Nr 11-12 (320-321) 2000
Spis treści nr 11–12/2000
ZRÓŻNICOWANIE PŁAC – AKTUALNE TENDENCJE – Zofia Jacukowicz
PIĘĆ KANANÓW POLITYKI MIESZKANIOWEJ – Witold Nieciuński
ŚWIADCZENIA I WYDATKI EMERYTALNO-RENTOWE W OKRESIE ZMIAN 1998–1999 – Wojciech Muszalski
ŚWIADCZENIA WYPADKOWE PRZYSŁUGUJĄCE ROLNIKOM Z UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO – Franciszek Małysz
SPÓŁKI PRACOWNICZE W POLSCE – Witold Goszka
RACHUNKOWOŚĆ GENERACYJNA – Piotr Szukalski
POLEMIKI
KRYTYKA PEWNEJ KRYTYKI – Ryszard Szarfenberg
RECENZJE
Stanisława Golinowska: POLITYKA SPOŁECZNA. KONCEPCJE–INSTYTUCJE–KOSZTY – rec. K.W.F.
TWORZENIE ZATRUDNIENIA A RESTRUKTURYZACJA EKONOMICZNA pod redakcją S. Golinowskiej i M. Walewskiego – rec. Marek Bednarski
Henryk Domański: HIERARCHIE I BARIERY SPOŁECZNE W LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH – rec. K.W.F.
Witold Modzelewski: PODSTAWY SOCJOLOGII – rec. Anna Chaber
Urszula Jeruszka: POMIAR WYNIKÓW A JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO – rec. Krzysztof Symela
INFORMACJE
TRZECI FILAR – SZANSA NA DOSTATNIĄ EMERYTURĘ. KONFERENCJA IPiSS – Zofia Czepulis-Rutkowska
X EUROFORUM. KONFERENCJA W BIAŁYMSTOKU – Jerzy Halicki
FINAŁ II EDYCJI KONKURSU NA NAJLEPSZE PRACE MAGISTERSKIE I DOKTORSKIE W DZIEDZINIE PROBLEMÓW PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ – Beata Kaczyńska
NOWOŚCI WYDAWNICZE
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Zofia Jacukowicz
Zróżnicowanie Płac – Aktualne Tendencje
Dziesięcioletni okres przeobrażeń gospodarczych w istotny sposób wpłynął na zmianę relacji wynagrodzeń w Polsce, które zależą od różnych czynników; najważniejszym z nich jest praca. Nie znaczy to jednak, że praca ma ściśle wymierne kryteria, a płaca zależy od stopnia ich natężenia. Do kryteriów różnicujących pracę należą: czas wykonywania pracy, wymagana wiedza, umiejętności manualne i doświadczenie, odpowiedzialność związana z wykonywaną pracą, jej uciążliwość i efektywność. Są to względnie zobiektywizowane kryteria wyznaczające poziom płac, ale nie są to wyłączne czynniki jej kształtowania. Ich waga w wynagrodzeniu zależy od znaczenia, jakie do danego kryterium przywiązuje pracodawca, do jakich zadań poszukuje pracownika, a także od społecznego uznania danego aspektu pracy. Przykładowo w Polsce i w innych krajach wysoko cenione są kwalifikacje pracownika, jednak w okresie centralnego zarządzania na wysokość płac większy wpływ miały uciążliwość i wysiłek związany z pracą. Czynniki, o których mowa, znajdują wyraz w zróżnicowaniu wynagrodzeń stanowisk pracy i ich hierarchii w tabelach płac.
Witold Nieciuński
Pięć Kanonów Polityki Mieszkaniowej
Zaproponowanie zasad i środków działania (zmian) polityki mieszkaniowej państwa stanowi – jak to wykazała dotychczasowa dyskusja, szczególnie wobec niejasności, zawiłości i w wielu wypadkach sprzeczności norm i reguł dotyczących własności, form wspierania budownictwa, finansowania i kredytowania rożnych jego form, najmu i utrzymani zasobów oraz innych dziedzin mieszkalnictwa – splot niezmiernie trudnych i złożonych problemów.
Wojciech Muszalski
Świadczenia i wydatki emerytalno–rentowe w okresie zmian (1998 i 1999)
Podstawowym obecnie problemem społecznym i ekonomicznym pozostaje kwestia zatrudnienia i bezrobocia. Jednocześnie w 1999 r. przeprowadzono zasadniczą reformę systemu emerytalnego. W związku z tym warto porównać zakres świadczeń emerytalno-rentowych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 1998 r. (stanowiący punkt wyjściowy dla przeprowadzonej reformy) z 1999 r. Będzie on rzutował w najbliższych latach na wdrażanie nowych rozwiązań, jak też stosunków zatrudnienia. Reforma ubezpieczenia nie objęła systemu rolniczego, dlatego też system ten w artykule pominięto.
Pobudzenie wzrostu zatrudnienia w gospodarce narodowej pozostaje w centrum dyskusji politycznej. Szuka się różnych sposobów jego realizacji. m.in. przez obniżenie obciążeń podatkowych. Wskazuje się również na wygórowane stawki składek na ubezpieczenie społeczne, hamujące rozwój gospodarczy. Zwrócił na to uwagę również raport rządowy dotyczący zatrudnienia w latach 2000–2006. Stwierdza się w nim, że europejskie doświadczenie pokazuje, iż najlepsze skutki przeciwdziałania bezrobociu osiągają te kraje, w których bezpośrednie obciążenie składką pracodawców jest najniższe. Niemniej jednak problem składek jako specyficznego podatku od płac, a ściślej zatrudnienia, umyka bliższej analizie. Podstawowy cel reformy emerytalnej przeprowadzonej w 1999 r., do której ograniczyły się zasadniczo dokonane zmiany, nie jest eksponowany. Celem tym zaś jest ograniczenie bieżącej konsumpcji na rzecz inwestycji, których realizacja ma nastąpić w drodze kapitalizacji obowiązkowych oszczędności ubezpieczonych w otwartych funduszach emerytalnych, stanowiących II filar systemu emerytalnego. Mają one zbudować przyszłościowo rynek kapitałowy, sprzyjający wzrostowi gospodarczemu, a tym samym zwiększeniu zatrudnienia.
Franciszek Małysz
Świadczenia wypadkowe przysługujące rolnikom z ubezpieczenia społecznego
Podmiotowy i przedmiotowy zakres ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych reguluje ustawa z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, zwana dalej ustawą. Według tej ustawy, ubezpieczeniem społecznym objęci są rolnicy, tj. osoby fizyczne mające obywatelstwo polskie, prowadzące na własny rachunek działalność rolniczą jako posiadacz (właściciel albo posiadacz zależny, np. dzierżawca użytkownik) gospodarstwa rolnego. Przez działalność rolniczą rozumie się działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej. Ubezpieczeniem społecznym rolników objęci są. również pracujący z nimi domownicy.
Witold Goszka
Spółki Pracownicze w Polsce
Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie procesów związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem spółek pracowniczych. Proces ten należy analizować w kontekście ogólnych procesów przekształceń własnościowych, dokonujących się w polskiej gospodarce. Autor oparł się przede wszystkim na obowiązujących aktach normatywnych, a także wykorzystał doświadczenia Ministerstwa Skarbu Państwa, które od 1 stycznia 1997 r. wykonuje prawa i obowiązki Skarbu Państwa wynikające z zawartych ze spółkami pracowniczymi umów leasingowych.
Piotr Szukalski
Rachunkowość Generacyjna
Choć pojęcie trwały, zrównoważony rozwój w powszechnym odczuciu wiązane jest z problemami pojawiającymi się na obszarze interakcji gospodarki ze środowiskiem (zwłaszcza na poziomie makro i mezo), to należy również połączyć je z problematyką zapewnienia gospodarce zdolności do dalszego zrównoważonego rozwoju w długim okresie z innego punktu widzenia. Wspomniany zrównoważony wzrost opierać się powinien na równym traktowaniu wszystkich generacji zarówno tych żyjących obecnie, jak i tych jeszcze nienarodzonych. Choć troska o dobro przyszłych pokoleń jest wymieniana od lat – jeśli nie dziesięcioleci – jako podstawowy powód dbałości o środowisko naturalne, jest ona w naukach ekonomicznych najczęściej jedynie figurą retoryczną. Niemniej jednak wraz z ogólnym wzrostem zainteresowania relacjami międzypokoleniowymi również i ekonomia powoli przełamuje swe uprzedzenia – a może indolencję – wobec wspomnianej kwestii.
Social Policy
Table of Contents No 11–12 (320–321), 2000
WAGES DIFFERENTIATION – RECENT TENDENCIES – Zofia Jacukowicz
FIVE PRINCIPLES OF HOUSING POLICY – Witold Nieciuński
PENSIONS, RETIREMENT BENEFITS AND EXPENDITURES IN THE TIME OF SYSTEMIC CHANGES 1998–1999 – Wojciech Muszalski
INSURANCE-BASED ACCIDENT BENEFITS FOR FARMERS – Franciszek Małysz
EMPLOYEES OWNED COMPANIES IN POLAND – Witold Goszka
GENRATIONAL ACCOUTING – Piotr Szukalski
POLEMICS
CRITIQUE OF CERTAIN CRITIQUE – Ryszard Szarfenberg
BOOK REVIEWS
Stanisława Golinowska: SOCIAL POLICY. EXPENDITURES – IDEAS AND INSTITUTIONS – Reviewed by K.W.F.
S. Golinowska, M. Walewski (eds): EMPLOYMENT CREATION AND ECONOMIC RESTRUCTURING – Reviewed by Marek Bednarski
Henryk Domański: SOCIAL HIERARCHIES AND SOCIAL MOBILITY BARRIERS – Reviewed by K.W.F.
Wojciech Modzelewski: PRINCIPLES OF SOCIOLOGY – Reviewed by Anna Chaber
Urszula Jeruszka: VOCATIONAL EDUCATION QUALITY – MEASUREMENT ISSUES – Reviewed by Krzysztof Symela
INFORMATION
THIRD PILLAR – HOPES FOR SATISFACTORY PENSIONS. IL&SP CONFERENCE – Zofia Czepulis-Rutkowska
X EUROFORUM. CONFERENCE IN BIAŁYSTOK – Jerzy Halicki
AWARDS FOR THE BEST M.A THESES AND PH.D. DISSERTATIONS IN THE FIELD OF LABOR MARKET ISSUES AND SOCIAL POLICY – Beata Kaczyńska
NEW BOOKS
DIARY OF SOCIAL POLICY