Nr 1 (299) 1999
Spis treści nr 1/1999
LIST OD MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
LIST OD DYREKTORA INSTYTUTU PRACY I SPRAW SOCJALNYCH I PRZEWODNICZĄCEGO RADY NAUKOWEJ IPISS
LIST OD PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PROBLEMÓW PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ PAN
LIST OD PRZEWODNICZĄCEJ POLSKIEGO TOWARZYSTWA POLITYKI SPOŁECZNEJ
ĆWIERĆ WIEKU „POLITYKI SPOŁECZNEJ” – Antoni Rajkiewicz
POLITYKA SPOŁECZNA – DYSCYPLINĄ NAUKOWĄ - Wacław Szubert
O POKÓJ SPOŁECZNY W EUROPIE
TWORZENIE NOWYCH MIEJSC PRACY I RESTRUKTURYZACJA EKONOMICZNA – stanisława Golinowska
MAŁE FIRMY NA RYNKU PRACY W POLSCE – Genowefa Sobczyk
PRZYCZYNEK DO JĘZYKA REFORMY EMERYTALNEJ. ARTYKUŁ DYSKUSYJNY – Jań Jończyk
WSPOMNIENIA I ROZMOWY
POLITYKA SPOŁECZNA ZA GRANICĄ
INSTYTUCJE MINIMALNEGO DOCHODU GWARANTOWANEGO W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ – Janina Szumlicz
RECENZJE
Marek Rymsza: URYNKOWIENIE PAŃSTWA CZY USPOŁECZNIENIE RYNKU? KWESTIA SOCJALNA W TRZECIEJ RZECZPOSPOLITEJ NA PRZYKŁADZIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH – rec. Mirosław Księżopolski
POTENCJAŁ PRACY W PRZEDSIĘBIORSTWIE. KSZTAŁCENIE I WYKORZYSTANIE pod red. Małgorzaty Gablety – rec. Janusz Lipecki
INFORMACJE
MINIMUM SOCJALNE – Piotr Kurowski
STANOWISKO W SPRAWIE PRAC NAD REFORMĄ PRAWA PRACY – Komisja do Spraw Prawa Pracy
SIEĆ REGIONÓW DLA ZDROWIA. KONFERENCJA W KATOWICACH – Agnieszka Pleczar
WSPOMNIENIE O PROF. ADAMIE ANDRZEJEWSKIM |
NOWOŚCI WYDAWNICZE
DIARIUSZ POLITYKI SPOŁECZNEJ
W numerze szczególnie polecamy artykuły:
Antoni Rajkiewicz
Ćwierć wieku „Polityki społecznej”
Na pierwszych stronach niniejszego numeru „Polityki Społecznej” znalazły się teksty listów nadesłanych z okazji jej jubileuszowego ćwierćwiecza. Ich nadawcom należą się słowa wdzięczności za miłą pamięć i przychylną ocenę dotychczasowej działalności pisma. Ocenę tę należy jednak odnieść przede wszystkim do a u t o r ó w drukowanych artykułów. Od nich to bowiem zależy treść i jakość wydawanego periodyku. Rola redakcji sprowadza się głównie do zadań organizacyjnych i troski o szatę edytorską. Stąd tez adresatem jubileuszowych gratulacji i życzeń są również ci, którzy podjęli współpracę z pismem i wypełniali jego łamy, a życzliwe słowa należą im się tym bardziej, że wypłacane honoraria były nader niskie, co wynikało z dotacyjnego usytuowania pisma i niskiej jego ceny. A autorów było wielu. W sumie w indeksie osób zamieszczających artykuły, recenzje, sprawozdania i informacje, listy itp. znalazło się prawie półtora tysiąca nazwisk. Wśród nich jedną piątą stanowili debiutanci, a więc ci, którzy po raz pierwszy wypowiadali swoje myśli w formie drukowanej. Zauważyć przy tym należy, że choć tekst nowicujsza z reguły wymaga większej troski redakcyjnej, to z pełnym przekonaniem o promocyjnej roli pisma podejmowaliśmy tę powinność. Duża w tym zasługa wieloletniego znakomitego sekretarza redakcji pani mgr Ireny Zielonkowej, która od października 1974 r. do chwili obecnej dba o poprawność językową zamieszczanych tekstów.
Wacław Szubert |
Polityka społeczna – dyscypliną naukową
Rola polityki społecznej jako nauki polega na służeniu potrzebom celowego działania, zmierzającego do poprawy warunków życia ludności i coraz pełniejszego zaspokajania jej potrzeb. W obecnej fazie rozwoju stosunków w naszym kraju dyscyplina ta nie może upodabniać się do wąsko pojętej technologii społecznej, określającej optymalne metody działania poszczególnych instytucji czy też optymalne formy świadczeń, lecz powinna uczestniczyć w przygotowaniu ogólniejszych zamierzeń: w kształtowaniu nowej struktury społeczno-zawodowej i nowego modelu spożycia, sprzyjającego dynamicznemu rozwojowi gospodarki i zapewniającego wszystkim obywatelom niezbędne minimum socjalne. Oznacza to otworzenie przed nauką polityki społecznej nowych perspektyw rozwojowych, ale też równocześnie postawienie przed nią odpowiedzialnych i trudnych zadań. Należy do nich opracowanie metodyki i planowania społecznego w celu oparcia go na racjonalnych podstawach oraz ukształtowanie odpowiadających jego potrzebom instrumentów badawczych.
Stanisława Golinowska
Tworzenie nowych miejsc pracy — restrukturyzacja ekonomiczna
Tworzenie miejsc pracy to największe wyzwanie praktyczne współczesnej gospodarki, a także jedno z najważniejszych zagadnień w teorii ekonomii. Brak pracy dla milionów ludzi na świecie jest przyczyną osobistych dramatów, ogranicza szanse rozwoju krajów o wysokim bezrobociu oraz destabilizuje je politycznie. Wysokie bezrobocie w Europie Zachodniej, z którą się integrujemy, zmusza do przeanalizowania tego problemu nie tylko w kontekście problemów polskich, kraju transformacji, w którym wysokie bezrobocie mogłoby być wyjaśnione dużą dynamiką przemian systemowych i restrukturyzacji gospodarki, ale szerzej – w kontekście różnych polityk gospodarczych i społecznych oraz różnych modeli rozwiązań instytucjonalnych rynku pracy na świecie. To stało się podstawą zwołania konferencji, na której rozważano te problemy w ujęciu porównawczym. Jaka lekcja dla Polski może wynikać z błędów i sukcesów innych krajów w tej dziedzinie?
Genowefa Sobczyk
Małe firmy Na rynku pracy w Polsce
Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw jest jednym z motorycznych czynników postępującej w Polsce transformacji rynkowej. Uczestniczą one bowiem aktywnie w procesach demonopolizacji i restrukturyzacji gospodarki oraz w budowie infrastruktury ekonomicznej, niezbędnych dla efektywnego funkcjonowania całej gospodarki. Celem artykułu jest próba określenia wpływu tych przedsiębiorstw na aktywizację rynku pracy oraz sformułowanie warunków wzmocnienia roli tego sektora we wzroście zatrudnienia.
Jan Jończyk
Przyczynek do języka reformy emerytalnej — artykuł dyskusyjny
Reforma emerytalna jest przedsięwzięciem społecznie ważnym, a jednocześnie skomplikowanym. Prawie wszyscy zatrudnieni i świadczeniobiorcy będą doznawać w różnym stopniu jej skutków, ale niewielu z nich wie, jakie one będą. Charakter tych zmian nie pozwala bowiem przeniknąć tworzonej pilnie za pomocą różnych akcji informacyjnych „zasłony niewiedzy”, która skądinąd przez pewnych filozofów uznawana jest za dobrodziejstwo: człowiek byłby nieszczęśliwszy, gdyby znał przyczyny swej sytuacji i wiedział, co go czeka. Większość zainteresowanych jest przekonywana, że w rezultacie emerytalnej reformy każdemu, z małymi wyjątkami, się poprawi, bo przecież chodzi o zapewnienie godziwej emerytury, tego właśnie, czego dotąd w ich mniemaniu i wedle oficjalnie głoszonego poglądu nie było i nie ma. Konieczność zmiany tego stanu rzeczy wynika też z art. 30 konstytucji, w którym stanowi się, że godność człowieka jest przyrodzona i nienaruszalna, że jest źródłem praw, a poszanowanie i ochrona tej godności jest obowiązkiem władz publicznych.
Social Policy
Table of Contents No 1 (299), 1999
THE LETTER FROM THE MINISTER OF LABOUR AND SOCIAL AFFAIRS
THE LETTER FROM IPiSS DIRECTOR AND CHAIRMAN OF THE ADVISORY BOARD
THE LETTER FROM THE CHAIRMAN OF POLISH SOCIETY OF SOCIAL POLICY
THE QUARTER OF THE CENTURY OF SOCIAL POLICY – Antoni Rajkiewicz
SOCIAL POLICY AS A SCIENTIFIC DISCIPLINE – Wacław Szubert
ON THE SOCIAL PEACE IN EUROPE
THE CREATION OF NEW JOBS AND ECONOMIC RESTRUCTURING – Stanisława Golinowska
SMALL BUSINESS ON THE LABOUR MARKET IN POLAND – Genowefa Sobczyk
THE CONTRIBUTION TO THE DICTIONARY OF PENSION SYSTEM: DISCUSSION PAPER – Jan Jończyk
RECOLLECTIONS AND CONVERSATIONS
DONT SURRENDER TO LOW SPIRITS. The interview with Prof. Kazimierz Secomski
SOCIAL POLICY ABROAD
INSTITUTIONS OF MINIMUM INCOME GUARANTEES IN THE EU COUNTRIES – Janina Szumlicz
BOOK REVIEWS
M. Rymsza (ed.): THE COMMERCIALISATION OF THE STATE OR SOCIALISATION OF THE MARKET? THE SOCIAL ISSUE IN POLAND: THE CASE OF SOCIAL INSURANCE – Reviewed by Mirosław Księżopolski
M. Galbeta (ed.): LABOUR POTENTIAL IN THE ENTERPRISE. EDUCATION AND UTILISATION – Reviewed by Juliusz Lipecki
INFORMATION
SOCIAL MINIMUM – Piotr Kurowski
THE STATEMENT ON THE MATTER OF WORKS ON LABOUR LAW REFORM – THE COMMITTEE FOR LABOUR LAW AFFAIRS
REGIONAL NETWORK FOR THE HEALTH. THE CONFERENCE IN KATOWICE – Agnieszka Pelczar
WORK FOR DISABLED – Tomasz Karkowski
THE RECOLLECTIONS ABOUT PROF. ADAM ANDRZEJEWSKI |
NEW BOOKS
DIARY OF SOCIAL POLICY