Nr 1 (382) 2006
Spis treści 1/2006
ZWROT W POLITYCE RYNKU PRACY – Małgorzata Szylko-Skoczny
POLSKA MŁODZIEŻ NA RYNKU PRACY W ROK PO WEJŚCIU POLSKI DO UE – Andrzej Ziomek
EXODUS ZAROBKOWY LUDNOŚCI AUTOCHTONICZNEJ Z WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO I JEGO SKUTKI – Romuald Jończy
CZYNNIKI DETERMINUJĄCE REPATRIACJĘ POLONII Z KRAJÓW B. ZSRR W ŚWIETLE USTAWY O REPATRIACJI – Bronisław Jan Kozłowski
O ZWIĄZKACH EWALUACJI I SOCJOTECHNIKI – Piotr Ozierański
DO CZYTELNIKÓW
LIST OD REDAKCJI
Z HISTORII POLITYKI SPOŁECZNEJ
BRYTYJSKIE ZWIĄZKI ZAWODOWE: PERSPEKTYWA HISTORYCZNO-TEORETYCZNA – Piotr Zientara
Z PRAC BADAWCZO-NAUKOWYCH
WPŁYW BEZROBOCIA NA FUNKCJONOWANIE JEDNOSTKI I RODZINY NA PODSTAWIE BADAŃ OSÓB BEZROBOTNYCH W GMINIE DOBRZEŃ WIELKI – Lucyna Rusek
RECENZJE
Lucyna Frąckiewicz (red. nauk): ZAPOBIEGANIE WYKLUCZENIU SPOŁECZNEMU – rec. Zdzisław Pisz
Julian Auleytner: POLSKA POLITYKA SPOŁECZNA. KREOWANIE ŁADU SPOŁECZNEGO – rec. Andrzej Rejzner
Sławomir Łodziński: RÓWNOŚĆ I RÓŻNICA. MNIEJSZOŚCI NARODOWE W PORZĄDKU DEMOKRATYCZNYM W POLSCE PO 1989 ROKU – rec. Cezary Żołędowski
Jerzy Mikulski (red.): REHABILITACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH JAKO SŁUŻBA SPOŁECZNA TWK – rec. Bożena Kołaczek
INFORMACJE
MINIMUM SOCJALNE: GRUDZIEŃ 2005 R. – Piotr Kurowski
BIEDA: KONTROWERSJE WOKÓŁ POMIARU – Marta Styrc
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Małgorzata Szylko-Skoczna
Zwrot w polityce rynku pracy
Autorka analizuje ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 r. Choć do jej mankamentów należą: duża objętość, nadmierna szczegółowość, niespójność i niejasność, to jednak ta regulacja prawna wprowadziła nowe zasady, które zmieniły wiele obowiązujących przez ostatnie lata rozwiązań. Autorka przedstawia te zmiany i opatruje je swoim wnikliwym i obiektywnym komentarzem.
Pobierz plik »
Andrzej Ziomek
Polska młodzież na rynku pracy w rok po wejściu Polski do Unii Europejskiej
W artykule zaprezentowano sytuację młodzieży na rynku pracy w Polsce oraz chęci młodzieży, możliwości i kierunki pracy za granicą związane z akcesją Polski do Unii Europejskiej. Artykuł zawiera wiele danych statystycznych będących ilustracją do poruszanych i omawianych zagadnień.
Pobierz plik »
Romuald Jończy
Exodus zarobkowy ludności autochtonicznej z województwa opolskiego i jego skutki
Województwo opolskie, a właściwie jego centralno-wschodnia część zamieszkała przez autochtonów, stanowi z uwagi na skalę wyjazdów zagranicznych, zwłaszcza zarobkowych, obszar wyjątkowy w skali europejskiej. Specyfika ta wynika z tego, że obszar ten zamieszkany jest przez rodzimą ludność śląską, która poprzez zachowanie obywatelstwa niemieckiego posiada nieograniczone możliwości do podejmowania pracy zarówno w Niemczech, jak i w innych państwach Europy Zachodniej. Rezultatem tej swobody są masowe migracje, głównie zarobkowe, których nasilenie nie ma precedensu w Europie. Bezprecedensowe są również skutki migracji, zwłaszcza te w sferze ekonomicznej, wywołane odpływem zasobów pracy i transferem zarobków z migracji. Prowadzone badania dowodzą, że proces migracji doprowadził na Opolszczyźnie do wystąpienia zjawisk i stanów szczególnych tylko dla tego obszaru. Niniejszy artykuł oparto na wynikach najnowszych, bo dotyczących 2004 r. badań, przeprowadzonych na ogromnej próbie 14 784 osób. Ma on na celu zarówno przedstawienie obecnej skali poszczególnych form migracji wraz z dokonującymi się w tym zakresie zmianami, jak i zobrazowanie najważniejszych ekonomiczno-społecznych skutków, jakie swoboda podejmowania pracy za granicą może spowodować w rozwoju regionalnym.
Pobierz plik »
Bronisław Jan Kozłowski
Czynniki determinujące repatriację Polonii z krajów b. ZSRR w świetle realizacji ustawy o repatriacji
Pięcioletni okres, jaki upłynął od wejścia w życie ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, pozwala na dokonanie oceny przebiegu i skutków osiedlania się Polaków ze Wschodu w ojczyźnie przodków. Przypomnieć należy, że pracom nad przygotowywaniem ustawy towarzyszyły burzliwe dyskusje toczone w różnych gremiach politycznych i społecznych na temat zasięgu terytorialnego, zakresu przedmiotowego i kosztów tego przedsięwzięcia. Autor przybliża kontrowersje, jakie ustawa ta wzbudzała zanim jeszcze została uchwalona, utrudnienia w jej realizacji oraz przedstawia bilans pięcioletniego okresu jej obowiązywania.
Pobierz plik »
Piotr Zientara
Brytyjskie związki zawodowe: perspektywa historyczno-teoretyczna
Przypadająca w 2006 r. setna rocznica uchwalenia ustawy o warunkach prowadzenia sporów zbiorowych w Wielkiej Brytanii (Trade Disputes Act) skłania do zastanowienia się nad ewolucją angielskiego ruchu związkowego i rolą, jaką odegrał w kształtowaniu się współczesnego modelu społeczno-gospodarczego. Wspomniana ustawa – przyznając działaczom organizacji pracowniczych ponadprzeciętną ochronę prawną (immunitet) – stanowi istotną cezurę w historii brytyjskich związków zawodowych, których działalność od samego zarania była przedmiotem debat i analiz. W żadnym innym kraju aktywność działaczy związkowych nie oddziaływała tak silnie na sytuację polityczno-ekonomiczną, jak w Zjednoczonym Królestwie. Jednocześnie to właśnie w Anglii konflikt między rządzącymi a reprezentantami interesów pracowniczych przybrał najbardziej dramatyczna formę, w wyniku czego brytyjskiego związki poniosły dotkliwą porażkę, która stała się zwiastunem schyłku trade unonizmu. Warto zatem ukazać, jak przebiegała ewolucja angielskiego ruchu związkowego – akcentując okres dominacji związków w latach 70. i reformy Thatcher z drugiej połowy lat 80. – oraz omówić najbardziej kontrowersyjne aspekty jego raison d’etre.
Pobierz plik »
Ponadto w numerze:
minimum socjalne: grudzień 2005 r., recenzje polskich i zagranicznych publikacji, sprawozdania z krajowych konferencji, diariusz polityki społecznej, nowości wydawnicze Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Social Policy
Table of Contents No 1 (382), 2006
NEW DIRECTIONS IN LABOUR MARKET POLICY – Małgorzata Szylko-Skoczny
POLISH YOUTH NAD LABOUR MARKET – A YEAR IN EU – Andrzej Ziomek
OUTCOMES OF LABOUR MIGRATIONS FROM OPOLE VOIVODSHIP – Romuald Jończy
POLES COMING BACK FROM THE FORMER USSR COUNTRIES: IMPACT OF LEGAL REGULATIONS – Bronisław Jan Kozłowski
EVALUATION AND SOCIAL ENGENEERING – Piotr Ozierański
FROM THE EDITOR
EDITORS LETTER
FROM HISTORY OF SOCIAL POLICY
BRITISH TRADE UNIONS: HISTORY AND THEORY – Piotr Zientara
FROM RESEARCH AND STUDIES
IMPACT OF UNEMPLOYMENT ON AN INDIVIDUAL AND FAMILY WELL-BEING: CASE STUDY IN DOBRZEŃ WIELKI – Lucyna Rusek
RECOLLECTIONS AND CONVERSATIONS
REVISED EU SOCIAL CHARTER. PROFESSOR J. WRATNY COMMENTS
BOOK REVIEWS
Lucyna Frąckiewicz (ed.): PREVENTING SOCIAL EXCLUSION – Reviewed by Zdzisław Pisz
Julian Auleytner: POLISH SOCIAL POLICY: CREATION OF ORDER – Reviewed by Andrzej Rejzner
Sławomir Łodziński: EQUALITY AND DIFFERENCE. MINORITIES IN DEMOCRATIC ORDER OF POLAND AFTER 1989 – Reviewed by Cezary Żołędowski
Jerzy Mikulski (ed.): REHABILITATION OF DISABLED AS PUBLIC SERVICE OF THE POLISH SOCIETY FOR REHABILITATION OF THE DISABLED – Reviewed by Bożena Kołaczek
INFORMATION
SOCIAL MINIMA: DECEMBER 2005 – Piotr Kurowski
POVERTY – DILEMMAS OF MEASUREMENT – Marta Styrc
NEW BOOKS PUBLISHED BY THE INSTITUTE OF LABOUR AND SOCIAL STUDIES
DIARY OF SOCIAL POLICY