Nr 8 (461) 2012
Spis treści nr 8/2012
ZASOBY DEMOGRAFICZNE WSI – KIERUNKI REAGOWANIA NA ZMIANĘ – Monika Stanny
ZASOBY PRACY W WIEKU 45+ NA RYNKU PRACY W POLSCE – Halina Sobocka-Szczapa
PRACA NIEREJESTROWANA – ZJAWISKO SZAREJ STREFY NA WSPÓŁCZESNYM RYNKU PRACY – Rafał Muster
AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA I AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA – WZAJEMNE POWIĄZANIA – Małgorzata Podogrodzka
Z PRAC NAUKOWO-BADAWCZYCH
ZATRUDNIENIE CUDZOZIEMCÓW W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM – WYNIKI BADAŃ EMPIRYCZNYCH – Sabina Kubiciel-Lodzińska
BIEDA I ZDROWIE – Katarzyna Kolasa
POLITYKA SPOŁECZNA ZA GRANICĄ
POMOC MIESZKANIOWA W FINLANDII – Mirosław Gorczyca
RECENZJE
Stanisława Golinowska, Christoph Sowada, Marzena Tambor oraz Katarzyna Dubas, Irmina Jurkiewicz-Świętek, Ewa Kocot. Michał Seweryn z udziałem Tamasa Evetovits’a, RÓWNOWAGA FINANSOWA ORAZ EFEKTYWNOŚĆ W POLSKIM SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA – rec. Kazimierz W. Frieske
WSPÓŁCZESNA POLITYKA SPOŁECZNA. DANE O PRZEMIANACH W KRAJU I ZA GRANICĄ
ŚWIAT WSPÓŁCZESNY – MISCELLANEA – oprac. A.R.
INFORMACJE
POLITYKA SPOŁECZNA W DOBIE POSTĘPU I ROZWOJU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO. XXX KONFERENCJA POLITYKÓW SPOŁECZNYCH W ŁOCHOWIE– Beata Kaczyńska
NOWOŚCI WYDAWNICZE IPISS
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
Szczególnie polecamy artykuły:
Monika Stanny
Zasoby demograficzne wsi – kierunki reagowania na zmianę
W niniejszym artykule, podkreślając trwały charakter zmiany demograficznej (starzenia się społeczeństwa i zmian w podażowej stronie rynku pracy), omówione zostaną wybrane kierunki reagowania na nią. Celem tekstu jest zasygnalizowanie, że ich społeczno-gospodarcze konsekwencje dla polskiej wsi można ograniczyć, uwzględniając możliwą ewolucję systemów ekonomicznych, a skutki łagodzić, Czytelnik nie uzyska tu jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak efektywnie wprowadzać rożne rozwiązania polityki regionalnej, rynku pracy, czy społecznej. Mimo że analiza wskazuje pewne działania, nie należy ich traktować jako wytycznych. Ograniczanie negatywnych następstw omawianych procesów to zadanie i odpowiedzialność polityków. Zamierzeniem autorki jest udział w szerokiej dyskusji społecznej.
Halina Sobocka-Szczapa
zasoby pracy w wieku 45+ na rynku pracy w Polsce
Celem artykułu jest prezentacja obecnego status quo w dziedzinie uwarunkowań demograficznych oraz aktywności zawodowej, odnoszących się do tej kategorii wieku, przy równoczesnym wskazaniu głównych czynników warunkujących adaptację w procesach gospodarowania takich zasobów pracy.
Rafał Muster
Zjawisko szarej strefy w Polsce
W artykule podjęto próbę zdefiniowania pojęcia szarej strefy, ujmując to zjawisko zarówno w kategoriach ekonomicznych, społecznych, jak i politycznych. Przybliżono główne powody powstawania i utrzymywania się zjawiska szarej strefy w obszarze rynku pracy. Zjawisko pracy nierejestrowanej przybiera na sile szczególnie w początkowym okresie transformacji, a także w sytuacji kryzysu bądź spowolnienia gospodarczego. Co prawda, dane GUS wskazują, że w Polsce systematycznie zmniejsza się liczba pracujących w szarej strefie, to jednak badania innych placówek nie potwierdzają tych tendencji. W szarej strefie dominują osoby o niskich kwalifikacjach, pracujące w sektorze rolniczo-ogrodniczym i budowlanym, lecz w ostatnich latach pracę nierejestrowaną coraz częściej podejmuje także wysoko kwalifikowany personel.
Małgorzata Podogrodzka
Aktywność zawodowa i aktywność społeczna – wzajemne powiązania
Celem artykułu jest weryfikacja hipotez badawczych: stopień subiektywnie odczuwanego przeciążenia pracą warunkuje odsetek osób podejmujących działalność społeczną oraz wpływa na długość czasu przeznaczonego na jej wykonywanie. Ponadto im ten stopień wyższy, tym ten odsetek (czas) krótszy. Jednocześnie przez działalność społeczną rozumiemy wszelką nieodpłatną pomoc wykonywaną na rzecz organizacji społecznych oraz innych gospodarstwom domowym. Do ich weryfikacji wykorzystano jednoczynnikową analizę wariancji przyjmując, że zmienną objaśniającą jest subiektywnie odczuwane przeciążenia pracą, a zmienną objaśnianą udział osób deklarujących działalność społeczną lub długość czasu poświęconego na jej wykonywanie. W przypadku stwierdzenia występowania istotnych różnic w wartości oczekiwanej zmiennych opisujących zaangażowanie w działalność społeczną, określono kierunek wpływu zmiennej grupującej, tj. stopnia przeciążenia pracą. Badana zbiorowość to osoby w wieku 15–60/64 lata według grup statusu na rynku pracy.
Sabina Kubiciel-Lodzińska
Zatrudnienie cudzoziemców w województwie opolskim – wyniki badań empirycznych
Mając na uwadze aktualność problematyki zatrudnienia obcokrajowców na Opolszczyźnie przeprowadzono badania wśród pracodawców korzystających z cudzoziemskiej siły roboczej oraz zagranicznych pracowników. Analizy dokonano uwzględniając podział na pierwotny (rynek pracy „lepszej) i wtórny rynek pracy (rynek pracy „gorszej”). Ustalono m.in. że decydującym powodem zatrudniania cudzoziemców w branżach pierwotnego rynku pracy są ich specyficzne kwalifikacje. Natomiast o zatrudnieniu w branżach wtórnego rynku pracy decyduje brak rodzimych pracowników. Badania pozwoliły na wskazanie, że główną przyczyną podjęcia pracy na Opolszczyźnie przez pracujących na pierwotnym i wtórnym rynku pracy było zapotrzebowanie zgłoszone przez pracodawcę.
Katarzyna Kolasa
Bieda i zdrowie
W artykule podjęto próbę oceny wpływu współpłacenia na zjawisko ubóstwa na podstawie analizy rozkładu wydatków gospodarstw domowych na ochronę zdrowia pod kątem poszukiwania nowych rozwiązań systemowych możliwych do implementacji w naszym kraju. Przyjęto, iż krajem którego doświadczenia mogą posłużyć za wzór do konstrukcji rozwiązań systemowych w warunkach polskich, może być Szwecja.
W nawiązaniu do tak określonego celu sformułowano tezę badawczą, która wskazuje na większą skalę ubożenia spowodowanego współpłaceniem w Polsce w porównaniu ze Szwecją w 2003 r.
Mirosław Gorczyca
Pomoc mieszkaniowa w Finlandii
Finlandia stanowi przykład kraju, który, realizując przez wiele lat strategię „przyspieszenia mieszkaniowego”, zdołał osiągnąć wysoki standard zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ludności. W warunkach autentycznej społecznej gospodarki rynkowej, rosnącym kosztom utrzymania mieszkań, o coraz wyższej powierzchni i powszechności instalacji, towarzyszył zwiększający się zakres i poziom pomocy mieszkaniowej. W artykule zostanie przedstawiona w sposób syntetyczny pomoc mieszkaniowa udzielana w Finlandii w latach 1993–2010. Zaprezentowane zostaną również ważniejsze informacje o stanie rozwoju mieszkalnictwa w tym kraju.
Ponadto w numerze:
Recenzje z ciekawych pozycji literatury
Sprawozdania z konferencji naukowych
Social Policy
Table of Contents No 8 (461), 2012
DEMOGRAPHIC RURAL RESOURCES – DIRECTIONS OF RESPONSE TO CHANGES – Monika Stanny
THE IMPORTANCE OF THE LABOUR FORCE AGED 45+ IN THE LABOUR MARKET IN POLAND – Halina Sobocka-Szczapa
GREY ECONOMY IN POLAND – Rafał Muster
WORK INVOLVEMENT AND SOCIAL INVOLVEMENT – HOW THEY ARE INTECONNECTED? – Małgorzata Podogrodzka
FROM RESEARCH AND STUDIES
EMPLOYMENT OF FOREIGNERS IN THE OPOLE VOIVODESHIP – THE RESULTS OF EMPIRICAL STUDIES – Sabina Kubiciel-Lodzińska
POVERTY AND HEALTH – Katarzyna Kolasa
SOCIAL POLICY ABROAD
HOUSING ALLOWANCES IN FINALND – Mirosław Gorczyca
BOOK REVIEWS
Stanisława Golinowska, Christoph Sowada, Marzena Tambor oraz Katarzyna Dubas, Irmina Jurkiewicz-Świętek, Ewa Kocot, Michał Seweryn z udziałem Tamasa Evetovits’a, FINANCIAL STABILITY AND EFFECTIVENESS IN POLISH HEALTH CARE SYSTEM – Reviewed by Kazimierz W. Frieske
DYNAMICS OF CONTEMPORARY SOCIAL POLICY: POLAND AND ABROAD
CONTEMPORARY WORLD – MISCELLANEA – Compiled by A.R.
NFORMATION
SOCIAL POLICY IN TIME OF PROGRESS AND SOCIO-ECONOMIC DEVELOPMENT. 30TH CONFERENCE ON SOCIAL POLICY IN ŁOCHÓW – Beata Kaczyńska
NEW BOOKS PUBLISHED BY THE INSTITUTE OF LABOUR AND SOCIAL STUDIES
DIARY OF SOCIAL POLICY
We recommend the papers