Nr 3 (468) 2013
Spis treści 3/2013
Numer monotematyczny: O skuteczną politykę rynku pracy
OD REDAKTORA NUMERU – Zenon Wiśniewski
CZY POLITYKA RYNKU PRACY MOŻE BYĆ BARDZIEJ SKUTECZNA?
MOŻLIWOŚCI I EWOLUCJA PROGRAMÓW RYNKU PRACY – Zenon Wiśniewski, Edward Dolny
MIKROEKONOMICZNE EFEKTY AKTYWNEJ POLITYKI RYNKU PRACY – Monika Maksim
KONCEPCJE PROFILOWANIA BEZROBOTNYCH – Monika Wojdyło-Preisner
ADRESOWANIE PROGRAMÓW ZATRUDNIENIA – Monika Maksim, Monika Wojdyło-Preisner
DOŚWIADCZENIA KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ
EWALUACJA AKTYWNEJ POLITYKI RYNKU PRACY – DOŚWIADCZENIA ZAGRANICZNE – Monika Maksim, Kamil Zawadzki
WCZESNA IDENTYFIKACJA POTENCJALNYCH UCZESTNIKÓW PROGRAMÓW ZATRUDNIENIA W WYBRANYCH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ – Monika Wojdyło-Preisner, Kamil Zawadzki, Agnieszka Szulc
METODY I NARZĘDZIA BADANIA EFEKTYWNOŚCI AKTYWNEJ POLITYKI RYNKU PRACY
POZYSKIWANIE DANYCH DO BADAŃ NAD SKUTECZNOŚCIĄ PROGRAMÓW RYNKU PRACY – Barbara Jaskólska, Kamil Zawadzki
EFEKTYWNOŚĆ POMOCY W POSZUKIWANIU PRACY – Edward Dolny, Zenon Wiśniewski
METODY BADANIA EFEKTYWNOŚCI POLITYKI RYNKU PRACY EX POST I EX ANTE AKTYWNEJ POLITYKI RYNKU PRACY – Monika Maksim, Dominik Śliwicki
IMPLEMENTACJA TECHNIK PROFILOWANIA I ADRESOWANIA NA LOKALNYM RYNKU PRACY – Monika Wojdyło-Preisner, Dominik Śliwicki
NOWOŚCI WYDAWNICZE
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
Od redaktora numeru
Na rynku pracy w Polsce – po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej – dokonuje się wiele zmian strukturalnych i instytucjonalnych. Nasz rynek pracy stał się częścią ponadnarodowego systemu związanego ze swobodnym przepływem pracowników. Polska – jako kraj członkowski – zobowiązana jest do realizacji celów europejskiej strategii zatrudnienia, to jest pełnego zatrudnienia, polepszenia jakości i produktywności pracy oraz wzmocnienia spójności i integracji społecznej. Podmiotami decydującymi w dużym stopniu o sukcesie europejskiej strategii zatrudnienia na szczeblu narodowym są publiczne służby zatrudnienia. Realizują one krajowe plany działań na rzecz zatrudnienia za pomocą instrumentów aktywnej polityki rynku pracy.
Aktywna polityka rynku pracy powstała w odpowiedzi na występujące w gospodarkach wielu krajów zjawisko bezrobocia. Jest ona formą interwencji państwa w procesy rynkowe i przyczynia się do aktywizacji zawodowej bezrobotnych, zmniejszenia niedopasowań strukturalnych na rynku pracy oraz zwiększenia produkcyjności zasobów pracy. Pomimo licznych uwag krytycznych pod jej adresem pozostaje ona ważnym narzędziem poprawy sytuacji na rynku pracy. Wraz z upływem czasu jej pierwotnie określona rola i wykorzystywane instrumentarium ulegały dużym zmianom. Współcześnie aktywna polityka rynku pracy powinna pełnić funkcję prewencyjną, a jej instrumenty mają służyć przede wszystkim aktywizacji zawodowej i wzmacnianiu proaktywnych postaw bezrobotnych na rynku pracy.
Aby zwiększyć efektywność stosowanych instrumentów aktywnej polityki rynku pracy, należy przeprowadzać jej systematyczną ewaluację. Dyskusja nad celowością wydatków na aktywne programy zatrudnienia nasila się szczególnie w czasach deficytu finansów publicznych. W tej sytuacji rządy wielu krajów podejmują tzw. evidence-based policy, czyli politykę opartą na dowodach, oznaczającą finansowanie tylko takich programów, których efektywność można naukowo potwierdzić i udokumentować.
Analizy ewaluacyjne programów zatrudnienia mają stosunkowo krótką historię i bazują w dużej mierze na dorobku naukowym noblisty w dziedzinie ekonomii Jamesa Heckmana. Złożoność celów, jakie są realizowane przez aktywne programy, powodują trudności w analizie ich efektywności. Aktywna polityka rynku pracy generuje wiele różnorodnych efektów zarówno o charakterze bezpośrednim, jak i pośrednim. Klasyfikacja tych efektów nie jest rzeczą łatwą, gdyż zdania ekonomistów w kwestii wpływu aktywnych programów rynku pracy na rozmiary zatrudnienia i bezrobocia są podzielone. Pomimo tych trudności metodologicznych badania ewaluacyjne są podstawą do podejmowania decyzji dotyczących alokacji środków na poszczególne rodzaje programów oraz wskazówką do kontynuacji programów przynoszących pozytywne rezultaty i rezygnacji z programów mało skutecznych.
Jeśli chodzi o kryteria oceny, to w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej bada się przeważnie efekty dochodowe aktywnych programów zatrudnienia, natomiast w Unii Europejskiej kładzie się przede wszystkim nacisk na efekty zatrudnieniowe. Różnica w wyborze odpowiednich miar sukcesu wynika z odmiennej sytuacji na rynkach pracy w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich. W tych ostatnich zagrożenie długookresowym bezrobociem jest o wiele wyższe i dlatego aktywne programy zatrudnienia nakierowane są na ograniczanie tego uciążliwego zjawiska.
W Polsce brakuje spójnego i kompleksowego systemu ewaluacji aktywnej polityki rynku pracy. Publiczne służby zatrudnienia monitorują jedynie efekty brutto stosowanych instrumentów. Dlatego zespół Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjął się, na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, próby opracowania metodologii badania efektywności aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu i koncepcji profilowania bezrobotnych na lokalnym rynku pracy. W artykułach zawartych w niniejszym numerze tematycznym „Polityki Społecznej” przedstawiono wyniki tych badań, z uwzględnieniem możliwości pozyskiwania danych do analiz z systemu informatycznego SyriuszSTD.
Zawartość treści numeru dobrana została w taki sposób, by odpowiadała na kluczowe pytania, jakie pojawiają się w związku z ewaluacją działań podejmowanych przez publiczne służby zatrudnienia. W części pierwszej rozważania koncentrują się na teoretyczno-metodologicznych aspektach badania efektywności aktywnej polityki rynku pracy i narzędziach zwiększających jej skuteczność, takich jak profilowanie bezrobotnych i adresowanie programów zatrudnienia. Następnie zobrazowane zostały doświadczenia krajów Unii Europejskiej w zakresie ewaluacji programów zatrudnienia i profilowania bezrobotnych. W części trzeciej zaprezentowano metody i narzędzia badania efektywności aktywnej polityki rynku pracy możliwe do wykorzystania w publicznych służbach zatrudnienia.
Zaproponowana metodologia badania efektywności aktywnej polityki rynku pracy obejmuje dwa narzędzia: jedno pozwalające ocenić efektywność pomocy w poszukiwaniu pracy i drugie służące do oszacowania efektywności ex post i ex ante pozostałych aktywnych programów rynku pracy. Narzędzie do badania efektywności ex post i ex ante opiera się na podejściu quasi-eksperymentalnym, w którym sytuacji uczestnictwa bezrobotnego w aktywnym programie zatrudnienia przeciwstawia się stan nieuczestnictwa. Przygotowany przez nas instrument ma formę aplikacji komputerowej, bazuje na metodzie propensity score matching i danych pozyskanych bezpośrednio z systemu SyriuszSTD.
O skuteczności polityki rynku pracy przesądza w dużym stopniu profilowanie bezrobotnych i adresowanie programów zatrudnienia. Artykuły dotyczące tej problematyki mają charakter pionierski, a prezentowana aplikacja informatyczna do profilowania i adresowania programów na lokalnym rynku pracy ma charakter produktu innowacyjnego.
Liczymy, że zaprezentowane metody i narzędzia badania efektywności aktywnej polityki rynku pracy przyczynią się do lepszego poznania tego skomplikowanego zagadnienia, a wykorzystanie przedłożonych rozwiązań w praktyce pozwoli na skuteczniejszą interwencję na rynku pracy na poziomie regionalnym i ogólnokrajowym. Złożoność analizy skuteczności polityki rynku pracy przesądza o tym, że niektóre rozważania mogą zawierać elementy stanowiące inspirację do dalszych badań i poszukiwań nowych koncepcji metodologicznych.
ZENON WIŚNIEWSKI
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Polecamy artykuły naukowe:
Zenon Wiśniewski, Edward Dolny
MOŻLIWOŚCI I EWOLUCJA PROGRAMÓW RYNKU PRACY
W artykule podjęto próbę analizy możliwości i ewolucji polityki rynku pracy w kontekście jej społeczno-ekonomicznych uwarunkowań i źródeł finansowania. Aktywna polityka rynku pracy od lat 60. do końca lat 80. XX wieku była ważnym instrumentem wspierającym przemiany strukturalne w gospodarce. W latach 90. zaczęto promować filozofię państwa pracy (workfare state), która negowała zwalczanie wykluczenia społecznego przez przyzwoite świadczenia kompensacyjne. Na początku nowego tysiąclecia zwrócono uwagę na koncepcję przejściowych rynków pracy (transitional labour markets – TLM). Zmierzała ona do nowej interpretacji pełnego zatrudnienia i innego rozumienia istoty systemów zatrudnieniowych. Obecnie w krajach Unii Europejskiej realizowana jest strategia flexicurity, w ramach której zadaniem polityki rynku pracy jest zapewnienie bezrobotnym bezpieczeństwa na rynku pracy.
Słowa kluczowe: polityka rynku pracy, państwo pracy, przejściowe rynki pracy, flexicurity
BIBLIOGRAFIA
- Calmfors L., Forslund A., Hemstrom M. (2001), Does Active Labour Market Policy Work? Lessons from the Swedish Experiences, „Swedish Economic Policy Review” nr 2.
- Card D. (2013), Evaluating Active Labor Market Programs: What Have We Learned In 40 Years?, Conference on Active Labor Market Policies, Paris.
- European Commission (2010), Europe 2020 – A strategy for smart, sustainable and inclusive growth, COM 2020.
- Eurostat (2006), Labour Market Policy Database. Methodology. Revision of June 2006, European Communities.
- Janoski T. (1996), Explaining State Intervention to Prevent Unemployment: The Impact of Institutions on Active Labour Market Policy Expenditures in 18 Countries, w: G. Schmid, J. O’Reilly, K. Schomann (red.), International Handbook of Labour Market Policy and Evaluation, Edward Elgar, Cheltenham.
- Gazier B., Lechevalier A. (2008), The European Employment Strategy, Macroeconomic Policies, Institutional Regimes and Transitional Labour Marktes, w: R. Rogowski (red.), The European Social Model and Transitional Labour Markets. Law and Policy, Ashgate, Surrey.
- Kabaj M.(1999), Efektywność programów przeciwdziałania bezrobociu i skuteczność polityki rynku pracy. Kryzys polityki rynku pracy?, w: E. Kryńska (red.), Rynek pracy w wybranych krajach. Metody przeciwdziałania bezrobociu, IPiSS, Warszawa.
- Kahn L.M. (2003), Labour Market Institutions and Unemployment in OECD Countries, „Journal for Institutional Comparisons” vol. 1, no. 4.
- Kryńska E., Kwiatkowski E., Zarychta H. (1998), Polityka państwa na rynku pracy w Polsce w latach dziewięćdziesiątych, IPiSS, Warszawa.
- Kryńska E. (2001), Dylematy polskiego rynku pracy, IPiSS, Warszawa. Kwiatkowski E.(2002), Bezrobocie. Podstawy teoretyczne, PWN, Warszawa.
- Rymsza M. (2003), Aktywna polityka społeczna w teorii i praktyce, w: T. Kaźmierczak, M. Rymsza (red.), W stronę aktywnej polityki społecznej, Warszawa.
- Schmid G. (1995), Is Full Employment Still Possible? Transitional Labour Markets as a New Strategy of Labour Market Policy, „Economic and Industrial Policy”, nr 16.
- Schmid G., Auer P. (1998), Transitional Labour Markets: Concepts and Examples in Europe, w: H.U. Schwedler (red.), New Institutional Arrangements in the Labour Market. Transitional Labour Markets as a New Full Employment Concept, European Academy of the Urban Environment, Berlin.
- Schmid G. (2002), Towards a Theory of Transitional Labour Markets, w: G. Schmid, B. Gazier (red.), The Dynamics of Full Employment, Edward Elgar, Cheltenham.
- Wiśniewski Z. (1994), Polityka zatrudnienia i rynku pracy w Republice Federalnej Niemiec, UMK, Toruń.
- Wiśniewski Z. (1999), Kierunki i skutki deregulacji rynku pracy w krajach Unii Europejskiej, UMK, Toruń.
- Wojdyło-Preisner M. (2009), Profilowanie bezrobotnych jako metoda przeciwdziałania długookresowemu bezrobociu, Wydawnictwo UMK, Toruń.
- Zawadzki K. (2005), Przejściowe rynki pracy. Koncepcja – implementacje – perspektywy, Wydawnictwo UMK, Toruń.
Monika Maksim
MIKROEKONOMICZNE EFEKTY AKTYWNEJ POLITYKI RYNKU PRACY
Artykuł podejmuje problematykę ewaluacji aktywnej polityki rynku pracy. Główną uwagę poświęcono badaniu mikroekonomicznych efektów programów zatrudnienia, które polega na określaniu związków przyczynowych pomiędzy podjętą interwencją (aktywnym programem) a obserwowanymi wynikami i ustaleniu efektu netto. Przedstawiono metody badania oddziaływania aktywnej polityki rynku pracy w płaszczyźnie mikroekonomicznej typowe dla podejścia quasi-eksperymentalnego, tj. analizę regresji, dopasowanie, w tym metodę propensity score matching oraz metodę różnicy w różnicach.
Słowa kluczowe: aktywna polityka rynku pracy, mikroewaluacje, efekt przyczynowy
BIBLIOGRAFIA
- Bjorklund A., Regner H. (1996), Experimental Evaluation of European Labour Market Policy, w: International Handbook of Labour Market Policy and Evaluation, Red. G. Schmid, J. O’Reilly, K. Schomann, Edward Elgar, Cheltenham.
- Gorniak J. (2009), Efekt przyczynowy w ewaluacji, w: Ewaluacja wobec wyzwań stojących przed sektorem finansów publicznych, Red. A Haber, M. Szałaj, PARP, Warszawa.
- Heckman J., Lalonde R.J., Smith J. (1999), The Economics and Econometrics of Active Labor Market Programs, w: Handbook of Labor Economics, Red. O. Ashenfelter, D. Card, North Holland, Amsterdam.
- Heckman J., Robb R. (1985), Alternative Methods for Evaluating the Impact of Interventions – An Overview, „Journal of Econometrics” nr 30(1–2).
- Konarski R., Kotnarowski R. (2007), Zastosowanie metody propensity score matching w ewaluacji ex-post, w: Ewaluacja ex-post. Teoria i praktyka badawcza, Red. A. Haber, PARP, Warszawa.
- Lechner M., Wiehler S. (2007), Does the Order and Timing of Active Labor Market Programs Matter?, IZA Discussion Paper, nr 3092.
- Orr L.L. (1999), Social Experiments. Evaluating Public Programs with Experimental Methods, Sage Publications, London.
- Rosenbaum P.R., Rubin D.B. (1983), The central role of propensity score in observational studies for causal effects, „Biometrika” nr 70.
- Rubin D.B. (1974), Estimating Causal Effects of Treatments In Randomized and Nonrandomized Studies, „Journal of Educational Psychology” vol. 66, nr 5.
- Trzciński R. (2012), Badania ewaluacyjne – szacowanie efektów programów publicznych, w: Metodologia badań nad stratyfikacją społeczną, Red. A. Szopińska, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.
- Trzciński R. (2009), Wykorzystanie techniki propensity score matching w badaniach ewaluacyjnych, PARP, Warszawa.
Monika Wojdyło-Preisner
KONCEPCJE PROFILOWANIA BEZROBOTNYCH
Procedury profilowania bezrobotnych wykorzystywane są do filtrowania bezrobotnych na osoby szczególnie zagrożone długim pozostawaniem bez pracy i takie, które nie wymagają interwencji ze strony służb zatrudnienia. Jeśli są one dobrze zaprojektowane i wykorzystywane, to w istotny sposób ograniczają ryzyko napływu do długotrwałego bezrobocia. W artykule przedstawiono dorobek teoretyczny w zakresie koncepcji profilowania bezrobotnych oraz nakreślono kierunek budowy skutecznego systemu wczesnej identyfikacji osób zagrożonych długim pozostawaniem bez pracy.
Słowa kluczowe: polityka rynku pracy, profilowanie bezrobotnych, wczesna identyfikacja, modelowanie ekonometryczne
BIBLIOGRAFIA
- Berger M.C., Black D., Smith J.A. (2001), Evaluating profiling as a means of allocating government services, w: M. Lechner, F. Pfeiffer (red.), Econometric Evaluation of Labour Market Policies, ZEW Economic Studies 13, Mannheim.
- Black D.A., Smith J.A., Berger M.C., Noel B.J. (2003), Is the threat of reemployment services more effective than the service themselves? Evidence from random assignment in the UI system, „The American Economic Review” vol. 93, nr 4.
- Case study: a ‘Virtual Labour Market Platform’ for the Public Employment Service in Germany (2011), Mutual Learning Programme – EU 2020 Strategy GHK.
- de Koning J., van Dijk B. (2004), A Profiling System for the Unemployed in Slovakia, artykuł na konferencję „TLM-meeting on active labour market policies”, Rotterdam.
- Di Domenico G., Spattini S. (2008), Introduction, w: G. Di Domenico, S. Spattini (red.), New European Approaches to Long-Term Unemployment. What Role for Public Employment Services and What market for Private Stakeholders?, Kluwer Law International, Alphen aan den Rijn.
- Early Identification of Jobseekers at Risk of Long-term Unemployment. The Role of Profiling (1998), OECD, Paris.
- Evaluation of ALMP and Targeting in the Bundesagentur für Arbeit (2009), Bundesagentur fur Arbeit, Nurnberg.
- Hasluck C. (2004), Targeting services in the Individual Customer Strategy: The Role of Profiling. A Review of Research Evidence, Warwick Institute for Employment Research, University of Warwick.
- Hasluck C. (2008), The Use of Statistical Profiling for Targeting Employment Services: The International Experience, w: G. Di Domenico, S. Spattini (red.), New European Approaches to Long-Term Unemployment. What Role for Public Employment Services and What market for Private Stakeholders?, Kluwer Law International, Alphen aan den Rijn.
- Hasluck C., Elias P., Green A.E., Pitcher J. (1997), Identifying People at Risk of Long-Term Unemployment. A literature review, Institute for Employment Research, University of Warwick.
- Job Seeker Classification Instrument – Factors and Points (2011), Australian Government, Department of Education, Employment and Workplace Relations.
- Konle-Seidl R. (2011), Profiling system for effective labour market integration. Use of profiling for resource allocation, action planning and matching, The European Commission Mutual Learning Programme for Public Employment Services, DG Employment, Social Affairs and Inclusion.
- Lipp R. (2005), Job Seeker Profiling. The Australian Experience, artykuł na konferencję „EU-Profiling Seminar. Development of Profiling Instruments as Tools within the Preventive Approach to LTU”, Nurnberg.
- Rudolph H. (2001), Profiling as an instrument for early identification of people at risk of long-term unemployment, w: P. Weinert, M. Baukens, P. Bollerot, M. Pineschi-Gapenne, U. Walwei (red.), Employability: From theory to practice, Library of Congress, USA.
- Rudolph H. (2005), The Impact of Early Case Management on Long-term Unemployment in Germany, artykuł na konferencję „EU-Profiling Seminar. Development of Profiling Instruments as Tools within the Preventive Approach to LTU”, Nurnberg.
- Rudolph H., Konle-Seidl R. (2005), Profiling for Better Services Report on the European Profiling Seminar, Nurnberg.
- Study on Early Identification of High Risk Unemployed; Final Report and Annex Report I (2001), DG Employment and Social Affairs, European Commission.
- Weber T. (2011), Profiling systems for effective labour market integration. Thematic Synthesis Paper, The European Commission Mutual Learning Programme for Public Employment Services, DG Employment, Social Affairs and Inclusion.
- Wojdyło-Preisner M. (2009), Profilowanie bezrobotnych jako metoda przeciwdziałania długookresowemu bezrobociu, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń.
Monika Maksim, Monika Wojdyło-Preisner
ADRESOWANIE PROGRAMÓW ZATRUDNIENIA
Prawidłowe adresowanie aktywnych polityk rynku pracy jest ważnym czynnikiem wpływającym na ich skuteczność w rozumieniu oddziaływania na zatrudnienie. Artykuł prezentuje ewolucję zagadnienia adresowania polityki rynku pracy, koncentrując uwagę na solidarnościowej i proefektywnościowej koncepcji alokowania bezrobotnych do programów zatrudnienia. Wskazuje argumenty za i przeciw ich stosowaniu. Artykuł zawiera również opis nowoczesnego narzędzia do adresowania polityki rynku pracy, bazującego na modelowaniu ekonometrycznym, które pozwala wybrać dla konkretnego bezrobotnego optymalną pod względem skuteczności formę wsparcia.
Słowa kluczowe: adresowanie, profilowanie, polityka rynku pracy, modelowanie ekonometryczne
BIBLIOGRAFIA
- Behncke S., Frolich M., Lechner M. (2007), Targeting Labour Market Programmes – Results from a Randomized Experiment, SCALA Discussion Paper nr 2.
- Bergeman A., van der Berg G. (2007), Active Labour Market Policy Effects for Woman in Europe – a survey, IFAU Working Paper nr 3.
- Biewen M., Fitzenberger B., Osikominu A., Walker M. (2007), Which Program for Whom? Evidence on the Effectiveness of Public Sponsored Programs in Germany, IZA Discussion Paper nr 2885.
- Błędowski P. (2008), Efektywność usług i instrumentów rynku pracy służących podnoszeniu kwalifikacji bezrobotnych w Polsce i w wybranych krajach Unii Europejskiej, MPiPS, Warszawa.
- Calmfors L. (1994), Active Labour Market Policy and Unemployment – A Framework for the Analysis of Crucial Design Features, Institute for International Economic Studies, Seminar Paper, nr 563.
- Evaluation of ALMP and Targeting in the Bundesagentur für Arbeit (2009), Bundesagentur fur Arbeit, Nurnberg.
- Fraser N. (1999), How strong is the case for targeting active labour market policies? A review of efficiency and equity arguments, „International Journal of Manpower”, vol. 20, nr 3/4.
- Hasluck C. (2008), The Use of Statistical Profiling for Targeting Employment Services: The International Experience, w: New European Approaches to Long-Term Unemployment. What Role for Public Employment Services and What market for Private Stakeholders?, Red. G. Di Domenico, S. Spattini, Kluwer Law International, Alphen aan den Rijn.
- Konle-Seidl R., Schewe T. (2008), The Operational Use of Evaluation Results in the Restructured German Public Employment Services, w: New European Approaches to Long-Term Unemployment. What Role for Public Employment Services and What market for Private Stakeholders?, Red. G. Di Domenico, S. Spattini, Kluwer Law International, Alphen aan den Rijn.
- Layard R. (1997), Preventing long-term unemployment: an economic analysis, w: Unemployment Policy: Government Options for the Labour Market, Red. D.J. Snower, G. de la Dehesa, Cambridge University Press, Cambridge.
- Stephan G., Rassler S., Schewe T. (2006), Das TrEffeR-Projekt der Bundesagentur für Arbeit: Der Wirkung von Maßnahmen aktiver Arbeitsmarktpolitik, „Zeitschrift fur ArbeitsmarktForschung”, nr 3 i 4.
- Trzciński R. (2009), Wykorzystanie techniki propensity score matching w badaniach ewaluacyjnych, PARP, Warszawa.
Monika Maksim, Kamil Zawadzki
EWALUACJA AKTYWNEJ POLITYKI RYNKU PRACY – DOŚWIADCZENIA ZAGRANICZNE
Artykuł zawiera przegląd doświadczeń tych krajów europejskich, które w zakresie badania skuteczności programów publicznych, w tym szczególnie polityk rynku pracy mają stosunkowo długą tradycję i które rozwinęły instytucjonalne systemy ewaluacji polityki rynku pracy. Niewątpliwie do krajów takich należą: Dania, Szwecja i Niemcy. Główny nacisk położono na opis zagadnień dotyczących: podmiotów odpowiedzialnych i zaangażowanych w przeprowadzanie ewaluacji polityki rynku pracy, danych i sposobu ich pozyskiwania, stosowanych podejść badawczych oraz aktualnych wyników analiz efektywności aktywnych polityk rynku pracy przeprowadzonych w tych krajach.
Słowa kluczowe: ewaluacja, dane administracyjne, analiza mikroekonometryczna, skuteczność aktywnej polityki rynku pracy
BIBLIOGRAFIA
- Arnkil R. (2008), Finnish Public Employment Service Reform: The Network Model, w: G. Di Domenico, S. Spattini (red.), New European Approaches to Long-Term Unemployment. What Role for Public Employment Services and What market for Private Stakeholders?, Kluwer Law International, Alphen aan den Rijn.
- Bollens J. (2012), Within reach? On the use of administrative data for conducting labour market policy evaluation in Belgium, Mutual Learning Programme, European Commission, Belgium.
- Caliendo M., Hujer R. (2005), The Microeconometric Estimation of Treatment Effects – An Overview, IZA Discussion Paper, nr 1653.
- Hertweck M., Sigrist O. (2012), The Macroeconomic Effects of the Hartz Reforms in Germany, Ifo Institute for Economic Research – CESifo, na stronie www.cesifo-group.de.
- Madsen K. (2012), Evaluation of labour market policies and programmes: the use of data-driven analyses – the Danish experience, Mutual Learning Programme, European Commission, Belgium.
- Mansson J. (2012), The institution and the infrastructure for labour market policy evaluation in Sweden, Mutual Learning Programme, European Commission, Belgium.
- Mosley H. (2012), PES data products and services for labour market Policy evaluation in Germany, Mutual Learning Programme, European Commission, Belgium.
- Raisanen H. et al. (2012), Labour Market Reforms and Performance in Denmark, Germany, Sweden and Finland, Employment and entrepreneurship, nr 9, Ministry of Employment and the Economy.
- Timmermans B. (2010), The Danish Integrated Database for Labour Merket Research: Towards Demystification for the English Speaking Audience, DRUID Working Paper, nr 10–16.
Monika Wojdyło-Preisner, Kamil Zawadzki, Agnieszka Szulc
WCZESNA IDENTYFIKACJA POTENCJALNYCH UCZESTNIKÓW PROGRAMÓW ZATRUDNIENIA W WYBRANYCH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ
W artykule dokonano analizy porównawczej koncepcji i metod profilowania bezrobotnych bazujących na modelowaniu ekonometrycznym w Danii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Stosowane w tych krajach procedury racjonalizują alokację środków przeznaczanych na aktywną politykę rynku pracy i pomagają w podejmowaniu decyzji o wczesnej interwencji wobec osób zagrożonych bezrobociem długookresowym. Wskazano mocne i słabe strony stosowanych metodologii, zwracając uwagę na powszechność wykorzystywania nowoczesnych technologii komputerowych i szeroki zakres prowadzonych analiz.
Słowa kluczowe: profilowanie, aktywna polityka rynku pracy, bezrobocie długookresowe
BIBLIOGRAFIA
- Bimrose J., Barnes S., Brown A., Hasluck C., Behle H. (2007), Skills diagnostics and screening tools: A literature review, Department for Work and Pensions, Research Report No 459.
- Bryson A., Kasparova D. (2003), Profiling Benefit Claimants in Britain: A Feasibility Study, Department for Work and Pensions.
- Harbo Hansen N. (2011), Limiting Long-Term Unemployment and Non-Participation in Sweden, OECD Economics Department Working Papers, No. 842, OECD Publishing.
- Hasluck C. (2004), Targeting services In the Individual Customer Strategy: The Role of Profiling. A Review of Research Evidence, Warwick Institute for Employment Research, University of Warwick.
- Kelly E., McGuinness S., O‘Connell P.J. (2011), Transition to Long-Term Unemployment Risk Among Young People: Evidence from Ireland, ESRI Working Paper No. 394
- O‘Connell P.J., McGuinness S., Kely E., Walsh J. (2009), National Profiling of the Unemployed in Ireland, The Economic and Social Research Institute, Dublin.
- Project Plan for the Development and Implementation of the National Employment and Entitlements Service (2011), Department of Social Protection.
- Rosholm M., Svarer M., Hammer B. (2004), A Danish Profiling System, IZA Discussion Paper Series 2004, no. 1418.
- Rudolph H. (2001), Profiling as an Instrument for Early Identification of People at Risk of Long-term Unemployment, w: Employability: From Theory to Practice, Red. P. Weinert, M. Baukens, P. Bollerot, M. Pineschi-Gapenne, U. Walwei, Library of Congress, USA.
- Rudolph H., Konle-Seidl R. (2005), Profiling for Better Services Report on the European Profiling Seminar, Nuremberg.
- Sexton J.J. (2012), EEO Review: Long-term unemployment, European Employment Observatory.
- Statistical Potential of Administrative Records, En Examination of Data Holdings in Six Government Departments (2003), Working Paper, Central Statistics Office.
- Weber T. (2011), Profiling systems for effective labour market integration. Thematic Synthesis Paper, European Commission.
- Wojdyło-Preisner M. (2009), Profilowanie bezrobotnych jako metoda przeciwdziałania długookresowemu bezrobociu, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń.
Barbara Jaskólska, Kamil Zawadzki
POZYSKIWANIE DANYCH DO BADAŃ NAD SKUTECZNOŚCIĄ PROGRAMÓW RYNKU PRACY
W artykule przeanalizowano poszczególne komponenty systemu informatycznego Syriusz, stosowanego przez publiczne służby zatrudnienia w Polsce pod kątem możliwości jego wykorzystania do ewaluacji efektywności brutto i netto programów aktywnej polityki rynku pracy. Omówiono budowę systemu, wskazano jego ograniczenia analityczne, a także sformułowano rekomendacje odnośnie do potrzeb modyfikacji. Ponadto zaprezentowano narzędzia i metodologię uzupełniania zbieranych informacji metodą sondażową.
Słowa kluczowe: system informatyczny Syriusz, badanie efektywności programów APRP, pozyskiwanie danych
BIBLIOGRAFIA
- Jeruzalski T. (2006), Ocena jakości danych w hurtowni danych na przykładzie Krajowego Systemu Monitoringu Rynku Pracy, w: J.S. Nowak, Z. Olejniczak, J.K. Grabara (red.), Informatyka w administracji, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Katowice.
- Kubicki P. (2007), System informatyczny PULS oraz dane gromadzone w ramach statystyki publicznej jako źródło danych do mierzenia efektywności usług i instrumentów rynku pracy, w: P. Błędowski, B. Błaszczyk, M. Fedorczuk, C. Kliszko, P. Kubicki, Kierunki modyfikacji rozwiązań prawno-organizacyjnych w celu zwiększenia efektywności usług i instrumentów rynku pracy służących podnoszeniu kwalifikacji bezrobotnych, SGH, Warszawa.
- Liwiński J., Sztanderska U. (2006), Analiza sytuacji na wybranych powiatowych rynkach pracy oraz stworzenie metodologii badania lokalnego rynku pracy w Polsce, Departament Analiz Ekonomicznych i Prognoz MPiPS, Warszawa.
- Maksim M., Wiśniewski Z., red. (2012), Metody i narzędzia badania efektywności aktywnej polityki rynku pracy, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Warszawa.
- Męcińska T., Rybka A., Kulawik M. (2011), SyriuszSTD – następca SI Puls, czy coś więcej?, w: T. Lis, J.S. Nowak (red.), Informatyka w publicznych służbach zatrudnienia. Wdrożenie SyriuszSTD, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Warszawa.
- Olejniczak Z. (2004), System informacyjny SYRIUSZ – zarządzanie programem, w: Z. Olejniczak, J.S. Nowak (red.), Informatyka w polityce społecznej. Doświadczenia z realizacji SI Syriusz, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Warszawa.
- Specyfikacja interfejsu umożliwiającego integrację z systemami zewnętrznymi. Oprogramowanie: SyriuszSTD Edycja 01 (2012), Sygnity, dokument udostępniony przez DI MPIPS, MPIPS, Warszawa.
- Wojdyło-Preisner M. (2009), Profilowanie bezrobotnych jako metoda przeciwdziałania długookresowemu bezrobociu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń.
- Woźniak Ł. (2011), Cele i kontekst projektu SyriuszSTD, w: T. Lis, J.S. Nowak (red.), Informatyka w publicznych służbach zatrudnienia. Wdrożenie SyriuszSTD, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Warszawa.
- Zapytanie o szacowanie wartości przedsięwzięcia (2012), http://www.crzl.gov.pl/component/content/article/86-aktualnopci/882-zapytanieo-szacowanie-wartoci-przedsiewziecia
- Zestawienie struktur dokumentów elektronicznych SI PSZ (2011), http://www.psz.praca.gov.pl/main.php?do=ShowPage&nPID=986392&p-T=categorytree&sP=CONTENT,objectID,3501
Edward Dolny, Zenon Wiśniewski
EFEKTYWNOŚĆ POMOCY W POSZUKIWANIU PRACY
W artykule podjęto próbę konstrukcji syntetycznego wskaźnika pokazującego zmiany zachodzące w efektywności pomocy w poszukiwaniu pracy. Wskazano, że punktem wyjścia do konstrukcji takiego wskaźnika powinna być identyfikacja mierników pokazujących adekwatnie stopień realizacji celów przypisywanych pośrednictwu pracy, poradnictwu zawodowemu i pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy oraz badanie ich dynamiki. Konstrukcja samego wskaźnika przebiegała dwuetapowo. W pierwszym etapie skonstruowano grupowe wskaźniki efektywności dla poszczególnych usług wchodzących w zakres pomocy w poszukiwaniu pracy. Określono je jako średnie geometryczne proste z indywidualnych łańcuchowych indeksów dynamiki wybranych mierników. W drugim etapie skonstruowano wskaźnik syntetyczny jako średnią geometryczną ważoną z grupowych wskaźników efektywności.
Słowa kluczowe: efektywność polityki rynku pracy, pomoc w poszukiwaniu pracy, pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe
BIBLIOGRAFIA
- Bukowski M., red. (2008), Zatrudnienie w Polsce 2007. Bezpieczeństwo na elastycznym rynku pracy, MPiPS, Warszawa.
- Kryńska E., Kwiatkowski E., Zarychta H. (1998), Polityka państwa na rynku pracy w Polsce w latach dziewięćdziesiątych, IPiSS, Warszawa.
- Kryńska E., red. (2009), Flexicurity w Polsce, diagnoza i rekomendacje. Raport końcowy z badań, Departament Rynku Pracy, MPiPS, Warszawa.
- Kukulak-Dolata I., Pichla J. (2007), Rola publicznych służb zatrudnienia i agencji zatrudnienia na rynku pracy, IPiSS, Warszawa.
- Kurowska A. (2011), Wskaźniki społeczne w polityce społecznej. Historia, teoria i zastosowanie w praktyce, Difin, Warszawa.
- Maksim M., Wiśniewski Z., red. (2012), Metody i narzędzia badania efektywności aktywnej polityki rynku pracy, CRZL, Warszawa.
- Szewczyk A. (2004), Informacja w walce z bezrobociem, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
- Sztanderska U. (2008), Publiczne służby zatrudnienia a wyzwania rynku pracy, w: Analiza funkcjonowania urzędów pracy po ich włączeniu do administracji samorządowej, Departament Rynku Pracy, MPiPS, Warszawa.
- Wiśniewski Z. (2002), Strategia zatrudnienia w Unii Europejskiej. Podstawy, cele publicznych służb zatrudnienia i benchmarking, „Polityka Społeczna” nr 11–12.
- Wiśniewski Z., Zawadzki K., red. (2010), Aktywna polityka rynku pracy w Polsce w kontekście europejskim, WUP, UMK, Toruń.
- Wojcicka I., Sztandar-Sztanderska K., Zielińska M. (2008), Klienci powiatowych urzędów pracy, w: Analiza funkcjonowania urzędów pracy po ich włączeniu do administracji samorządowej, Departament Rynku Pracy, MPiPS, Warszawa.
- Wrobel J. (2005), Mierzenie efektywności aktywnych programów rynku pracy, IPiSS, Warszawa.
- Zawadzki P.W. (2006), System pośrednictwa pracy w warunkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej, praca doktorska, maszynopis, Warszawa.
Monika Maksim, Dominik Śliwicki
METODY BADANIA EFEKTYWNOŚCI POLITYKI RYNKU PRACY EX POST I EX ANTE AKTYWNEJ POLITYKI RYNKU PRACY
Artykuł prezentuje metody badania efektywności ex post i ex ante aktywnych programów rynku pracy, które mają być wykorzystane przez publiczne służby zatrudnienia do systematycznej ewaluacji polityki rynku pracy. Proponowane metody ewaluacji opierają się na stanach kontrfaktycznych, w których tradycyjnie sytuacji uczestnictwa w pojedynczym aktywnym programie, przeciwstawia się sytuację nieuczestnictwa w żadnym innym programie rynku pracy. Bazują one na podejściu quasi-eksperymantalnym, w którym w celu wyeliminowania obciążenia wynikającego z efektu selekcji zastosowana została metod propensity score matching. Artykuł prezentuje również empiryczne wyniki badania efektywności ex post i ex ante poszczególnych programów rynku pracy wyliczone dla jednego z PUP. Dane pozyskano z bazy systemu Syriusz w badanym urzędzie pracy.
Słowa kluczowe: efektywność ex post, efektywność ex ante, efekt netto programu, metoda propensity score matching
BIBLIOGRAFIA
- Caliendo M. (2006), Microeconometric Evaluation of Labour Market Policies, Springer, Berlin.
- Cochrane W., Rubin D.B. (1973), Controlling Bias Reduction in Observational Studies, Sankyha-A, 35(4).
- Gruszczyński M., red. (2010), Mikroekonometria. Modele i metody analizy danych indywidualnych, Wolters Kluwer Polska, Warszawa.
- Heckman J., Ichimura H., Todd P. (1997), Matching as an Econometric Evaluation Estimator: Evidence from Evaluating a Job Training Program, „Review of Economic Studies”, 65(2), s. 261–294.
- Konarski R., Kotnarowski M. (2007), Zastosowanie metody propensity score matching w ewaluacji ex-post, w: A. Haber (red.), Ewaluacja ex-post. Teoria i praktyka badawcza, PARP, Warszawa.
- Maksim M., Wiśniewski Z., red. (2012), Metody i narzędzia badania efektywności aktywnej polityki rynku pracy, CRZL, Warszawa.
- Smith H. (1997) Matching with Multiple Controls to Estimate Treatment Effects in Observational Studies, „Sociological Methodology” 27, s. 325–353.
- Smith J.A., Todd P.E. (2005), Does Matching Overcome LaLonde’s Critique of Nonexperimental Estimators?, „Journal of Econometrics” 125, s. 305–353.
Monika Wojdyło-Preisner, Dominik Śliwicki
IMPLEMENTACJA TECHNIK PROFILOWANIA I ADRESOWANIA NA LOKALNYM RYNKU PRACY
Wczesna identyfikacja osób zagrożonych długotrwałym bezrobociem i trafny dobór uczestników aktywnych programów rynku pracy są jednymi z podstawowych zadań publicznych służb zatrudnienia. W artykule zaprezentowano innowacyjną aplikację komputerową o nazwie PROFIL, bazującą na ekonometrycznym modelowaniu procedur profilowania bezrobotnych i adresowania programów zatrudnienia. Umożliwia ona wczesną i precyzyjną identyfikację osób szczególnie zagrożonych długim pozostawaniem bez pracy (na podstawie wielu cech tych osób, przy uwzględnieniu warunków lokalnego rynku pracy) oraz wskazanie działań, które mogą temu zapobiegać.
Słowa kluczowe: polityka rynku pracy, profilowanie, adresowanie modelowanie ekonometryczne
BEZ BIBLIOGRAFII
Ponadto w numerze:
Informacje
Nowości wydawnicze
Diariusz polityki społecznej
Social Policy
Monothematic Number: EFFECTIVENESS OF LABOUR MARKET POLICIES
Table of Contents No 3 (468) 2013
FROM EDITOR – Zenon Wiśniewski
CAN LABOUR MARKET POLICIES BE MORE EFFECTIVE?
THE POSSIBILITIES AND EVOLUTION OF LABOUR MARKET PROGRAMMES – Zenon Wiśniewski, Edward Dolny
MICROECONOMIC EFFECTS OF PARTICIPATION IN ACTIVE LABOUR MARKET POLICIES – Monika Maksim
THE CONCEPTS OF UNEMPLOYED PROFILING – Monika Wojdyło-Preisner
TARGETING ACTIVE LABOUR MARKET POLICY – Monika Maksim, Monika Wojdyło-Preisner
EXPERIENCES OF THE EU MEMBER STATES
EVALUATION OF ACTIVE LABOUR MARKET POLICY – A REVIEW OF SELECTED EU COUNTRIES’ EXPERIENCES – Monika Maksim, Kamil Zawadzki
EARLY IDENTIFICATION OF POTENTIAL PARTICIPANTS OF LABOUR MARKET PROGRAMMES IN THE SELECTED EU COUNTRIES – Monika Wojdyło-Preisner, Kamil Zawadzki, Agnieszka Szulc
METHODS AND TOOLS FOR RESEARCHING THE EFFECTIVENESS OF ACTIVE LABOUR MARKET POLICIES
DATA ACQUISITION FOR RESEARCH ON THE EFFECTIVENESS OF LABOUR MARKET PROGRAMMES – Barbara Jaskólska, Kamil Zawadzki
THE EFFECTIVENESS OF JOB SEARCH ASSISTANCE – Edward Dolny, Zenon Wiśniewski
EVALUATING IMPACT OF ACTIVE LABOUR MARKET POLICIES EX POST AND EX ANTE OF ACTIVE LABOUR MARKET POLICY – Monika Maksim, Dominik Śliwicki
THE IMPLEMENTATION OF PROFILING AND TARGETING TECHNIQUES ON LOCAL LABOUR MARKET – Monika Wojdyło-Preisner, Dominik Śliwicki
NEW BOOKS
DIARY OF SOCIAL POLICY
We recommend the papers
Zenon Wiśniewski, Edward Dolny
THE POSSIBILITIES AND EVOLUTION OF LABOUR MARKET PROGRAMMES
This paper attempts to analyse the possibilities and the evolution of labour market policy in the context of socio-economic conditions and funding sources. Active labour market policy has been an important instrument supporting structural changes in the economy since the 1960s to the late 1980s. In the 1990s, a philosophy of the workfare state, which negated the idea of combating social exclusion through decent compensation benefits, became more popularised. The beginning of the new millennium has witnessed an increased focus on the concept of transitional labour markets (TLM). It aimed at a new interpretation of full employment and different understanding of the essence of employment systems. Currently, in the EU member states, flexicurity strategy is being implemented, in which the aim of labour market policy is to ensure the security of the unemployed in the labour market.
Keywords: labour market policy, workfare state, transitional labour markets (TLM), flexicurity
Monika Maksim
MICROECONOMIC EFFECTS OF PARTICIPATION IN ACTIVE LABOUR MARKET POLICIES
The article analyses problems of active labour market policy evaluation. The paper focuses on microeconometric approach which means assessing impacts of active labour market programs on their participants by estimating causal effects of the intervention. The article presents various evaluation methods typical for quasi-experimental design like: regression analysis, matching, particularly propensity score matching and difference-in-differences. The paper outlines strengths, limitations and possible difficulties related to the application of described methods and techniques.
Keywords: active labour market policy, microevaluations, causal effect
Monika Wojdyło-Preisner
THE CONCEPTS OF UNEMPLOYED PROFILING
Unemployed profiling procedures are used to divide jobseekers into those at high risk of long-term unemployment and those who do not need interventions within the actions taken by public employment services. If only procedures are well designed and used, they significantly reduce the inflow into long-term unemployment. The paper analyses the theoretical concepts of unemployed profiling and describes the trend towards building the effective system for early identification of jobseekers at high risk of long-term unemployment.
Keywords: labour market policy, unemployed profiling, early identification, econometric models
Monika Maksim, Monika Wojdyło-Preisner
TARGETING ACTIVE LABOUR MARKET POLICY
Well targeted active labour market policies create better prospects for achieving higher net employment outcomes. The paper analyses two alternative approaches to targeting labour market programs and identifies their strengths and possible limitations. The first approach refers rather to equity and solidarity arguments while the second to efficiency matters. The article provides also an example of a good practise in the area of targeting labour market policy by describing a statistical support system which can predict the labour market outcome for each program and then suggest an optimal labour market program for each unemployed.
Keywords: targeting, profiling, labour market policy, statistical modelling
Monika Maksim, Kamil Zawadzki
EVALUATION OF ACTIVE LABOUR MARKET POLICY – A REVIEW OF SELECTED EU COUNTRIES’ EXPERIENCES
The paper presents on overview of the European Union countries’ experiences which have the long tradition for the evaluation of public programs and which developed the institutional infrastructure for labour market policy evaluation. It is based on the example of three countries: Denmark, Sweden and Germany. The main focus is put on such aspects like: institutional setup, namely institutions responsible for evaluation of active labour market measures, data availability, methodological approaches and recent evaluation findings on the effectiveness of basic active programs delivered in these countries.
Keywords: evaluation, administrative data, microeconometric analysis, effectiveness of active labour market policy
Monika Wojdyło-Preisner, Kamil Zawadzki, Agnieszka Szulc
EARLY IDENTIFICATION OF POTENTIAL PARTICIPANTS OF LABOUR MARKET PROGRAMMES IN THE SELECTED EU COUNTRIES
The paper presents a comparative analysis of the unemployed profiling concepts and methods based on econometric modelling, used in Denmark, Finland, the Netherlands, Ireland, Sweden and the UK. These methods rationalize the allocation of funding for active labour market policies and help making decisions about early intervention towards people at risk of long-term unemployment. Strengths and weaknesses of the methodologies have been identified, especially noting the widespread use of IT technology and a wide range of profiling analyzes.
Keywords: profiling, active labour market policy, long-term unemployment
Barbara Jaskólska, Kamil Zawadzki
DATA ACQUISITION FOR RESEARCH ON THE EFFECTIVENESS OF LABOUR MARKET PROGRAMMES
This paper examines various components of Syriusz – the computer system used by public employment services in Poland – in terms of the possibility of using it for the evaluation of gross and net active labour market programmes efficiency. The construction of the system has been described, its analytical limitations have been indicated, and recommendations on the required modifications formulated. Additionally, tools and methodology of supplementing the information with survey data have been presented.
Keywords: Syriusz system, ALMP effectiveness, data acquisition
Edward Dolny, Zenon Wiśniewski
THE EFFECTIVENESS OF JOB SEARCH ASSISTANCE
In this paper the attempt to design a synthetic indicator showing changes in the effectiveness of job search assistance has been made. It was pointed out that the starting point for the construction of such an index should be to identify the metrics that show the degree of achievement of the objectives adequately attributed to the job placement, job counseling and assistance in active job search and to study their dynamics. Construction of the index proceeded in two stages. In the first stage the group performance indicators for individual services within the scope of job search assistance has been constructed. They were defined as a simple geometric mean of the individual chain dynamics indexes of selected indicators. In the second stage a synthetic index has been defined as a weighted geometric mean of a group performance indicators.
Keywords: the effectiveness of labour market policies, job search assistance, job placement, job counseling, assistance in active job search
Monika Maksim, Dominik Śliwicki
EVALUATING IMPACT OF ACTIVE LABOUR MARKET POLICIES EX POST AND EX ANTE OF ACTIVE LABOUR MARKET POLICY
The paper presents methods of evaluating impact of active labour market policies ex post and ex ante which were designed for public employment services to foster systematic evaluation of basic labour market measures on the local level. The methodology developed focuses on traditional static approach, which means measuring the counterfactual by comparing participation in a program versus nonparticipation. It is based on quasi-experimental design and uses propensity score matching to correct for selection bias. The article provides also impact estimates for various active labour market programs delivered in a given employment offices in 2010. The data used for the analysis was derived directly from the Syriusz database used by a given employment service.
Keywords: effectiveness ex post, effectiveness ex ante, net program outcome, propensity score matching
Monika Wojdyło-Preisner, Dominik Śliwicki
THE IMPLEMENTATION OF PROFILING AND TARGETING TECHNIQUES ON LOCAL LABOUR MARKET
Early identification of people at risk of long-term unemployment and well selection of participants of active labour market policies are one of the main tasks of public employment services. The paper presents an innovative computer application called PROFIL, based on econometric modeling of procedures of unemployed profiling and targeting labour market programs. It enables early and accurate identification of individuals at high risk being left without a job long (based on many characteristics of these individuals, taking into account the conditions of the local labor market) and identifies actions that can be prevented.
Keywords: labour market policy, profiling, targeting, econometric models
Furthermore:
Book Reviews
Information