Nr 5-6 (422-423) 2009
Spis treści nr 5–6/2009
DYSKRYMINACJA KOBIET W ZATRUDNIENIU — Bożena Kołaczek
AKTYWNOŚĆ EDUKACYJNA OSÓB POSZUKUJĄCYCH PRACY — POTRZEBA CZY KONIECZNOŚĆ? — Halina Sobocka-Szczapa
KLIN PODATKOWY W POLSCE NA TLE KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ — Łukasz Nadolny
Z PRAC NAUKOWO BADAWCZYCH
WYBRANE PROBLEMY ZATRUDNIENIA TYMCZASOWEGO I SEZONOWEGO — Magdalena Echaust
INSTYTUCJONALNE ZMIANY W SŁUŻBIE ZDROWIA — GDAŃSKI PRZYKŁAD - Leszek Buliński
POLITYKA SPOŁECZNA ZA GRANICĄ
PROBLEMY MIGRACJI ZAROBKOWYCH DO NORWEGII — Włodzimierz Anioł
RECENZJE
Diemut Majer: KOBIETY — REWOLUCJA — PRAWO… — rec. Grażyna Firlit-Fesnak
WSPÓŁCZESNA POLITYKA SPOŁECZNA. DANE O PRZEMIANACH W KRAJU I ZA GRANICĄ
ŚWIAT WSPÓŁCZESNY — MISCELLANEA
Pobierz plik »
INFORMACJE
ZMODYFIKOWANE MINIMUM SOCJALNE W GRUDNIU 2008 R. — Piotr Kurowski
KREOWANIE ZMIANY SPOŁECZNEJ W POLITYCE REGIONALNEJ. KONFERENCJA W USTRONIU — Beata Kaczyńska
POPRAWA FUNKCJONOWANIA SYSTEMU DIALOGU SPOŁECZNEGO ORAZ WZMOCNIENIE INSTYTUCJI I UCZESTNIKÓW DIALOGU SPOŁECZNEGO. KONFERENCJA DEPARTAMENTU DIALOGU I PARTNERSTWA SPOŁECZNEGO MPiPS — Beata Kaczyńska
KONKURS IPiSS NA NAJLEPSZE PRACE MAGISTERSKIE I DOKTORSKIE W DZIEDZINIE PROBLEMÓW PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
NOWOŚCI WYDAWNICZE IPISS
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Bożena Kołaczek
Dyskryminacja kobiet w zatrudnieniu
Celem artykułu jest pokazanie występowania zjawiska nierównego traktowania kandydatów do pracy na rynku pracy i pracowników w zatrudnieniu ze względu na płeć. Przedmiotem analizy jest nierówne traktowanie czyli dyskryminacja kobiet, ale punktem odniesienia dla pokazania nierówności w zatrudnieniu jest sytuacja mężczyzn. Dotychczasowe badania dyskryminacji na rynku pracy i w zatrudnieniu skupiały się przede wszystkim na kobietach, choć prowadzone są badania dyskryminacji mężczyzn w przyjęciach do pracy i w wykonywaniu zawodów typowo kobiecych, takich jak przedszkolanka czy pielęgniarka.
Pobierz plik »
Halina Sobocka-Szczapa
Aktywność edukacyjna poszukujących pracy — potrzeba czy konieczność
Jedną z przyczyn występowania nierównowagi na polskim rynku pracy są niedopasowania struktury kwalifikacyjno — zawodowej popytu na pracę, reprezentowanego przez pracodawców oraz podaży pracy, czyli osób poszukujących pracy. Konsekwencją tego zjawiska jest konieczność systematycznego promowania wśród tej kategorii zasobów pracy idei kształcenia ustawicznego, ponieważ — jak wynika z badań — aktywność edukacyjna bezrobotnych jest bardzo ograniczona. Celem artykułu w związku z powyższym jest synteza uwarunkowań aktywności edukacyjnej bezrobotnych, której można dokonać na podstawie dotychczasowych badań tej populacji, przeprowadzonych przez pracowników IPiSS.
Pobierz plik »
Łukasz Nadolny
Klin podatkowy w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej
Celem artykułu jest zaprezentowanie problematyki związanej z klinem podatkowym w Polsce i dokonanie porównania z innymi krajami Unii Europejskiej. W pierwszej części przedstawiono podstawy teoretyczne wyjaśniające wpływ klina podatkowego na funkcjonowanie rynku pracy. Następnie omówiona została struktura klina podatkowego w Polsce dla przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2008 r. Ostatnia część artykułu to porównanie Polski z innymi państwami Unii Europejskiej z punktu widzenia wysokości klina podatkowego. Uzyskane wnioski wskazują, że dla Polski problemem nie jest sama wysokość klina , lecz brak zróżnicowania jego wysokości w zależności od poziomu wynagrodzeń.
Pobierz plik »
Magdalena Echaust
Wybrane problemy zatrudnienia tymczasowego i sezonowego
Artykuł dotyczy problematyki zatrudnienia tymczasowego i sezonowego w Polsce. Celem artykułu jest przegląd dotychczasowych badań i publikacji dotyczących omawianego tematu oraz analiza tych zagadnień i sposobu ich realizacji przez instytucje rynku pracy. Autor analizuje problemy dotyczące zatrudnienia oraz plany ich realizacji przez instytucje rynku pracy.
Pobierz plik »
Leszek Buliński
Instytucjonalne4 zmiany w służbie zdrowia — gdański przykład
W ostatnich latach sektor służby zdrowia doświadczył i doświadcza wielu zmian, które wymusza sytuacja polityczna kraju, w tym od 2004 r. obecność Polski w UE. W ich efekcie procesy rozwoju społeczno-gospodarczego oparte zostały na zasadzie wolności dla mechanizmów rynkowych w przeciwieństwie do regulacyjnych działań funkcji państwa. Pojawienie się zmian w zakresie ochrony zdrowia w mieście Gdańsku należy ściśle wiązać z uwarunkowaniami zarówno legislacyjnymi, jak i społeczno-politycznymi. Gdański model zakładał prywatyzację pracowniczą, gdzie załoga miała prawo zawiązać spółki powołujące niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej bądź tworząc indywidualne specjalistyczne praktyki. Przedstawione w artykule zmiany, choć w realizacji nie pozbawione wad i niedociągnięć, pokazują tendencję pozytywną i rozwojową w zakresie reformowania służby zdrowia. Odejście od scentralizowanego zarządzania i administrowania opieką zdrowotną na rzecz gospodarki rynkowej z całą pewnością sprzyja procesom bardziej efektywnego i racjonalnego zarządzania.
Pobierz plik »
Włodzimierz Anioł
Problemy migracji zarobkowych do Norwegii
Norwegia ma długie doświadczenia historyczne w dziedzinie migracji zarobkowych, które dotyczą zwłaszcza wielkiej emigracji do Ameryki Północnej w okresie przed pierwszą wojną światową. Artykuł dowodzi, iż w ostatnich latach bardzo znacząco wzrosły migracje zarobkowe do Norwegii, stając się najważniejszą przyczyną napływu imigrantów do tego kraju. Proces ten jest korzystny, ponieważ migrujący pracownicy pomagają zaspokajać popyt na pracę, a tym samym przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, eliminowania deficytów w różnych sektorach rynku pracy oraz do powstrzymywania presji inflacyjnej i płacowej. Jednocześnie norweski rząd i związki zawodowe dążą do zapobiegania temu, by migracje zarobkowe skutkowały “dualizacją” rynku pracy, czyli powstawaniem jego odrębnego segmentu dla zagranicznych pracowników, charakteryzującego się znacznie gorszymi warunkami i standardami zatrudnienia. Odnosi się to w szczególności do tzw. pracowników delegowanych, przebywających w Norwegii na krótkoterminowych kontraktach. Po maju 2004 r. do Norwegii napłynęła znacząca liczba migrantów zarobkowych z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, przede wszystkim z Polski. W 2007 r. prawie 90% pozwoleń na pracę dla migrujących pracowników zostało wydanych przybyszom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), przy czym od obywateli pozostałych państw nordyckich nie wymaga się żadnych zezwoleń. Z kolei główny punkt ciężkości w regulacjach dotyczących imigracji ekonomicznej z krajów trzecich pada na ułatwianie rekrutacji wykwalifikowanych pracowników. Podstawowym celem propozycji zaprezentowanych przez rząd w Białej Księdze nt. migracji zarobkowych, a przedstawionych norweskiemu parlamentowi w kwietniu 2008 r., jest wypracowanie polityki migracyjnej, która byłaby elastyczna, a zarazem przejrzysta i przewidywalna dla wszystkich stron uczestniczących w tych procesach.
Pobierz plik »
Ponadto w numerze:
Recenzje z krajowych i zagranicznych pozycji
Sprawozdania z polskich konferencji
Social Policy
Table of Contents No 5–6 (422 — 423), 2009
WOMEN ‘S DISCRIMINATION IN EMPLOYMENT — Bożena Kołaczek
EDUCATIONAL ACTIVITY OF JOB — SEEKERS — NEED OR NECESSITY? — Halina Sobocka-Szczapa
THE TAX WEDGE IN POLAND COMPARED TO OTHER EUROPEAN UNION COUNTRIES — Łukasz Nadolny
FROM RESEARCH AND STUDIES
MAIN PROBLEMS OF TEMPORARY AND SEASONAL EMPLOYMENT — Magdalena Echaust
INSTITUTIONAL CHANGES IN THE HEALTH SERVICE: GDAŃSK EXAMPLE — Leszek Buliński
SOCIAL POLICY ABROAD
ON SOME ASPECTS OF LABOUR MIGRATION TO NORWAY — Włodzimierz Anioł
BOOK REVIEWS
Diemut Majer: WOMEN — REVOLUTION — LAW. THE GREAT REVOLUTIONS IN FRANCE, GERMANY AND AUSTRIA SINCE 1789 TO 1918 AND LEGAL POSITION OF WOMEN. WITH OUTLOOKS ON ENGLAND, RUSSIA, USA AND SWISS — Reviewed by Grażyna Firlit-Fesnak
DYNAMICS OF CONTEMPORARY SOCIAL POLICY: POLAND AND ABROAD
CONTEMPORARY WORLD — MISCELLANEA
INFORMATION
MODIFICATION OF SOCIAL MINIMUM — DECEMBER 2009 — Piotr Kurowski
IMPLEMENTING SOCIAL CHANGE ON A REGIONAL LEVEL. CONFERENCE IN USTROŃ — Beata Kaczyńska
IN SEARCH OF STRONGER AND BETTER SOCIAL DIALOGUE INSTITUTIONS. MLSP CONFERENCE — Beata Kaczyńska
COMPETITION FOR THE BEST M.D. THESES AND PH.D. DISSERTATIONS IN THE FIELD OF LABOUR MARKET ISSUES AND SOCIAL POLICY — INFORMATION
DIARY OF SOCIAL POLICY
We recommend the papers
Bożena Kołaczek
WOMEN ‘S DISCRIMINATION IN EMPLOYMENT
The aim of article is to show circumstances of discrimination by gender to candidates for the job on the labour market and in employment. The subject of analisy is unequality treatment of women in employment in comparison to men. National statistics dates are presented discrimination of women in access to work and in payment of wages. The results of studies based on social opinions of employers and employees, proved that certain groups of employees have realized unequality in wages, in access to training and in access to promotion to a higher office. The essential exploration is that employers have recognized their direct and indirect discrimination.
Halina Sobocka-Szczapa
EDUCATIONAL ACTIVITY OF JOB — SEEKERS — NEED OR NECESSITY?
One reason of appearing the instability on the polish labour market is mismatch between qualification — occupational structure of labour demand, represented by employers, and labour supply understood as job — seekers. Consequence of this occurrence is necessity of systematical promoting the continual learning idea among this group of labour assets, because — as it comes from the researches — educational activity of unemployed is very limited. The aim of this elaboration, in connection with the above, is the synthesis of the conditions of the unemployed’s educational activity, which can be made based on previous researches of this population, delved already by the IPiSS workers.
Łukasz Nadolny
THE TAX WEDGE IN POLAND COMPARED TO OTHER EUROPEAN UNION COUNTRIES
The aim of this article is to present the tax wedge issue in Poland and other European Union countries. The first part of the article covers the theoretical basis of the influence of tax wedge on labor market. Then, there is an overview of the structure of tax wedge in Poland for average monthly gross wage in 2008. The last part consists of the comparison of tax wedges in Poland and other European Union countries. The results are that for Poland the problem is that the size of the tax wedge does not vary with wages as opposed to many other countries — members of the European Union.
Magdalena Echaust
MAIN PROBLEMS OF TEMPORARY AND SEASONAL EMPLOYMENT
This paper examines problems connected with temporary and seasonal employment In Poland. Main goal of the paper is to review former and current research’s and publications concerning employment. Author analyses investigating problems at employment and schemes implementation of them by market workforce institutions.
Leszek Buliński
INSTITUTIONAL CHANGES IN THE HEALTH SERVICE: GDAŃSK EXAMPLE
The health service sector has undergone a range of changes within the last few years due to the political situation of the country, including Poland’s accession to the EU in 2004. As a result of the changes to the system, socio-economic development processes were based on the principle of freedom for market mechanisms as opposed to the regulatory activities of the state function. The appearance of health care changes in the city of Gdańsk is closely linked both to the legislative and socio-political conditions. The Gdańsk model assumed the workers’ privatisation, under which the team had the right to establish partnerships in establishing non-public health care institutions or creating individual specialist practices. Even though it is not devoid of defects and shortcomings, the changes presented in this article show a positive development trend relating to health service reforms. There is no doubt that the departure from the centralized management and administration of health care to that of a market economy promotes processes for a more effective and rational management system.
Włodzimierz Anioł
ON SOME ASPECTS OF LABOUR MIGRATION TO NORWAY
Norway has experience of labour migration in a longer historical perspective, particularly in connection with the large-scale emigration to North America until the First World War. This article argues that in recent years labour migration to Norway has increased significantly and has become the most important reason for immigration. The process is beneficial since migrant workers help meeting demand for labour, and thereby also contribute to economic growth, to unblocking bottlenecks in the labour market and to curbing price and costs increases. At the same time, the Norwegian Government and trade unions focus on preventing labour migration from resulting in a dualisation of the labour market, with the creation of a separate segment for foreign labour with terms and standards that are significantly inferior to those applicable to other workers. This applies especially to the so-called posted workers who are in Norway on short-term contracts. Since May 2004 Norway has received a large number of labour migrants from the new European Union countries, mostly from Poland. In 2007, about nine out of every ten permits to labour migrants were granted to persons from the European Economic Area (EEA), while Nordic citizens do not require any permits. In turn, the main emphasis in the regulation of labour migration from third countries is on facilitating the recruitment of skilled labour. The main aim of the proposals presented in April 2008 to the Storting by the Government in the White Paper on labour migration is to contribute to a migration policy that is flexible, more transparent and predictable for all involved parties.
Furthermore:
Book reviews
Information