Nr 3 (384) 2006
Spis treści 3/2006
CZTERY – A NIE DWIE – WIZJE ŁADU SPOŁECZNEGO W POLSCE – Witold Nieciuński
GLOBALIZACJA I PRACA – PRZEGLĄD DYSKUSJI – Jan Dzierzgowski
OCENA LOKALNYCH ZASOBÓW PRACY NA PRZYKŁADZIE POWIATU NIDZICKIEGO – Piotr Raźniewski, Adam Pawlewicz
ŚCIEŻKI EDUKACYJNE POLAKÓW – Bożena Kołaczek
POLITYKA SPOŁECZNA ZA GRANICĄ
STRATEGIA LIZBOŃSKA: REAKTYWACJA? – Rafał Graczkowski
FRANCJA – UMOWA O PIERWSZĄ PRACĘ – Aleksandra Zubrzycka
RECENZJE
Leon Dyczewski: RODZINA TWÓRCĄ I PRZEKAZICIELEM KULTURY – rec. Danuta Graniewska
PAMIĘTNIKI POLAKÓW NA WSCHODZIE: BIAŁORUŚ, UKRAINA, KAZACHSTAN – LOSY POKOLEŃ. Opracował i wstępem opatrzył Andrzej Budzyński – rec. Paweł Hut
WSPÓŁCZESNA POLITYKA SPOŁECZNA. DANE O PRZEMIANACH W KRAJU I ZA GRANICĄ
ŚWIAT WSPÓŁCZESNY – MISCELLANEA
INFORMACJE
MINIMUM SOCJALNE W 2005 R. DANE ŚREDNIOROCZNE – Piotr Kurowski
MINIMUM EGZYSTENCJI W 2005 R. DANE ŚREDNIOROCZNE – Piotr Kurowski
EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO – UNIJNY DOKUMENT UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO – Gertruda Uścińska
PRZECIWDZIAŁAĆ DRODZE OD UBÓSTWA DO WYKLUCZENIA SPOŁECZNEGO. DEBATA FUNDACJI FRIEDRICHA EBERTA – Anna Ruzik, Marta Styrc
PROFESORZE ALOJZYM MIELICHU |
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
NOWOŚCI WYDAWNICZE IPISS
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Witold Nieciuński
Cztery – a nie dwie – wizje ładu społecznego w Polsce
Artykuł nawiązuje do polemiki W. Nieciuńskiego z M. Ziółkowskim, która była prezentowana w numerze 9/2002. Artykuł M. Ziółkowskiego przedstawiał model ładu społecznego, do jakiego Polska powinna zmierzać. Jest to wizja kapitalizmu wolnorynkowego, efektywnościowego dzięki postępom technologicznym, innowacyjności i wydajności prywatnego sektora gospodarki, konkurencyjnego i wpisującego się w trend globalizacji. Z kolei W. Nieciuński prezentował wizję kapitalizmu regulowanego rynku i społecznej orientacji, państwa o mniejszych rozpiętościach i nierównościach, łagodzącego podstawowe konflikty i likwidującego źródła głównych sprzeczności, sięgającego do dobrych tradycji socjaldemokratycznych i państwa dobrobytu. W związku z dokonującymi się głębokimi zmianami w postawach i zachowaniach społecznych i uwidocznieniu rysującego się podziału społeczeństwa na część konserwatywną i kulturowo-liberalną W. Nieciuński uznał, że wizja ładu społecznego wymaga nowego spojrzenia, które prezentuje polecany artykuł.
Pobierz plik »
Jan Dzierzgowski
Globalizacja i praca – przegląd dyskusji
W dyskusji na temat wpływu globalizacji na rolę państwa narodowego wyróżnić można dwa stanowiska. Według pierwszego następuje nieuchronna erozja i spadek znaczenia państwa, które traci wpływ i możliwość regulacji. Niektórzy główną przyczynę upatrują w procesach gospodarczych, inni dodają, że suwerenność państwa narodowego podlega erozji również od dołu poprzez coraz silniejsze aspiracje do samorządności i autonomii wyrażane przez grupy subnarodowe. Niezależnie jednak od przyczyn, konkluzja pozostaje jedna: globalizacja powoduje zmierzch suwerenności i znaczenia państw narodowych. Stanowisko drugie nie jest prostym zaprzeczeniem tezy o zmierzchu państw narodowych i stwierdzeniem, że nil novi sub sole. Mamy tu raczej do czynienia z tezą, że znaczenie państw narodowych zmienia się, ale niekoniecznie in minus. Pobieżny przegląd literatury dotyczącej pracy i rynku pracy, jakiego dokonał autor w tekście, uporządkował według tych dwóch stanowisk. Na początek przedstawił tezy autorów, którzy uważają, że globalne przemiany mają ujemny wpływ na możliwość wpływania przez państwo (a ściślej: przez rozwinięte państwa narodowe tzw. Pierwszego Świata) na rynek pracy. W dalszej części autor zajął się zrekapitulowaniem poglądów, według których działania państwa narodowego nadal pozostają istotne, choć w pewnym stopniu ograniczona zostaje jego rola w wyborze celów, do których owe działania mają prowadzić.
Pobierz plik »
Piotr Rażniewski i Adam Pawlewicz
Ocena lokalnych zasobów pracy na przykładzie powiatu nidzickiego
Cechą charakteryzującą rozwijającą się gospodarkę jest permanentna zmiana warunków funkcjonowania podmiotów gospodarczych. Szybki rozwój technologii, informatyzacja, rozbudowa infrastruktury powoduje wzrost konkurencyjności między podmiotami gospodarczymi. Sytuacja ta zwiększa również wymagania w stosunku do pracowników, zwłaszcza w odniesieniu do poziomu ich wiedzy, kwalifikacji, świadomości i aspiracji. Celem artykułu było pokazanie oczekiwań pracodawców z sektora małych i średnich, przedsiębiorstw posiadających swoje firmy na terenie powiatu nidzickiego, co do kwalifikacji i umiejętności, jakich oczekują od pracowników. Artykuł oparto na wynikach badań przeprowadzonych wśród 1603 podmiotów gospodarczych z powiatu niedzickiego.
Pobierz plik »
Bożena Kołaczek
Ścieżki edukacyjne Polaków
W 2004 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadził po raz pierwszy badania modułowe ścieżek edukacyjnych Polaków, metodą reprezentacyjną na grupie gospodarstw domowych biorących udział w badaniach budżetów gospodarstw domowych (Informacje i Opracowania Statystyczne GUS, Warszawa, grudzień 2005). Autorka przybliża wyniki uzyskane dzięki tym badaniom, a dostarczyły one wiedzy o czynnikach determinujących przebieg karier edukacyjnych Polaków, o rozpoznaniu potrzeb i aspiracji edukacyjnych ludności oraz o opiniach o możliwościach ich realizacji, pozwalając zweryfikować tezy o zależnościach pomiędzy aspiracjami edukacyjnymi i poziomem wykształcenia a wykształceniem rodziców i ich dzieci oraz o wpływie innych czynników na kształtowanie drogi kształcenia.
Pobierz plik »
Rafał Graczkowski
Strategia Lizbońska: reaktywacja?
Europejskie procesy integracyjne nie przebiegają w próżni. Podstawowym ich wyznacznikiem są procesy globalizacji i jej wyzwania Dla państw członkowskich integracja europejska okazała się źródłem dobrobytu i sukcesu gospodarczego. Obecnie jednak istnieje konieczność ponownego przemyślenia podstaw, na których opiera się gospodarka Unii Europejskiej. Nowe wyzwania związane z globalizacją i rosnącą konkurencją innych gospodarek światowych, pojawienie się w krajach Unii barier strukturalnych spowalniających, a nawet hamujących wzrost gospodarczy, oraz wysoki poziom bezrobocia doprowadziły do szerokiej dyskusji nad koniecznością określenia nowego programu reform gospodarczych UE. Obecna dekada, a także następne dziesięciolecia będą dla Europy z pewnością okresem bardzo poważnych wyzwań i licznych nowych zagrożeń. Czy UE będzie w stanie sprostać wyzwaniom współczesnego świata? Czy Unia stworzy najbardziej konkurencyjną, opartą na wiedzy gospodarkę? Czy Europa, używając słów felietonisty „Financial Times”, nie stanie się „jednym wielkim domem starców”? Odpowiedź na te pytanie znajdziecie państwa w tym artykule.
Pobierz plik »
Aleksandra Zubrzycka
Francja – umowa o pierwszą pracę
Ostatnie protesty francuskich studentów i związkowców przeciwko wprowadzeniu nowego typu umowy o pracę wzbudziły liczne kontrowersje. Artykuł prezentuje kontestowane rozwiązanie prawne, tj. francuską umowę o pierwszą pracę, nakreśla cele jego wprowadzenia oraz przedstawia najważniejsze przyczyny społecznego sprzeciwu wobec wdrażanej reformy. W artykule znajduje się też próba podsumowania wydarzeń i ogólna refleksja nad rolą protestów społecznych w kształtowaniu polityki społecznej we Francji.
Pobierz plik »
Piotr Kurowski
Minimum socjalne w 2005 r. oraz Minimum egzystencji w 2005 r.
W artykułach zaprezentowano szacunki wartości minimum socjalnego i minimum egzystencji w 2005 r., opierając się na danych średniorocznych. Prezentowane wyniki otrzymano na podstawie notowań wybranych cen dóbr i usług konsumpcyjnych, udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny.
Gertruda Uścińska
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – unijny dokument ubezpieczenia zdrowotnego
Od 1 stycznia 2006 r. do obiegu w europejskiej przestrzeni społecznej, tj. we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wprowadzono Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kto ma prawo do tego dokumentu, jak wygląda procedura jej wydania, do czego uprawnia ta Karta – na te i inne pytania odpowiada artykuł.
Social Policy
Table of Contents No 3 (384), 2006
NOT TWO BUT FOUR POSSIBLE INTERPRETATIONS OF POLISH SOCIAL ORDER – Witold Nieciuński
GLOBALIZATION AND LABOUR – AN OVERVIEW – Jan Dzierzgowski
LOCAL LABOUR SUPPLY AND DEMAND – Piotr Raźniewski, Adam Pawlewicz
EDUCATIONAL ROUTES OF POLES – Bożena Kołaczek
SOCIAL POLICY ABROAD
LISBON STRATEGY – REACTIVATION? – Rafał Graczkowski
FRANCE: FIRST JOB CONTRACT – Aleksandra Zubrzycka
BOOK REVIEWS
Leon Dyczewski: FAMILY IN THE PROCESS OF CULTURE CREATION AND TRANSMISSION – Reviewed by Danuta Graniewska
DIARIES OF POLES FROM THE EAST: BELARUS, UKRAINE, KASAKHSTAN. FORTUNES OF GENERATIONS. Preparation and preface Andrzej Budzyński – Reviewed by Paweł Hut
CONTEMPORARY SOCIAL POLICY. DATA ON TRANSFORMATIONS: POLAND AND THE WORLD
CONTEMPORARY WORLD – MISCELLANEA
INFORMATION
SOCIAL MINIMA 2005 – Piotr Kurowski
EXISTENCY MINIMA 2005 – Piotr Kurowski
EUROPEAN HEALTH INSURANCE CARD – EUROPEAN UNION HEALTH INSURANCE DOCUMENT – Gertruda Uścińska
HOW TO BREAK CONNECTION BETWEEN POVERTY AND SOCIAL EXCLUSION? FRIEDRICH EBERT FOUNDATION CONFERENCE – Anna Ruzik, Marta Styrc
PROFESOR ALOJZY MIELICH – OBITUARY – |
NEW BOOKS PUBLISHED BY THE INSTITUTE OF LABOUR AND SOCIAL STUDIES
DIARY OF SOCIAL POLICY