Nr 7 (496) 2015
Spis treści 7/2015
WSPIERANIE AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ GRUP PROBLEMOWYCH
OD REDAKTORA TEMATYCZNEGO NUMERU – Zenon Wiśniewski
PRACA – ZATRUDNIENIE – ZATRUDNIALNOŚĆ: IDEOLOGICZNE ZAŁOŻENIA DYSKURSU – Kazimierz W. Frieske
AKTYWIZACJA ZAWODOWA DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH – NOWE TENDENCJE I SPOSOBY DZIAŁANIA – Monika Maksim, Zenon Wiśniewski
SREBRNY RYNEK PRACY, CZYLI O SPOSOBACH PODTRZYMYWANIA I PRZYWRACANIA AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ STARZEJĄCYCH SIĘ ZASOBÓW PRACY – Elżbieta Kryńska
SYSTEMY WSPIERANIA AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ RODZINNYCH OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH — Agnieszka Furmańska-Maruszak
O POLITYKĘ RODZINNĄ SPRZYJAJĄCĄ PRACY KOBIET – Aleksandra Bronk
NIERÓWNOŚCI ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ NA RYNKU PRACY W POLSCE – Jarosław Oczki
DETERMINANTY PODEJMOWANIA AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ I PRACY PRZEZ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE – Monika Wojdyło-Preisner, Kamil Zawadzki
WSPIERANIE ZATRUDNIENIA MŁODZIEŻY W NIEMCZECH – Zenon Wiśniewski, Monika Maksim
MOŻLIWOŚCI ZMNIEJSZANIA ATRAKCYJNOŚCI ZATRUDNIENIA NIEREJESTROWANEGO – Agnieszka Szulc
PROFILOWANIE BEZROBOTNYCH W OPINII PRACOWNIKÓW SŁUŻB ZATRUDNIENIA – Monika Maksim, Monika Wojdyło-Preisner
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
Zenon Wiśniewski (prof., Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
OD REDAKTORA TEMATYCZNEGO NUMERU
Od wielu lat próbuje się znaleźć odpowiedź na pytanie, za pomocą jakich instrumentów można skutecznie oddziaływać na rynek pracy. W gruncie rzeczy nie ma tu jednej ogólnej i wiążącej odpowiedzi, gdyż trzeba najpierw zdefiniować problemy, które powinny być rozwiązane przez interwencję państwa. Dotychczasowe doświadczenia krajów Unii Europejskiej pokazują, że jest wiele dróg prowadzących do sukcesu zatrudnieniowego. Rozwiązania podejmowane w celu zwiększenia zatrudnienia związane są bowiem z tradycją i historią stosunków przemysłowych, określających systemowy charakter danego modelu gospodarczego. W toczonej dyskusji podkreśla się, że pomimo obszernej literatury przedmiot, istniejące ustalenia naukowe wyjaśniają jedynie pewne fragmenty szeroko pojętej polityki państwa na rynku pracy.
Zagadnieniem wymagającym badań jest między innymi wspieranie grup problemowych na rynku pracy. Do grup największego ryzyka należą bezrobotni w najtrudniejszym położeniu, w przypadku których występuje niskie prawdopodobieństwo uzyskania zatrudnienia. Grupy problemowe dominują w populacji bezrobotnych i są najbardziej podatne na wykluczenie społeczne. Rodzi się zatem pytanie o przyczyny trudnej sytuacji tych osób i możliwości wspierania ich aktywizacji zawodowej za pomocą programów polityki rynku pracy.
Jeśli popatrzymy na programy zatrudnienia, to od pewnego czasu ścierają się dwie koncepcje ich adresowania: solidarnościowa i proefektywnościowa. Ta pierwsza oznacza konieczność podporządkowania aktywnych instrumentów polityki rynku pracy potrzebom wybranych grup problemowych. Zgodnie z tą doktryną aktywne instrumenty powinny być w pierwszej kolejności kierowane do bezrobotnych w najtrudniejszym położeniu, którzy bez odpowiedniego wsparcia nie są w stanie podjąć zatrudnienia. Solidarnościowa koncepcja polityki rynku pracy była szeroko propagowana w latach 90. przez kraje OECD, które borykały się z problemem wysokiego bezrobocia, w tym bezrobocia długookresowego.
W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) przewidziano ogromne środki finansowe na wspieranie zatrudnienia grup problemowych. Postrzegamy to jako wyzwanie do dyskusji nad koncepcjami aktywizacji zawodowej bezrobotnych szczególnej troski i dlatego artykuły w niniejszym numerze „Polityki Społecznej” łączy to merytoryczne spoiwo.
Przedkładany zeszyt monotematyczny rozpoczyna się rozważaniami o ideologicznych założeniach dyskursu nad pracą, zatrudnieniem i zatrudnialnością. Jednym z najbardziej palących problemów społecznych i gospodarczych XXI wieku jest bezrobocie długotrwałe. Dlatego w drugim artykule zajęto się metodami przeciwdziałania temu zjawisku, a w szczególności skutecznością dwóch konkurujących ze sobą podejść train– i work first. Następnie dokonano analizy potencjalnych sposobów podtrzymania i przywracania aktywności zawodowej osób starszych. Pokazano też wybrane formy wsparcia pracującego opiekuna osoby starszej pod kątem ich przydatności w godzeniu pracy z obowiązkami opiekuńczymi. W analizie sytuacji kobiet na rynku pracy w Polsce przedstawione zostały nierówności ze względu na płeć na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej oraz wykazano, że aktywność zawodową matek małych dzieci znacząco podnoszą rozwiązania ułatwiające godzenie życia zawodowego z rodzinnym. W naszym kraju stanęliśmy wobec pilnej potrzeby lepszego rozpoznania uwarunkowań pracy osób niepełnosprawnych. Wyniki badań nad determinantami podejmowania aktywności zawodowej i pracy przez osoby niepełnosprawne zilustrowane zostały na podstawie danych indywidualnych pochodzących z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.
Bardzo dobre rezultaty Niemiec w walce z bezrobociem młodzieży zachęcają do poznania źródeł ich sukcesów. W artykule podejmującym te zagadnienia wskazano na wysokie zaangażowanie partnerów społecznych w kształcenie zawodowe w ramach dualnego systemu, umożliwiającego młodzieży zdobycie umiejętności praktycznych i relatywnie łatwe wchodzenie na rynek pracy, a także szeroko rozbudowane instrumentarium aktywnej polityki rynku pracy. W numerze zawarto też artykuły dotyczące możliwości zmniejszania atrakcyjności zatrudnienia w szarej strefie i opinii pracowników publicznych służb zatrudnienia na temat profilowania bezrobotnych, wyrażone jeszcze przed wprowadzeniem ustawowego obowiązku jego przeprowadzania.
Złożoność problematyki wspierana aktywności zawodowej grup problemowych przesądza o tym, że niektóre rozważania zawarte w artykułach tego numeru „Polityki Społecznej” mogą zawierać elementy dyskusyjne i stanowić jednocześnie inspirację do dalszych badań. Mamy nadzieję, że chociaż częściowo przyczynimy się do lepszego poznania tego skomplikowanego zagadnienia i wzrostu skuteczności aktywnej polityki rynku pracy w Polsce.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Kazimierz W. Frieske (prof., Instytut Pracy i Spraw Socjalnych)
PRACA – ZATRUDNIENIE – ZATRUDNIALNOŚĆ: IDEOLOGICZNE ZAŁOŻENIA DYSKURSU
Autor artykułu usiłuje pokazać, po pierwsze, że popularne sposoby myślenia o pracy, zatrudnieniu i zatrudnialności mają tę wadę, że albo prowadzą do poważnych paradoksów wymuszających przeciwstawienie roli pracownika roli obywatela i – szerzej – przeciwstawienie tego, co gospodarcze temu, co polityczne. Po drugie, stara się on uzasadnić tezę, wedle której praca i zatrudnienie to dalece nie to samo, bo przecież ludzie zatrudnieni zajmują się wieloma sprawami, które z pracą niewiele mają wspólnego. Konsekwentnie wypada sądzić, że polityki publiczne koncentrują się na zatrudnieniu, nie zaś na pracy i w sposób nieuprawniony wykorzystują moralną retorykę towarzyszącą pracy po to, aby legitymizować nacisk na zatrudnienie. Po trzecie, usiłuje on uzasadnić myśl, wedle której współczesny nacisk na zatrudnialność służy bardziej tworzeniu atrapy racjonalnego wykorzystania zasobów pracy niż ich racjonalnej alokacji.
Słowa kluczowe: praca, zatrudnienie, zatrudnialność, racjonalna alokacja zasobów pracy
BIBLIOGRAFIA
Anderson P. (1974), Passages from Antiquity to Feudalism, New Left Books, London.
Arendt H. (2000), Kondycja ludzka, tłum. Anna Łagodzka, Wyd. Fundacja ALETHEIA, Warszawa.
Brown P., Hesketh A. (2004), The Mismanagement of Talent. Employability and Jobs in the Knowledge Economy, Oxford University Press, Oxford.
Harvey A.S., Gershuny J., Fisher K., Akbari A. (2003), Statistics on working time arrangements based on time use survey data, Conditions of Work and Employment Series No. 3, ILO, Geneva.
Jemielniak D. (2009), Time as symbolic currency in knowledge work, „Information and Organization” no. 19.
O’Carroll A. (2015), Working Time, Knowledge Work and Post-Industrial Society: Unpredictable Work, Palgrave Macmillan.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: socjologia, nauki o polityce publicznej
Monika Maksim (dr, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Zenon Wiśniewski (prof., Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
AKTYWIZACJA ZAWODOWA DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH – NOWE TENDENCJE I SPOSOBY DZIAŁANIA
W artykule zaprezentowano nowe tendencje i sposoby działania w zakresie aktywizacji i integracji długotrwale bezrobotnych, jakie podejmuje się w różnych krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Szczególny nacisk położono na wskazanie mocnych i słabych stron dwóch konkurujących ze sobą podejść train– i work first, które stosuje się do zwalczania długotrwałego bezrobocia. Na podstawie doświadczeń opisywanych krajów podjęto również próbę nakreślenia głównych kierunków działań zmierzających do budowy skutecznej strategii aktywizacji długotrwale bezrobotnych.
Słowa kluczowe: długotrwałe bezrobocie, aktywizacja długotrwale bezrobotnych, aktywne programy rynku pracy
BIBLIOGRAFIA
Card D., Kluve J., Weber A. (2010), Active Labour Market Policy Evaluations: A Meta-Analysis, NBER Working Paper nr 16173, Cambridge.
Duchemin C., Manoudi A. (2014), PES approaches for sustainable activation of the long-term unemployed – Peer Review Comparative Paper, European Commission, Brussels.
Duell N. (2012), Can active labour market programmes reduce long-term unemployment?, Mutual Learning Programme, European Commission, Brussels.
Duell N., Tergeist P., Bazant U., Cimper S. (2010), Activation Policies in Switzerland, OECD Social, Employment and Migration Working Papers nr 112, www.oecd.org/els/workinpapers [dostęp 12.02.2015].
Duell N., Vogler-Ludwig K. (2011), The role of Public Employment Service in Youth Integration. A review of Good Practice, Mutual Learning Programme, European Commission, Brussels.
European Commission (2012), Long-term Unemployment 2012. European Employment Observatory Review, European Employment Observatory, Brussels.
European Commission (2013), Public Employment Services’ Contribution to EU 2020. PES 2020 Strategy Output Paper, Brussels, ec.europa.eu [dostęp 12.02.2015].
Kluve J. (2006), The Effectiveness of European Active Labour Market Policy, IZA Discussion Paper nr 2018, Bonn.
Kuddo A. (2009), Employment Services and Active Labour Market Programmes in Eastern European and Central Asian Countries, World Bank SP Discussion Paper nr 0918, Washington D.C.
Machin S., Manning A. (1999), The causes and consequences of long-term unemployment in Europe, w: O. Ashenfelter, D. Card, Elsevier (eds.), Handbook of Labour Economics, vol. 3.
Martin J.P. (2014), Activation and Active Labour Market Policies in OECD Countries: Stylized Facts and Evidence on their Effectiveness, IZA Policy Paper nr 84, Bonn.
MPiPS (2014), Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych. Podręcznik dla pracowników powiatowych urzędów pracy, Warszawa.
OECD (2010), Off to a Good Start? Job for Youth, Paris.
Scharle Á., Weber T., Puchwein Roberts I. (2014), Approaches for Sustainable Integration of Long-Term Unemployed – Toolkit, European Commission, Brussels.
Wojdyło-Preisner M. (2013), Koncepcje profilowania bezrobotnych, „Polityka Społeczna”, nr 3.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Elżbieta Kryńska (prof., Instytut Pracy i Spraw Socjalnych)
SREBRNY RYNEK PRACY, CZYLI O SPOSOBACH PODTRZYMYWANIA I PRZYWRACANIA AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ STARZEJĄCYCH SIĘ ZASOBÓW PRACY
Jednym z najistotniejszych problemów polskiego rynku pracy – mocno zarysowującym się już dziś i z tendencją do pogłębiania w dającej się przewidzieć przyszłości – będzie starzenie się zasobów pracy. Celem artykułu jest identyfikacja obszarów defaworyzacji osób starszych na rynku pracy oraz wskazanie potencjalnych sposobów podtrzymania i przywracania ich aktywności zawodowej. W opracowaniu omówiono pojęcie „osoby starszej” na rynku pracy, sytuację osób starszych na polskim rynku pracy, wykorzystywane w Polsce instrumenty utrzymania bądź przywracania aktywności zawodowej osób starszych oraz rozwiązania stosowane w tym zakresie w pozostałych krajach Unii Europejskiej. W konkluzjach podkreślono niektóre walory „srebrnego rynku pracy” oraz wskazano zalecane dla Polski ścieżki aktywizacji zawodowej osób starszych.
Słowa kluczowe: rynek pracy, srebrny rynek pracy, ludzie starsi, aktywność zawodowa
BIBLIOGRAFIA
Berger S., Piore M.J. (1980), Dualism and Discontinuity in Industrial Societe, Cambridge Univeristy Press, Cambridge.
Bloom D.E., Canning D., Sevilla J. (2001), Economic Growth and the Demographic Transition, Working Paper 8685, NBER Working Paper Series, National Bureau of Economic Research, Cambridge.
Diagnoza dobrych praktyk – metod aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+ (2013), raport z projektu „Efektywni 50+” Zarządzanie wiekiem – dobre praktyki, Warszawa.
Diagnoza sytuacji osób defaworyzowanych na rynku pracy (2010), Raport podsumowujący badania realizowane przez Pentor Research International Wrocław dla Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu w ramach projektu Bariery i szanse wsparcia i obsługi tzw. trudnego klienta instytucji rynku pracy na terenie Dolnego Śląska, Wałbrzych.
Gavrilov L.A., Heuveline P. (2003), Aging of Population, w: P. Demeny, G. McNicoll (eds.), The Encyclopedia of Population, New York, Macmillan Reference USA, vol. 1.
GUS (2007–2014), Aktywność Ekonomiczna Ludności Polski w IV kwartale, wydania z odpowiednich lat, Warszawa.
GUS (2014), Sytuacja demograficzna osób starszych i konsekwencje starzenia się ludności Polski w świetle prognozy na lata 2014–2050, Warszawa.
GUS (2015), Aktywność Ekonomiczna Ludności Polski w III kwartale 2014 r., Warszawa.
Kilian M. (2010), Zjawisko starzenia się społeczeństw wyzwaniem dla współczesnego świata, „Praca Socjalna”, nr 1.
Kryńska E. (2006), Aktywizacja zawodowa osób starszych na polskim rynku pracy w: E. Kryńska (red.), Polityka społeczno-ekonomiczna w dobie przemian, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.
Kryńska E. (2007), Osoby starsze na rynku pracy, w: E. Karpowicz (red.), Rynek pracy, Studia Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu, Wydawnictwo Sejmowe Kancelarii Sejmu, Warszawa.
Kryńska E. (2012), Konsekwencje zmian demograficznych dla gospodarki i rynku pracy, Studia Pedagogiczne LXV – Zawód i praca w świecie urynkowienia i konkurencji globalnej., red. naukowa S.M. Kwiatkowski, Polska Akademia Nauk, Komitet Nauk Pedagogicznych.
Kryńska E., red. (2013), Elastyczne formy zatrudnienia i organizacji pracy a aktywność zawodowa osób starszych, IPiSS, CIOP PIB, Warszawa.
Kryńska E., Krzyszkowski J., Urbaniak B., Wiktorowicz J., red. (2013), Diagnoza obecnej sytuacji kobiet i mężczyzn 50+ na rynku pracy w Polsce. Raport końcowy, Uniwersytet Łódzki, Łódź.
Kryńska E., Szukalski P., red. (2013), Rozwiązania sprzyjające aktywnemu starzeniu się w wybranych krajach Unii Europejskiej. Raport końcowy, Uniwersytet Łódzki, Łódź.
Mikołajczyk B. (2012), międzynarodowa ochrona praw osób starszych, Wolters Kluwer, Warszawa.
NIK, Aktywizacja zawodowa i łagodzenie skutków bezrobocia osób powyżej 50. roku życia, https://www.nik.gov.pl/kontrole/P/13/111/ [dostęp 15.3.2015].
Schoenmaeckers R.C. (2005), Population ageing and its economic and financial implications, w: Population ageing and its challenges to social policy, Population Studies No 50, Council of Europe Publishing.
Szukalski P. (2006), Zagrożenie czy wyzwanie – proces starzenia się ludności, „Polityka Społeczna”, nr 9.
Urbaniak B. (1998), Praca zawodowa po przejściu na emeryturę. Społeczno-ekonomiczne przesłanki powrotu emerytów do aktywnego życia zawodowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.
Wiśniewski Z., red. (2009a), Zarządzanie wiekiem w organizacjach wobec procesów starzenia się ludności, Dom Organizatora, Toruń.
Wiśniewski Z., red. (2009b), Determinanty aktywności zawodowej ludzi starszych, Dom Organizatora, Toruń.
Zbonikowski A. (2010), Społeczne oddziaływania defaworyzujące a poczucie własnej wartości dzieci i młodzieży, w: K. Hirszel, R. Szczepanik, A. Zbonikowski, D. Modrzejewska (red.), Psychospołeczne uwarunkowania defaworyzacji dzieci i młodzieży, Difin, Warszawa.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Agnieszka Furmańska-Maruszak (dr, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
SYSTEMY WSPIERANIA AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ RODZINNYCH OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH
Celem artykułu jest analiza wybranych form wsparcia pracującego opiekuna osoby starszej pod kątem ich przydatności w godzeniu pracy z obowiązkami opiekuńczymi. Uelastycznianie czasu pracy, możliwość skorzystania z urlopu na opiekę czy dostęp do usług domowej opieki długoterminowej wydatnie zwiększa szanse opiekuna na pozostanie na rynku pracy. Stopień wykorzystania tych form wsparcia w Polsce jest niewielki. Wynikać to może z braku przywilejów dla pracowników-opiekunów, trudnej sytuacji na rynku pracy i słabych warunków pracy i płacy, a także z ograniczeń w dostępie do formalnej opieki długoterminowej i nierozwiniętego systemu dobrych jakościowo i niedrogich usług opiekuńczych.
Słowa kluczowe: aktywność zawodowa, opieka nad osobą starszą elastyczny czas pracy, urlopy na opiekę, opieka długoterminowa
BIBLIOGRAFIA
Błędowski P. (2012), Zaspokajanie potrzeb opiekuńczych ludzi starych, w: Strategie działania w starzejącym się społeczeństwie. Tezy i rekomendacje, RPO, Warszawa.
Błędowski P., Maciejasz M. (2013), Rozwój opieki długoterminowej w Polsce – stan i rekomendacje, „Nowiny Lekarskie”, nr 82.
Bojanowska E. (2009), Opieka nad ludźmi starszymi, w: P. Szukalski (red.). Przygotowanie do starości. Polacy wobec starzenia się, ISP, Warszawa.
Carmichael F., Charles S. (1998), The labour market costs of community care, „Journal of Health Economics”, no. 17.
Colombo F. i in. (2011), Help Wanted? Providing and Paying for Long-Term Care, OECD Health Policy Studies, OECD Publishing.
Di Rosa M., Principi A., Santini S., Lamura G. (2011), The reconciliation of employment and eldercare in the EUROFAMCARE findings: a secondary data analysis, w: A. Principi, J. Perek-Białas (red.), Carers@work. The reconciliation of employment and eldercare: a secondary data analysis, Raport z badań, INCRA – Uniwersytet Jagieloński, Kraków.
European Commission. 2007. Health and long-term care in the European Union, „Special Eurobarometer”, no. 283.
Furmańska-Maruszak A., Wójtewicz A., Zamojska M. (2014), Dobra i usługi społeczne dla najstarszego pokolenia. Szanse rozwoju w kontekście realiów społeczeństwa masowej konsumpcji, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń.
GUS (2012), Praca a obowiązki rodzinne w 2010 r., Warszawa.
Komentarz do ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, [online], http://mieczyslawaugustyn.pl/projekty/upon/ [dostęp 01.02.2015].
Kroeger T., Yeandle S., red. (2013), Combining paid work and family care. Policies and experiences in international perspective, Policy Press, Bristol.
MPiPS (2015), Aktualności MPiPS, http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/art,5543,7071,1319-firm-z-elastycznym-czasem-pracy.html [dostęp 15.02.2015].
MPiPS (2008), Dezaktywizacja osób w wieku około emerytalnym, Raport z badań. Warszawa.
OECD/European Commission (2013), A Good Life in Old Age? Monitoring and Improving Quality in Long-term Care, OECD Health Policy Studies, OECD Publishing, Paris.
Pavalko E., Henderson K. (2006), Combining Care Work and Paid Work: Do Workplace Policies Make a Difference?, „Research on Aging”, no. 28.
Szatur-Jaworska B. (2012), Sytuacja rodzinna i więzi rodzinne ludzi starych i osób na przedpolu starości, w: M. Mossakowska, A. Więcek, P. Błędowski (red.), Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce, Termedia, Poznań.
Więckowska B., Szwałkiewicz E. (2011), Usługi społeczne w opiece długoterminowej, w: M. Grewiński, B. Więckowska (red.), Przeobrażenia sfery usług w systemie zabezpieczenia społecznego w Polsce, WSP TWP w Warszawie, Warszawa.
ZUS, [online], Zasiłek opiekuńczy, http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433 [dostęp 20.02.2015].
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Aleksandra Bronk (dr, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
O POLITYKĘ RODZINNĄ SPRZYJAJĄCĄ PRACY KOBIET
Praca kobiet w znacznie większym niż w przypadku mężczyzn stopniu warunkowana jest sytuacją rodziną (w tym liczbą i wiekiem dzieci). Rezultaty badań międzynarodowych wskazują, że aktywność zawodową matek małych dzieci znacząco podnoszą rozwiązania ułatwiające godzenie życia zawodowego z rodzinnym. W Polsce stopień wykorzystania takich rozwiązań jest jednak bardzo ograniczony. Działania w ramach szeroko rozumianej polityki rodzinnej powinny więc zmierzać w kierunku zwiększania możliwości pracujących w zakresie dostosowania form i czasu pracy do obowiązków rodzinnych oraz dostępności tanich i dopasowanych do potrzeb rodziców usług opiekuńczych dla dzieci.
Słowa kluczowe: polityka rodzinna, praca kobiet, godzenie życia zawodowego z rodzinnym, elastyczne formy pracy, opieka instytucjonalna nad dzieckiem
BIBLIOGRAFIA
Baranowska-Rataj A., Rynko M. (2013), Dostosowanie sposobu organizacji czasu pracy do obowiązków rodzinnych w Polsce, Zeszyty Naukowe Instytutu Statystyki i Demografii SHG nr 29, Warszawa.
Boulin J.Y., Lallement M., Messenger J.C., Michon F., red. (2006), Decent working time: New trends, new issues, International Labour Office, Geneva.
Bukowski M., red. (2010), Zatrudnienie w Polsce 2008. Praca w cyklu życia, IBS/CRZL, Warszawa.
Del Boca D., Pasqua S., Pronzato C. (2004), Employment and Fertility Decisions in Italy France and the U.K., CHILD Working Papers, CHILD – Centre for Household, Income, Labour and Demographic Economics, Italy.
Del Boca D., Pasqua S., Pronzato C. (2008), Motherhood and market work decisions in institutional context: A European perspective, Working Paper No. 11, Carlo F. Dondena Centre for Research on Social Dynamics, Università Commerciale Luigi Bocconi, Italy.
Engelhardt H., Kögel T., Prskawetz A. (2001), Fertility and Female employment reconsidered: A macro-level time series analysis, Max Planck Institute for Demographic Research Working Paper WP 2001-021, Rostock.
Eurofound (2010), Drugie europejskie badanie jakości życia: Życie rodzinne i praca, Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, Luksemburg.
GUS (2012), Praca a obowiązki rodzinne w 2010 r., Warszawa.
Kurowska A. (2010), Bariery i uwarunkowania aktywności zawodowej młodych matek w Polsce, „Polityka Społeczna”, nr 11–12.
Kłos B., Szymańczak J. (2013), Instytucje opieki dla dzieci w wieku do lat 3 w Polsce, „Analizy BAS” nr 8 (97).
Machol-Zajda L. (2008), Elastyczne formy pracy – fakty i mity, w: C. Sadowska-Snarska (red.), Równowaga praca-życie-rodzina, Wydawnictwo WSE w Białymstoku, Białystok.
Matysiak A., Vignoli D. (2006), Fertility and women’s employment: a meta-analysis, Max Planck Institute for Demographic Research Working Paper WP 2006-048, Rostock.
Mills M., Tsang F., Präg P., Ruggeri K., Miani C., Hoorens S. (2014), Gender equality in the workforce: Reconciling work, private and family life in Europe, Final Report, Rand Europe, European Commission.
MPiPS (2014), Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2013 r., Warszawa, http://www.mpips.gov.pl [dostęp 12.01.2015].
STRONY INTERNETOWE
http://ec.europa.eu/eurostat/web/lfs/data/database [baza danych online]
http://stat.gov.pl/bdl/app/strona.html?p_name=indeks [baza danych online]
http://www.oecd.org/social/family/database.htm [baza danych online]
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Jarosław Oczki (dr, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
NIERÓWNOŚCI ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ NA RYNKU PRACY W POLSCE
W artykule podjęto problematykę nierówności na rynku pracy ze względu na płeć w Polsce na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej. Dokonano analizy rzeczywistej i skorygowanej luki płacowej oraz nierówności związanych z zatrudnieniem na wyższych stanowiskach menedżerskich. Wykorzystano dane Eurostatu, OECD, GUS-u i opublikowane wyniki badań przeprowadzonych przez innych autorów. Analiza umożliwiła sformułowanie wniosków o występujących w Polsce: niewielkiej i malejącej w czasie luce dochodowej oraz istotnych nierównościach ze względu na płeć w dostępie do wysokich stanowisk zarządczych.
Słowa kluczowe: nierówności na rynku pracy, współczynnik Giniego, luka dochodowa, dyskryminacja
BIBLIOGRAFIA
Atkinson A.B. (2007), The Distribution of Earnings in OECD Countries, „International Labour Review”, Vol. 146, No. 1–2.
Balcerzak-Paradowska B., Graniewska D., Kołaczek B., Mirosław J. (2014), Kobiety na stanowisku kierowniczym. Polska na tle Unii Europejskiej i OECDO, w: Balcerzak-Paradowska B. (red. nauk.), Kobiety na stanowisku kierowniczym w sektorze publicznym. Sytuacja zawodowa i rodzinna, CPS Dialog-IPiSS, Warszawa.
Cha Y., Weeden K.A. (2014), Overwork and the Slow Convergence in the Gender Gap in Wages, „American Sociological Review”, published online before print.
Christofides L.N., Polycarpou A., Vrachimis K. (2013), Gender wage gaps, ‘sticky floors’ and ‘glass ceilings’ in Europe, „Labour Economics”, Vol. 21.
Cukrowska-Torzewska E. (2014), Gender Pay Gap in Poland, „Infos” nr 19 (179), Biuro Analiz Sejmowych, Warszawa.
European Commission (2013), Women and Men in Leadership Positions in the European Union, Luxembourg.
Eurostat (2015a), Statistics on Income and Living Conditions, http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/microdata/eu_silc [dostęp 4.05.2015].
Eurostat (2015b), Gender Pay Gap Statistics, http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Gender_pay_gap_statistics [dostęp 4.05.2015].
Goldin C. (2014), A Grand Gender Convergence: Its Last Chapter, „American Economic Review”, Vol. 104, No. 4.
Goraus K., Tyrowicz J. (2014), Gender Wage Gap in Poland – Can It Be Explained by Differences in Observable Characteristics?, Faculty of Economic Sciences Working Papers No 11 (128).
GUS (2014), Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2012 r., Warszawa.
ILO (2015), ILO Global Wage Report 2014/2015. Wages and Income Inequality, Geneva.
Oczki J. (2014), Nierówności na rynku pracy w Polsce, w: B. Kłos, J. Szymańczak (red.), Nierówności społeczne w Polsce, Biuro Analiz Sejmowych, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa.
OECD (2012), Income Distribution Data Review – Poland, OECD, Paris, http://www.oecd.org/els/soc/OECDIncomeDistributionDataReview-Poland.pdf [dostęp 4.05.2015].
OECD (2014), OECD Economic Surveys. Poland, OECD, Paris.
Olivetti C., Petrongolo B. (2014), Gender Gaps across Countries and Skills: Demand, Supply and the Industry Structure, „Review of Economic Dynamics”, Vol. 17, No. 4.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Monika Wojdyło-Preisner (dr, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Kamil Zawadzki (dr, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
DETERMINANTY PODEJMOWANIA AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ I PRACY PRZEZ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
Celem artykułu jest analiza determinant podejmowania przez osoby z orzeczoną niepełnosprawnością aktywności zawodowej i pracy na podstawie danych indywidualnych pochodzących z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Wykorzystując regresję logistyczną wykazano, że czynniki warunkujące aktywność zawodową osób niepełnosprawnych i ich szanse na zatrudnienie nie zawsze są zbieżne co do siły i kierunku. Jest tak w odniesieniu do płci, wieku, stopnia niepełnosprawności, stażu pracy, sytuacji na rynku pracy oraz poziomu i profilu wykształcenia. Natomiast bycie w związku małżeńskim kształtuje w podobny sposób zarówno szanse na aktywność zawodową, jak i na podejmowanie pracy przez niepełnosprawnych.
Słowa kluczowe: niepełnosprawni, niepełnosprawność, determinanty aktywności zawodowej, zatrudnienie, bierność zawodowa, bezrobocie, rynek pracy
BIBLIOGRAFIA
Brzezińska A. I., Kaczan R., Piotrowski K., Rycielski P. (2008a), Uwarunkowania aktywności zawodowej osób z ograniczeniami sprawności: czynniki społeczno-demograficzne, „Nauka” 1.
Brzezińska A. I., Kaczan R., Piotrowski K., Rycielski P. (2008b), Uwarunkowania aktywności zawodowej osób z ograniczeniami sprawności: kapitał osobisty i społeczny, „Nauka” 2.
European Commission (2013), PES approaches for sustainable activation of people with disabilities. Analytical Paper, August, http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=10932&langId=en [dostęp 28.02.2015].
Giermanowska E. (2012), Bariery aktywności zawodowej młodzieży z niepełnosprawnościami w świetle badań, „Polityka Społeczna”, nr tematyczny 2 „Zdrowie, sprawność i aktywność starzejącej się populacji”.
Golinowska S. (2012), Definiowanie niepełnosprawności, w: S. Golinowska (red.), Instytucjonalne, zdrowotne i społeczne determinanty niepełnosprawności, IPiSS, Warszawa.
Greve B. (2009), The labour market situation of disabled people in European countries and implementation of employment policies: a summary of evidence from country reports and research studies, Academic Network of European Disability, Leeds.
GUS (2014), Aktywność ekonomiczna ludności Polski w latach 2010–2012, Warszawa.
Kryńska E., Pater K. (2013), Zatrudnienie osób niepełnosprawnych – perspektywy wzrostu. Raport syntetyczny, IPiSS-PFRON, Warszawa. https://archiwum.ipiss.com.pl/wp-content/plugins/download-monitor/download.php?id=1693 [dostęp 23.02.2015].
Ruzik-Sierdzińska A. (2012), Trudności uczestnictwa osób niepełnosprawnych na współczesnym rynku pracy, „Polityka Społeczna”, nr tematyczny 2 „Zdrowie, sprawność i aktywność starzejącej się populacji”.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Zenon Wiśniewski (prof., Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Monika Maksim (dr, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
WSPIERANIE ZATRUDNIENIA MŁODZIEŻY W NIEMCZECH
Obecną sytuację młodzieży na rynku pracy w Niemczech określić można jako pomyślną, cechującą się niską stopą bezrobocia. Jest wiele czynników wpływających na ten stan rzeczy, ale najważniejszym wydaje się być dualny system kształcenia zawodowego młodzieży. Niemcy posiadają też rozwinięty i zróżnicowany system poradnictwa i doradztwa zawodowego oraz szeroki wachlarz instrumentów polityki rynku pracy. Aktywne programy zatrudnienia dla młodych ludzi skierowane są na orientację zawodową i wspieranie startu zawodowego, a dualny system szkolenia zawodowego jest bramą otwierającą im wejście na rynek pracy.
Słowa kluczowe: niemiecki rynek pracy, przeciwdziałanie bezrobociu młodzieży, dualny system kształcenia zawodowego
BIBLIOGRAFIA
Bundesagentur für Arbeit (2015), Der Arbeits– und Ausbildungsmarkt in Deutschland. Dezember und das Jahr 2014, Nürnberg.
Caliendo M., Künn S., Schmidl R. (2011), Fighting youth unemployment: The effects of active labor market policies, IZA DP No. 6222, Bonn.
Dietrich H. (2001), Wege aus der Jugendarbeitslosigkeit – Von der Arbeitslosigkeit in die Massnahme?, „Mitteilungen aus der Arbeitsmarkt– und Berufsforschung“, Nr. 4.
Dietrich H., Dietz M., Stops M., Walwei U. (2008), Ausbildungsmarkt: Mehr Schwung durch neue politische Instrumente?, „Orientierungspunkte für Wirtschaft und Gesellschaft“, Heft 115.
Dietrich H. (2013), Jugendarbeitslosigkeit: Aktive Arbeitsmarktpolitik, „Wirtschaftsdienst“, Heft 6.
Dorsett R. (2006), The new deal for young people: effect on the labor market status of young men, „Labor Economics”, 13.
Dustmann Ch., Schoenberg U. (2008), Why does the German apprenticeship system work?, w: K. Mayer, U. Solga (red.), Skill Formation. Interdisciplinary and Cross-National Perspectives, Cambridge University Press, Cambridge/New York.
Kölling A. (2012), Berufsorientierungscamps für Hauptschüler, Schulerfolg und Integration auf dem Ausbildungsmarkt. Evaluation einer Massnahme der erweiterten vertieften Berufsorientierung, „Sozialer Fortschritt“, Nr. 4.
Kupka P., Melanie W. (2010), Erweiterte vertiefte Berufsorientierung. Überblick Praxiserfahrungen und Evaluationsperspektiven, „IAB-Forschungsbericht“, Nr. 10.
Neumann M., Schmidt J., Werner D. (2010), Die Integration Jugendlicher in Ausbildung und Beschäftigung, Institut der deutschen Wirtschaft, Köln.
Nadolska J. (2010), Rynek pracy w procesie przekształceń państwa socjalnego we współczesnych Niemczech, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.
Rothe T., Tinter S. (2007), Jugendliche auf dem Arbeitsmarkt. Eine Analyse von Beständen und Bewegungen, „IAB-Forschungsbericht“, Nr. 4.
Ulrich J.G., Eberhard V. (2008), Die Entwicklung des Ausbildungsmarktes in Deutschland seit der Wiedervereinigung, w: U. Beicht, M. Friedrich, J.G. Ulrich (red.), Ausbildungschancen und Verbleib von Schulabsolventen, Bertelsmann, Bielefeld.
Youth employment measures (2010), European Employment Observatory Review, Brussels
Wiśniewski Z. (1994), Polityka zatrudnienia i rynku pracy w Republice Federalnej Niemiec, UMK, Toruń.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Agnieszka Szulc (dr, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
MOŻLIWOŚCI ZMNIEJSZANIA ATRAKCYJNOŚCI ZATRUDNIENIA NIEREJESTROWANEGO
Analiza możliwości zmniejszania atrakcyjności zatrudnienia nierejestrowanego wymaga w pierwszej kolejności zdefiniowania opisywanego zjawiska. Kolejnym niezbędnym krokiem jest analiza przyczyn oraz skutków występowania zatrudnienia nierejestrowanego. W artykule przeprowadzono również przegląd celów i sposobów prowadzenia polityki wobec występowania zatrudnienia nierejestrowanego. Artykuł wieńczy zestawienie rekomendacji w zakresie możliwości zmniejszania atrakcyjności zatrudnienia nierejestrowanego. Źródłem informacji były pozycje książkowe, czasopisma, raporty publikowane w języku polskim i angielskim.
Słowa kluczowe: zatrudnienie nierejestrowane, szara strefa
BIBLIOGRAFIA
Belev B. (2003), The Informal Economy in the EU Accession Countries. Size, Scope, Trends and Challenges to the Process of EU Enlargement, Center for Study of Democracy, Sofia.
Carter M. (1984), Issues in the Hidden Economy – A Survey, „The Economic Record”, no. 60.
Dekker H., Oranje E., Renooy P., Rosing F., Williams C. (2010), Joining up in the fight against undeclared work in Europe, European Commission, Amsterdam.
Dreher A., Kotsogiannis Ch., McCorriston S. (2009), How do institutions affect corruption and the shadow economy?, „International Tax Public Finance”, no. 16.
Eilat Y., Zinnes C. (2000), The evolution of the Shadow Economy in Transition Countries: Consequences for Economic Growth and Donor Assistance, CAER II Discussion Paper No. 65, Cambridge.
Eurobarometer (2007), Undeclared Work in the European Union, Directorate General Employment, Social Affairs and Equal Opportunities, October, Brussels.
Eurobarometer (2014), Undeclared Work in the European Union, Directorate General Employment, Social Affairs and Equal Opportunities, March, Brussels.
Eurofound (2008), Tackling undeclared work in the European Union, Dublin.
Eurofound (2013), Tackling undeclared work in 27 European Union Member States and Norway: approaches and measures since 2008, Dublin.
European Commission (1998), Communication of the Commission on undeclared work, COM (98) – 219, Brussels.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (2014), Opinia w sprawie strategii w zakresie zwalczania szarej strefy oraz pracy nierejestrowanej, SOC/480, Brussels.
GUS (2014), Rachunki narodowe według sektorów i podsektorów instytucjonalnych w latach 2009–2012, Warszawa.
Kałaska M., Kostrubiec S., Witkowski J. (1996), Praca nierejestrowana w Polsce w 1995 roku, GUS, Warszawa.
Kostrubiec S., red. (1999), Praca nierejestrowana w Polsce w 1998 roku, GUS, Warszawa.
Oviedo A., Thomas M., Karakurum-Ozdemir K. (2009), Economic Informality. Causes, Costs, and Policies – a Literature Survey, The World Bank, Washington.
Renooy P.H., Ivarsson S., Wusten-Gritsai O., Meijer R. (2004), Undeclared work in an enlarged Union. An Analysis of Undeclared Work: An In-Depth Study of Specific Items, European Commission, Directorate-General for Employment and Social Affairs, Brussels.
Schneider F., Buehn A., Montenegro C. (2010), New Estimates for the Shadow Economies all over the World, „International Economic Journal”, no. 4.
Siedlecki M., Szewc K., Zgierska A. (2005), Praca nierejestrowana w Polsce w 2004 roku, GUS, Warszawa.
Szulc A. (2012), Przyczyny i skutki zatrudnienia nierejestrowanego w Polsce, CeDeWu, Warszawa.
Williams C., Windebank J. (1998), Informal Employment in the Advanced Economies: Implications for Work and Welfare, Routledge, London, New York.
Zagorsek H., Jaklic M., Hribernik A. (2009), The Shadow Economy and Its Impact on National Competitiveness: The Case of Slovenia, „South East European Journal of Economics and Business” no. 01.
Zgierska A., Cendrowska A., Biały I., Cacko M., Kałaska M. (2011), Praca nierejestrowana w Polsce w 2009 roku, GUS, Warszawa.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Monika Maksim (dr, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Monika Wojdyło-Preisner (dr, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
PROFILOWANIE BEZROBOTNYCH W OPINII PRACOWNIKÓW SŁUŻB ZATRUDNIENIA
W artykule zaprezentowano opinie pracowników publicznych służb zatrudnienia o profilowaniu bezrobotnych. Informacje na ten temat zebrano podczas seminariów upowszechniających rezultaty projektu pn. Analiza czynników wpływających na zwiększenie ryzyka długookresowego bezrobocia – opracowanie metodologii profilowania bezrobotnych na lokalnym rynku pracy. W ocenie badanych profilowanie jest użytecznym narzędziem, dzięki któremu można trafniej adresować aktywne programy rynku pracy, osiągać większą skuteczność działań podejmowanych przez urząd pracy oraz racjonalnie wydatkować środki publiczne. Jako główne słabości profilowania badani wskazali efekty szufladkowania i stygmatyzacji bezrobotnych.
Słowa kluczowe: profilowanie bezrobotnych, bezrobocie długotrwałe, publiczne służby zatrudnienia
BIBLIOGRAFIA
European Commission (2001), Study on Early Identification of High Risk Unemployed; Final Report and Annex Report I, DG Employment and Social Affairs, Brussels
Matryca Kurcmana – od pomysłu do realizacji (2008), Centrum Doradztwa Strategicznego, Kraków.
Mazurek-Łopacińska K. (2005), Badania marketingowe. Teoria i praktyka, PWN, Warszawa.
Model zlecania operatorom niepublicznym zadania doprowadzenia do zatrudnienia osób bezrobotnych (2013), opracowanie powstałe w pierwszym etapie realizacji projektu „Express do zatrudnienia – innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych”, maszynopis, Kraków.
Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych. Podręcznik dla pracowników powiatowych urzędów pracy (2014), MPiPS, Warszawa.
Rudolph H. (2001), Profiling as an instrument for early identification of people at risk of long-term unemployment, w: P. Weinert, M. Baukens, P. Bollérot, M. Pineschi-Gapènne, U. Walwei (eds.), Employability: From theory to practice, Library of Congress, USA.
Szulc A. (2014), Podejścia do profilowania bezrobotnych wykorzystywane w Irlandii i Wielkiej Brytanii, w: A. Bronk, Z. Wiśniewski, M. Wojdyło-Preisner (red.), Ryzyko długotrwałego bezrobocia w Polsce. Diagnoza i metody zapobiegania, MPiPS-CRZL, Warszawa.
Wiśniewski Z., Wojdyło-Preisner M., red. (2013), Profilowanie bezrobotnych wymagających szczególnego wsparcia na lokalnym rynku pracy, UMK, Toruń.
Wiśniewski Z., Wojdyło-Preisner M., red. (2014), Diagnozowanie stopnia zagrożenia długotrwałym bezrobociem. Teoria i praktyka, MPiPS-CRZL, Warszawa.
Wojdyło-Preisner M. (2014), Doświadczenia prekursorów profilowania bezrobotnych, w: A. Bronk, Z. Wiśniewski, M. Wojdyło-Preisner (red.), Ryzyko długotrwałego bezrobocia w Polsce. Diagnoza i metody zapobiegania, MPiPS-CRZL, Warszawa.
Wojdyło-Preisner M., Zawadzki K. (2014), Rozwiązania w zakresie profilowania bezrobotnych wprowadzone w wybranych krajach Europy kontynentalnej, w: A. Bronk, Z. Wiśniewski, M. Wojdyło-Preisner (red.), Ryzyko długotrwałego bezrobocia w Polsce. Diagnoza i metody zapobiegania, MPiPS-CRZL, Warszawa.
Dziedziny naukowe dotyczące artykułu: nauki ekonomiczne, nauki społeczne
Dyscypliny naukowe dotyczące artykułu: ekonomia, nauki o polityce publicznej, polityka społeczna
Social Policy
Table of Contents No 7/2015
FROM EDITOR – Zenon Wiśniewski
WORK – EMPLOYMENT – EMPLOVABILITY: IDEOLOGICAL FRAMES OF DISCOURSE – Kazimierz W. Frieske
NEW APPROACHES FOR ACTIVATION OF LONG-TERM UNEMPLOYED – Monika Maksim, Zenon Wiśniewski
SILVER LABOUR MARKET – ON THE METHODS OF MAINTAINING AND RESTORING PARTICIPATION OF THE AGEING LABOUR FORCE – Elżbieta Kryńska
POLICIES TO SUPPORT LABOUR PARTICIPATION OF FAMILY CARERS – Agnieszka Furmańska-Maruszak
FAMILY POLICY: SUPPORTING THE EMPLOYMENT OF WOMEN – Aleksandra Bronk
GENDER INEQUALITIES IN THE LABOUR MARKET IN POLAND – Jarosław Oczki
DETERMINANTS OF ECONOMIC ACTIVITY AND WORK AMONG DISABLED PERSONS – Monika Wojdyło-Preisner, Kamil Zawadzki
YOUTH EMPLOYMENT PROMOTION IN GERMANY – Zenon Wiśniewski, Monika Maksim
POSSIBILITIES OF REDUCING THE ATTRACTIVENESS OF UNDECLARED WORK – Agnieszka Szulc
UNEMPLOYED PROFILING IN THE OPINIONS OF THE PUBLIC EMPLOYMENT SERVICES STAFF – Monika Maksim, Monika Wojdyło-Preisner
DIARY OF SOCIAL POLICY
Zenon Wiśniewski (Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń)
FROM EDITOR
Kazimierz W. Frieske (Professor, Institute of Labour and Social Studies)
WORK – EMPLOYMENT – EMPLOVABILITY: IDEOLOGICAL FRAMES OF DISCOURSE
The aim of the paper is to consider the most popular – and dominant – frames of discourse on work, employment and employability and to indicate paradoxes or cognitive traps accepting these frameworks. For the first, author indicates that contemporary focus on ‘work’ and ‘labor market participation’ opposes tradition of citizenship considered as a major responsibility and leads to contradictions between ‘economic’ and ‘political’. For the second, the author claims that at the centre of contemporary debate is not that much ‘work’, as ‘employment’, and indicates that when ‘employed’ we do many different things, apart from ‘working’. If so, the conclusion goes, public policies focused not on ‘work’ but on ‘employment’ unjustly use the moral rhetoric of the first to legitimize the second. For the third, it is indicated that the idea of ‘employability’ hardly produces outcomes founded upon popular but unconfirmed assumption of rational human resources allocation. To the contrary, author quotes one of the conclusions based on empirical findings saying that …our analysis found a serious mismatch between what it takes to get a good job and what it takes to do a good job…
Keywords: work, labor, employment, employability, rational allocation of human resources
Monika Maksim (Junior Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń), Zenon Wiśniewski (Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń)
NEW APPROACHES FOR ACTIVATION OF LONG-TERM UNEMPLOYED
The paper presents new approaches for activation and integration of long-term unemployed in various European countries and in Poland. The main focus is put on analysing possible benefits and limitations of train-first and work-first strategies used to fight long-term unemployment. Based on the experience from different European countries it attempts to outline key messages and identify success factors for building an effective activation strategy of the long-term unemployed.
Keywords: long-term unemployment, activation of the long-term unemployed, active labour market measures
Elżbieta Kryńska (Professor, Institute of Labour and Social Studies)
SILVER LABOUR MARKET – ON THE METHODS OF MAINTAINING AND RESTORING PARTICIPATION OF THE AGEING LABOUR FORCE
One of the main problems of the Polish labour market, that has strongly emerged already and will be more and more important in the future, is aging of the labour force. The aim of this paper is to identify areas in which older people are treated disadvantageously on the labour market, and to indicate the potential ways of maintaining and restoring their labour market participation. The paper discusses the concept of “elderly person” on the labour market; situation of the elderly on the Polish labour market; instruments aimed at maintaining and restoring labour market participation of the elderly in Poland and the other EU countries. The conclusions emphasise some of the advantages of “the silver labour market” and identifies pathways of increasing labour market participation of the elderly that may be recommended for Poland.
Keywords: labour market, silver labour market, elderly person
Agnieszka Furmańska-Maruszak (Junior Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń)
POLICIES TO SUPPORT LABOUR PARTICIPATION OF FAMILY CARERS
The aim of the paper was to analyze the selected forms of support dedicated to working family careers of the elderly in terms of their usefulness in reconciling work and caring responsibilities. Greater flexibility in working time, the opportunity to take leave for care or access to home care services, greatly increase the chances of long-term caregiver to remain in the labor market. The use of these forms of support in Poland is not very broad. It might be caused by the lack of careers’ rights in employment, difficult situation on the labour market and poor working conditions and wages, as well as restrictions on access to formal long-term care and an underdeveloped system of high-quality and affordable care.
Keywords: labour market participation, eldercare, flexible time schedule, care leaves, long-term care
Aleksandra Bronk (Junior Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń)
FAMILY POLICY: SUPPORTING THE EMPLOYMENT OF WOMEN
The family’s situation determines women’s participation in employment to a greater extent than men’s. Findings from international research show that work-life balance instruments significantly support the economic activity of mothers of small children. However, such measures are not widely used in Poland. Family policy should promote flexible work arrangements, as well as tailored to parents low-cost child care services.
Keywords: family policy, women’s employment, reconciliation between work and family life, flexible work, child care services
Jarosław Oczki (Junior Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń)
GENDER INEQUALITIES IN THE LABOUR MARKET IN POLAND
In the article gender inequalities in Polish labour market have been investigated in comparison to other European Union countries. Observed and adjusted gender pay gap, as well as gender inequalities regarding access to top managerial positions, have been analysed. Data from Eurostat, OECD and Polish Central Statistical Office, as well as findings from studies by other authors, have been discussed. The article concludes that the gender pay gap in Poland is relatively small and decreasing, and that there are significant gender inequalities in access to top managerial positions.
Keywords: inequalities in the labour market, Gini coefficient, gender pay gap, discrimination
Monika Wojdyło-Preisner (Junior Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń), Kamil Zawadzki (Junior Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń)
DETERMINANTS OF ECONOMIC ACTIVITY AND WORK AMONG DISABLED PERSONS
The aim of this article is to analyse the determinants of economic activity and work among disabled persons. The individual data from the Polish Labour Force Survey was used for the logistic regression estimates. It appeared that the determinants of disabled persons’ participation in labour force and of the likelihood of being employed are not always convergent concerning the strength and direction. It regards to such covariates as: sex, age, disability, work experience, unemployment rate and the educational stage and profile of an individual. In contrast, being married is associated with similar likelihood of economic activity and employment.
Keywords: disabled, disability, determinants of economic activity, employment, economic inactivity, unemployment, labour market
Zenon Wiśniewski (Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń), Monika Maksim (Junior Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń)
YOUTH EMPLOYMENT PROMOTION IN GERMANY
The current labour market situation of young people in Germany is favourable due to a low youth unemployment rate. Reasons for that situation are manifold, but the most important factor appears to be the dual apprenticeship training system for adolescents. Moreover, Germany has a developed a highly differentiated set of guidance and counselling tools, as well as a wide portfolio of labour market policy instruments. Active labour market programmes for young people are mainly focused on pre-training activities, while the apprenticeship training acts as an entry gate to the labour market.
Keywords: German labour market, fighting youth unemployment, apprenticeship training
Agnieszka Szulc (Junior Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń)
POSSIBILITIES OF REDUCING THE ATTRACTIVENESS OF UNDECLARED WORK
The starting point for the analysis of the possibility of reducing the attractiveness of the undeclared work is the definition of the phenomenon. Secondly, the analysis of the causes and consequences of the undeclared work is done. In the next part, a review of objectives and ways of policy towards the presence of unregistered employment is made. Article ends with the list of recommendations with regard to the possibility of reducing the attractiveness of undeclared work. The sources were books, journals, reports and statistics published in English and Polish.
Keywords: undeclared work, shadow economy, black labour market
Monika Maksim (Junior Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń), Monika Wojdyło-Preisner (Junior Professor, Nicolaus Copernicus University in Toruń)
UNEMPLOYED PROFILING IN THE OPINIONS OF THE PUBLIC EMPLOYMENT SERVICES STAFF
This paper attempts to analyse the opinions of the Polish Public Employment Services staff about the unemployed profiling. The research is based on the qualitative data collected during the seminars disseminating the results of the project titled Analysis of the factors increasing the risk of long-term unemployment – developing methodology of the unemployed profiling on the local labour market to be applied by the Public Employment Services. As the obtained results show, caseworkers perceive profiling as an useful tool which can support better targeting of active labour market measures, the improvement of the PES performance and better allocation of public spending to labour market policy. At the same time they point out that profiling may cause pigeonholing effect and stigmatisation of the unemployed.
Keywords: unemployed profiling, long-term unemployment, public employment services
« powrót