Nr 2 (371) 2005
Spis treści 2/2005
NIERÓWNOŚCI DOCHODOWE – JĘZYK OPISU – Bogumiła Szopa
DOCHODY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZE ŚWIADCZEŃ SPOŁECZNYCH I Z PRACY – Bożena Kołaczek
INTELIGENCJA EMOCJONALNA I KOMPETENCJE SPOŁECZNE U OSÓB PRACUJĄCYCH I BEZROBOTNYCH – Magdalena Joanna Caban, Tomasz Rewerski
KWESTIA SPRAWIEDLIWEJ ZAPŁATY ZA PRACĘ W KATOLICKIEJ NAUCE SPOŁECZNEJ – Aurelia Polańska
Z PRAC NAUKOWO-BADAWCZYCH
USŁUGI OPIEKUŃCZO-LECZNICZE DLA LUDZI STARSZYCH W OPINII DWÓCH POKOLEŃ – Beata Pięcek
AKTYWNOŚĆ BEZROBOTNYCH W POSZUKIWANIU ZATRUDNIENIA – Krystyna Leszczewska
POLITYKA SPOŁECZNA ZA GRANICĄ
POLITYKA WOBEC NARKOMANII W UNII EUROPEJSKIEJ – Antoni Zieliński
ZABEZPIECZENIE SPOŁECZNE W ISLAMIE – Katarzyna Górka-Sosnowska, Paweł Kubicki
RECENZJE
Witold Nieciuński: STUDIA I PRACE 1964–2004. SPRAWY MIESZKANIOWE, POLITYKA SPOŁECZNA, PROBLEMY POLITYCZNE – rec. Paweł Hut
Ks. Bronisław Mierzwiński: KOŚCIÓŁ WOBEC PROBLEMU BEZROBOCIA – rec. Jerzy Wratny
WSPÓŁCZESNA POLITYKA SPOŁECZNA. DANE O PRZEMIANACH W KRAJU I ZA GRANICĄ
ŚWIAT WSPÓŁCZESNY – MISCELLANEA
INFORMACJE
MINIMUM SOCJALNE GRUDZIEŃ 2004 – Piotr Kurowski
MINIMUM SOCJALNE W 2004 R. – Piotr Kurowski
MINIMUM EGZYSTENCJI W 2004 R. – Piotr Kurowski
DIALOG SPOŁECZNY WYMIARZE REGIONALNYM. KONFERENCJA W WARSZAWIE – Magdalena Pielińska, Beata Kaczyńska
POMÓŻMY KOBIETOM POLSKIM – Małgorzata Ołdak
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Bogumiła Szopa
Nierówności dochodowe – język opisu
Częstość wykorzystywania pewnych pojęć wiążących się ze zróżnicowaniem w podziale dochodów – jak też występujących w szerszym kontekście, czyli zróżnicowania społeczno-ekonomicznego – skłania do podjęcia próby porządkowania, a przynajmniej bliższego ich zdefiniowania. W artykule uwzględnione zostały następujące terminy: dyferencjacja, dyspersja, dysproporcje, dywergencja, dywersyfikacja, nierówności, nierównomierność, polaryzacja, rozkład, rozpiętości, rozwarstwienie, zróżnicowanie. W większości przypadków są one synonimami, ale niektóre z nich mają specyficzną, przykładowo zawężoną, treść, co uświadamia potrzebę daleko idącej rozwagi i umiaru w korzystaniu z nich.
Pobierz plik »
Bożena Kołaczek
Dochody osób niepełnosprawnych ze świadczeń społecznych i z pracy
W artykule podjęto problematykę różnorodnych dochodów osób niepełnosprawnych. Część z tych osób otrzymuje wynagrodzenia z pracy, ale większość pobiera świadczenia społeczne, głównie rentowe: z tytułu niezdolności do pracy wypłacane z ubezpieczenia społecznego bądź rentę socjalną przysługującą w sytuacji braku prawa renty z tytułu niezdolności do pracy. W artykule autorka dokonała analizy statystycznej dochodów tej grupy osób, udziału poszczególnych dochodów w przeciętnym miesięcznym dochodzie rozporządzalnym na osobę w gospodarstwie domowym i na jej podstawie sformułowała wnioski.
Pobierz plik »
Magdalena Caban i Tomasz Rewerski
Inteligencja emocjonalna i kompetencje społeczne u osób pracujących i bezrobotnych
W artykule zaprezentowano badania, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy między grupą osób zarejestrowanych jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy a grupą osób pracujących występują różnice istotne statystycznie między poziomem inteligencji emocjonalnej a kompetencjami społecznymi, oraz czy zmienne te mają wpływ na podjęcie zatrudnienia. Na ich podstawie wynika, że inteligencja emocjonalna i kompetencje warunkujące efektywność zachowań w sytuacjach wymagających asertywności różnią badane grupy w sposób istotny.
Pobierz plik »
Aurelia Polańska
Kwestia sprawiedliwej zapłaty za pracę w katolickiej nauce kościoła
Autorka przedstawia szereg twierdzeń katolickiej nauki społecznej, które definiują, czym jest sprawiedliwa zapłata i co robić, aby właśnie taką zapłatę człowiek otrzymywał. Twierdzenia te są prezentowane w licznych tekstach. W artykule autorka wykorzystuje kilka opracowań autorów krajowych: Stefana Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Jacka Woronieckiego i Czesława Skrzeszewskiego.
Pobierz plik »
Beata Pięcek
Usługi opiekuńczo-lecznicze dla ludzi starszych w opinii dwóch pokoleń
Autorka przedstawia wyniki badań, zrealizowanego przez IRWiR PAN projektu pt. „System emerytalno-rentowy rolników i usługi opiekuńczo-lecznicze dla ludzi starych na wsi w opiniach dwóch pokoleń”. Badaniem objęto 300 osób zarejestrowanych w KRUS w kilku gminach województw podlaskiego i świętokrzyskiego. Artykuł skupia się na zagadnieniach dotyczących analizy sytuacji zdrowotnej starszych mieszkańców obszarów wiejskich, relacji między zapotrzebowaniem a możliwością realizacji usług medycznych w układach lokalnych, różnic w dostępie do placówek służby zdrowia i opieki społecznej różnych grup wieku, problemów finansowych osób starszych związanych z ochroną własnego zdrowia.
Pobierz plik »
Krystyna Leszczewska
Aktywność osób bezrobotnych w poszukiwaniu zatrudnienia
W teorii ekonomii coraz większą rolę przypisuje się czynnikowi ludzkiemu, podkreśla się rolę kapitału ludzkiego jako czynnika określającego pozycję jednostki na rynku pracy. W artykule przestawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy w Łomży. Celem badań było rozpoznanie potencjału osób bezrobotnych, ich aktywności w poszukiwaniu pracy, w podnoszeniu kwalifikacji, skłonności do mobilności. Zaprezentowane wyniki badania wskazują, iż podejmowane przez osoby bezrobotne działania okazują się niewystarczające, by uzyskać zatrudnienie.
Pobierz plik »
Ponadto w numerze:
recenzje polskich i zagranicznych publikacji, sprawozdania z krajowych konferencji, diariusz polityki społecznej, nowości wydawnicze Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.