania na początku pierwszej dekady XXI w., w: E. Leś (red.), Gospodarka społeczna i przedsiębiorstwo społeczne. Wprowadzenie do problematyki, WUW, Warszawa.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Anna Kurowska (dr, Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
CAPABILITY APPROACH JAKO PODEJŚCIE BADAWCZE W POLITYCE SPOŁECZNEJ (s. 20–26)
Autorka prezentuje propozycję osadzenia badań polityki społecznej w podejściu zorientowanym na możliwości (Capability Approach). Ukazuje również w jaki sposób można zreinterpretować za pomocą CA jedną z kluczowych pespektyw badawczych we współczesnych badaniach porównawczych welfare state. Przedstawia ona również przykład empirycznego zastosowania swojej propozycji w badaniu porównawczym systemów urlopów rodzinnych w krajach nordyckich i bałtyckich. Artykuł ma na celu zainspirowanie czytelników do podejmowania dalszych rozważań prezentowanego zagadnienia a także szerszego zastosowania podejścia zorientowanego na realne możliwości w badaniach polityki społecznej w Polsce.
Słowa kluczowe: podejście zorientowane na możliwości, polityka społeczna jako nauka, badania porównawcze, urlopy rodzicielskie
BIBLIOGRAFIA
Brugiavini A., Pasini G., Trevisan E. (2010), Maternity and labour market outcome: Short and long term effects, MEA discussion paper series 10222.
Ciccia R., Verloo M. (2012), Parental Leave Regulations and the Persistence of the Male Breadwinner Model: Using Fuzzy-Set Ideal Type Analysis to Assess Gender Equality in an Enlarged Europe, „Journal of European Social Policy”, Vol. 22(5), p. 507–528.
Comim F., Qizilbash M., Alkire S. (2008), The Capability Approach: Concepts, Measures and Applications, Cambridge University Press, Cambridge.
Crosby F.J., Sabattini L., Aizawa M. (2013), Affirmative action and gender equality, w: M.K. Ryan, N.R. Branscombe, The SAGE Handbook of Gender and Psychology, Sage, Newbury Park, CA.
Eiffe F.F. (2008), A Capability Approach for the European Union, Working Papers 03/2008, Institut fur Sozialpolitik, WU Vienna University of Economics and Business, Vienna, http://epub.wu.ac.at/1318/ [dostęp 15.03.2017].
Esping-Andersen G. (1990), The Three Worlds of Welfare Capitalism, Princeton University Press, Princeton, NJ.
Esping-Andersen G. (1999), Social Foundations of Postindustrial Economies, Oxford University Press, Oxford.
Europe 2020. A strategy for smart, sustainable and inclusive growth. Communication from teh Commission, Bruksela 3.3.2010, http://eurlex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:2020:FIN:EN: PDF [dostęp 15.03.2017].
Fahlen E. (2013), Capabilities and childbearing intentions in Europe, „European Societies”, Vol. 15(5), p. 639–662.
Fahlen S. (2012), Facets of Work-Life Balance across Europe. How the interplay of institutional contexts, work arrangements and individual resources affect capabilities for having a family and being involved in family life, Stockholm University, Stockholm.
Gough (2014), Lists and Thresholds: comparing the Doyal-Gough theory of human need with Nussbaum’s capabilities approach, w: F. Comim, M.C. Nussbaum, Capabilities, Gender, Equality. Towards Fundamental Entitlements, Cambridge University Press, Cambridge, s. 357–381.
Hobson B. (2011), The Agency Gap in Work-Life Balance: Applying Sen’s Capabilities Framework Within European Contexts, „Social Politics”, Vol. 18(2), p. 147–167.
Hobson B. (2014), Work-Life Balance, The Agency & Capabilities Gap, Oxford University Press, Oxford.
Huerta M.C. et al. (2013), Father’s leave, father’s involvement and child development: Are they related? Evidence from four OECD countries, OECD Social, Employment and Migration Working Papers No. 140.
Javornik J., Kurowska A. (2017), Work and Care opportunities under different parental leave systems: gender and class inequalities in northern Europe, „Social Policy & Administration”, Vol. 51, Issue 4 (in press).
Jenson J. (2009), Lost in translation: The social investment perspective and gender equality, „Social Politics”, Vol. 16(4), p. 446–483.
Korpi W. (2000), Faces of Inequality: Gender, Class, and Patterns of Inequalities in Different Types of Welfare States, „Social Politics”, Vol. 7, Issue 2, p. 127–191.
Korpi W., Ferrarini T., Englund S. (2013), Women’ s opportunities under different family policy constellations: Gender, class, and inequality tradeoffs inWestern Countries re-examined, „Social Politics”, Vol. 20, Issue 1, p. 1–40.
Kuklys W. (2005), Amartya Sen’s capability approach: Theoretical Insights and Empirical Applications, Springer, Berlin.
Kurowska A. (2016), (De)familialization and (De)genderization – Competing or Complementary perspectives in Comparative Policy Analysis?, „Social Policy & Administration”, on-line first, DOI: 10.1111/spol.12272.
Lister R. (1994), She has other duties – women, citizenship and social security, w: S. Baldwin, J. Falkingham (eds.), Social Security and Social Change: New Challenges to the Beveridge Model, Harvester Wheatsheaf, London, p. 31–44.
Morel N., Palier B., Palme J. (2012), Beyond the welfare-state we knew it?, w: Morel N., Palier B., Palme J. (eds.), Towards a Social Investment Welfare State? Ideas, Policies and challenges, The Policy Press, Bristol, p. 1–32.
Morel N., Palier B., Palme J., eds. (2012), Towards a Social Investment Welfare State? Idas, Policies and challenges, The Policy Press, Bristol.
Nussbaum M.C. (2001), Women and Human Development. The Capabilities Approach, Cambridge University Press, Cambridge.
Olędzki M. (1981), Wstęp do teorii polityki społecznej, PWE, Warszawa.
Papadopoulos F., Tsakloglou P. (2005), Social Exclusion in the EU. A capability-based approach, European Institute Working Paper 2005/01, http://www.lse.ac.uk/europeanInstitute/LEQS%20Discussion%20Paper%20Series/EIWP2005-01.pdf [dostęp 15.03.2017].
Pfau-Effinger B. (2012), Women’s Employment in the Institutional and CulturalContext, „International Journal of Sociology and Social Policy”, Vol. 32(9), p. 530–543.
Robeyns I. (2006), Capability Approach in Practice, „The Journal of Political Philosophy”, Vol. 14(3), p. 351–376.
Ruhm C.J. (2000), Parental leave and child health, „Journal of Health Economics”, Vol. 19(6), p. 931–960.
Saraceno C. (1997), Family change, family policies and the restructuring of welfare, w: Family, Market and Community: Equity and Efficiency in Social Policy, Organisationfor Economic Co-operation and Development, Paris, p. 81–100.
Saxonberg S. (2013), From defamilialization to degenderization: Toward a new welfare typology, „Social Policy & Administration”, Vol. 47(1), p. 26–49.
Sen A. (1983), Choice, Welfare, and Measurement, Basil Blackwell, Oxford.
Sen A. (1985), Commodities and Capabilities, 1st ed., North-Holland Sole distributors for the U.S.A. New York, NY and Elsevier Science Publishing Co., Canada.
Sen A. (1992), Inequality Re-examined, Oxford University Press, Oxford.
Sen A. (1999a), Commodities and Capabilities, 2nd ed., Oxford University Press, Delhi, New York.
Sen A. (1999b), Development as Freedom, Oxford University Press, Oxford.
Sen A. (2009), The Idea of Justice, Allen Lane and Harvard University Press, New Delhi.
Szarfenberg R. (2002), Recenzja książki: Amartya Sen. Nierówności. Dalsze Rozważania, „Problemy Polityki Społecznej, Studia i Dyskusje”, nr 4, s. 255–266.
Szarfenberg R. (2003a), Recenzja książki: Amartya Sen. Rozwój i Wolność, „Problemy Polityki Społecznej, Studia i Dyskusje”, nr 5, s. 189–200.
Szarfenberg R. (2003b), Definicje polityki społecznej, zmodyfikowany fragment pracy doktorskiej, http://rszarf.ips.uw.edu.pl/pdf/definicjeps.pdf [dostęp 15.03.2017].
Szarfenberg R. (2013), Perspektywy badawcze polityki społecznej – wprowadzenie, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 22(3), s. 11–22.
Szarfenberg R., (2008), Krytyka i afirmacja polityki społecznej, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa.
Szczepański J. (1981), Konsumpcja a rozwój człowieka, PWE, Warszawa.
Thaler R.H., Sunstein C.R (2008), Nudge. Improving Decisions about Health, Wealth and Happiness, Yale University Press.
Warren T. (2015), Work–life balance/imbalance: the dominance of the middle class and the neglect of the working class, „The British Journal of Sociology” Vol. 66(4), p. 691–717.
Yerkes M.A., den Dulk L. (2015), Arbeid-en-zorgbeleid in de participatiesamenleving, „Tijdschrift Voor Arbeidsvraagstukken”, No. 31, p. 510–528.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Ryszard Szarfenberg (prof., Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
NAUKI O POLITYCE PUBLICZNEJ – SZANSA NA ROZWÓJ CZY ŚLEPA ULICZKA DLA BADAŃ POLITYKI SPOŁECZNEJ? (s. 27–31)
Urzędowe wprowadzenie dyscypliny nauk o polityce publicznej w 2011 r. wywołało interesującą dyskusję o wpływie tego wydarzenia na sytuację dotychczas nieuznanych nauk o polityce społecznej. Zagadnienie to ma dwa wymiary organizacyjno-finansowy oraz merytoryczny. W artykule skoncentrowano się na tym drugim, czyli na odpowiedzi na pytanie o możliwy wpływ dorobku teorii nauk o polityce publicznej na badania polityki społecznej. Teorie te sprowadzono do koncepcji stadialnej procesu polityki publicznej oraz listy ośmiu teorii naukowych nastawionych na wyjaśnianie przyczynowo-skutkowe. Dodatkowo uwzględniono również dynamikę w innych obszarach nauk społecznych, w szczególności związaną z rozwojem ekonomii behawioralnej. Zaproponowano dwie odpowiedzi na główne pytanie artykułu. Pierwsza wskazuje na już obecne pozytywne oddziaływania nauk o polityce publicznej na rozwój badań polityki społecznej w Polsce. Druga bierze pod uwagę tezę o kryzysie standardowego modelu nauk społecznych i ostrzega przed ślepą uliczką, w której są zachodnie nauki o polityce publicznej.
Słowa kluczowe: nauki o polityce publicznej, teoria polityki publicznej, polityka publiczna, polityka społeczna
BIBLIOGRAFIA
Afełtowicz Ł., Pietrowicz K. (2013), Maszyny społeczne, PWN, Warszawa.
Bakalarczyk R. (2017), Polityka wsparcia nieformalnych opiekunów niesamodzielnych osób starszych. Na podstawie zmian prawnych w latach 2003–2015, rozprawa doktorska obroniona na Wydziale Nauk Politycznych i Studiow Międzynarodowych.
Birkland T.A. (2016), An Introduction to the Policy Process: Theories, Concepts, and Models of Public Policy Making, Routledge.
Błędowski P. (2014), Polityka społeczna jako specjalność nauk o polityce publicznej – próba charakterystyki, „Studia z Polityki Publicznej”, nr 3(3), s. 9–23.
Brus W. (1975), Uspołecznienie a ustrój polityczny, Aneks, Uppsala, Paryż.
Daniłowska S. (2016), Duńskie państwo dobrobytu a koncepcja flexicurity, ASPRA-JR, Warszawa.
Dye T.R. (2014), Understanding public policy, 14 wyd., Pearson Education Limited, Harlow, Essex.
Esping-Andersen G. (1990), The Three Worlds of Welfare Capitalism, Princeton University Press, Princeton.
Garson G.D. (1980), From Policy Science to Policy Analysis: A Quarter Century of Progress?, „Policy Studies Journal”, Vol. 9, No 4, p. 535–544.
Godlewska-Szyrkowa J. (2013), Czy nauka o polityce społecznej potrzebuje krytyki feministycznej? „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 22.
Hughes O.E. (2003), Public Management and Administration: An Introduction, 3 wydanie, Palgrave, London.
Jolls C., Sunstein C. R., Thaler R. H. (2000), Behavioral Approach to Law and Economics, w: C. Sunstein (ed.), Behavioral Law and Economics, Cambridge University Press.
Knill C., Tosun J. (2012), Public Policy: A New Introduction, Palgrave Macmillan, New York.
Kolek A. (2017), Reformy systemów emerytalnych w wybranych państwach OECD w kontekście ekonomicznej teorii demokracji, rozprawa doktorska obroniona na Wydziale Nauk Politycznych i Studiow Międzynarodowych.
Kulczycki L. (1933), W poszukiwaniu nowego ustroju społecznego, Nakładem Księgarni M. Fruchtmana, Warszawa.
Kulesza M., Sześciło D. (2013), Polityka administracyjna i zarządzanie publiczne, Wolters Kluwer, Warszawa.
Kurowska A., Pieliński B., Szarfenberg R., Wojtewicz A. (2016), Perspektywa gender w polityce społecznej, UMK, Toruń.
Lindblom C.E. (1959/2013), Nauka o „przezwyciężaniu trudności”, „Zoon Politikon”, nr 4, s. 145–164.
Mazur S., red. (2015), Współzarządzanie publiczne, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa.
Netting F.E., O’Connor M.K. (2011), Analysing Social Policy: Multiple Perspectives for Critically Understanding and Evaluating Policy, Wiley, Hoboken.
Olejniczak K., Śliwowski P. (2014), Nadchodzi rewolucja? Analizy behawioralne w interwencjach publicznych, w: Haber, A., Olejniczak K. (red.), ®ewaluacja 2. Wiedza w działaniu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa.
Pieliński B. (2013a), Instytucjonalizm historyczny w kontekście polityki społecznej, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 22.
Pieliński B. (2013b), Instytucjonalizmy a polityka społeczna, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 22.
Pieliński B. (2014), From polycentricity analysis to poverty analysis. Using IAD in social policy, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 25(2).
Pierson P. (1992), “Policy Feedbacks” and Political Change: Contrasting Reagan and Thatcher’s Pension-Reform Initiatives, „Studies in American Political Development”, nr 6, p. 359–390.
Pierson P. (1993), When Effect Becomes Cause: Policy Feedback and Political Change, „World Politics”, Vol. 45, No. 4, p. 595–628.
Polakowski M. (2010), The Institutional Transformation of Social Policy in East Central Europe. Poland and Hungary in Comparative and Institutional Perspective, Boekenplan MGSOG Dissertation Series, nr 14.
Sabatier P.A., ed. (2007), Theories of the Policy Process, 2 wyd., Westview Press, Boulder.
Sabatier P.A., Weible C.M., red. (2014), Theories of the Policy Process, 3 wyd., Westview Press, Boulder.
Sent E.-M. (2004), Behavioural economics: how psychology made its (limited) way back into economics, “History of Political Economy”, Vol. 36, p. 735–760.
Shafir E., red. (2013), The Behavioral Foundations of Public Policy, Princeton University Press, Princeton.
Simon H.A. (1987), Behavioural Economics, w: J. Eatwell, M. Milgate, P. Newman (red.), The New Palgrave A Dictionary of Economics, Vol. 1, Macmillan Press.
Skocpol T. (1992), Protecting Soldiers and Mothers, The Political Origins of Social Policy in United States, Harvard.
Smith K.B., Larimer C.W. (2009), Public Policy Theory Primer, Westview Press, Boulder.
Somit A., Peterson S. A. (2003), Human Nature and Public Policy: An Evolutionary Approach, Palgrave, London.
Sunstein C. (2016), The Ethics of Influence: Government in the Age of Behavioral Science, Cambridge University Press.
Sunstein C.R., Thaler R.H. (2003), Libertarian Paternalism, „American Economic Review”, Vol. 93(2), p. 175–179.
Sunstein C.R., Thaler R.H. (2008), Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness, Yale University Press.
Supińska J. (2014), Dylematy polityki społecznej, 2 wyd., ASPRA-JR, Warszawa.
Szarfenberg R. (2002), Podstawy i granice racjonalizacji polityki społecznej, praca doktorska napisana pod kierunkiem J. Supińskiej, obroniona na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.
Szarfenberg R. (2007), Mity w krytyce polityki społecznej, w: A. Rączaszek i W. Koczur (red.), Polityka społeczna w życiu społeczno-gospodarczym kraju, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Katowice.
Szarfenberg R. (2012), Analiza polityki publicznej – perspektywa racjonalnej dyskusji, w: A. Wojciuk, (red.), Analiza polityki publicznej. Podejścia teoretyczno-metodologiczne, IBE, Warszawa.
Szarfenberg R. (2013a), O bliskim związku i wzajemnych inspiracjach między polityką publiczną i polityką społeczną, „Problemy Polityki Społecznej”, nr 22, s. 149–166.
Szarfenberg R. (2013b), Perspektywy badawcze polityki społecznej – wprowadzenie, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 22.
Szarfenberg R. (2016a), Polityka publiczna, w: B. Rysz-Kowalczyk, B. Szatur-Jaworska (red.), W kręgu pojęć i zagadnień współczesnej polityki społecznej, WUW, Warszawa.
Szarfenberg R. (2016b), Polityka publiczna – zagadnienia i nurty teoretyczne, „Studia z Polityki Publicznej”, nr 1(9), s. 45–75.
Szatur-Jaworska B. (2015), Polityka senioralna w Polsce – analiza agendy, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 30(3).
Szatur-Jaworska B. (2016), Polityka socjalna, w: B. Rysz-Kowalczyk, B. Szatur-Jaworska (red.), W kręgu pojęć i zagadnień współczesnej polityki społecznej, WUW, Warszawa.
Szelewa D. (2014), The second wave of anti-feminism? Post-crisis maternalist policies and the attack on gender studies in Poland, „Gender, rovne přiležitosti, vyzkum”, Vol. 15, No. 2, p. 33–47.
Szelewa D. (2016), Killing ‘Unborn Children’? The Catholic Church and Abortion Law in Poland Since 1989, „Social and Legal Studies”, Vol. 25, No. 6, p. 741–764.
Theiss M. (2013), Perspektywa sieci społecznych w badaniach lokalnej polityki społecznej, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 22.
Tooby J., Cosmides L. (1992), The psychological foundations of culture, w: J. Barkow, L. Cosmides, J. Tooby (red.), The adapted mind: Evolutionary psychology and the generation of culture, Oxford University Press, New York.
Uścińska G., Samoraj-Charitonow B., Kolek A. (2016), Metodologia badań nauk o polityce publicznej w obszarze zabezpieczenia społecznego, Wydział Nauk Politycznych i Studiow Międzynarodowych, Warszawa.
Woźnicki J. (2012), Nowa dyscyplina – „nauki o polityce publicznej” usytuowana w dziedzinie nauk społecznych, „Nauka”, 1, s. 133–151.
Woźnicki J. (2015), Nauki o polityce publicznej – cztery lata rozwoju w symbiozie z politologią, „Politeja”, 4(36), s. 9–25.
Zawicki M. (2011), Nowe zarządzanie publiczne, PWE, Warszawa.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: dziedzina nauk społecznych
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauki o polityce publicznej
Ewa Leś (prof., Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
BADANIA ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH Z PERSPEKTYWY INSTYTUTU POLITYKI SPOŁECZNEJ UW (s. 31–35)
Artykuł przedstawia dorobek naukowy Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego na temat organizacji społecznych i ich zmieniającej się roli w realizacji zadań z zakresu polityki społecznej w Polsce. W tekście wskazano na potencjał polskich organizacji społecznych i dokonano wstępnej analizy urzeczywistnienia w praktyce życia społecznego i politycznego konstytucyjnych zapisów o modelu społecznej gospodarki rynkowej oraz zasadzie subsydiarności. Artykuł zawiera wnioski z prowadzonych w IPS badań wskazujących na dokonania dostawców usług społecznych jakimi są organizacje społeczne. W artykule wskazuje się na konieczność większej otwartości administracji publicznej na kontraktowanie usług organizacji społecznych w ramach umów wieloletnich.
Słowa kluczowe: pomocniczość, zadania publiczne, kontrakty długoterminowe
BIBLIOGRAFIA
Enjolras B., Salamon L.M., Sivesind K., Zimmer A. (2016), The Third Sector. A Renewable Resource for Europe, Third Sector Impact, www.thirdsectorimpact. eu [dostęp 10.03.2017].
Evers A. (2011), New „Welfare Paradise” and New Language of Welfare, referat wygłoszony podczas konferencji „Wspołczesna polityka społeczna”, WSP TWP, Warszawa.
Gąciarz B., Bartkowski J. (2012), Samorząd a rozwój. Instytucje. Obywatele. Podmiotowość, IFiS PAN, Warszawa.
GUS (2016a), Działalność organizacji non profit w 2013 r. Zarządzanie, współpraca i świadczenie usług społecznych, Warszawa.
GUS (2016b), Sektor non profit w 2014, Warszawa.
Kargol-Wasiluk A., Łopaciuk-Gonczaryk B., Falkowski J. (2013), Partycypacja obywatelska w gminach województwa podlaskiego z punktu widzenia przedstawicieli władz samorządowych, w: J. Wilkin (red.), Jakość rządzenia w Polsce. Jak ją badać, monitorować i poprawiać?, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.
Leś E. (1991), Niepaństwowe podmioty polityki społecznej i siły postępotwórcze w mikroskali, w: A. Piekara (red.), Terenowa polityka społeczna, IPS UW, Warszawa.
Leś E. (1994), Voluntary Sector in Post-Communist East Central Europe. From small circles of freedom to civil society, World Alliance for Citizen Participation, Washington.
Leś E. (2000), Od filantropii do pomocniczości. Studium porównawcze rozwoju i działalności organizacji społecznych, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa.
Leś E. (2000), Zarys historii dobroczynności i filantropii w Polsce, Proszyński i S-ka, Warszawa.
Leś E., Nałęcz S. (2002), Potencjał ekonomiczny i społeczny sektora non-profit w Polsce. Wybrane wyniki badań międzynarodowych sektora non-profit, w: P. Gliński, B. Lewenstein, A. Siciński (red.), Samoorganizacja społeczeństwa polskiego: Trzeci sektor, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa.
Ołdak M. (2016), Wybrane aspekty funkcjonowania spółdzielni socjalnych w Polsce w świetle wyników badania „Monitoring Spółdzielni Socjalnych 2014”, „Zeszyty Naukowe Zakładu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego IPS UW”, nr 1–2.
Piekara A., Leś E. (1988), Wybrane formy podmiotowości społecznej a rozwój, IPS UW, Warszawa.
Pieliński B. (2010), Państwo, rynek i organizacje trzeciego sektora w społeczeństwie postindustrialnym. Przegląd koncepcji i synteza dorobku, w: E. Leś (red.), Analiza porównawcza modeli współpracy administracji publicznej z organizacjami not for profit w wybranych państwach Unii Europejskiej, Biblioteka Pożytku Publicznego MPiPS, Warszawa.
Policy Recommendations for Sustainable Development of Third Sector Organizations in Europe: Get the Public Back In! (2016), Third Sector Impact, Brussels.
Study on the Recent Evolutions of the Social Economy in the European Union (2017), Intermediate Report for The European Economic and Social Committee, CIRIEC International.
Wyka A. (2006), Wokół zasady pomocniczości w Polsce, w: A. Gawkowska, P. Gliński, A. Kościański (red.), Teorie wspólnotowe a praktyka społeczna: obywatelskość, polityka, lokalność, IFiS PAN, Warszawa.
Żukowski T. (1997), Prawomocność systemu władzy i społeczna partycypacja w rządzeniu, w: Raport o rozwoju społecznym. Zmieniająca się rola państwa. POLSKA ’97, CASE i UNDP, Warszawa.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Beata Samoraj-Charitonow (dr, Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
WYBRANE METODY I PERSPEKTYWY W BADANIACH NAD ZABEZPIECZENIEM SPOŁECZNYM (s. 35–40)
Zabezpieczenie społeczne stanowi jeden z ważniejszych obszarów polityki społecznej, który wymaga regularnych i wieloobszarowych badań. W artykule autorka podejmuje próbę nakreślenia wybranych perspektyw badawczych w badaniach nad zabezpieczeniem społecznym, a także przedstawia ogólny zarys instrumentarium badawczego wykorzystywanego przy realizacji badań w tym obszarze.
Słowa kluczowe: zabezpieczenie społeczne, metody badawcze, paradygmat, perspektywa badawcza
BIBLIOGRAFIA
Atkinson P., Silvermann D. (1997), Kundera’s Immortality. The Interview Society and the Invention of the Self, „Qualitative Inquiry”, Vol. 3, No. 3.
Becla A., Czaja S., Zielińska A. (2012), Analiza kosztów-korzyści w wycenie środowiska naturalnego, Difin, Warszawa.
Ciesielska M., Wolanik-Bostrom K., Ohlander M. (2012), Obserwacja, w: D. Jemielniak, Badania jakościowe, tom 2, PWN, Warszawa.
Frey J.H., Fontana A. (1991), The group interview in social research, „Social Science Journal”, No. 28.
Garfinkel H. (2007), Studia z etnometodologii, PWN, Warszawa.
Glaser B., Strauss A. (1967), The discovery of grounded theory: Strategies for qualitative research, Aldine, Chicago.
Gold R.L. (1997), The ethongraphic method in sociology, „Qualitative inquiry”, No. 3.
Guess G., Farnham P. (2011), Cases in Public Policy, Analysis, Georgetown University Press, Washington D.C.
Henzel P., Glinka B. (2012), Teoria ugruntowana, w: D. Jemielniak, Badania jakościowe, Podejścia i teorie, tom 1, PWN, Warszawa.
Księżopolski M. (2016), Metody badawcze w naukach o polityce publicznej, w: G. Uścińska, B. Samoraj-Charitonow, A. Kolek, Metodologia badań nauk o polityce publicznej w obszarze zabezpieczenia społecznego, WDiNP Uniwersytet Warszawski, Warszawa.
Morgan D. (2002), Focus group as qualitative research, w: J. Gubrium, J. Holstein, (red.), Handbook of interview research: Context and method, Sage, Thousand Oaks, SA.
Okoń-Horodyńska E. (2009), Podstawowe informacje o programie i metodzie, w: A. Kowalewska, J. Głuszyński (red.), Zastosowanie metody Delphi w narodowym Programie Foresight Polska 2020. Główne wyniki, doświadczenia i wnioski, Narodowy Program Foresight Polska 2020, Pentor Research International, Warszawa.
Piotrowski J. (1964), Zabezpieczenie społeczne, SGPiS, Warszawa.
Russell R., Taylor B. (2009), Operations Management Along the Supply Chain, 6th edition, Courier/Kendallvile, USA.
Stasik A., Gendźwiłł A. (2012), Projektowanie badań jakościowych, w: D. Jemielniak, Badania jakościowe, Podejścia i teorie, tom 1, PWN, Warszawa.
Sułek A. (2002), Ogród metodologii socjologicznej, Scholar, Warszawa.
W 70 wskaźników dookoła zdrowia (2009), Centrum Systemow Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Warszawa.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Aleksandra Zubrzycka-Czarnecka (dr, Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
HUMANISTYCZNA ANALIZA POLITYKI MIESZKANIOWEJ JAKO PODEJŚCIE DO BADANIA MIESZKALNICTWA ROZWIJANE W INSTYTUCIE POLITYKI SPOŁECZNEJ UW (s. 40–45)
Przedmiotem artykułu jest dorobek naukowy badaczy mieszkalnictwa związanych z Instytutem Polityki Społecznej UW. Autorka przyjmuje tezę, że analizowane prace można przypisać do spójnego podejścia badawczego, określanego jako humanistyczna analiza polityki mieszkaniowej. Przegląd wybranych badań pozwala wyróżnić wspólne założenia teoretyczne oraz metodologiczne podzielane przez badaczy z IPS UW. Wskazuje się jednak także na pewne odrębności w ramach omawianych tekstów.
Słowa kluczowe: humanistyczna analiza polityki mieszkaniowej, Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego
BIBLIOGRAFIA
Andrzejewski A. (1959), Polityka mieszkaniowa. Zagadnienia ekonomiczne i socjalne, Wydawnictwo Arkady, Warszawa.
Andrzejewski A. (1979), Społeczne aspekty polityki mieszkaniowej, w: A. Rajkiewicz (red.), Polityka społeczna, PWE, Warszawa.
Andrzejewski A. (1987), Polityka mieszkaniowa, PWE, Warszawa.
Andrzejewski A. (1996), Od odbudowy kraju do lat transformacji, w: Życie w pasji i działaniu, Książka z okazji osiemdziesięciolecia prof. dra Witolda Nieciuńskiego. Wydawnictwo Książkowe „Linia”, Warszawa.
Bakalarczyk R. (2012), Wepchnięci w bezdomność, „Magazyn Kontakt”, http://magazynkontakt.pl/wepchnieci-w-bezdomnosc.html [dostęp 6.01.2017].
Cesarski M. (2013), Polityka mieszkaniowa w Polsce w pracach naukowych 1918–2010. Dokonania i wpływ polskiej szkoły badań, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa.
Clapham D. (2012), Social Policy Approaches to Housing Research, w: D.F. Clapham, W.A.V. Clark, K. Gibb (red.) (2012) The SAGE Handbook of Housing Studies, SAGE Publications Ltd., Thousand Oaks.
Clapham D., Kemp P., Smith S. (1990), Housing and Social Policy. Studies in social policy, Macmillan, London.
Danecki J. (1998), Kwestie społeczne – istota, źródła, zarys diagnozy, w: A. Rajkiewicz, J. Supińska, M. Księżopolski (red.), Polityka społeczna. Materiały do studiowania, „Śląsk”, Katowice.
Danecki J., red. (1991), Postęp i regres społeczny. Raport z badań prowadzonych w latach 1987–1990, Ośrodek Badań Społecznych, Warszawa.
Hrynkiewicz J. (2010), Kwestia społeczna w pracach Ludwika Krzywickiego, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.
Hut P. (1999), Marginalizacja osiedla mieszkaniowego – przykład Meschenich-Am Koelnberg, „Polityka Społeczna”, nr 7.
Hut P. (2007), Współczesna kwestia mieszkaniowa w Polsce; geneza, uwarunkowania, perspektywy rozwiązań, w: G. Firlit-Fesnak, M. Szylko-Skoczny (red.), Polityka społeczna. Podręcznik akademicki, PWN, Warszawa, s. 291–301.
Iatriadis D.S. (2009), Critical Social Policy, w: J. Midgley, M. Livermore (red.), The Handbook of Social Policy, Sage Publications Ltd., London.
Jewdokimow M., Łukasiuk M. red. (2014), Socjologia zamieszkiwania, Sub Lupa, Warszawa.
Kaltenberg-Kwiatkowska E., red. (1982), Mieszkanie analiza socjologiczna, PWE, Warszawa.
Krzeczkowski K. (1939), Kwestia mieszkaniowa w miastach polskich, Związek Miast Polskich, Warszawa.
Krzywicki L. (1892), Nowy projekt, „Gazeta Polska”, nr 2, przedruk w: Dzieła, t. 6, s. 11, 1962, PWN, Warszawa.
Krzywicki L. (1936), Przedmowa, w: A. Zdanowski, Warunki mieszkaniowe robotników w okresie kryzysu i bezrobocia, IGS, Warszawa.
Mishra R. (1977), Society and Social Policy, Macmillan, London.
Nieciuński W. (1991), Rozpad i dziedzictwo socjalizmu realnego a transformacja społeczeństwa, Dział Wydawnictw Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, Białystok.
Nieciuński W. (1998), Kwestia mieszkaniowa, w: A. Rajkiewicz, J. Supińska, M. Księżopolski (red.), Polityka społeczna. Materiały do studiowania, Biblioteka Pracownika Socjalnego, Śląsk, Katowice.
Nieciuński W. (2000), Pięć kanonów polityki mieszkaniowej, „Polityka Społeczna”, nr 11–12.
Nieciuński W. (2005), Czterdziesta pierwsza teza w sprawie zwrotu w polityce mieszkaniowej, „Biuletyn Rady Społecznej”, nr 4.
Nieciuński W. (2006), Próby doradzania władzom w sprawach polityki mieszkaniowej w okresie transformacji ustrojowej, „Polityka Społeczna”, nr 4.
Nieciuński W., Supińska J. (2000), Kolejny rok błędnej polityki mieszkaniowej, w: M. Deniszczuk, J. Halbersztadt, M. Puchalska (red.), Polska przed nowymi problemami, Stowarzyszenie Studiow i Inicjatyw Społecznych, Warszawa.
Nieciuński W., Supińska J., Wiśnicka-Hińcza, M. (1993), Tezy do dyskusji nad społecznym programem mieszkaniowym, Raport Biura Studiow i Ekspertyz Kancelarii Sejmu nr 38, Warszawa.
Rysz-Kowalczyk B. (2007), Teoria kwestii i problemów społecznych, w: G. Firlit-Fesnak, M. Szylko-Skoczny (red.), Polityka społeczna. Podręcznik akademicki, PWN, Warszawa.
Spicker P. (2012), Social Policy Approaches, w: S.J. Smith (ed.), International Encyclopedia of Housing and Home, tom 6, Elsevier, Amsterdam, Boston, Heidelberg, London, New York, Oxford, Paris, San Diego, San Francisco, Singapore, Sydney, Tokyo.
Supińska J. (1991), Dylematy polityki społecznej, IPS UW, Warszawa.
Supińska J. (1994), Uwagi o wydatkach budżetowych na politykę mieszkaniową (na podstawie projektu budżetu na rok 1995), Kancelaria Sejmu, Biuro Studiow i Ekspertyz, Warszawa.
Supińska J. (2005), Miejsce polityki mieszkaniowej w polityce społecznej, w: L. Frąckiewicz (red.), Przeszłość i przyszłość polskiej polityki mieszkaniowej, IPiSS, IGN, Warszawa.
Supińska J. (2013), Debaty o polityce społecznej, Aspra-Jr, Warszawa.
Supińska J. (2014), Dylematy polityki społecznej, Aspra-Jr, Warszawa.
Supińska J., Szewczyk Ł. (2009), O społecznych konsekwencjach (braku) polityki mieszkaniowej w Polsce, referat na konferencji spalskiej.
Szarfenberg R. (2016), Polska polityka mieszkaniowa na zakręcie?, Wprowadzenie do XXIV spotkania w ramach „Warszawskich debat o polityce społecznej” organizowanych przez Fundację im. F. Eberta we współpracy z Fundacją ICRA.
Szewczyk Ł. (2009), Miasta i habitat w kryzysie, w: M. Księżopolski, B. Rysz-Kowalczyk, C. Żołędowski (red.), Polityka społeczna w kryzysie, Aspra-Jr, Warszawa.
Szewczyk Ł. (2010), Wykluczenie przestrzenne, w: R. Szarfenberg, C. Żołędowski, M. Theiss (red.), Ubóstwo i wykluczenie społeczne – perspektywa poznawcza, Elipsa, Warszawa.
Wagenaar H. (2015), Transforming perspectives: the critical functions of interpretive policy analysis, w: F. Fischer, D. Torgerson, A. Durnova, M. Orsini (eds.), Handbook of Critical Policy Studies, Edward Elgar Publishing Limited, Cheltenham, s. 422–440.
Zrałek M. (1998), Polityka mieszkaniowa, w: A. Frączkiewicz-Wronka, M. Zrałek (red.), Polityka społeczna, AE w Katowicach, Katowice.
Zubrzycka-Czarnecka A. (2014), Mieszkalnictwo – klucz do spójności społecznej. Propozycje zmian zawarte w projekcie ustawy z 2013 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, ekspertyza dla EAPN, Warszawa.
Zubrzycka-Czarnecka A. (2016), Democracy of housing policy as exemplified by Poland. Political and linguistic analysis, „Housing Studies”, Vol. 31 (8), s. 916–934.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauka o polityce społecznej, nauka o polityce publicznej, nauki polityczne
Emilia Jaroszewska (prof., Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski)
DWADZIEŚCIA LAT BADAŃ NAD MIGRACJAMI Z PERSPEKTYWY POLITYKI SPOŁECZNEJ (s. 45–48)
Tekst zawiera analizę migracyjnych projektów badawczych realizowanych przez Instytut Polityki Społecznej od połowy lat dziewięćdziesiątych do roku 2017. W analizie tej uwzględniono typ i zakres projektu, przyjętą perspektywę, wybór i ujęcie tematu oraz zastosowane narzędzia badawcze. Celem analizy była próba uchwycenia charakterystycznych tendencji, co może być przyczynkiem do określenia specyfiki badań migracyjnych prowadzonych z perspektywy polityki społecznej.
Słowa kluczowe: migracje, badania, analiza, projekt, polityka społeczna
BIBLIOGRAFIA
Duszczyk M. (2012), Polska polityka imigracyjna a rynek pracy, Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, Warszawa.
Duszczyk M. (2013), Konwergencja polityki imigracyjnej na świecie na przykładzie analizy stosowania wybranych instrumentów, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 21.
Duszczyk M. (2014), Migration in the 21st century from the perspective of the CEE countries – an opportunity or a threat?, CEED Institute, Warszawa.
Firlit-Fesnak G., Łotocki Ł., red. (2008), Czym chata bogata… Pomoc dla cudzoziemców poszukujących ochrony w Polsce w świetle badań społeczności i instytucji lokalnych, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Firlit-Fesnak G., Łotocki Ł., red. (2008), Jak pomagać cudzoziemcom poszukującym w Polsce ochrony? Poradnik dla instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Firlit-Fesnak G., Łotocki Ł., red. (2014), Imigranci w polskim dyskursie publicznym, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Firlit-Fesnak G., Łotocki Ł., Zawadzki P., red. (2016), Europejskie polityki imigracyjne. Stare dylematy, nowe wyzwania, Zakład Migracji i Stosunkow Etnicznych Instytutu Polityki Społecznej, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Firlit-Fesnak G., red. (2008), W poszukiwaniu bezpiecznej przystani. Cudzoziemcy z Czeczenii w Polsce. Wyniki zogniskowanych badań grupowych prowadzonych wśród cudzoziemców poszukujących ochrony w Polsce w ramach projektu EQUAL @lterCamp, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Godlewska J. (2005), Integration Policy towards Immigrants – the EU Approach, w: Contemporary migration issues: migration and society. Legal framework of migration versus human rights, Prywatna Wyższa Szkoła Businessu i Administracji, Warszawa.
Godlewska J. (2011), Polityka imigracyjna Unii Europejskiej jako odpowiedź na wyzwania dla bezpieczeństwa wewnętrznego, Nauki Społeczne, tom 1(3).
Godlewska J., Firlit-Fesnak G., Żołędowski C., red. (2013), Migracje i migranci w pismach Ludwika Krzywickiego, Floriana Znanieckiego, Józefa Chałasińskiego. Wybór tekstów, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Hut P. (2002), Warunki życia i proces adaptacji repatriantów 1992–2000, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Hut P. (2008a), Migracje międzynarodowe a modernizacja systemu politycznego i społecznego, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Hut P. (2008b), „Widely open closed doors”. The repatriation and repatriation policy in Poland after 1989, w: Homecoming. An anthropology of return migrations, NOMOS, s. 99–115.
Iglicka K. (2010), Migration Research in a Migrations Country; the Polish Case, w: D. Thranhardt, M. Bommes (eds.), National paradigms of migration research, IMIS-Schriften 13, Universitatsverlag Osnabruck bei V&R unipress.
Jaroszewska E. (2003), Małżeństwa polsko-niemieckie w RFN: relacje polskich partnerów na tle obrazu innych małżeństw binacjonalnych, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Jaroszewska E. (2013), Migracje a zdrowie. Uwarunkowania kondycji zdrowotnej migrantów oraz bariery w korzystaniu z opieki medycznej, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Jaroszewska E., Danecka M. (2013), Imigranci z Afryki w Polsce – przyczynek do analizy czynników blokujących ich napływ i integrację, „Kultura i Społeczeństwo”, tom LVII, nr 3.
Łotocki Ł. (2004), Obcy w dyskursie. Przykłady opinii imigrantów, „Polityka Społeczna”, nr 3.
Łotocki Ł. (2009), Między swojskością a obcością? Imigranci z Armenii w Polsce, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszaw.
Łotocki Ł. (2010), Wieviel Nähe, wieviel Distanz? Die Integration von Ausländern in Polen, Polen-Analysen, tom 71.
Łukaszewska-Bezulska J. (2010), Kapitał społeczny i migracje – wybrane aspekty wzajemnych oddziaływań, w: O. Kowalczyk (red.), Współczesne społeczeństwa – nadzieje i zagrożenia, Prace Naukowe UE we Wrocławiu, Wrocław.
Łukaszewska-Bezulska J. (2012), Emigracja jako problem lokalny i globalny, „Polityka Społeczna”, nr 2.
Łukaszewska-Bezulska J. (2014), Social capital and migrations: an analysis of interactions in light of particular theoretical concepts, „Problemy Polityki Społecznej. Studia i Dyskusje”, nr 27.
Rajkiewicz A. (2002), Soziale und wirtschaftliche Auswirkungen der Arbeitsmigration aus die Ensenderländes – Beispiel Polens, w: Weggenossenschaft im Wandel: Berufsforschung und Berufsorientierung; Heinrich Nieder zum 80. Geburtstag, Hrsg. B. Jenschke, Berlin.
Rajkiewicz A. (2004), Zatrudnienie obcokrajowców w krajach UE. Zatrudnienie obcokrajowców w Niemczech. Turcy i Polacy na niemieckim rynku pracy, w: S. Golinowska (red.), Popyt na pracę cudzoziemców: Polska i sąsiedzi, IPiSS, Warszawa.
Rajkiewicz A., red. (2000), Zewnętrzne migracje zarobkowe we współczesnej Polsce. Wybrane zagadnienia, WSH-E, IPiSS, Warszawa.
Samoraj-Charitonow B. (2015), Doświadczenia w zatrudnianiu migrantek z Ukrainy do opieki – perspektywa seniorów, w: P. Sobiesiak-Penszko, Niewidzialna siła robocza. Migranci w usługach opiekuńczych nad osobami starszymi, ISP, Warszawa.
Samoraj-Charitonow B., red. (2012), Warunki pracy cudzoziemskich pomocy domowych w Polsce, w: W. Klaus (red.), Ziemia obiecana? Warunki pracy cudzoziemców w Polsce, Warszawa.
Samoraj-Charitonow B., Uścińska G. (2015), Prawo do emerytury osób przemieszczających się w Unii Europejskiej, w: C. Żołędowski, B. Rysz-Kowalczyk, M. Duszczyk (red.), Dekada członkostwa w Unii Europejskiej. Perspektywa polityki społecznej, Warszawa.
Zawadzki P. (2008), Raport cząstkowy z badań instytucji w gminie, w której zlokalizowany jest ośrodek dla uchodźców w ramach programu @ltercamp, PCK, Warszawa.
Żołędowski C. (2007), Przyczynek do migracji pracowniczych z Polski, „Polityka Społeczna”, nr 5–6.
Żołędowski C. (2009a), Migracje zarobkowe w czasie kryzysu, w: M. Księżopolski, B. Rysz-Kowalczyk, C. Żołędowski (red. nauk.), Polityka społeczna w kryzysie, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Żołędowski C. (2009b), Nomadyczna wielokulturowość? Migracje zarobkowe jako czynnik zmiany lokalnych kapitałów społeczno-kulturowych na pograniczach, w: U. Abłażewicz-Gornicka, K. Krzysztofek, R. Oryszczyszyn, A. Sadowski (red.), Kapitały społeczne i kulturowe miast środkowoeuropejskich i wschodnioeuropejskich pograniczy, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok.
Żołędowski C. (2010), Studenci zagraniczni w Polsce. Motywy przyjazdu, ocena pobytu, plany na przyszłość, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Social Policy
Table of Contents No 5–6/2017
Directions of perspectives and over social policy research
NOTE FROM THE EDITOR OF THIS ISSUE – Jacek Męcina
EUROPEAN PILLAR OF SOCIAL RIGHTS – Gertruda Uścińska
RESEARCH ON ACTIVE SOCIAL POLICY: BENEFIT SANCTIONS IN THE LIGHT OF INSTITUTIONAL GRAMMAR – Bartosz Pieliński, Ryszard Szarfenberg
EXPLANATIONS OF LOCAL SOCIAL POLICY. APPROACHES AND RESEARCH TRADITIONS – Maria Theiss
CAPABILITY APPROACH IN SOCIAL POLICY ANALYSIS – Anna Kurowska
PUBLIC POLICY SCIENCES – AN OPPORTUNITY FOR NEW DEVELOPMENT OR DEAD END FOR RESEARCH ON SOCIAL POLICY? – Ryszard Szarfenberg
RESEARCH ON SOCIAL ORGANIZATIONS FROM THE PERSPECTIVE OF THE INSTITUTE OF SOCIAL POLICY OF THE UNIVERSITY OF WARSAW – Ewa Leś
RESEARCH ON SOCIAL SECURITY. METHODS AND PERSPECTIVES – Beata Samoraj-Charitonow
HUMANISTIC ANALYSIS OF HOUSING POLICY AS AN APPROACH TO HOUSING RESEARCH DEVELOPED IN THE INSTITUTE OF SOCIAL POLICY (IPS) OF THE UNIVERSITY OF WARSAW – Aleksandra Zubrzycka-Czarnecka
TWENTY YEARS OF RESEARCH IN THE AREA OF MIGRATION FROM THE PERSPECTIVE OF SOCIAL POLICY – Emilia Jaroszewska
DIARY OF SOCIAL POLICY
Gertruda Uścińska (Professor, Warsaw University, Institute of Social Policy)
EUROPEAN PILLAR OF SOCIAL RIGHTS (s. 2–8)
The paper presents the preliminary shape of the European Pillar of Social Rights, i.e. the document which will determine the future directions for employment policy and social policy of the European Union and its Member States, in particular the support for the labour markets and social security systems. European Pillar of Social Rights evaluates the future relevance of the EU social acquis communautaire. The document should build the modern mechanisms of monitoring the state of employment, and social security in EU Member States, and European policy in that scope. The Pillar is built with 20 key principles divided into three categories: 1) equal opportunities and access to the labour market, 2) fair working conditions, 3) social protection and inclusion.
Keywords: European Pillar of Social Rights, European Commission, European Parliament, white paper
Bartosz Pieliński (PhD, Warsaw University, Institute of Social Policy)
Ryszard Szarfenberg (Professor, Warsaw University, Institute of Social Policy)
RESEARCH ON ACTIVE SOCIAL POLICY: BENEFITS SANCTIONS IN THE LIGHT OF INSTITUTIONAL GRAMMAR (s. 9–14)
The aim of this article is to investigate benefit sanctions which are a part of the Polish law on social assistance. In our studies we analysed four versions of the law – the law proposal from 1990, the passed law from 1990, the law from 2004 and the law from 2017. Using institutional grammar created by S.E.S. Crawford and E. Ostrom we were able to distinguish permanent characteristics of benefit sanctions as well these characteristics which have been changing during recent years. Overall, benefit sanctions have been developing in their character and scope and limits imposed on their usage has been relaxed since their introduction in 1990.
Keywords: benefit sanctions, Poland, social assistance, institutional grammar
Maria Theiss (PhD, Warsaw University, Institute of Social Policy)
EXPLANATIONS OF LOCAL SOCIAL POLICY. APPROACHES AND RESEARCH TRADITIONS (s. 14–20)
The article provides the analysis of methodology of contemporary research on local social policy in Poland. Its goal is to map the main current approaches which explain the differentiation of local social policy. In the article it is claimed that the majority of contemporary Polish analyses of local social policy propose technical and managerial explanations of its diversity. Thus, the economic, demographic, political and cultural explanations tend to be overlooked. In the article it is shown how explanations focusing on technical aspects correlate with narrow understanding of local social policy and how they obscure spatial aspect of social inequalities.
Keywords: local social policy, local politics, decentralization.
Anna Kurowska (PhD, Warsaw University, Institute of Social Policy)
CAPABILITY APPROACH IN SOCIAL POLICY ANALYSIS (s. 20–26)
The author aims at providing theoretical and methodological frames for the application of Capability Approach (CA) in social policy research/analysis. She also povides a reconceptualization of the mainstream analytical perspective in comparative social policy in CA ((de)familialization). Furthermore, she describes an example of the study in which she uses CA to systematically compare Nordic and Baltic parental leave systems showing the advantages of using CA in comparative studies.
Keywords: Capabilities, policy analysis, comparative social policy, parental leaves
Ryszard Szarfenberg (Professor, Warsaw University, Institute of Social Policy)
PUBLIC POLICY SCIENCES – AN OPPORTUNITY FOR NEW DEVELOPMENT OR DEAD END FOR RESEARCH ON SOCIAL POLICY? (s. 27–31)
The official introduction of a discipline of public policy sciences in 2011 provoked an interesting discussion about the impact of this event on the situation of still officially unrecognized social policy sciences. The issue has two dimensions: more formal (organizational and financial) and substantive. The article focuses on the second one and tries to answer question about the possible impact of the achievements of the theory of public policy on research on social policy. To do that theory of public policy was divided on policy stages concept and eight scientific cause-and-effect theories of public policy. Additionally, it takes into account also the dynamics in other areas of social sciences, in particular concerning the development of behavioral economics. Two answers were proposed to the main question of the article. The first points to already identifiable positive impact of theories of public policy on research on social policy in Poland. The second takes into account the thesis about the crisis of the standard social sciences model and warns of the dead end where western approach to public policy may stuck.
Keywords: Public policy sciences, theory of the public policy, public policy, social policy
Ewa Leś (Professor, Warsaw University, Institute of Social Policy)
RESEARCH ON SOCIAL ORGANIZATIONS FROM THE PERSPECTIVE OF THE INSTITUTE OF SOCIAL POLICY OF THE UNIVERSITY OF WARSAW (s. 31–35)
This article presents the body of research work conducted by the Institute of Social Policy of the University of Warsaw on social organizations and their changing role in the implementation of social policies in Poland. The text highlights the potential of Polish social organizations and presents a preliminary analysis of the actual implementation of the constitutional provisions on the model of a social market economy and the principle of subsidiarity in society and politics. The article also presents the conclusions of IPS’ research, which show the achievements of social organizations in providing social services. The article points to the need for public administration to be more open to contracting for social services under long-term contracts.
Keywords: subsidiarity, public services, long-term contracts
Beata Samoraj-Charitonow (PhD, Warsaw University, Institute of Social Policy)
RESEARCH ON SOCIAL SECURITY METHODS AND PERSPECTIVES (s. 35–40)
Social security is one of the most important field of social policy that requires regular and multi-level research. In this article, the author attempts to outline selected research perspectives in social security research, and gives an overview of the research instrument used in research in this area.
Keywords: Social security, research methods, paradigm, research perspective
Aleksandra Zubrzycka-Czarnecka (PhD, Warsaw University, Institute of Social Policy)
HUMANISTiC ANALYSIS OF HOUSING POLICY AS AN APPROACH TO HOUSING RESEARCH DEVELOPED IN THE INSTITUTE OF SOCIAL POLICY (IPS) OF THE UNIVERSITY OF WARSAW (s. 40–45)
The subject of the present article is the scientific output of the researchers linked to the Institute of Social Policy (IPS) of the Warsaw University involved in studies on housing policy. The author puts the thesis that analyzed works form a consistent approach which can be described as humanistic analysis of housing policy. The study shows theoretical and methodological assumptions shared by the scholars associated to IPS. The author indicates, however, also some variations among the studied texts.
Keywords: Humanistic analysis of housing policy, The Institute of Social Policy (IPS) of the University of Warsaw
Emilia Jaroszewska (Professor, Warsaw University, Institute of Social Policy)
TWENTY YEARS OF RESEARCH IN THE AREA OF MIGRATION FROM THE PERSPECTIVE OF SOCIAL POLICY (s. 45–48)
This paper is an analysis of research projects in the field of migration, carried out at the Institute of Social Policy between the mid-1990s and 2017. The analysis covers project type and scope, research perspective, selection and approach to the topic, and applied research tools. Our goal was to capture distinctive trends in the research work at the Institute, which may contribute to defining specifics of migration research from the perspective of social policy.
Keywords: migration, research, analysis, project, social policy
« powrót