Nr 8 (317) 2000
Spis treści nr 8/2000
PRACA SOCJALNA – MIĘDZY PRAKTYKĄ A IDEOLOGIĄ – Dorota Jankowska
ETYCZNE IMPLIKACJE SPOŁECZNEGO MANDATU PRACOWNIKA SOCJALNEGO – Tadeusz Kamiński
SUBIEKTYWNE SKALE EKWIWALENTNOŚCI – Beata Kasprzyk
ŻYWNOŚĆ W STRUKTURZE SPOŻYCIA GOSPODARSTW DOMOWYCH – Agata Niemczyk
SPOŁECZNOŚC LOKALNA WOBEC OŚRODKÓW LECZENIA NARKOMANÓW W POLSCE LAT DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH – Eugeniusz Moczuk, Paweł Rosik
PROBLEMY ABSOLWENTÓW NA LOKLANYM RYNKU PRACY – Leokadia Borzęcka, Danuta Plutecka
POLITYKA SPOŁECZNA JAKO OBSZAR INTEGRACJI WSPÓLNOT EUROPEJSKICH – Mirosław Grewiński
POLITYKA SPOŁECZNA ZA GRANICĄ
JAKOŚĆ I STANDARDY W PRACY SOCJALNEJ I POMOCY SPOŁECZNEJ W LITERATURZE BRYTYJSKIEJ – Jerzy Krzyszkowski
RECENZJE
ROCZNIK STATYSTYCZNY PRACY 1999 – rec. Mieczysław Kabaj
Józef Jagas: METODY ZWIĘKSZANIA PRODUKTYWNOŚCI I KONKURENCYJNOŚCI W RAMACH INTEGRACJI POLSKI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ – rec. Bogusław FiedorTHE WELFARE STATE IN EUROPE. CHALLENGES AND REFORMS pod red. M. Buti, D. Franco, LR. Pench – rec. Józef Orczyk
Gosta Esping-Andersen: SOCIAL FOUNDATIONS OF POSTINDUSTRIAL ECONOMICS – rec. Aleksander Surdej
WSPÓŁCZESNA POLITYKA SPOŁECZNA. DANE O PRZEMIANACH W KRAJU I ZA GRANICĄ
ŚWIAT WSPÓŁCZESNY — MISCELLANEA
INFORMACJE
MINIMUM SOCJALNE – Piotr Kurowski
POLITYKA SPOŁECZNA POLSKI W ASPEKCIE INTEGRACJI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ. KONFERENCJA POLITYKÓW SPOŁECZNYCH – Beata Kaczyńska
RODZINA SERCEM DEMKRACJI LOKALNEJ. KONFERENCJA W SEJMIE RP – Izabela Hebda-Czaplicka
NOWOŚCI WYDAWNICZE
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Dorota Jankowska
Praca socjalna – między praktyką a ideologią
Termin „praca socjalna” bywa rozmaicie rozumiany, a w różnych krajach obejmuje on nawet odmienne rodzaje działalności. Jerzy Szmagalski we wstępie do jednego z rozdziałów swej książki Teoria pracy socjalnej a ideologia i polityka społeczna. Przykład amerykański podkreśla, że np. w USA praca socjalna ma znacznie szerszy zakres zainteresowań niż w Polsce (…) obejmuje też takie obszary, których u nas z tą dziedziną nie kojarzymy. W jej polu mieści się nie tylko pomoc ludziom ekonomicznie upośledzonym, ale także różnorodna działalność terapeutyczna, rewalidacyjna, resocjalizacyjna oraz edukacyjna skierowana do jednostek i rodzin, które mają trudności w społecznym funkcjonowaniu z powodu swojej sytuacji społecznej czy braków fizycznych, psychologicznych, interpersonalnych lub wszelkiego rodzaju nałogów. Należy dodać, że amerykańska praca socjalna obejmuje także działalność, znaną u nas w pedagogice społecznej pod nazwą „organizacja społeczności lokalnej”, zaliczaną wprawdzie czasem do pracy socjalnej, chociaż – jak się zdaje – dotąd rzadko prowadzoną przez zawodowych pracowników socjalnych. [Szmagalski 1996]. Ten sam autor dowodzi, że można wskazać na stałe elementy znaczenia terminu „praca socjalna”, do których – niezależnie od zróżnicowania wszystkich kulturowych kontekstów – należy to, że polega ona: (1) na udzielaniu pomocy w osiąganiu samodzielności osobistej i społecznej, (2) potrzebującym tej pomocy osobnikom, (3) poprzez pracę profesjonalnie przygotowanych pracowników, (4) prowadzoną tak z jednostkami i grupami, jak i ich szerszym środowiskiem społecznym. To, co w tym określeniu pracy socjalnej wydaje się szczególnie istotne, to nacisk na profesjonalizację. Jedną z dróg profesjonalizowania się pracy socjalnej jest odwoływanie się – dla potrzeb praktyki – do wyników nauk humanistycznych i społecznych. Druga możliwość profesjonalizacji pracy socjalnej otwiera się wraz z naciskiem na – jak pisze E. Marynowicz-Hetka – uogólnianie praktyki i tworzenie podstaw teoretycznych pracy socjalnej dzięki kumulowaniu doświadczeń i próbie refleksji nad nimi [Marynowicz-Hetka 1996].
Tadeusz Kamiński
Etyczne implikacje społecznego mandatu pracownika socjalnego
Praca socjalna wykonywana jest z mandatu społecznego, a zatem w imieniu społeczeństwa. Jak pisze K. Wódz: „Zarówno węższe, jak i szersze definicje pracy socjalnej przyjmują, że jest ona szczególnym rodzajem profesji, której cele podstawowe wiążą się z przezwyciężaniem negatywnych skutków wolnego rynku i niedoskonałości instytucji demokratycznych oraz skutków osłabienia (typowego dla większości nowoczesnych społeczeństw miejskoprzemysłowych) więzi typu wspólnotowego, opartych na zasadach solidarności i wzajemności świadczeń”. Oznacza to, że praca socjalna stanowi konkretny wyraz odpowiedzialności, jaką współczesne społeczeństwa przyjmują wobec jednostek i grup nie potrafiących samodzielnie poradzić sobie z problemami funkcjonowania społecznego.
Beata Kasprzyk
Subiektywne skale ekwiwalentności
Definicja skali ekwiwalentnej
Porównywanie stopnia dobrobytu między gospodarstwami (rodzinami) zależy od łącznego, bezwarunkowego rozkładu preferencji na wektorze dóbr i charakterystyk demograficznych (co stanowi tzw. bezwarunkowe uporządkowanie preferencji). Jednakże analiza popytu pozwala tylko na identyfikację preferencji warunkowych ze względu na skład demograficzny gospodarstwa (tzw. warunkowe uporządkowanie preferencji). Tak więc porównywanie poziomu dobrobytu zależy od skutków wpływu cech demograficznych na użyteczność. Dlatego poprawność porównań dobrobytu wymaga przeliczeń dochodów, w wyniku czego uzyskuje się grupy jednorodne poprzez eliminację wpływu cech społeczno-demograficznych. Eliminacja wpływu cechy charakteryzującej strukturę demograficzną rodziny dokonuje się przez przeliczenie dochodu na jednostkę ekwiwalentną. Stąd przy pomiarze dobrobytu gospodarstw wykorzystuje się skale ekwiwalentności. Użyteczność skal ekwiwalentnych staje się więc wysoka. Polityka społeczna powinna mieć orientację w dobrobycie gospodarstw domowych, gdyż stosuje określone rozwiązania w zakresie wyrównywania poziomów dobrobytu rodzin. Istota problemu sprowadza się więc do poprawnego obliczenia i wyznaczenia skal ekwiwalentnych, zaś porównanie dobrobytu zastosowania odpowiednich skal ekwiwalentnych.
Agata Niemczyk
Żywność w strukturze spożycia gospodarstw domowych
Potrzeby żywnościowe należą do najsilniej odczuwalnych potrzeb wszystkich gospodarstw domowych. Mają one szczególne znaczenie, warunkujące niejako natężenie wszystkich pozostałych potrzeb. Gdy są one w rażącym stopniu niezaspokajane, pozostałe potrzeby stojące wyżej w hierarchii pilności, stają się nieistotne i tracą na znaczeniu. Wysoka ranga tej grupy potrzeb przesądza o miejscu wydatków konsumpcyjnych na artykuły żywnościowe w ogólnych rozchodach gospodarstw domowych.
Eugeniusz Moczuk, Paweł Rosik
Społeczność lokalna wobec ośrodków leczenia narkomanów w Polsce lat dziewięćdziesiątych
Narkomania jest zjawiskiem społecznym występującym w Polsce od dziesiątków lat, a zwiększająca się liczba osób uzależnionych od narkotyków stwarza potrzebę tworzenia ośrodków leczenia. Nie jest to przedsięwzięcie łatwe – pokazywały to konflikty społeczne powstające na tym tle w różnych częściach kraju. Najczęściej jego efektem było zaniechanie prac nad uruchomieniem ośrodka, w wielu przypadkach dochodziło także do fizycznego zniszczenia obiektu, w którym miał on powstać.
Tak właśnie zakończyła się próba utworzenia Ośrodka Leczenia Narkomanów w jednej z miejscowości niedaleko miasta wojewódzkiego. Została ona podjęta przez stowarzyszenie o stosunkowo dużym doświadczeniu, zajmujące się rozwiązywaniem problemów narkotykowych, prowadzącym już kilka zamkniętych placówek leczenia narkomanów oraz punktów konsultacyjnych na terenie kraju. Negatywną decyzję podjęli mieszkańcy kilku wsi z terenu gminy, na której miał powstać ośrodek, mimo że był on położony ponad 2 km od najbliższej wsi. Ponadto, aby „zlikwidować sprawę”, „nieznani sprawcy” zniszczyli budynek stanowiący potencjalne „zagrożenie”, będący własnością stowarzyszenia.
Leokadia Borzęcka Danuta Plutecka
Problemy absolwentów na lokalnym rynku pracy
Rejonowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu można stwierdzić, że absolwenci szkół ponadpodstawowych, a zwłaszcza młodzież kończąca naukę na poziomie dziennych szkół zawodowych i średnich, są grupą zagrożoną długotrwałym bezrobociem i stanowią potencjalną tzw. grupę ryzyka.
Mirosław Grewiński
Polityka społeczna jako obszar integracji wspólnot europejskich
Termin „unia socjalna” został wprowadzony do życia przez kanclerza Niemiec i polityka SPD W. Brandta na Szczycie Paryskim w 1972 r. Oznajmił on wówczas szefom państw i rządów pozostałych krajów, że …równolegle obok rozbudowywania unii gospodarczej i pieniężnej należy postawić pierwszy krok w kierunku unii socjalnej. Milionom europejskim pracownikom należy nareszcie oznajmić, że nie chodzi tylko o „Europę Interesu”, ale także o Europę pracujących ludzi i ich jakości życia... Następnie, podczas oficjalnej wizyty w Brukseli w lutym 1973 r., w dalszym ciągu bronił on swojego stanowiska twierdząc, że Unia Europejska okaże się unią gospodarczą, walutową, socjalną i polityczną. Sam termin „unia socjalna” nie został jednak dokładniej sprecyzowany, ale był zazwyczaj używany z przymiotnikiem „europejska”. Termin ten w latach siedemdziesiątych używany był wyłącznie przez Komisję Europejską.
Social Policy
Table of Contents No 8 (317) 2000
SOCIAL WORK – BETWEEN IDEOLOGY AND PRACTICE – Dorota Jankowska
MORAL LEGITIMISATION OF SOCIAL WORKER STATUS – Tadeusz Kamiński
SUBJECTIVE SCALES OF INCOME EQUIVALENCE – Beata Kasprzyk
FOOD EXPENCES IN HOUSEHOLDS CONSUMPTION STRUCTURE – Agata Niemczyk
POLAND IN THE 90’ LOCAL COMMUNITY REACTIONS TOWARD DRUG ADDICTION CENTERS – Eugeniusz Moczuk, Paweł Rosik
GRADUATES ON LOCAL LABOR MARKETS – Leokadia Borzęcka, Danuta Plutecka
EUROPEAN INTEGRATION AND SOCIAL POLICY – Mirosław Grewiński
SOCIAL POLICY ABROAD
SOCIAL WORK QUALITY STANDARDS IN THE BRITISH LITEREATURE – Jerzy Krzyszkowski
BOOK REVIEWS
LABOR STATISTICAL YEARBOOK 1999 – Reviewed by Mieczysław Kabaj
Józef Jagas: METHODS FOR INCREASING PRODUCTIVITY AND COMPETITIVENESS IN THE FRAMEWORK OF EUROPEAN INTEGRATION – Reviewed by Bogusław Fiedor
THE WELFARE STATE IN EUROPE. CHALLENGES AND REFORMS (eds.) M. Buti, D. Franco, LR. Pench – Reviewed by Józef Orczyk
Gosta Esping-Andersen: SOCIAL FOUNDATIONS OF POSTINDUSTRIAL ECONOMICS – Reviewed by Aleksander Surdej
CONTEMPORARY SOCIAL POLICY. DATA ON TRANSFORMATIONS: POLAND AND THE WORLD
CONTEMPORARY WORLD – MISCELLANEA
INFORMATION
SOCIAL MINIMUM – Piotr Kurowski
RODZINA SERCEM DEMKRACJI LOKALNEJ. KONFERENCJA W SEJMIE RP – Izabela Hebda-Czaplicka
NEW BOOKS
DIARY OF SOCIAL POLICY