Nr 7 (412) 2008
Spis treści nr 7/2008
Table of Contents
numer monotematyczny poświęcony problematyce zatrudnienia, wynagrodzenia i dialogu społecznego w ochronie zdrowia
RYNEK PRACY W SEKTORZE ZDROWOTNYM. ZANIEDBANY OBSZAR ZARZĄDZANIA – Stanisława Golinowska
KADRY MEDYCZNE W OCHRONIE ZDROWIA. TENDENCJE ZMIAN W KRAJU I NA ŚWIECIE – Alicja Domagała
PŁACE I RELACJE PŁAC W GOSPODARCE Z PERSPEKTYWY SEKTORA ZDROWOTNEGO – Anna Ruzik
ZARZĄDZANIE WYNAGRODZENIAMI W PUBLICZNEJ SŁUŻBIE ZDROWIA – Zdzisław Czajka
MECHANIZMY WYNAGRADZANIA LEKARZY – Hanna Karaszewska
BRYTYJSKIE DOŚWIADCZENIA W KSZTAŁTOWANIU WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW PUBLICZNEJ SŁUŻBY ZDROWIA ZA POMOCĄ WARTOŚCIOWANIA PRACY – Wiesław Golnau
CZAS PRACY LEKARZY. DYLEMATY NA TLE ZMIAN WYWOŁANYCH DOSTOSOWANIEM DO STANDARDÓW UNII EUROPEJSKIEJ – Marcin Mikos, Jarosław Kycia
KONFLIKTY I INTERESY W SEKTORZE ZDROWOTNYM — ICH INSTYTUCJONALIZACJA I ROZWIĄZYWANIE – Dariusz Zalewski
WSPÓŁCZESNA POLITYKA SPOŁECZNA, DANE O PRZEMIANACH W KRAJU I ZA GRANICĄ
ŚWIAT WSPÓŁCZESNY — MISCELLANEA
NOWOŚCI WYDAWNICZE IPISS
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Stanisława Golinowska
Rynek pracy w sektorze zdrowotnym. Zaniedbany obszar zarządzania
W artykule postawiono tezę, że rynek pracy sektora zdrowotnego jest obszarem zaniedbanym analitycznie, co ma wpływ na słabości w procesie zarządzania jego zasobami pracy (labour resources), a w konsekwencji na niższą efektywność funkcjonowania w stosunku do możliwej do osiągnięcia. Ponadto ten rodzaj słabości zarządzania w sektorze zdrowotnym zwiększa zagrożenia utrwalenia się poważnej nierównowagi między podażą pracy a popytem na nią. Nierównowaga ta już występuje i wzrasta; ma przy tym charakter globalny. Braki specjalistów w zawodach medycznych w skali globalnej szacuje się na około 4,3 mln zatrudnionych. Jednocześnie po stronie popytu mamy ogromny wzrost potrzeb. Główny dotychczas czynnik wzrostu potrzeb zdrowotnych — wzrost dochodów — wzmocniony jest obecnie przez zmiany demograficzne i epidemiologiczne, związane przede wszystkim z procesem starzenia się populacji. W artykule zwraca się uwagę na to, że aby podołać wyzwaniu kurczenia się rynku pracy zawodów medycznych w nowej sytuacji demograficznej potrzebne są pilne działania dotyczące kształcenia i poprawy warunków pracy i płacy białego personelu oraz wprowadzenie instytucji dialogu społecznego w ramy istniejącego w Polsce systemu rozwiązywania sporów zbiorowych.
Pobierz plik »
Alicja Domagała
Kadry medyczne w ochronie zdrowia. Tendencje zmian w kraju i na świecie
Zmiany, jakie towarzyszyły kolejnym reformom wdrażanym w naszym kraju wpłynęły negatywnie na sytuację pracowników, powodując m.in.: redukcją zatrudnienia, spadek wskaźników zatrudnienia we wszystkich grupach zawodów medycznych, narastające niezadowolenie z wynagrodzenia i niską satysfakcję z pracy. Ponadto od maja 2004 r., w związku z przystąpieniem Polski do UE, rozpoczęła się emigracja polskich kadr medycznych. Obecnie szacuje się, ze emigracja dotyczy około. 5%. pracowników, ale brak działań i propozycji rozwiązań systemowych w tym zakresie, może skutkować nasileniem zjawiska. Bardzo niepokojące jest zjawisko emigracji polskich pielęgniarek, gdyż niskie wskaźniki zatrudnienia oraz drastyczny spadek liczby osób podejmujących kształcenie w tym zawodzie, stanowi realne zagrożenie braku możliwości sprostaniu rosnącym potrzebom w zakresie świadczeń zdrowotnych. Problem migracji pracowników medycznych dotyczy jednak nie tylko Polski. Wyniki badań WHO mówią o “światowym kryzysie zasobów kadr medycznych”, który w różnym stopniu dotyczy każdego kraju świata. Według szacunków WHO, braki kadrowe w opiece zdrowotnej w ujęciu globalnym, wynoszą około 4 mln pracowników medycznych. W celu uporania się z problemami migracji międzynarodowej konieczne jest podjęcie działań zarówno w krajach źródłowych, krajach docelowych, jak i na arenie międzynarodowej.
Pobierz plik »
Anna Ruzik
Płace i relacje płac we gospodarce z perspektywy sektora zdrowotnego
Artykuł prezentuje zmiany płac w ochronie zdrowia i ich relacji do przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce w ostatnich latach w Polsce. Okres analizy obejmuje lata 1998–2007, z bardziej szczegółowym uwzględnieniem zmian od 2004 r. Pokazano, że płace w ochronie zdrowia w ostatnich latach rosły, poprawiła się też relacja wynagrodzeń w ochronie zdrowia do przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce. Obserwowane tendencje na rynku pracy i w sektorze oraz możliwe niedobory niektórych rodzajów kadry medycznej mogą mieć wpływ na wzrost udziału kosztów pracy personelu medycznego w kosztach ochrony zdrowia.
Pobierz plik »
Zdzisław Czajka
Zarządzanie wynagrodzeniami w publicznej służbie zdrowia
Celem artykułu jest prezentacja różnych działań ze strony rządu, organizacji związkowych, dyrektorów szpitali oraz personelu medycznego, charakteryzujących zarządzanie wynagrodzeniami w publicznych zakładach służby zdrowia po ich reformie z 1999 r. Poczynając od tego roku, kwestia wynagrodzeń sprowadza się do żądania ze strony zainteresowanych takiego wzrostu płac, aby ich poziom był adekwatny do rangi i funkcji służby zdrowia oraz kwalifikacji lekarzy i pielęgniarek. W tym zakresie występują różnice między propozycjami rządu i oczekiwaniami personelu. Konieczność sfinansowania działalności publicznych zakładów ze środków zgromadzonych ze składek na ubezpieczenia zdrowotne spowodowała, że brakuje nie tylko środków na podwyżki płac, ale także na opłacenie ponadplanowych świadczeń zdrowotnych. Dlatego organizacje związkowe i samorząd medyczny w wyniku różnych akcji protestacyjnych, rezygnacji z pracy i strajków chcą wymusić na rządzie zmianę zasad finansowania publicznych placówek, gwarantujących także znacznie wyższy poziom płac. Rząd przez cały okres podejmuje działania doraźne i próbuje odwrócić uwagę, wskazując dyrekcje placówek, jako odpowiedzialne za kształtowanie płac w tym ich wzrost. Związkowcy i personel medyczny oczekują jednak rozwiązań kompleksowych. Zgłoszono nawet propozycję określenia minimalnej płacy dla lekarzy i pielęgniarek.
Pobierz plik »
Hanna Karaszewska
Mechanizmy wynagradzania lekarzy
W artykule podjęto próbę sformułowania podstawowych dylematów decyzyjnych leżących u podstaw kształtowania plac lekarzy. Zasadniczą część rozważań stanowi prezentacja doświadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej w dziedzinie kontraktowania usług medycznych z lekarzami w Polsce. Wzbogacono ją o doświadczenia zagraniczne.
Wiesław Golnau
Brytyjskie doświadczenia w kształtowaniu wynagrodzeń pracowników publicznej służby zdrowia za pomocą wartościowania pracy
National Health Service jest publiczną organizacją, świadczącą usługi zdrowotne na terenie Wielkiej Brytanii. Z jej usług korzysta większość obywateli tego kraju. W 1999 r. rząd Wielkiej Brytanii opublikował dokument zatytułowany Agenda for Change — Modernising the NHS Pay System. Zawarł w nim propozycję wykorzystania jednej metody do wartościowania wszystkich stanowisk pracy w NHS, w celu zmiany dotychczasowego systemu płac. Nowy system płac wprowadzono w życie w grudniu 2004 r. Celem tego artykułu jest analiza i ocena wartościowania pracy stosowanego w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia pod kątem wykorzystania zebranych tam doświadczeń do tworzenia systemu wynagrodzeń w polskiej publicznej służbie zdrowia. Treść artykułu podzielono na cztery części. W pierwszej omówiono przebieg prac zmierzających do przygotowania metody wartościowania pracy. W drugiej części przedstawiono przyjętą konstrukcję metody. Kolejna, trzecia część dotyczy stosowanych procedur wartościowania pracy, a w czwartej zaprezentowano sposób wykorzystania wyników wartościowania pracy do kształtowania płac zasadniczych.
Pobierz plik »
Marcin Mikos, Jarosław Kycia
Czas pracy lekarzy. Dylematy na tle zmian wywołanych dostosowaniem do standardów Unii Europejskiej
W systemie prawa krajowego oraz w prawie wspólnotowym od kilkudziesięciu lat trwa ewolucja rozwiązań prawnych dotyczących ochrony bezpieczeństwa pracownika, w tym ochrony pracownika przed wydłużaniem czasu pracy. W przypadku personelu medycznego realizacja tej ochrony powoduje znaczny wzrost kosztów zatrudnienia oraz narastanie deficytu kadrowego. W tekście pokazana została droga ewolucji rozwiązań prawnych dotyczących czasu pracy personelu medycznego, towarzyszące jej kontrowersje oraz rysujące się perspektywy.
Pobierz plik »
Dariusz Zalewski
Konflikty i interesy w sektorze zdrowotnym — ich instytucjonalizacja i rozwiązywanie
Konflikty i interesy to dwie strony tego samego medalu. Funkcją dialogu społecznego jest instytucjonalizacja konfliktów powstałych wokół artykulacji odmiennych interesów grupowych. Zmiany zachodzące w systemie ochrony zdrowia wymagają uwzględnienia rozmaitych interesów grupowych tak, aby ograniczać występowanie otwartych konfliktów. Istniejące instytucje dialogu społecznego, w tym przede wszystkim Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych, nie są wykorzystywane do regulowania napięć powstałych wokół spornych kwestii funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Zasadniczy spór toczy się poza instytucją dialogu społecznego prowadząc do dysfunkcji publicznej służby zdrowia. Celem artykułu jest wskazanie na możliwy, aczkolwiek trudny, sposób instytucjonalizacji toczącego się konfliktu tak, aby rozmaite grupowe interesy były artykułowane w ramach istniejących instytucji dialogu społecznego.
Pobierz plik »
Ponadto w numerze:
Recenzje z krajowych i zagranicznych pozycji
Sprawozdania z polskich konferencji
Social Policy — Special issue
Employment, payment and social dialogue in health care system
Table of Contents No 7 (412), 2008
LABOUR MARKET IN HEALTH SECTOR – NEGLECTED FIELD OF GOVERNANCE – Stanisława Golinowska
HUMAN RESOURCES FOR HEALTH. NATIONAL AND GLOBAL TRENDS OF CHANGES IN HEALTH EMPLOYMENT – Alicja Domagała
ABSOLUTE AND RELATIVE WAGES IN POLISH ECONOMY WITH THE FOCUS ON THE HEALTH CARE SYSTEM – Anna Ruzik
MANAGEMENT OF PAYMENT IN PUBLIC HEALTH SERVICE – Zdzisław Czajka
PHYSICIAN WAGES SETTING PATERNS – Hanna Karaszewska
BRITISH EXPERIENCES IN MODERNIZING THE PAY SYSTEM USING JOB EVALUATION IN THE PUBLIC HEALTH CARE SYSTEM – Wiesław Golnau
MEDICAL DOCTOR‘ WORKING TIME. DILEMMAS CONCERNING IMPLANTATION OF EUROPEAN UNION STANDARDS – Marcin Mikos, Jarosław Kycia
CONFLICTS AND INTERESTS IN PUBLIC HEALTH CARE SYSTEM; THEIR INSTITUTIONALISATION AND SOLVING – Dariusz Zalewski
DYNAMICS OF CONTEMPORARY SOCIAL POLICY: POLAND AND ABROAD
CONTEMPORARY WORD — MISCELLANEA
NEW BOOKS PUBLISHED BY THE INSTITUTE OF LABOUR AND SOCIAL STUDIES
DIARY OF SOCIAL POLICY
We recommend the papers:
Stanisława Golinowska
LABOUR MARKET IN HEALTH SECTOR – NEGLECTED FIELD OF GOVERNANCE
According to the thesis stated in the article, the labour market of the health sector is the analytically neglected area, which influences the weaknesses of the process of labour resources managing and, as a consequence, the lower efficiency of functioning in relation to the possible level. Moreover, this kind of weakness in the health sector management increases the danger of maintaining the serious unbalance between the labour supply and the labour demand. Such an unbalance is already present and is increasing; additionally, it has a global character. The lack of specialists in the medical professions is estimated globally at around 4,3 mln employed. Simultaneously, there is a huge increase of needs on the demand side. The main factor of increase of health needs – the increase of income – is nowadays intensified by the demographic and epidemiological changes, connected mainly with the population aging process. It is stressed in the article that in order to fight efficiently the shrinking of labour resources of medical professions, one should undertake immediate actions in the field of education, improvement of working conditions and wages of doctors and nurses, and introduce the institution of social dialog into the current system of collective bargaining in Poland.
Alicja Domagała
HUMAN RESOURCES FOR HEALTH. NATIONAL AND GLOBAL TRENDS OF CHANGES IN HEALTH EMPLOYMENT
This paper presents an overview of health care staff situation in Poland. During last years we can observe significant decrease of indicators of number of medical staff per population (in all medical staff groups). Working conditions of health care staff were not improved after implementation of health care reform in Poland, and some of changes were negative for health care staff (e.g. staff reduction). Low level of the remuneration and difficult situation at the labour market, make Polish doctors and nurses to work in other European Union countries. This trends and low indicators of health care personnel in Poland is very worrisome. The problem of the migration of health care personnel refers not only Poland. Results of the research of WHO inform about „the world crisis of resources of health care personnel”. According to estimation of the WHO, undermanning in the global health care system is about 4 mln of medical staff. In accordance with the strategy of the WHO, for the purpose of dealing with problems of the international migration, it is necessary to take actions, both at national and international level. To find the best solution for these problems countries must work both individually and together.
Anna Ruzik
ABSOLUTE AND RELATIVE WAGES IN POLISH ECONOMY WITH THE FOCUS ON THE HEALTH CARE SYSTEM
The paper describes changes in the health sector wages in Poland in absolute terms as well as in relation to an average wage in the economy. The period of the analysis covers years 1998–2007, with a special focus on changes since 2004. It has been shown that nominal wages in the health sector have been increasing in the last years. Quite recently also their relation to an average has improved. Observed labour market and sector trends strengthen by a possible future labour supply shortages could have an effect on the increase in medical labour cost share in total costs of the Polish health care system.
Zdzisław Czajka
MANAGEMENT OF PAYMENT IN PUBLIC HEALTH SERVICE
This article aims is presenting different actions, by government, trade unions, hospital managers and medical personnel within the confines of payment management in public health service after the reforms in 1999 y. All the time the main payment problem was increase salaries for medical personnel. Trade unions to demand level of salaries adequate to importance and function health service in whole economy and doctors and nurses qualifications. Between government suggestions and medical personnel expectation of salary increase was considerable difference. Changes in rules of public health service financed (as one of rule reforms in 1999) to cause decrease wages budget to happen. In this connection trade unions to organized different protests, like strike, sick leave and dismissed doctors from work. Government to show trade unions, that hospital managers to bear responsibility for salary increase. Trade unions are waiting from government strategic conception of payment system for doctor and nurses
Hanna Karaszewska
PHYSICIAN WAGES SETTING PATERNS
The article tries to explain basic dilemmas as for decisions concerning the system of doctors’ revenues. The major part of it presents the experiences of PZOZ in the field of contracting medical services with doctors in Poland. It was enlarged by foreign experiences.
Wiesław Golnau
BRITISH EXPERIENCES IN MODERNIZING THE PAY SYSTEM USING JOB EVALUATION IN THE PUBLIC HEALTH CARE SYSTEM
The National Health Service is the publicly funded health care system of the United Kingdom. The organization provides the majority of health care in the UK. In 1999, The British Government published a paper entitled Agenda for Change – Modernising the NHS Pay System. The proposals set out in that paper included a single job evaluation scheme for all jobs in the health service to replace the old pay system. The Agenda for Change pay system began to be implemented in December 2004. The aim of this article is to analyse and evaluate the NHS job evaluation scheme from the point of view of future reforms in the Polish public health service pay system. The contents of the article are divided into four parts. The first part is devoted to the preparation of the NHS job evaluation scheme. The second part concerns the elements of the NHS job evaluation scheme. The third part presents the procedures which the NHS uses to evaluate jobs. The fourth part of the article describes the method of implementing job evaluation results for establishing pay grade and pay structure.
Marcin Mikos, Jarosław Kycia
MEDICAL DOCTOR‘ WORKING TIME. DILEMMAS CONCERNING IMPLANTATION OF EUROPEAN UNION STANDARDS
From several decades in both Polish domestic law and European law a legal approach towards prevention of working time elongation can be seen as the evolution in increase of working safety. However in case of medical staff following this rule resulted in significant increase in costs of employment and deficit in health care professionals. The text presents evolution of legal solutions concerning medical staff working time with coexisting controversies and perspectives.
Dariusz Zalewski
CONFLICTS AND INTERESTS IN PUBLIC HEALTH CARE SYSTEM; THEIR INSTITUTIONALISATION AND SOLVING
Conflicts and interests are the two sides of the same coin. Social dialogue function is to be institutionalised if conflicts come into existence in connection with different interests. The changes in health care system are required to take into consideration different groups’ interests so as to limit open conflicts occurring. Existing social dialogue institutions, especially Tripartite Commission, are not used to regulate conflicts around functioning of the public health care system. The main negotiations is held without social dialogue institutions conducting to dysfunction of public health care. The aim of this article is to show how we can control the conflicts in order to interest groups would by articulated in social dialogue institutions
Furthermore:
Book reviews
Information