Nr 2 (383) 2006
Spis treści 2/2006
NAUKI O PRACY I POLITYCE SPOŁECZNEJ W PROGRAMACH NAUCZANIA SZKÓŁ WYŻSZYCH W POLSCE – Elżbieta Kryńska, Zdzisław Pisz
PROBLEMY KSZTAŁCENIA I ZATRUDNIENIA KADR Z WYKSZTAŁCENIEM WYŻSZYM NA DOLNYM ŚLĄSKU – Wojciech Skubis
DETERMINANTY PODAŻY PRACY W POLSCE W OKRESIE TRANSFORMACJI – Małgorzata Woźniak
INICJATYWY REGIONALNE I LOKALNE
ANALIZA SWOT W STRATEGICZNEJ OCENIE LOKALNEGO RYNKU PRACY. PRZYPADEK RYNKU PRACY M.ST. WARSZAWY – Halina Sobocka-Szczapa
Z PRAC BADAWCZO-NAUKOWYCH
BEZROBOCIE MŁODZIEŻY NA WARMII I MAZURACH – Alfred Czesla
REAKCJE ADAPTACYJNE NA TRUDNYM RYNKU PRACY WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO – Lidia Domańska
WSPOMNIENIA I ROZMOWY
ZREWIDOWANA EUROPEJSKA KARTA SPOŁECZNA W PRZEDEDNIU RATYFIKACJI. ROZMOWA Z PROF. JERZYM WRATNYM
RECENZJE
Józef Orczyk: POLITYKA SPOŁECZNA. UWARUNKOWANIA I CELE – rec. Cezary Żołędowski
Tadeusz Szumlicz: UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE. TEORIA DLA PRAKTYKI – rec. Gertruda Uścińska
INFORMACJE
DECENTRALIZACJA DIALOGU SPOŁECZNEGO. KONFERENCJA W MINISTERSTWIE PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ – Kamila Hernik
GOSPODARKA SPOŁECZNA – PRACA I SOLIDARNOŚĆ. NOWI PARTNERZY ROZWOJU LOKALNEGO. KONFERENCJA W WARSZAWIE – Andrzej Smosarski, Paulina Chodyra
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Elżbieta Kryńska i Zdzisław Pisz
Nauki o pracy i polityce społecznej w programach nauczania szkół wyższych w Polsce
Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN, którego członkami są autorzy polecanego artykułu, podejmuje inicjatywy zmierzające do popularyzacji oraz upowszechniania wiedzy z obszaru nauk o pracy i polityce społecznej. Dlatego też dydaktyka dyscyplin tworzących obszar tematyczny wyżej wspomnianych nauk była i pozostaje w orbicie zainteresowania Komitetu. Z jego inicjatywy w 2005 r. powtórzono badania sondażowe na temat obecności dyscyplin z obszaru przedmiotowego nauk o pracy i polityce społecznej w programach nauczania realizowanych w szkołach wyższych o profilu ekonomicznym oraz na wydziałach ekonomicznych uniwersytetów i innych szkół. Celem badań było zgromadzenie informacji na temat praktyki kształcenia na poziomie wyższym umożliwiającym identyfikację, analizę i ocenę problemów zaliczanych do obszaru tematycznego nauk o pracy i polityce społecznej. W badaniach starano się ustalić ich obecność w programach nauczania, zainteresowanie studentów specjalizacjami studiów koncentrującymi się wokół zagadnień pracy i polityki społecznej, starano się także rozpoznać potencjał kadrowy, jakim dysponują uczelnie lub wybrane jednostki organizacyjne w uczelniach. Wyniki tych badań oraz ich ocenę prezentuje polecany artykuł.
Pobierz plik »
Wojciech Skubis
Problemy kształcenia i zatrudnienia kadr z wykształceniem wyższym na Dolnym Śląsku
początkiem lat 90. nastąpił w Polsce prawdziwy skok edukacyjny w zakresie szkolnictwa akademickiego. W niezwykłym tempie powstawać zaczęły kolejne uczelnie wyższe, a dotychczas funkcjonujące ośrodki znacząco zwiększały swoją ofertę edukacyjną. Efektem powyższych zmian był stale rosnący od 1989 r. odsetek osób decydujących się na kontynuację nauki na poziomie szkoły wyższej. Duże braki w zakresie kształcenia akademickiego w okresie realnego socjalizmu spowodowały, iż w początkowych latach poddawana transformacjom wolnorynkowym gospodarka wchłaniała nowe zasoby kadr z wykształceniem wyższym. Posiadanie tytułu magistra lub inżyniera stało się szybko przepustką do zdobycia nowej, lepiej płatnej pracy, lub utrzymania już posiadanej, przy czym często nie ważne było, jakie kierunki się kończy, decydował bowiem sam fakt posiadania wykształcenia wyższego. Niniejszy artykuł poświęcony został przedstawieniu podstawowych zmian dokonujących się w systemie edukacji wyższej na Dolnym Śląsku po 1989 r. Podstawowym celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób współczesny rynek pracy dokonuje weryfikacji zdobytego przez kolejne roczniki wykształcenia wyższego, jak również ukazanie, czy i jak w powyższym zakresie dopasowana jest oferta edukacyjna uczelni wyższych województwa dolnośląskiego.
Pobierz plik »
Małgorzata Woźniak
Determinanty podaży pracy w Polsce w okresie transformacji
Artykuł ma na celu przybliżenie zmian, jakie dokonały się w aktywności zawodowej ludności w Polsce w okresie transformacji oraz jej wpływu na rynek pracy. Przedstawione zostały determinanty, które miały wpływ na kształtowanie się podaży pracy, czyli struktura siły roboczej, liczba ludności w wieku produkcyjnym, współczynnik aktywności zawodowej oraz wykształcenie ludności.
Pobierz plik »
Alfred Czesla
Bezrobocie młodzieży na Warmii i Mazurach
Lidia Domańska
Reakcje adaptacyjne na trudnym rynku pracy województwa warmińsko-mazurskiego
Oba artykuły przybliżają sytuację na rynku pracy Warmii i Mazur. Alfred Czesla prezentuje wyniki badań dotyczące bezrobocia młodzieży w regionie, które przeprowadzono latem 2005 r. Analizie poddano przyczyny bezrobocia i sytuację materialną oraz osobistą młodzieży, postawy i oczekiwania młodych ludzi dotyczące swojej drogi zawodowej oraz dokonano oceny sytuacji na lokalnym rynku pracy. Z kolei Lidia Domańska analizuje wpływ długotrwałego utrzymywania się wysokiej stopy bezrobocia w regionie na konkurencję na rynku pracy oraz na stosunki pracy.
Pobierz plik »
Pobierz plik »
Zrewidowana Europejska Karta Społeczna w przededniu ratyfikacji
– rozmowa z prof. Jerzym Wratnym, kierownikiem Zakładu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w IPiSS
PW dniu 25 października 2005 r. Polska podpisała uchwaloną przez państwa Rady Europy w 1996 r. Zrewidowaną Europejską Kartę Społeczną (ZEKS). Stanowi ona rozszerzoną wersję Europejskiej Karty Społecznej z 1961 r.; proklamuje 31 społecznych praw człowieka, podczas gdy poprzedni dokument zawierał ich 19. Podpisanie ZEKS, co stanowi zapowiedź jej ratyfikacji, wywołuje dyskusję dotyczącą roli, jaką Karta może odegrać w warunkach polskich, oraz jej charakteru prawnego. O opinię w tych sprawach zwróciliśmy się specjalisty prof. Jerzego Wratnego.
Ponadto w numerze:
recenzje polskich i zagranicznych publikacji, sprawozdania z krajowych konferencji, diariusz polityki społecznej.
Social Policy
Table of Contents No 2 (383), 2006
LABOUR AND SOCIAL POLICY IN HIGHER EDUCATION CURRICULA – Elżbieta Kryńska, Zdzisław Pisz
EDUCATION AND ENPLOYMENT OF UNIVERSITY GRADUATES LOWER SILESIA REGION – Wojciech Skubis
IMPACT OF TRANSITION ON LABOUR SUPPLY IN POLAND – Małgorzata Woźniak
REGIONAL AND LOCAL INITIATIVES
SWOT ANALYSIS IN LOCAL LABOUR MARKET ESTIMATES. THE CASE OF WARSAW – Halina Sobocka-Szczapa
FROM RESEARCH AND STUDIES
YOUTH UNEMPLOYMENT IN NORTH-EAST POLAND – Alfred Czesla
ADAPTATIVE REACTIONS AT THE DIFFICULT LABOUR MARKET OF WARMINSKO-MAZURSKIE VOIVODSHIP– Lidia Domańska
RECOLLECTIONS AND REVIEWS
REVISED EUROPEAN SOCIAL CHARTER IN THE WAKE OF RATIFICATION. REFLECTIONS OF PROFESSOR JERZY WRATNY
BOOK REVIEWS
Józef Orczyk: SOCIAL POLICY. GOALS AND DETERMINANTS – Reviewed by Cezary Żołędowski
Tadeusz Szumlicz: SOCIAL INSURANCE SCHEMES. THEORY FOR PRACTICAL PURPOSES – Reviewed by Gertruda Uścińska
INFORMATION
DECENTRALISING SOCIAL DIALOQUE. MINISTRY OF LABOR AND SOCIAL POLICY CONFERENCE – Kamila Hernik
SOCIAL ECONOMY – LABOUR AND SOLIDARITY: NEW PARTNERS OF LOCAL DEVELOPMENT. CONFERENCE IN WARSAW – Andrzej Smosarski, Paulina Chodyra
DIARY OF SOCIAL POLICY
« powrót