Nr 5-6 (374-375) 2005
Spis treści 5–6/2005
STANOWISKO RADY SPOŁECZNEJ PRZY PREZESIE RADY MINISTRÓW W SPRAWIE PODATKU LINIOWEGO
PARTYCYPACJA PRACOWNICZA W PRYWATYZOWANYCH POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTWACH A ZATRUDNIENIE – Marek Bednarski
SYSTEM DIALOGU SPOŁECZNEGO W LATACH 2001–2003. ANALIZA UCZESTNIKA. CZĘŚĆ II – Dagmir Długosz
BEZROBOCIE A ROZWÓJ GOSPODARCZY - Eugeniusz Niedzielski, Lidia Domańska
ROLA EWALUACJI W USPRAWNIANIU DZIAŁAŃ – Dorota Pawluś
Z PRAC NAUKOWO-BADAWCZYCH
JAK KORZYSTAĆ Z DOBRYCH POMYSŁÓW INNYCH. O POJĘCIACH „DOBREJ PRAKTYKI” I „SUKCESU” W PRZECIWDZIAŁANIU UBÓSTWU I MARGINALIZACJI – Mateusz Fałkowski
RECENZJE
Alesino E.L. Glaeser: FIGHTING POVERTY IN THE US AND EUROPE. A WORLD OF DIFFERENCE – rec. Józef Orczyk
Zenon Jasiński, Tadeusz Lewowicki (red.): KULTURA MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I GRUP ETNICZNYCH W EUROPIE – rec. Paweł Hut
INFORMACJE
WSPÓŁCZESNE PROBLEMY SPOŁECZNEJ GOSPODARKI RYNKOWEJ. KONFERENCJA W BIAŁYMSTOKU – Beata Kaczyńska
WYKLUCZENIE SPOŁECZNE. KONFERENCJA POLITYKÓW SPOŁECZNYCH – Beata Kaczyńska
MĘŻCZYŹNI W ZAWODACH SFEMINIZOWANYCH. SEMINARIUM W WARSZAWIE – Małgorzata Ołdak
NOWOŚCI WYDAWNICZE IPISS DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Stanowisko Rady Społecznej przy Prezesie rady Ministrów w sprawie podatku liniowego
Marek Bednarski
Partycypacja pracownicza w prywatyzowanych polskich przedsiębiorstwach a zatrudnienie
Artykuł pokazuje strategie związane z zatrudnieniem realizowane przez nowych właścicieli i reakcje na te zachowania pracowników, możliwe dzięki zapisanym w polskim prawie prywatyzacyjnym uprawnieniom załóg do partycypacji. Powinno to pokazać, jak prywatyzacja wpłynęła na stan równowagi na rynku pracy. Ze względu na specyficzną rolę tak zwanych okołoprywatyzacyjnych porozumień socjalnych, tworzących swoisty „okres ochronny” dla załogi po przekształceniach własnościowych, ich rola zostanie pokazana odrębnie od działań związanych z innymi formami partycypacji. Na wstępie przedstawiono teoretyczne przesłanki prywatyzacji, by wykazać, że w warunkach transformacji są to procesy nieuchronne, konieczne i próba ich powstrzymania nie jest sposobem na ratowanie równowagi na rynku pracy. Materiał empiryczny wykorzystany w artykule powstał w rezultacie serii badań realizowanych przez autora opracowania i Jerzego Wratnego w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych.
Pobierz plik »
Dagmir Długosz
System dialogu społecznego w latach 2001–2003. Analiza uczestnika. Część II
W drugiej części tego artykułu omawiającego system dialogu społecznego w Polsce zaprezentowano rządową inicjatywę Paktu dla Pracy i Rozwoju, omówiono wojewódzkie komisje dialogu społecznego, dialog branżowy i autonomiczny.
Pobierz plik »
Eugeniusz Niedzielski i Lidia Domańska
Bezrobocie a rozwój gospodarczy
W artykule zawarto analizę współzależności poziomu bezrobocia i możliwości rozwoju gospodarczego gmin na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego. W analizie uwzględniono sprzężenia zwrotne pomiędzy rozpatrywanymi zmiennymi, bowiem poziom aktywności gospodarczej wpływa na stopę bezrobocia i odwrotnie. Te zależności potwierdzają zawarte w pracy wyniki analizy statystycznej pomiędzy stopą bezrobocia a podstawowymi wskaźnikami rozwoju gospodarczego gmin.
Pobierz plik »
Dorot Pawluś
Rola ewaluacji w usprawnianiu działań
Ocena, kontrola, monitoring, to tylko niektóre z wielu pojęć, z jakimi jest utożsamiana ewaluacja. Równocześnie coraz częściej wykorzystywana w polskich realiach polityki społecznej, edukacji, ochronie zdrowia itp. staje się ważnym elementem strategii działań społecznych. Artykuł przedstawia ewaluację jako instrument, który właściwie zastosowany może się przyczyniać między innymi do poprawy funkcjonowania instytucji i projektów realizowanych z myślą o poprawie jakości życia obywateli.
Pobierz plik »
Ponadto w numerze:
recenzje polskich i zagranicznych publikacji, sprawozdania z krajowych konferencji, diariusz polityki społecznej, nowości wydawnicze Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych